klevernotes - en to sv translation catalogue (276 entries)

[ctx: @label:check]
en: Delete this permanently.
sv: Ta bort permanent.

en: No stickers
sv: Inga klistermärken

en: No emojis
sv: Inga emoji

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
sv: Bildhämtare

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
sv: Teckensnittsväljare

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
sv: Bildväljare

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
sv: Webbild

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
sv: Lokal bild

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
sv: Måla en bild

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
sv: Bildsamling

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
sv: Det verkar som om bilden du valde inte finns eller inte stöds.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
sv: Bildtext:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
sv: Placera bilden i anteckningskatalogen

[ctx: @title]
en: <filename>%1</filename> properties
sv: Egenskaper för <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: @action:button]
en: Color
sv: Färg

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
sv: Nuvarande färg "%1"

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
sv: KleverNotes målning

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
sv: Du är på väg att avsluta utan att spara teckningen.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
sv: Vill du spara den innan du avslutar?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
sv: Skapa din länk

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
sv: Länka lokal fil

[ctx: @label:textbox, link URL, like the 'href' of an html <a>]
en: URL:
sv: Webbadress:

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
sv: Länktext:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
sv: Anteckning:

[ctx: @title:dialog, to move a folder/note]
en: Move
sv: Flytta

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
sv: Vart vill du flytta anteckningen?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this folder ?
sv: Vart vill du flytta katalogen?

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
sv: Välj ett namn

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
sv: KleverNotes lagring

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
sv: Namnet börjar med en punkt. Det kan orsaka problem och är därför inte tillåtet.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
sv: Ta bort punkten eller välj ett annat namn.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
sv: Anteckningen finns redan.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This folder already exists.
sv: Katalogen finns redan.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name for it.
sv: Välj ett annat namn på den.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
sv: Namnet innehåller '/'. Det kan orsaka problem och är därför inte tillåtet.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
sv: Ta bort '/' eller välj ett annat namn.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
sv: Utskriftsdialogruta

[ctx: @label:button]
en: Print html
sv: Skriv ut HTML

[ctx: @label:button]
en: Print to pdf
sv: Skriv ut till PDF

[ctx: @label:button]
en: Disable due to flatpak limitation.
sv: Inaktivera på grund av begränsning i flatpak

[ctx: @title:dialog]
en: Mandatory operation
sv: Obligatoriskt alternativ

[ctx: @subtitle:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: This storage appears to be using the old KleverNotes file structure which is no longer supported.
sv: Lagringen verkar använda den gamla filstrukturen i KleverNotes som inte längre stöds.

[ctx: @subtitle:dialog, the standard Qt 'Apply' button]
en: By pressing the 'Apply' button, you agree to convert the storage to the new structure (this should not be a destructive operation).
sv: Genom att trycka på knappen 'Verkställ' samtycker du till att konvertera lagringen till den nya strukturen (det ska inte vara en destruktiv åtgärd).

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You can cancel this operation by closing this dialog, which gives you time to back up your files if you want to.
sv: Du kan avbryta åtgärden genom att stänga dialogrutan, vilket ger dig tid att säkerhetskopiera filerna om du vill.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Note: Any locally saved images will be moved from the 'Images' subfolder to the note’s parent folder.
sv: Observera: Alla lokalt sparade bilder flyttas från underkatalogen 'Images' till anteckningens överliggande katalog.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Simply remove '/Images' from their path to make them reappear.
sv: Ta helt enkelt bort '/Images' från deras sökväg för att få dem att dyka upp igen.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
sv: Lagring skapad i

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
sv: Befintlig lagring vald i

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
sv: Det verkar som det är första gången du använder programmet.
    
    Välj en plats för framtida lagring av KleverNotes eller välj en befintlig plats.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
sv: KleverNotes lagring

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
sv: Befintlig lagring

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
sv: Ändra lagringssökväg

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
sv: Skapa lagring

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
sv: Skapa en ny lagring

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like the selected folder is not a KleverNotes storage.
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
sv: Det verkar som den valda katalogen inte är för lagring av KleverNotes.
    
    Välj en plats för framtida lagring av KleverNotes eller välj en befintlig plats.

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
sv: Skapa tabell

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
sv: Storlek: %1 x %2

[ctx: @label:button]
en: More options
sv: Fler alternativ

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
sv: Rad

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
sv: Kolumn

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
sv: Justering:

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
sv: Höger

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
sv: Lägg till uppgift

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
sv: Uppgiftstitel (krävs)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
sv: Valfri

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
sv: Välj en webbadress

[ctx: @title:page]
en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to KleverNotes!
sv: Välkommen till KleverNotes!

en: Create or select a note to start working !
sv: Skapa eller välj en anteckning för att börja arbeta.

