klevernotes - en to tr translation catalogue (293 entries)

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a note]
en: Confirm Note Deletion
tr: Not Silmeyi Onayla

[ctx: @title:dialog, Confirmation for deletion of a folder]
en: Confirm Folder Deletion
tr: Klasör Silmeyi Onayla

[ctx: @info]
en: Delete the note <filename>%1</filename>?
tr: <filename>%1</filename> notu silinsin mi?

[ctx: @info]
en: Delete the folder <filename>%1</filename>?
tr: <filename>%1</filename> klasörü silinsin mi?

[ctx: @label:check]
en: Delete permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: No stickers
tr: Çıkartma yok

en: No emojis
tr: Emoji yok

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
tr: Görsel Seçicisi

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
tr: Yazıtipi Seçicisi

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
tr: Görsel Seçicisi

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
tr: Web Görseli

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
tr: Yerel Görsel

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
tr: Bir Görsel Boya

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
tr: Görsel Seçicisi

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
tr: Görünüşe göre seçtiğiniz görsel yok veya desteklenmiyor.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
tr: Görsel metni:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
tr: Bu görseli not klasörünün içine yerleştir

[ctx: @title]
en: <filename>%1</filename> properties
tr: <filename>%1</filename> özellikleri

[ctx: @action:button]
en: Icon
tr: Simge

[ctx: @action:button]
en: Color
tr: Renk

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
tr: Geçerli renk “%1”

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
tr: Akıllı Notlar Boyaması

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
tr: Çiziminizi kaydetmeden ayrılmak üzeresiniz!

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
tr: Ayrılmadan önce kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
tr: Bağlantını Oluştur

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
tr: Yerel dosyaya bağlantıla

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
tr: Bağlantı metni:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
tr: Not:

[ctx: @title:dialog, to move a folder/note]
en: Move <filename>%1</filename>?
tr: <filename>%1</filename> Dosyasını Taşı

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
tr: Bu notu nereye taşımak istiyorsunuz?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this folder ?
tr: Bu klasörü nereye taşımak istiyorsunuz?

[ctx: @label:checkbox, move this folder/note to the root of the storage]
en: Move to storage root
tr: Depolama kök konumuna taşı

[ctx: @label:dialog]
en: Search for a folder:
tr: Klasör ara:

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
tr: Bir URL Seç

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
tr: Akıllı Notlar Depolaması

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
tr: Bu ad bir nokta ile başlıyor. Sorunlara neden olabileceğinden buna izin verilmez.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
tr: Lütfen noktayı kaldırın veya başka bir ad verin.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
tr: Bu not hâlihazırda var.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This folder already exists.
tr: Bu klasör hâlihazırda var.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name.
tr: Lütfen başka bir ad seçin.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name contains '/', this may cause problem and is therefore not allowed.
tr: Bu ad “/” içeriyor. Sorunlara neden olabileceğinden buna izin verilmez.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the '/' or choose another name.
tr: Lütfen “/” karakterini kaldırın veya başka bir ad seçin.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
tr: Yazdırma İletişim Kutusu

[ctx: @label:button]
en: Print html
tr: HTML Olarak Yazdır

[ctx: @label:button]
en: Print to PDF
tr: PDF Olarak Yazdır

[ctx: @label:button]
en: Disabled due to Flatpak limitations.
tr: Flatpak sınırlamaları nedeniyle devre dışıdır.

[ctx: @title:dialog]
en: Mandatory operation
tr: Zorunlu İşlem

[ctx: @subtitle:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: This storage appears to be using the old KleverNotes file structure which is no longer supported.
tr: Bu depolama, artık desteklenmeyen eski Akıllı Notlar dosya yapısını kullanıyor gibi görünüyor.

[ctx: @subtitle:dialog, the standard Qt 'Apply' button]
en: By pressing the 'Apply' button, you agree to convert the storage to the new structure (this should not be a destructive operation).
tr: “Uygula” düğmesine basarak, depolamayı yeni yapıya geçirmeyi kabul edersiniz (bu, verilerinize zarar vermeyen bir işlemdir).

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You can cancel this operation by closing this dialog, which gives you time to back up your files if you want to.
tr: Bu işlemi iptal etmek için bu iletişim kutusunu kapatın; böylece isterseniz dosyalarınızı yedeklemek için bir şansınız olur.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Note: Any locally saved images will be moved from the 'Images' subfolder to the note’s parent folder.
tr: Not: Yerel olarak kaydedilmiş herhangi bir görsel, “Görseller” alt klasöründen notun üst klasörüne taşınacaktır.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Simply remove '/Images' from their path to make them reappear.
tr: Onların yeniden görünmesini sağlamak için onların yolundan yalnızca “/Images” parçasını kaldırın.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
tr: Şurada depolama oluşturuldu:

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
tr: Seçili depolama konumu:

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
tr: Görünüşe göre bu uygulamayı ilk kez kullanıyorsunuz!
    
