klevernotes - en to fr translation catalogue (271 entries)

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a note]
en: Delete Note Confirmation
fr: Supprimer la confirmation de note

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a folder]
en: Delete Folder Confirmation
fr: Supprimer la confirmation de dossier

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete this note <filename>%1</filename>?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette note <filename>%1</filename> ?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete this folder <filename>%1</filename>?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce dossier <filename>%1</filename> ?

[ctx: @label:check]
en: Delete this permanently.
fr: Supprimer ceci de façon définitive

en: No stickers
fr: Aucune étiquette auto-collante

en: No emojis
fr: Aucune émoticône

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
fr: Sélecteur d'images

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
fr: Sélecteur de polices

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
fr: Sélecteur d'images

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
fr: Image pour Internet

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
fr: Image locale

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
fr: Dessiner une image

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
fr: Collection d'images

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
fr: Il semble que l'image que vous avez sélectionnée n'existe pas ou n'est pas prise en charge.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
fr: Texte d'image :

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
fr: Placer cette image à l'intérieur du dossier de note

[ctx: @title]
en: <filename>%1</filename> properties
fr: Propriétés de <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Icon
fr: Icône

[ctx: @action:button]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
fr: Couleur courante « %1 »

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
fr: Dessin avec KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
fr: Vous êtes sur le point de fermer l'application sans avoir enregistré votre dessin !

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
fr: Voulez-vous l'enregistrer avant de fermer l'application ?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
fr: Créer votre lien

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
fr: Lier un fichier local

[ctx: @label:textbox, link URL, like the 'href' of an html <a>]
en: URL:
fr: URL :

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
fr: Texte du lien :

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
fr: Remarque :

[ctx: @title:dialog, to move a folder/note]
en: Move
fr: Déplacer

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
fr: Voulez-vous vraiment déplacer cette note ?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this folder ?
fr: Vers quel emplacement voulez-vous vraiment déplacer ce dossier ?

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
fr: Sélectionner un nom

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
fr: Zone d'enregistrement de KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
fr: Ce nom commence par un point. Cela peut causer un problème et n'est donc pas autorisé.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
fr: Veuillez supprimer le point ou sélectionner un autre nom.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
fr: Cette note existe déjà.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This folder already exists.
fr: Le dossier existe déjà.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name for it.
fr: Veuillez sélectionner un autre nom pour lui.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
fr: Ce nom contient un caractère « / ». Cela peut causer un problème et n'est donc pas autorisé.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
fr: Veuillez supprimer le caractère « / » ou sélectionner un autre nom.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
fr: Boîte de dialogue d'impression

[ctx: @label:button]
en: Print html
fr: Imprimer en format « HTML »

[ctx: @label:button]
en: Print to pdf
fr: Imprimer vers un fichier « PDF »

[ctx: @label:button]
en: Disable due to flatpak limitation.
fr: Désactivé en raison de la limitation de flatpak.

[ctx: @title:dialog]
en: Mandatory operation
fr: Opération obligatoire

[ctx: @subtitle:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: This storage appears to be using the old KleverNotes file structure which is no longer supported.
fr: Cet emplacement d'enregistrement semble utiliser l'ancienne structure de fichier de KleverNotes qui n'est plus prise en charge.

[ctx: @subtitle:dialog, the standard Qt 'Apply' button]
en: By pressing the 'Apply' button, you agree to convert the storage to the new structure (this should not be a destructive operation).
fr: Par un appui sur le bouton « Appliquer », vous acceptez de convertir l'emplacement d'enregistrement  vers la nouvelle structure (Cela ne devrait pas être une opération destructrice).

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You can cancel this operation by closing this dialog, which gives you time to back up your files if you want to.
fr: Vous pouvez annuler cette opération en fermant cette boîte de dialogue, ce qui vous donne le temps de sauvegarder vos fichiers si vous le souhaitez.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Note: Any locally saved images will be moved from the 'Images' subfolder to the note’s parent folder.
fr: Remarque : toutes les images enregistrées localement seront déplacées du sous-dossier « Images » vers le dossier parent de la note.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Simply remove '/Images' from their path to make them reappear.
fr: Veuillez simplement supprimer le dossier « /Images » de leur chemin d'accès pour les faire réapparaître.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
fr: Emplacement pour enregistrement créé à :

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
fr: Zone d'enregistrement existante sélectionnée à

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
fr: Il semble que cela soit la première fois que vous utilisez cette application ! 
    
    Veuillez sélectionner un emplacement pour votre future zone d'enregistrement pour KleverNotes ou un emplacement existant.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
fr: Zone d'enregistrement de KleverNotes

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
fr: Zone d'enregistrement existante

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
fr: Modifier l'emplacement de la zone d'enregistrement

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
fr: Créer un zone d'enregistrement

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
fr: Créer une nouvelle zone d'enregistrement

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like the selected folder is not a KleverNotes storage.
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
fr: Il semble que le dossier sélectionné ne soit pas une zone d'enregistrement pour KleverNotes ! 
    
    Veuillez sélectionner un emplacement pour votre future zone d'enregistrement pour KleverNotes ou un emplacement existant.