[ctx: @title:page]
en: Paint!
sv: Måla.

[ctx: @label:button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
sv: Beskär automatiskt

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
sv: Text att rita

[ctx: @title:page]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
sv: Färgtema

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
sv: Bakgrund

en: This could cause visual artifact near the end of the pdf.
sv: Det kan orsaka visuella förvrängningar nära slutet på PDF:en.

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as pdf
sv: Spara anteckning som PDF

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
sv: Välj en plats för framtida lagring av KleverNotes eller välj en befintlig plats.

en: Width:
sv: Bredd:

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Fill toolMode:
sv: Fyllverktygsläge:

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
sv: Fyll

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
sv: Kontur

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
sv: Kontur och fyll

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
sv: Fyllnadsfärg

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
sv: Primär

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
sv: Sekundär

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
sv: Stil:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
sv: Textfärg:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
sv: Titelfärg:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
sv: Länkfärg:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
sv: Besökt länkfärg:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
sv: Kodfärg:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
sv: Färgläggningsfärg:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
sv: Allmänt teckensnitt:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
sv: Teckensnitt för kodblock:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
sv: Aktivera adaptiv taggstorlek

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
sv: Den adaptiva storleken skalar taggens storlek baserat på dess omgivning.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
sv: Exempel: En tagg inne i ett sidhuvud är lika stor som resten av sidhuvudets text.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
sv: Skala taggar

[ctx: @exemple, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
sv: En rubrik med en förhandsgranskning av

[ctx: @exemple, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
sv: kursiv text och dess taggar

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
sv: Teckensnitt för editor:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
sv: Använd mellanslag för tabulator

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
sv: Antal mellanslag

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
sv: Editorfärgläggning

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
sv: Aktivera editorfärgläggning

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
sv: Lagringssökväg:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
sv: Sidorad

en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: @label:textbox]
en: New Folder name:
sv: Nytt katalognamn:

en: New Note
sv: Ny anteckning

[ctx: @label:textbox, the default note name]
en: New Note name:
sv: Nytt anteckningsnamn:

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
sv: Verktygsrad

[ctx: @title, list of visible toolbar actions]
en: Visible
sv: Synlig

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
sv: Osynlig

[ctx: @title]
en: Utility plugins
sv: Verktygsinsticksprogram

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
sv: Aktivera anteckningslänkning

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
sv: Anteckningslänkning låter dig skapa en länk från en anteckning till en annan.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
sv: Råd: starta om programmet när det är aktiverat.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
sv: Aktivera PlantUML

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
sv: PlantUML låter dig skapa diagram.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
sv: Observera: det kan gå långsamt att skapa diagram. Om du har ett stort antal diagram, skulle det vara enklare att visa dem som bilder.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
sv: Aktivera mörk bakgrund

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
sv: PlantUML-diagram har en mörk bakgrund.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
sv: Utseendeinsticksprogram

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
sv: Aktivera färgläggning av kodsyntax

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
sv: Lista över färgläggningar som stöds

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
sv: Färgläggning

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
sv: Färgläggningsstil

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
sv: Aktivera snabb emoji

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
sv: Skriv emoji snabbt med användning av följande syntax

[ctx: @exemple, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
sv: emojinamn

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
sv: Förvald färgton för emoji

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
sv: Förval

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
sv: Ljus

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
sv: Mellanljus

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
sv: Normal

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
sv: Mellanmörk

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
sv: Mörk

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
sv: Aktivera dialogrutan för snabb emoji

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
sv: Emoji-dialogrutan infogar 'snabb emoji' syntax istället för en verklig emoji i texten.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
sv: Förhandsgranskning av anteckning

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
sv: Insticksprogram

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
sv: Rubriker

[ctx: @tooltip, short form of 'number']
en: num
sv: antal

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
sv: Rubrik 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
sv: Rubrik 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
sv: Rubrik 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
sv: Rubrik 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
sv: Rubrik 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
sv: Rubrik 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
sv: Överstruken

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
sv: Kod

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
sv: Citat

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
sv: Bild

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
sv: Länk

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
sv: Tabell

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
sv: Ordnad lista

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
sv: Ordnad lista

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
sv: Oordnad lista

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
sv: Oordnad lista

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
sv: Färglägg

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
sv: Textfärgläggning

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
sv: Länka anteckning

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
sv: Länka anteckning

[ctx: @tooltip]
en: Create a new folder
sv: Skapa en ny katalog

[ctx: @tooltip]
en: Create a new note
sv: Skapa en ny anteckning

en: Rename
sv: Byt namn

en: Search
sv: Sök

en: Collapse sidebar
sv: Dra ihop sidorad

en: Expand sidebar
sv: Expandera sidorad

[ctx: @item:menu]
en: New folder
sv: Ny katalog

[ctx: @item:menu]
en: New note
sv: Ny anteckning

[ctx: @item:menu]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @item:menu]
en: Move
sv: Flytta