    Gelecekteki Akıllı Notlarınız için bir depolama konumu oluşturun veya var olan bir tanesini seçin.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
tr: Akıllı Notlar Depolaması

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
tr: Var olan depolama

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
tr: Depolama yolunu değiştir

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
tr: Depolama Oluştur

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
tr: Yeni bir depolama oluştur

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
tr: Tablo Oluştur

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
tr: Boyut: %1 × %2

[ctx: @label:button]
en: More options
tr: Daha Çok Seçenek

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
tr: Satır

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
tr: Sütun

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
tr: Hizalama:

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
tr: Sol

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
tr: Orta

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
tr: Yapılacak Ekle

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
tr: Yapılacak başlığı (zorunlu)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
tr: İsteğe bağlı

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
tr: Bir URL Seç

[ctx: @title:ApplicationWindow]
en: KleverNotes
tr: Akıllı Notlar

[ctx: @title:page]
en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Welcome to KleverNotes!
tr: Akıllı Notlar’a hoş geldiniz!

en: Create or select a note to start working !
tr: Çalışmaya başlamak için bir not oluşturun veya var olan bir tanesini seçin!

[ctx: @title:page]
en: Paint!
tr: Boya!

[ctx: @label:button]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
tr: Kendiliğinden Kırp

[ctx: @title:dialog]
en: Text to draw
tr: Çizilecek Metin

[ctx: @title:page]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
tr: Renk teması

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
tr: Arka plan

en: This could cause visual artifacts near the end of the PDF.
tr: Bu, PDF’nin sonuna doğru görsel kalıntılara neden olabilir.

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as PDF
tr: Notu PDF Olarak Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
tr: Gelecekteki Akıllı Notlarınız için bir depolama konumu oluşturun veya var olan bir tanesini seçin.

en: Width:
tr: Genişlik:

[ctx: @label:textbox]
en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Fill toolMode:
tr: Dolgu aracı kipi:

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Fill
tr: Dolgu

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline
tr: Ana hat

[ctx: @combobox:entry, shape style]
en: Outline and fill
tr: Ana hat ve dolgu

[ctx: @label, the color in used to fill the shape, can be 'Primary' or 'Secondary']
en: Fill color
tr: Dolgu rengi

[ctx: @label, as in 'the primary color']
en: Primary
tr: Ana

[ctx: @label, as in 'the secondary color']
en: Secondary
tr: Yedek

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
tr: Biçem:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
tr: Metin rengi:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
tr: Başlık rengi:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
tr: Bağlantı rengi:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
tr: Ziyaret edilen bağlantı rengi:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
tr: Kod rengi:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
tr: Vurgu rengi:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
tr: Genel yazıtipi:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
tr: Kod bloku yazıtipi:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
tr: Uyarlanır künye boyutunu etkinleştir

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
tr: Uyarlanır boyut, künye boyutunu çevresine göre ölçeklendirir.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
tr: Örnek: Bir başlık içindeki bir künye, başlık metninin boyutu kadar büyük olacaktır.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
tr: Künye ölçeği

[ctx: @example, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
tr: Şöyle bir önizlemeyi içeren bir başlık:

[ctx: @example, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
tr: yatık metin ve onun künyeleri

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
tr: Genel

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
tr: Düzenleyici yazıtipi:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
tr: Sekmeler için boşluk kullan

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
tr: Boşluk sayısı

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
tr: Düzenleyici Vurgulaması

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
tr: Düzenleyici vurgulamasını etkinleştir

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
tr: Depolama

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
tr: Depolama yolu:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

[ctx: @label:textbox]
en: Default name for new folders:
tr: Yeni klasörler için öntanımlı ad:

en: New Note
tr: Yeni Not

[ctx: @label:textbox]
en: Default name for new notes:
tr: Yeni notlar için öntanımlı ad:

[ctx: @label:switch]
en: Sort Notes by Last Modified
tr: Notları son değişiklik tarihine göre sırala

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

[ctx: @title, list of visible toolbar actions]
en: Visible
tr: Görünür

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
tr: Görünmez

[ctx: @title]
en: Utility plugins
tr: İzlence Eklentileri

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
tr: Not bağlantılamayı etkinleştir

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
tr: Not bağlantılama, bir nottan başka bir nota bağlantı oluşturmanıza izin verir.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
tr: Tavsiye: Etkinleştirdikten sonra uygulamayı yeniden başlatın.

