klevernotes - en to it translation catalogue (280 entries)

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a note]
en: Delete Note Confirmation
it: Conferma eliminazione nota

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a folder]
en: Delete Folder Confirmation
it: Conferma eliminazione cartella

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete this note <filename>%1</filename>?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa nota <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete this folder <filename>%1</filename>?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa cartella <filename>%1</filename>?

[ctx: @label:check]
en: Delete this permanently.
it: Eliminalo definitivamente.

en: No stickers
it: Nessun adesivo

en: No emojis
it: Nessuna emoji

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
it: Selettore di immagini

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
it: Selettore di caratteri

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
it: Selettore di immagini

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
it: Immagine web

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
it: Immagine locale

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
it: Disegna un'immagine

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
it: Raccolta di immagini

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
it: Sembra che l'immagine selezionata non esista o non sia supportata.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
it: Testo delle immagini:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
it: Posiziona questa immagine all'interno della cartella delle note

[ctx: @title]
en: <filename>%1</filename> properties
it: Proprietà di <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Icon
it: Temi delle icone

[ctx: @action:button]
en: Color
it: Colore

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
it: Colore attuale «%1»

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
it: Disegni di KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
it: Stai per uscire senza salvare il tuo disegno!

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
it: Vuoi salvarlo prima di uscire?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
it: Crea il tuo collegamento

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
it: Collega file locale

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
it: Testo del collegamento:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
it: Nota:

[ctx: @title:dialog, to move a folder/note]
en: Move
it: Sposta

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
it: Dove vuoi spostare questa nota?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this folder ?
it: Dove vuoi spostare questa cartella?

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
it: Scegli un nome

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
it: Archiviazione di KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
it: Questo nome inizia con un punto, ciò potrebbe causare problemi e pertanto non è consentito.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
it: Rimuovi il punto o scegli un altro nome.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
it: Questa nota esiste già.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This folder already exists.
it: Questa cartella esiste già.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name for it.
it: Scegli un altro nome per questo.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
it: Questo nome inizia con uno '/', ciò potrebbe causare problemi e pertanto non è consentito.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
it: Rimuovi lo '/' o scegli un altro nome.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
it: Finestra di stampa

[ctx: @label:button]
en: Print html
it: Stampa html

[ctx: @label:button]
en: Print to pdf
it: Stampa in PDF

[ctx: @label:button]
en: Disable due to flatpak limitation.
it: Disabilita a causa della limitazione flatpak.

[ctx: @title:dialog]
en: Mandatory operation
it: Operazione obbligatoria

[ctx: @subtitle:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: This storage appears to be using the old KleverNotes file structure which is no longer supported.
it: Sembra che questo archivio utilizzi la vecchia struttura di file di KleverNotes, che non è più supportata.

[ctx: @subtitle:dialog, the standard Qt 'Apply' button]
en: By pressing the 'Apply' button, you agree to convert the storage to the new structure (this should not be a destructive operation).
it: Premendo il pulsante «Applica», accetti di convertire l'archiviazione nella nuova struttura (questa operazione non dovrebbe essere distruttiva).

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You can cancel this operation by closing this dialog, which gives you time to back up your files if you want to.
it: Puoi annullare questa operazione chiudendo questa finestra, cosa che ti darà il tempo di effettuare una copia di sicurezza dei file, se lo desideri.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Note: Any locally saved images will be moved from the 'Images' subfolder to the note’s parent folder.
it: Nota: tutte le immagini salvate localmente saranno spostate dalla sottocartella «Immagini» alla cartella superiore della nota.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Simply remove '/Images' from their path to make them reappear.
it: Per farle riapparire, basta rimuovere «/Images» dal loro percorso.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
it: Archiviazione creata in

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
it: Archiviazione esistente scelta in

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
it: Sembra che questa sia la prima volta che usi questa applicazione!
    
    Scegli una posizione per la tua futura archiviazione di KleverNotes o selezionane una esistente.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
it: Archiviazione di KleverNotes

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
it: Archiviazione esistente

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
it: Cambia il percorso di archiviazione

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
it: Creare archiviazione

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
it: Crea una nuova archiviazione

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like the selected folder is not a KleverNotes storage.
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
it: Sembra che la cartella selezionata non sia un archiviazione di KleverNotes.
    
    Scegli una posizione per la tua futura archiviazione di KleverNotes o selezionane una esistente.

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
it: Creazione delle tabelle

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
it: Dimensione: %1x %2

[ctx: @label:button]
en: More options
it: Più opzioni

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
it: Riga

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
it: Colonna

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
it: Allineamento:

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
it: Centro

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
it: Destra

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
it: Aggiungi cosa da fare

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
it: Titolo cosa da fare (richiesto)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
it: Facoltativo

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
it: Scegli un URL

[ctx: @title:page]
en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to KleverNotes!
it: Benvenuto in KleverNotes!

en: Create or select a note to start working !
it: Crea o seleziona una nota per iniziare a lavorare!