[ctx: @item:menu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @item:menu]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: From
sv: Från

en: No search results
sv: Inga sökresultat

en: Show notes
sv: Visa anteckningar

en: Cheat sheet
sv: Fuskblad

en: Settings
sv: Inställningar

en: About KleverNotes
sv: Om KleverNotes

[ctx: @label:button]
en: TODO
sv: UPPGIFT

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
sv: Anteckning

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
sv: Markdown fuskblad

en: Copied !
sv: Kopierad.

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
sv: Grundsyntax

en: Heading
sv: Rubrik

[ctx: exemple]
en: Heading1
sv: Rubrik 1

en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: exemple]
en: Bold text
sv: Fetstilstext

en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: exemple]
en: Italic text
sv: Kursiv text

en: Blockquote
sv: Blockcitat

[ctx: exemple]
en: Quote
sv: Citat

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

[ctx: exemple]
en: First item
sv: Första objektet

[ctx: exemple]
en: Second item
sv: Andra objektet

en: Unordered list
sv: Oordnad lista

en: Code
sv: Kod

[ctx: exemple]
en: Inline code
sv: Kod på plats

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
sv: Regel

en: Link
sv: Länk

[ctx: exemple]
en: title
sv: titel

[ctx: exemple]
en: https://www.example.com
sv: https://www.exempel.se

en: Image
sv: Bild

[ctx: exemple]
en: alt text
sv: alternativ text

[ctx: exemple]
en: image
sv: Bild

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
sv: Utökad syntax

en: Table
sv: Tabell

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
sv: Centrera

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
sv: Höger

en: Fenced code block
sv: Inhägnat kodblock

[ctx: exemple]
en: Sample text here...
sv: Exempeltext här...

en: Strikethrough
sv: Överstruken

[ctx: exemple, something wrong]
en: The world is flat.
sv: Världen är platt.

en: Task list
sv: Uppgiftslista

[ctx: exemple]
en: Make more foo
sv: Gör mer här

[ctx: exemple]
en: Make more bar
sv: Gör mer där

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
sv: KleverNotes insticksprogram

en: Note link
sv: Anteckningslänk

[ctx: exemple]
en: <path to note>/<note name>
sv: <sökväg till anteckning>/<anteckningsnamn>

[ctx: exemple]
note: i18nc("exemple", "header")
en: displayed name
sv: visat namn

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
sv: Länkade anteckningar

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
sv: Visa eller dölj editor

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
sv: Visa eller dölj förhandsgranskning

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
sv: Spara anteckning som HTML

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
sv: Avbildning av länkade anteckningar

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
sv: Befintliga anteckningar

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
sv: Saknar anteckningar

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
sv: %1 finns inte

en: Header
sv: Rubrik

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
sv: Rensa markerade

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
sv: Lägg till ny uppgift

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
sv: /*            
    Filen är en kopia av förvald CSS stil för anteckningsvisning.            
    Du är välkommen att redigera den eller skapa din egen.            
    Observera: varje stil måste ha olika namn.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
sv: Historik

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
sv: Smilisar

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
sv: Personer

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
sv: Natur

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
sv: Livsmedel

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
sv: Resor

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
sv: Objekt

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
sv: Flaggor

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
sv: Egna

en: An error occurred while trying to copy this pdf.
sv: Ett fel uppstod vid försök att kopiera PDF-dokumentet.

[ctx: Main folder name, where all the notes will be stored by default]
en: Notes
sv: Anteckningar

en: An error occurred while trying to remove this item.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ta bort objektet.

en: An error occurred while trying to move this item.
sv: Ett fel uppstod vid försök att flytta objektet.

en: An error occurred while trying to rename this item.
sv: Ett fel uppstod vid försök att byta namn på objektet.

en: An error occurred while trying to create the note.
sv: Ett fel uppstod vid försök att skapa anteckningen.

en: An error occurred while trying to create this folder.
sv: Ett fel uppstod vid försök att skapa katalogen.

en: An error occurred while trying to create the storage.
sv: Ett fel uppstod vid försök att skapa lagringen.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
sv: Ett fel uppstod vid försök att skapa demonstationsanteckningen.

[ctx: The name for a demo note]
en: Demo
sv: Demonstration

en: Note taking and management application
sv: Antecknings- och administrationsprogram

en: (c) 2022-2023
sv: © 2022-2023