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
fr: Création de table

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
fr: Taille : %1 x %2

[ctx: @label:button]
en: More options
fr: Plus d'options

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
fr: Ligne

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
fr: Colonne

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
fr: Alignement :

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
fr: Centre

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
fr: Droite

[ctx: @label %1 is current text length, %2 is maximum length of text field]
en: %1/%2
fr: %1 / %2

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
fr: Ajouter une tâche à faire

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
fr: Titre :

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
fr: Titre de tâche à faire (Obligatoire)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
fr: Description :

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
fr: Optionnel

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
fr: Sélectionner une URL

[ctx: @title:page]
en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to KleverNotes!
fr: Bienvenue dans KleverNotes !

en: Create or select a note to start working !
fr: Créer ou sélectionner une note pour commencer à travailler !

[ctx: @title:page]
en: Paint!
fr: Dessiner !

[ctx: @label:button]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
fr: Rogner automatiquement

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
fr: Texte à dessiner

[ctx: @title:page]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
fr: Thème de couleurs

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
fr: Arrière-plan

en: This could cause visual artifact near the end of the pdf.
fr: Ceci pourrait provoquer des artefacts visuels près de la fin du fichier « PDF ».

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as pdf
fr: Enregistrer une note au format « PDF »

[ctx: @title:window]
en: Settings
fr: Configuration

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
fr: Veuillez sélectionner un emplacement pour votre future zone d'enregistrement pour KleverNotes ou un emplacement existant.

en: Width:
fr: Largeur :

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
fr: Police :

en: Fill toolMode:
fr: Mode de l'outil de remplissage :

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
fr: Remplir

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
fr: Contour

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
fr: Définir les contours et remplir

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
fr: Primaire

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
fr: Secondaire

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
fr: Style :

[ctx: @label:button]
en: Text color:
fr: Couleur du texte :

[ctx: @label:button]
en: Title color:
fr: Couleur de titre :

[ctx: @label:button]
en: Link color:
fr: Couleur de lien :

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
fr: Couleur de lien visité :

[ctx: @label:button]
en: Code color:
fr: Couleur de code :

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
fr: Couleur de coloration :

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
fr: Police global :

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
fr: Police de bloc de code :

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
fr: Activer une taille adaptative d'étiquette

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
fr: La taille adaptative mettra à l'échelle la taille de l'étiquette en fonction de son environnement.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
fr: Exemple : une balise à l'intérieur d'un en-tête sera aussi grande que le reste du texte de l'en-tête.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
fr: Échelle d'étiquette

[ctx: @exemple, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
fr: Un titre avec un aperçu de

[ctx: @exemple, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
fr: texte en italique et ses étiquettes

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
fr: Général

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
fr: Police pour l'éditeur :

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
fr: Utiliser des espaces pour les tabulations

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
fr: Nombre d'espaces

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
fr: Coloration dans l'éditeur

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
fr: Activer la coloration dans l'éditeur

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
fr: Enregistrement

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
fr: Emplacement pour enregistrement :

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

[ctx: @label:textbox]
en: New Folder name:
fr: Nouveau nom de dossier :

en: New Note
fr: Nouvelle note

[ctx: @label:textbox, the default note name]
en: New Note name:
fr: Nom de nouvelle note :

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
fr: Barre d'outils

[ctx: @title]
en: Utility plugins
fr: Modules externes d'utilitaires

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
fr: Activer la liaison des notes

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
fr: La liaison de notes vous permet de créer un lien d'une note à une autre.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
fr: Conseil : redémarrez l'application après activation.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
fr: Activer de PlantUML

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
fr: PlantUML vous permet de créer des diagrammes.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
fr: Remarque : la création de diagrammes peut être lente. Si vous avez un grand nombre de diagrammes, leur affichage en tant qu'images serait plus facile.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
fr: Activer l'arrière-plan sombre

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
fr: Le diagramme avec PlantUML aura un arrière-plan sombre.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
fr: Modules externes pour la cosmétique

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
fr: Activer la coloration syntaxique du code

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
fr: Liste des colorations prises en charge

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
fr: Coloration

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
fr: Style de coloration

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
fr: Activer les émoticône rapides

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
fr: Insérez rapidement des émoticônes en utilisant la syntaxe suivante

[ctx: @exemple, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
fr: nom-émoticône

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
fr: Ton par défaut des émoticônes

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
fr: Clair

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
fr: Clair moyen

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
fr: Sombre moyen

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
fr: Sombre

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
fr: Activer la boîte de dialogue pour émoticône rapides

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
fr: La boîte de dialogue concernant les émoticônes insère à l'intérieur du texte, la syntaxe « Émoticônes rapides » au lieu de l'émoticône réelle.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
fr: Général

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
fr: Aperçu de note

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the text editor]
en: Editor
fr: Éditeur

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
fr: Modules externes

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
fr: En-têtes

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
fr: En-tête 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
fr: En-tête 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
fr: En-tête 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
fr: En-tête 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
fr: En-tête 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
fr: En-tête 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
fr: Barré