[ctx: @title:page]
en: Paint!
it: Disegna!

[ctx: @label:button]
en: Save
it: Salva

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
it: Ritaglio automatico

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
it: Testo da tracciare

[ctx: @title:page]
en: Print
it: Stampa

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
it: Tema di colori

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
it: Sfondo

en: This could cause visual artifact near the end of the pdf.
it: Ciò potrebbe causare artefatti visivi verso la fine del pdf.

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as pdf
it: Salva la nota come pdf

[ctx: @title:window]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
it: Scegli una posizione per il tuo futuro spazio di archiviazione di KleverNotes o selezionane una esistente.

en: Width:
it: Larghezza:

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
it: Carattere:

en: Fill toolMode:
it: Modalità dello strumento di riempimento:

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
it: Riempi

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
it: Contorno

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
it: Contorno e riempimento

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
it: Colore di riempimento

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
it: Principale

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
it: Secondario

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
it: Stile:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
it: Colore del testo:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
it: Colore del titolo:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
it: Colore dei collegamenti:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
it: Colore dei collegamenti visitati:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
it: Colore del codice:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
it: Colore di evidenziazione:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
it: Carattere generale:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
it: Carattere del blocco di codice:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
it: Abilita la dimensione adattiva dei tag

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
it: La dimensione adattiva adatterà le dimensioni del tag in base all'ambiente circostante.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
it: Esempio: un tag all'interno di un'intestazione sarà grande quanto il resto del testo dell'intestazione.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
it: Dimensione dei tag

[ctx: @exemple, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
it: Un titolo con un'anteprima di

[ctx: @exemple, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
it: testo in corsivo e relativi tag

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
it: Generale

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
it: Carattere dell'editor:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
it: Usa gli spazi come tabulazione

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
it: Numero di spazi

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
it: Evidenziazione dell'editor

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
it: Abilita l'evidenziazione dell'editor

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
it: Archiviazione

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
it: Percorso di archiviazione:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
it: Barra laterale

en: New Folder
it: Nuova cartella

[ctx: @label:textbox]
en: New Folder name:
it: Nome della nuova cartella:

en: New Note
it: Nuova nota

[ctx: @label:textbox, the default note name]
en: New Note name:
it: Nome della nuova nota:

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

[ctx: @title, list of visible toolbar actions]
en: Visible
it: Visibile

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
it: Invisibile

[ctx: @title]
en: Utility plugins
it: Estensioni di utilità

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
it: Abilita il collegamento delle note

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
it: Il collegamento delle note consente di creare un collegamento da una nota a un'altra.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
it: Consiglio: riavvia l'applicazione una volta attivata.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
it: Abilita PlantUML

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
it: PlantUML ti consente di creare diagrammi.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
it: Nota: la creazione di diagrammi può essere lenta. Se disponi di un numero elevato di diagrammi, visualizzarli come immagini sarebbe più semplice.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
it: Abilita lo sfondo scuro

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
it: Il diagramma PlantUML avrà uno sfondo scuro.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
it: Estensioni cosmetiche

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
it: Abilita l'evidenziazione della sintassi del codice

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
it: Elenco degli evidenziatori supportati

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
it: Evidenziatore

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
it: Stile dell'evidenziatore

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
it: Abilita le emoji rapide

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
it: Scrivi rapidamente le emoji utilizzando la seguente sintassi

[ctx: @exemple, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
it: nome_emoji

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
it: Tonalità emoji predefinita

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
it: Predefinita

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
it: Chiara

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
it: Media chiara

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
it: Media

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
it: Media scura

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
it: Scura

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
it: Abilita la finestra delle emoji rapide

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
it: La finestra delle emoji inserisce la sintassi «emoji rapida» invece dell'emoji vera e propria all'interno del testo.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
it: Generale

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
it: Anteprima della nota

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
it: Estensioni

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
it: Intestazioni

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
it: Intestazione 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
it: Intestazione 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
it: Intestazione 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
it: Intestazione 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
it: Intestazione 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
it: Intestazione 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
it: Barrato

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
it: Codice

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
it: Citazione

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
it: Immagine

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
it: Collegamento

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
it: Tabella

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
it: Elenco ordinato

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
it: Elenco ordinato

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
it: Elenco non ordinato

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
it: Evidenzia

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
it: Evidenziazione del testo

