klevernotes - en to fi translation catalogue (289 entries)

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a note]
en: Confirm Note Deletion
fi: Vahvista muistiinpanon poistaminen

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a folder]
en: Confirm Folder Deletion
fi: Vahvista kansion poistaminen

[ctx: @info]
en: Delete the note <filename>%1</filename>?
fi: Poistetaanko muistiinpano <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Delete the folder <filename>%1</filename>?
fi: Poistetaanko kansio <filename>%1</filename>?

[ctx: @label:check]
en: Delete permanently
fi: Poista pysyvästi

en: No stickers
fi: Ei tarroja

en: No emojis
fi: Ei emojeja

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
fi: Kuvavalitsin

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
fi: Fonttivalitsin

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
fi: Kuvavalitsin

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
fi: Verkkokuva

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
fi: Paikallinen kuva

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
fi: Maalaa kuva

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
fi: Kuvakokoelma

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
fi: Valitsemaasi kuvaa ei tunnu olevan olemassa tai sen muotoa ei tueta.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
fi: Kuvateksti:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
fi: Sijoita tämä kuva muistiinpanokansioon

[ctx: @title]
en: <filename>%1</filename> properties
fi: <filename>%1</filename> – ominaisuudet

[ctx: @action:button]
en: Icon
fi: Kuvake

[ctx: @action:button]
en: Color
fi: Väri

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
fi: Nykyinen väri ”%1”

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
fi: KleverNotes-maalaus

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
fi: Olet poistumassa tallentamatta piirustustasi!

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
fi: Haluatko tallentaa sen ennen poistumista?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
fi: Luo linkki

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
fi: Linkitä paikallinen tiedosto

[ctx: @label:textbox, link URL, like the 'href' of an html <a>]
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
fi: Linkin teksti:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
fi: Muistiinpano:

[ctx: @title:dialog, to move a folder/note]
en: Move <filename>%1</filename>?
fi: Siirretäänkö <filename>%1</filename>?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
fi: Minne haluat muistiinpanon siirtää?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this folder ?
fi: Minne haluat kansion siirtää?

[ctx: @label:checkbox, move this folder/note to the root of the storage]
en: Move to storage root
fi: Siirrä talletustilan juureen

[ctx: @label:dialog]
en: Search for a folder:
fi: Etsi kansiota:

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
fi: Valitse nimi

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
fi: KleverNotesin talletustila

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
fi: Nimi alkaa pisteellä, mikä voisi aiheuttaa ongelmia, joten sitä ei sallita.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
fi: Poista piste tai valitse toinen nimi.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
fi: Tämä muistiinpano on jo olemassa.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This folder already exists.
fi: Kansio on jo olemassa.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name.
fi: Valitse toinen nimi.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
fi: Nimi alkaa vinoviivalla ”/”, mikä voisi aiheuttaa ongelmia, joten sitä ei sallita.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
fi: Poista vinoviiva ”/” tai valitse toinen nimi.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
fi: Tulostusikkuna

[ctx: @label:button]
en: Print html
fi: Tulosta HTML:ksi

[ctx: @label:button]
en: Print to PDF
fi: Tulosta PDF:ksi

[ctx: @label:button]
en: Disabled due to Flatpak limitations.
fi: Poistettu käytöstä Flatpak-rajoituksen vuoksi.

[ctx: @title:dialog]
en: Mandatory operation
fi: Pakollinen toimenpide

[ctx: @subtitle:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: This storage appears to be using the old KleverNotes file structure which is no longer supported.
fi: Talletustila vaikuttaa käyttävän KleverNotesin vanhaa tiedostorakennetta, jota ei enää tueta.

[ctx: @subtitle:dialog, the standard Qt 'Apply' button]
en: By pressing the 'Apply' button, you agree to convert the storage to the new structure (this should not be a destructive operation).
fi: Napsauttamalla ”Käytä” hyväksyt talletustilan muuntamisen uuteen rakenteeseen (tämän ei pitäisi olla tuhoisa toimenpide).

