klevernotes - en to pl translation catalogue (219 entries)

en: No stickers
pl: Nie ma żadnych naklejek

en: No emojis
pl: Bez emoji

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
pl: Wybierak obrazu

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
pl: Wybór czcionki

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
pl: Wybierak obrazu

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
pl: Obraz sieciowy

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
pl: Obraz miejscowy

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
pl: Namaluj obraz

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
pl: Zbiór obrazów

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
pl: Wygląda na to, że zaznaczony obraz nie istnieje lub jest nieobsługiwany.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
pl: Tekst obrazu:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
pl: Umieść ten obraz wewnątrz katalogu notatek

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
pl: Malowanie KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
pl: Zaraz nastąpi wyjście bez zapisania twojego rysunku!

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
pl: Zapisać to przed zakończeniem?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
pl: Utwórz swój odsyłacz

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
pl: Dowiąż plik lokalny

[ctx: @label:textbox, link URL, like the 'href' of an html <a>]
en: URL:
pl: Adres URL:

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
pl: Tekst odsyłacza:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
pl: Notatka:

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
pl: Gdzie chcesz przenieść tę notatkę ?

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
pl: Nadaj nazwę

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
pl: Nazwa:

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
pl: Pamięć KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
pl: Nazwa zaczyna się od kropki, co może powodować kłopoty, więc nie jest zalecane.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
pl: Usuń kropkę lub nadaj inną nazwę.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
pl: Ta notatka już istnieje.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
pl: Ta nazwa zawiera '/', co może powodować kłopoty, więc nie jest zalecane.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
pl: Usuń '/' lub nadaj inną nazwę.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
pl: Okno drukowania

[ctx: @label:button]
en: Print html
pl: Wydrukuj HTML

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
pl: Utworzono ścieżka w

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
pl: Istniejąca pamieć wybrane w

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
pl: Wygląda na to, że uruchomiłeś tę aplikację po raz pierwszy!
    
    Wybierz miejsce dla przyszłych danych KleverNotes lub wybierz już istniejące.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
pl: Pamięć KleverNotes

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
pl: Istniejącą pamięć

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
pl: Zmień ścieżkę pamięci

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
pl: Utwórz pamięć

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
pl: Utwórz nową pamięć

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
pl: Tworzenie tabeli

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
pl: Rozmiar: %1 x %2

[ctx: @label:button]
en: More options
pl: Więcej ustawień

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
pl: Wiersz

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
pl: Kolumna

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
pl: Wyrównanie :

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
pl: Do lewej

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
pl: Do środka

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
pl: Do prawej

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
pl: Dodaj zadanie

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
pl: Nazwa:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
pl: Nazwa zadania (wymagana)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
pl: Opis:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
pl: Niewymagane

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
pl: Wybierz adres URL

[ctx: @title:page]
en: Welcome
pl: Witaj

en: Welcome to KleverNotes!
pl: Witaj w KleverNotes!

en: Create or select a note to start working !
pl: Utwórz lub wybierz notatkę, aby zacząć pracować!

[ctx: @title:page]
en: Paint!
pl: Maluj!

[ctx: @label:button]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
pl: Wyczyść

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
pl: Samoprzycięty

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
pl: Tekst do narysowania

[ctx: @title:page]
en: Print
pl: Wydrukuj

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
pl: Zestaw barw

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
pl: Tło

[ctx: @title:window]
en: Settings
pl: Ustawienia

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
pl: Wybierz miejsce dla przyszłej pamięci KleverNotes lub wybierz już istniejące.

en: Width:
pl: Szerokość:

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
pl: Czcionka:

en: Fill toolMode:
pl: Tryb wypełniania narzędziem:

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
pl: Wypełnij

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
pl: Zarys

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
pl: Zarys i wypełnienie

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
pl: Kolor wypełnienia

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
pl: Pierwszy

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
pl: Drugi

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
pl: Styl:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
pl: Barwa tekstu:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
pl: Barwa nazwy:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
pl: Barwa odsyłacza:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
pl: Barwa odwiedzonego odsyłacza:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
pl: Barwa kodu:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
pl: Kolor podświetlenia:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
pl: Ogólna czcionka:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
pl: Czcionka bloku kodu:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
pl: Włącz dostosowujący się rozmiar znacznika

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
pl: Dostosowujący się rozmiar przeskaluj rozmiar znacznika do jego otoczenia.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
pl: Przykład: znacznik wewnątrz nagłówka będzie tak duży jak reszta tekstu nagłówka.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
pl: Skala znacznika

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
pl: Czcionka edytora:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
pl: Zamiast tabulatorów wstawiaj odstępy

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
pl: Liczba odstępów

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
pl: Podświetlenie edytora

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
pl: Włącz podświetlanie edytora

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
pl: Przechowywanie

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
pl: Położenie przestrzeni dyskowej:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
pl: Pasek boczny

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
pl: Pasek narzędzi

[ctx: @title, list of visible toolbar actions]
en: Visible
pl: Widoczny

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
pl: Niewidoczny

[ctx: @title]
en: Utility plugins
pl: Wtyczki narzędzi

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
pl: Włącz dowiązywanie notatek