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
it: Nota collegata

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
it: Nota collegata

[ctx: @tooltip]
en: Create a new folder
it: Crea una nuova cartella

[ctx: @tooltip]
en: Create a new note
it: Crea una nuova nota

en: Rename
it: Rinomina

en: Search
it: Cerca

en: Collapse sidebar
it: Contrai la barra laterale

en: Expand sidebar
it: Espandi la barra laterale

[ctx: @item:menu]
en: New folder
it: Nuova cartella

[ctx: @item:menu]
en: New note
it: Nuova nota

[ctx: @item:menu]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: @item:menu]
en: Move
it: Sposta

[ctx: @item:menu]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @item:menu]
en: Properties
it: Proprietà

en: From
it: Da

en: No search results
it: Nessun risultato trovato

en: Show notes
it: Mostra le note

en: Cheat sheet
it: Prontuario

en: Settings
it: Impostazioni

en: About KleverNotes
it: Informazioni su KleverNotes

[ctx: @label:button]
en: TODO
it: Da fare

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
it: Nota

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
it: Prontuario Markdown

en: Copied !
it: Copiato!

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
it: Sintassi di base

en: Heading
it: Intestazione

[ctx: exemple]
en: Heading1
it: Intestazione1

en: Bold
it: Grassetto

[ctx: exemple]
en: Bold text
it: Testo in grassetto

en: Italic
it: Corsivo

[ctx: exemple]
en: Italic text
it: Testo in corsivo

en: Blockquote
it: Blocco di citazione

[ctx: exemple]
en: Quote
it: Citazione

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

[ctx: exemple]
en: First item
it: Primo elemento

[ctx: exemple]
en: Second item
it: Secondo elemento

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Code
it: Codice postale

[ctx: exemple]
en: Inline code
it: Codice in linea

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
it: Regola

en: Link
it: Collegamento

[ctx: exemple]
en: title
it: titolo

[ctx: exemple]
en: https://www.example.com
it: https://www.esempio.com

en: Image
it: Immagine

[ctx: exemple]
en: alt text
it: testo alternativo

[ctx: exemple]
en: image
it: immagine

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
it: Sintassi estesa

en: Table
it: Tabella

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
it: Sinistra

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
it: Centro

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
it: Destra

[ctx: exemple]
en: Cell 1
it: Cella 1

[ctx: exemple]
en: Cell 2
it: Cella 2

[ctx: exemple]
en: Cell 3
it: Cella 3

en: Fenced code block
it: Blocco di codice delimitato

[ctx: exemple]
en: Sample text here...
it: Testo di esempio qui...

en: Strikethrough
it: Barrato

[ctx: exemple, something wrong]
en: The world is flat.
it: La Terra è piatta.

en: Task list
it: Elenco di attività

[ctx: exemple]
en: Make more foo
it: Produci altro sale

[ctx: exemple]
en: Make more bar
it: Produci altro zucchero

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
it: Estensioni di KleverNotes

en: Note link
it: Collegamento della nota

[ctx: exemple]
en: <path to note>/<note name>
it: <percorso alla nota>/<nome della nota>

[ctx: exemple]
note: i18nc("exemple", "header")
en: displayed name
it: nome visualizzato

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
it: Note collegate

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
it: Stampa

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
it: Visualizza/Nascondi l'editor

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
it: Visualizza/Nascondi l'anteprima

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
it: Salva la nota come html

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
it: Mappa delle note collegate

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
it: Note esistenti

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
it: Note mancanti

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
it: %1 non esiste

en: Header
it: Intestazione

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
it: Cancella marcate

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
it: Aggiungi nuova cosa da fare

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
it: /*            
    Questo file è una copia dello stile CSS predefinito per la visualizzazione della nota.           
    Sentiti libero di modificarlo o crearne uno tuo.           
    Nota: ogni stile deve avere un nome diverso.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
it: Cronologia

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
it: Faccine

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
it: Persone

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
it: Natura

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
it: Cibo

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
it: Attività

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
it: Viaggi

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
it: Bandiere

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
it: Personalizzate

en: An error occurred while trying to copy this pdf.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di copiare questo pdf.

[ctx: Main folder name, where all the notes will be stored by default]
en: Notes
it: Note

en: An error occurred while trying to remove this item.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di rimuovere questo elemento.

en: An error occurred while trying to move this item.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di spostare questo elemento.

en: An error occurred while trying to rename this item.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di rinominare questo elemento.

en: An error occurred while trying to create the note.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di creare la nota.

en: An error occurred while trying to create this folder.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di creare questa cartella.

en: An error occurred while trying to create the storage.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di creare l'archivio.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di creare la nota dimostrativa.

[ctx: The name for a demo note]
en: Demo
it: Dimostrazione

en: Note taking and management application
it: Applicazione per prendere e gestire appunti