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You can cancel this operation by closing this dialog, which gives you time to back up your files if you want to.
fi: Toimenpiteen voi perua sulkemalla tämän ikkunan, jolloin ehtii halutessaan varmuuskopioida tiedostot.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Note: Any locally saved images will be moved from the 'Images' subfolder to the note’s parent folder.
fi: Huom! Kaikki paikallisesti tallennetut kuvat siirretään muistiinpanon yläkansion ”Images”-alikansioon.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Simply remove '/Images' from their path to make them reappear.
fi: Palauta ne näkyviin yksinkertaisesti poistamalla polkunimistä ”/Images”.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
fi: Talletustila on luotu kansioon

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
fi: Olemassa oleva talletustila valittu kansiosta

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
fi: Vaikuttaa siltä, että käytät sovellusta ensi kertaa!
    
    Anna uuden tai olemassa olevan KleverNotes-talletustilan sijainti.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
fi: KleverNotesin talletustila

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
fi: Olemassa oleva sijainti

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
fi: Vaihda talletustilan sijaintia

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
fi: Luo talletustila

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
fi: Luo uusi talletustila

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
fi: Taulukon luonti

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
fi: Koko: %1 × %2

[ctx: @label:button]
en: More options
fi: Enemmän valintoja

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
fi: Rivi

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
fi: Sarake

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
fi: Tasaus:

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
fi: Keskitä

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
fi: Lisää tehtävä

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
fi: Tehtävän otsikko (vaaditaan)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
fi: Valinnainen

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
fi: Valitse verkko-osoite

[ctx: @title:page]
en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to KleverNotes!
fi: Tervetuloa KleverNotesiin!

en: Create or select a note to start working !
fi: Aloita työt luomalla tai valitsemalla muistiinpano!

[ctx: @title:page]
en: Paint!
fi: Maalaa!

[ctx: @label:button]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
fi: Rajaa automaattisesti

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
fi: Piirrettävä teksti

[ctx: @title:page]
en: Print
fi: Tulostus

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
fi: Väriteema

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
fi: Tausta

en: This could cause visual artifacts near the end of the PDF.
fi: Voi aiheuttaa näyttövirheitä PDF:n loppuun.

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as PDF
fi: Tallenna muistiinpano PDF:ksi

[ctx: @title:window]
en: Settings
fi: Asetukset

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
fi: Anna uuden tai olemassa olevan KleverNotes-talletustilan sijainti.

en: Width:
fi: Leveys:

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
fi: Fontti:

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
fi: Täyttö

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
fi: Ääriviiva

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
fi: Ääriviiva ja täyttö

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
fi: Täyttöväri

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
fi: Ensisijainen

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
fi: Toissijainen

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
fi: Tyyli:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
fi: Tekstiväri:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
fi: Otsikkoväri:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
fi: Linkkiväri:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
fi: Vieraillun linkin väri:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
fi: Koodiväri:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
fi: Korostusväri:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
fi: Yleisfontti:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
fi: Koodilohkon fontti:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
fi: Käytä luokitukselle mukautuvaa kokoa

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
fi: Mukautuva koko sovittaa luokituksen koon ympäristöönsä.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
fi: Esimerkiksi: otsakkeen sisällä luokitus on yhtä suuri kuin muu otsakkeen teksti.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
fi: Luokituksen mittakaava

[ctx: @example, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
fi: Otsikko, jossa on esikatselu

[ctx: @example, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
fi: kursiivitekstistä luokituksineen

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
fi: Muokkainfontti:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
fi: Käytä sarkaimina välilyöntejä

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
fi: Välilyöntien määrä

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
fi: Muokkaimen korostus

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
fi: Käytä muokkaimen korostusta

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
fi: Talletuspaikka

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
fi: Talletustilan sijainti:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @label:textbox]
en: Default name for new folders:
fi: Uusien kansioiden oletusnimi:

en: New Note
fi: Uusi muistiinpano

[ctx: @label:textbox]
en: Default name for new notes:
fi: Uusien muistiinpanojen oletusnimi:

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
fi: Työkalurivi

[ctx: @title, list of visible toolbar actions]
en: Visible
fi: Näkyvä

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
fi: Näkymätön

[ctx: @title]
en: Utility plugins
fi: Työkaluliitännäiset

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
fi: Käytä muistiinpanojen linkitystä

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
fi: Linkityksellä voi luoda linkin muistiinpanosta toiseen.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
fi: Ohje: käynnistä ohjelma aktivoinnin jälkeen uudestaan.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
fi: Käytä PlantUML:ää

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
fi: PlantUML:llä voi luoda kaavioita.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
fi: Huom! Kaavioiden luominen voi olla hidasta. Jos diagrammeja on useita, ne on nopeampi näyttää kuvina.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
fi: Käytä tummaa taustaa

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
fi: PlantUML-kaaviolle tulee tumma tausta.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
fi: Ulkoasuliitännäiset

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
fi: Käytä koodin syntaksiväritystä

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
fi: Tuettujen syntaksiväritysten luettelo

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
fi: Korostus

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
fi: Korostustyyli

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
fi: Käytä pikaemojeja

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
fi: Kirjoita emojit nopeasti oheisella syntaksilla

[ctx: @example, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
fi: emojin_nimi

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
fi: Emojien oletussävy

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
fi: Vaalea

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
fi: Keskivaalea

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
fi: Keskimääräinen

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
fi: Keskitumma

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
fi: Tumma

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
fi: Käytä nopeaa emoji-ikkunaa

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
fi: Emoji-ikkunassa käytetään ”pikaemojisyntaksia” varsinaisen tekstissä näkyvän emojin sijaan

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
fi: Muistiinpanon esikatselu

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the text editor]
en: Editor
fi: Muokkain

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
fi: Otsikot

[ctx: @tooltip, short form of 'number']
en: num
fi: nro

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
fi: Otsikko 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
fi: Otsikko 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
fi: Otsikko 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
fi: Otsikko 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
fi: Otsikko 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
fi: Otsikko 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
fi: Lihavointi

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
fi: Koodi

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
fi: Lainaus

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
fi: Linkki

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
fi: Taulukko

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
fi: Järjestetty luettelo

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
fi: Järjestetty luettelo

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
fi: Luetelma

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
fi: Luetelma

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
fi: Tekstin korostus

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
fi: Linkitä muistiinpano

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
fi: Linkitä muistiinpano

[ctx: @tooltip]
en: Create a new folder
fi: Luo uusi kansio

[ctx: @tooltip]
en: Create a new note
fi: Luo uusi muistiinpano

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Search
fi: Etsi

en: Collapse sidebar
fi: Supista sivupalkki

en: Expand sidebar
fi: Laajenna sivupaneeli

[ctx: @item:menu]
en: New folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @item:menu]
en: New note
fi: Uusi muistiinpano

[ctx: @item:menu]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @item:menu]
en: Move
fi: Siirrä

[ctx: @item:menu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @item:menu]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: From
fi: Mistä:

en: No search results
fi: Ei hakutuloksia

en: Show notes
fi: Näytä muistiinpanot

en: Cheat sheet
fi: Luntti

en: Settings
fi: Asetukset

en: About KleverNotes
fi: Tietoa KleverNotesista

[ctx: @label:button]
en: TODO
fi: TEHTÄVÄ

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
fi: Huomautus

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
fi: Markdown-luntti

en: Copied !
fi: Kopioitu!