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
pl: Dowiązywanie notatek umożliwia tworzenie powiązań jednej z drugą.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
pl: Rada: uruchom aplikację ponownie po włączeniu tego.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
pl: Włącz PlantUML

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
pl: PlantUML umożliwia ci tworzenie diagramów.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
pl: Uwaga: tworzenie diagramów może być wolne. Jeśli masz dużą liczbę diagramów, to wyświetlenie ich jako obrazy może być łatwiejsze.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
pl: Włącz ciemne tło

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
pl: Diagram PlantUML będzie miał ciemne tło.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
pl: Wtyczki kosmetyczne

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
pl: Włącz podświetlanie składni kodu

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
pl: Spis obsługiwanych podświetleń

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
pl: Zakreślacz

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
pl: Wygląd podświetlenia

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
pl: Włącz szybkie emoji

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
pl: Szybko wpisuje emoji przy użyciu następującej składni

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
pl: Domyślny odcień emoji

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
pl: Domyślne

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
pl: Jasny

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
pl: Średnio-jasny

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
pl: Średni

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
pl: Średnio-ciemny

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
pl: Ciemna

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
pl: Włącz okno szybki emoji

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
pl: Okno emoji wstawia składnię 'szybkiego emoji' zamiast rzeczywistego emoji w tekst.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
pl: Podgląd notatki

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the text editor]
en: Editor
pl: Edytor

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
pl: Wtyczki

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
pl: Nagłówki

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
pl: Nagłówek 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
pl: Nagłówek 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
pl: Nagłówek 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
pl: Nagłówek 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
pl: Nagłówek 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
pl: Nagłówek 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
pl: Pogrubienie

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
pl: Kursywa

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
pl: Kod

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
pl: Cytowanie

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
pl: Obraz

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
pl: Odnośnik

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
pl: Tabela

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
pl: Lista uszeregowana

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
pl: Lista uszeregowana

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
pl: Lista nieuszeregowana

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
pl: Lista nieuszeregowana

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
pl: Podświetlenie

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
pl: Podświetlenie tekstu

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
pl: Dowiąż notatkę

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
pl: Dowiąż notatkę

en: Rename
pl: Przemianuj

en: Search
pl: Poszukaj

en: Collapse sidebar
pl: Zwiń pasek boczny

en: Expand sidebar
pl: Rozwiń pasek boczny

en: From
pl: Od

en: No search results
pl: Nie ma żadnych wyników wyszukiwania

en: Show notes
pl: Pokaż notatki

en: Cheat sheet
pl: Ściąga

en: Settings
pl: Ustawienia

en: About KleverNotes
pl: O programie Klever

[ctx: @label:button]
en: TODO
pl: DO ZROBIENIA

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
pl: Notatka

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
pl: Ściąga pisania w Markdown

en: Copied !
pl: Skopiowano!

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
pl: Podstawowa składnia

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Italic
pl: Kursywa

en: Blockquote
pl: Akapit z cytowaniem

en: Ordered list
pl: Lista uszeregowana

en: Unordered list
pl: Lista nieuszeregowana

en: Code
pl: Kod

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
pl: Zasada

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
pl: Rozszerzona składnia

en: Table
pl: Tabela

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
pl: Do lewej

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
pl: Do środka

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
pl: Do prawej

en: Fenced code block
pl: Opłotowany blok kodu

en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: Task list
pl: Lista zadań

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
pl: Wtyczki KleverNotes

en: Note link
pl: Odniesienie do notatki

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
pl: Dowiązane notatki

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
pl: Wydrukuj

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
pl: Pokaż/ukryj edytor

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
pl: Pokaż/ukryj podgląd

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
pl: Zapisz notatkę jako HTML

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
pl: Mapa powiązanych notatek

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
pl: Istniejące notatki

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
pl: Brakuje notatek

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
pl: %1 nie istnieje

en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
pl: Wyczyść zaznaczone

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
pl: Dodaj nowe zadanie

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
pl: /*            
    Ten plik jest kopią domyślnego wyglądu CSS do wyświetlania notatek.            
    Zmieniaj go dowolnie.            
    Uwaga: każdy wygląd musi mieć inną nazwę.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
pl: Historia

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
pl: Uśmiechy

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
pl: Ludzie

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
pl: Natura

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
pl: Jedzenie

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
pl: Aktywności

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
pl: Podróże

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
pl: Obiekty

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
pl: Symbole

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
pl: Flagi

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
pl: Własna

en: An error occurred while trying to remove this item.
pl: Wystąpił błąd przy próbie usunięcia tej rzeczy.

en: An error occurred while trying to move this item.
pl: Wystąpił błąd przy próbie przeniesienia tej rzeczy.

en: An error occurred while trying to rename this item.
pl: Wystąpił błąd przy próbie przemianowania tej rzeczy.

en: An error occurred while trying to create the note.
pl: Wystąpił błąd przy próbie utworzenia notatki.

en: An error occurred while trying to create the storage.
pl: Wystąpił błąd przy próbie utworzenia pamięci.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
pl: Wystąpił błąd przy próbie utworzenia notatki pokazowej.

en: Note taking and management application
pl: Aplikacja do robienia i zarządzania notatkami