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
fr: Guillemet

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
fr: Lien

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
fr: Liste triée

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
fr: Liste triée

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
fr: Liste non triée

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
fr: Liste non triée

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
fr: Surlignement

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
fr: Coloration du texte

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Emoji
fr: Émoticône

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
fr: Lier une note

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
fr: Lier une note

[ctx: @tooltip]
en: Create a new folder
fr: Créer un nouveau dossier

[ctx: @tooltip]
en: Create a new note
fr: Créer une nouvelle note

en: Rename
fr: Renommer

en: Search
fr: Rechercher

en: Collapse sidebar
fr: Réduire la barre latérale

en: Expand sidebar
fr: Développer la barre latérale

[ctx: @item:menu]
en: New folder
fr: Nouveau dossier

[ctx: @item:menu]
en: New note
fr: Nouvelle note

[ctx: @item:menu]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @item:menu]
en: Move
fr: Déplacer

[ctx: @item:menu]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @item:menu]
en: Properties
fr: Propriétés

en: From
fr: De :

en: No search results
fr: Aucun résultat pour la recherche

en: Show notes
fr: Afficher les notes

en: Cheat sheet
fr: Aide-mémoire

en: Settings
fr: Configuration

en: About KleverNotes
fr: À propos de KleverNotes

[ctx: @label:button]
en: TODO
fr: Tâches à faire

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
fr: Aide-mémoire pour Markdown

en: Copied !
fr: Copié !

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
fr: Syntaxe standard

en: Heading
fr: En-tête

[ctx: exemple]
en: Heading1
fr: En-tête 1

en: Bold
fr: Gras

[ctx: exemple]
en: Bold text
fr: Texte en gras

en: Italic
fr: Italique

[ctx: exemple]
en: Italic text
fr: Texte en italique

en: Blockquote
fr: Bloc de citation

[ctx: exemple]
en: Quote
fr: Guillemet

en: Ordered list
fr: Liste triée

[ctx: exemple]
en: First item
fr: Premier élément

[ctx: exemple]
en: Second item
fr: Second élément

en: Unordered list
fr: Liste non triée

[ctx: exemple]
en: Inline code
fr: Code intégré

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
fr: Règle

en: Link
fr: Lien

[ctx: exemple]
en: title
fr: titre

[ctx: exemple]
en: https://www.example.com
fr: https://www.exemple.com

[ctx: exemple]
en: alt text
fr: Texte alternatif

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
fr: Syntaxe étendue

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
fr: Gauche

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
fr: Centre

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
fr: Droite

[ctx: exemple]
en: Cell 1
fr: Cellule 1

[ctx: exemple]
en: Cell 2
fr: Cellule 2

[ctx: exemple]
en: Cell 3
fr: Cellule 3

en: Fenced code block
fr: Bloc de code borné

[ctx: exemple]
en: Sample text here...
fr: Exemple de texte ici...

en: Strikethrough
fr: Barré

[ctx: exemple, something wrong]
en: The world is flat.
fr: Le monde est plat.

en: Task list
fr: Liste de tâches

[ctx: exemple]
en: Make more foo
fr: Faire plus de « foo »

[ctx: exemple]
en: Make more bar
fr: Faire plus de « bar »

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
fr: Modules externes pour KleverNotes

en: Note link
fr: Lien de note

[ctx: exemple]
note: i18nc("exemple", "header")
en: displayed name
fr: nom affiché

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
fr: Notes liées

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
fr: Afficher / Masquer l'éditeur

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
fr: Afficher / Masquer l'aperçu

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
fr: Enregistrer une note au format « HTML »

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
fr: Cartographie des notes liées

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
fr: Notes existantes

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
fr: Notes manquantes

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
fr: %1 n'existe pas

en: Header
fr: En-tête

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
fr: Effacement vérifié

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
fr: Ajouter une nouvelle tâche à faire

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
fr: /* 
    Ce fichier est une copie du style « CSS » par défaut pour l'affichage des notes. 
    N'hésitez pas à le modifier ou à réaliser le votre. 
    Remarque : chaque style doit avoir un nom différent. 
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
fr: Historique

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
fr: Émoticônes

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
fr: Personnes

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
fr: Nourriture

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
fr: Voyage

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
fr: Objets

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
fr: Symboles

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
fr: Étiquettes

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
fr: Personnalisé

en: An error occurred while trying to copy this pdf.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de copie de ce fichier « pdf ».

en: An error occurred while trying to remove this item.
fr: Une erreur a été rencontrée lors de la tentative de suppression de cet élément.

en: An error occurred while trying to move this item.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de déplacement de cet élément.

en: An error occurred while trying to rename this item.
fr: Une erreur a été rencontrée lors de la tentative de renommage de cet élément.

en: An error occurred while trying to create the note.
fr: Une erreur a été rencontrée lors de la tentative de création de la note.

en: An error occurred while trying to create this folder.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de création de ce dossier.

en: An error occurred while trying to create the storage.
fr: Une erreur a été rencontrée lors de la tentative de création de la zone d'enregistrement.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
fr: Une erreur a été rencontrée lors de la tentative de création de la note de démonstration.

[ctx: The name for a demo note]
en: Demo
fr: Démonstration

en: Note taking and management application
fr: Application de prise et de gestion de notes.