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
fi: Peruskielioppi

en: Heading
fi: Otsikko

[ctx: example]
en: Heading1
fi: Otsikko1

en: Bold
fi: Lihavointi

[ctx: example]
en: Bold text
fi: Lihavoitu teksti

en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: example]
en: Italic text
fi: Kursivoitu teksti

en: Blockquote
fi: Lainauslohko

[ctx: example]
en: Quote
fi: Lainaus

en: Ordered list
fi: Järjestetty luettelo

[ctx: example]
en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

[ctx: example]
en: Second item
fi: Toinen kohta

en: Unordered list
fi: Luetelma

en: Code
fi: Koodi

[ctx: example]
en: Inline code
fi: Sisällytetty koodi

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
fi: Sääntö

en: Link
fi: Linkki

[ctx: example]
en: title
fi: otsikko

[ctx: example]
en: https://www.example.com
fi: https://www.esimerkki.fi/

en: Image
fi: Kuva

[ctx: example]
en: alt text
fi: vaihtoehtoinen teksti

[ctx: example]
en: image
fi: kuva

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
fi: Lisäkielioppi

en: Table
fi: Taulukko

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
fi: Keskitä

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: example]
en: Cell 1
fi: 1. solu

[ctx: example]
en: Cell 2
fi: 2. solu

[ctx: example]
en: Cell 3
fi: 3. solu

en: Fenced code block
fi: Rajattu koodilohko

[ctx: example]
en: Sample text here...
fi: Esimerkkiteksti tähän…

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

[ctx: example, something wrong]
en: The world is flat.
fi: Maailma on litteä.

en: Task list
fi: Tehtäväluettelo

[ctx: example]
en: Make more foo
fi: Tee lisää yhtä

[ctx: example]
en: Make more bar
fi: Tee lisää toista

en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: example]
en: highlighted text
fi: korostettu teksti

en: Subscript
fi: Alaindeksi

[ctx: example]
en: subscript text
fi: alaindeksoitu teksti

en: Superscript
fi: Yläindeksi

[ctx: example]
en: superscript text
fi: yläindeksoitu teksti

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
fi: KleverNotes-liitännäiset

en: Note link
fi: Muistiinpanolinkki

[ctx: example, These are placeholders, not XML tags. Please translate to your language]
en: <path to note>/<note name>
fi: <muistiinpanon sijainti>/<muistiinpanon nimi>

[ctx: example]
note: i18nc("example", "header")
en: displayed name
fi: näyttönimi

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
fi: Linkitetyt muistiinpanot

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
fi: Piilota tai näytä muokkain

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
fi: Piilota tai näytä esikatselu

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
fi: Tallenna muistiinpano HTML:ksi

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
fi: Linkitettyjen muistiinpanojen kartta

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
fi: Olemassa olevat muistiinpanot

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
fi: Puuttuvat muistiinpanot

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
fi: Ei ole olemassa: %1

en: Header
fi: Ylätunniste

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
fi: Poista valinnat

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
fi: Lisää uusi tehtävä

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
fi: /*            
    Tiedosto on kopio muistiinpanonäkymän oletus-CSS-tyylistä.            
    Muokkaa vapaasti tai luo omasi.            
    Huom! Kullakin tyylillä on oltava oma nimensä.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
fi: Historia

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
fi: Hymiöt

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
fi: Ihmiset

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
fi: Luonto

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
fi: Ruoka

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
fi: Toiminnat

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
fi: Matkailu

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
fi: Oliot

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
fi: Symbolit

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
fi: Liput

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: An error occurred while trying to copy this PDF.
fi: Yritettäessä kopioida tätä PDF:ää sattui virhe.

[ctx: Main folder name, where all the notes will be stored by default]
en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: An error occurred while trying to remove this item.
fi: Yritettäessä poistaa kohdetta sattui virhe.

en: An error occurred while trying to move this item.
fi: Yritettäessä siirtää kohdetta sattui virhe.

en: An error occurred while trying to rename this item.
fi: Yritettäessä muuttaa kohteen nimeä sattui virhe.

en: An error occurred while trying to create the note.
fi: Yritettäessä luoda muistiinpanoa sattui virhe.

en: An error occurred while trying to create this folder.
fi: Yritettäessä luoda kansiota sattui virhe.

en: An error occurred while trying to create the storage.
fi: Yritettäessä luoda talletustilaa sattui virhe.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
fi: Yritettäessä luoda demoa sattui virhe.

en: Note taking and management application
fi: Muistiinpanojen hallintasovellus

en: (c) 2022-2025
fi: © 2022–2025