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
tr: PlantUML’yi etkinleştir

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
tr: PlantUML, diyagramlar oluşturmanıza izin verir.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
tr: Not: Diyagram oluşturma işlemi uzun sürebilir. Pek çok diyagramınız varsa onları görseller olarak görüntülemek daha kolaydır.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
tr: Koyu arka planı etkinleştir

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
tr: PlantUML diyagramlarının arka planı koyu olacaktır

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
tr: Kozmetik Eklentiler

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
tr: Kod sözdizimi vurgulamasını etkinleştir

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
tr: Desteklenen vurgulayıcıların listesi

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
tr: Vurgulayıcı

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
tr: Vurgulayıcı biçemi

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
tr: Tez emojiyi etkinleştir

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
tr: Aşağıdaki sözdizimi kullanarak tez emojiler girin

[ctx: @example, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
tr: emoji_adı

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
tr: Öntanımlı emoji tonu

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
tr: Açık

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
tr: Orta açık

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
tr: Orta

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
tr: Orta koyu

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
tr: Koyu

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
tr: Tez emoji iletişim kutusunu etkinleştir

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
tr: Emoji iletişim kutusu, metnin içindeki gerçek emoji yerine “tez emoji” sözdizimi ekler.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
tr: Genel

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
tr: Not önizlemesi

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the text editor]
en: Editor
tr: Düzenleyici

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
tr: Eklentiler

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
tr: Başlıklar

[ctx: @tooltip, short form of 'number']
en: num
tr: sayı

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
tr: Başlık 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
tr: Başlık 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
tr: Başlık 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
tr: Başlık 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
tr: Başlık 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
tr: Başlık 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
tr: Üzeri çizili

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
tr: Kod

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
tr: Alıntı

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
tr: Görsel

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
tr: Bağlantı

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
tr: Tablı

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
tr: Sıralı liste

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
tr: Sıralı liste

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
tr: Sırasız liste

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
tr: Sırasız liste

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
tr: Vurgu

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
tr: Metin vurgusu

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
tr: Notu bağlantıla

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
tr: Notu bağlantıla

[ctx: @tooltip]
en: Create a new folder
tr: Yeni bir klasör oluştur

[ctx: @tooltip]
en: Create a new note
tr: Yeni bir not oluştur

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Search
tr: Ara

en: Collapse sidebar
tr: Kenar çubuğunu daralt

en: Expand sidebar
tr: Kenar çubuğunu genişlet

[ctx: @item:menu]
en: New folder
tr: Yeni Klasör

[ctx: @item:menu]
en: New note
tr: Yeni Not

[ctx: @item:menu]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: @item:menu]
en: Move
tr: Taşı

[ctx: @item:menu]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @item:menu]
en: Properties
tr: Özellikler

en: From
tr: Nereden

en: No search results
tr: Arama sonucu yok

en: Show notes
tr: Notları göster

en: Cheat sheet
tr: Kopya Kâğıdı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: About KleverNotes
tr: Akıllı Notlar Hakkında

[ctx: @label:button]
en: TODO
tr: YAPILACAK

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
tr: Not

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
tr: Markdown Kopya Kâğıdı

en: Copied !
tr: Kopyalandı!

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
tr: Temel Sözdizim

en: Heading
tr: Başlık

[ctx: example]
en: Heading1
tr: Başlık 1

en: Bold
tr: Kalın

[ctx: example]
en: Bold text
tr: Kalın metin

en: Italic
tr: Yatık

[ctx: example]
en: Italic text
tr: Yatık metin

en: Blockquote
tr: Blok alıntı

[ctx: example]
en: Quote
tr: Alıntı

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

[ctx: example]
en: First item
tr: İlk öge

[ctx: example]
en: Second item
tr: İkinci öge

en: Unordered list
tr: Sırasız liste

en: Code
tr: Kod

[ctx: example]
en: Inline code
tr: Satır içi kod

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
tr: Kural

en: Link
tr: Bağlantı

[ctx: example]
en: title
tr: Başlık

[ctx: example]
en: https://www.example.com
tr: https://www.örnek.com

en: Image
tr: Görsel

[ctx: example]
en: alt text
tr: Alternatif metin

[ctx: example]
en: image
tr: Görsel

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
tr: Genişletilmiş Sözdizim

en: Table
tr: Tablo

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
tr: Sol

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
tr: Orta

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: example]
en: Cell 1
tr: Hücre 1

[ctx: example]
en: Cell 2
tr: Hücre 2

[ctx: example]
en: Cell 3
tr: Hücre 3

en: Fenced code block
tr: Kod bloku

[ctx: example]
en: Sample text here...
tr: Örnek metin…

en: Strikethrough
tr: Üzeri çizili

[ctx: example, something wrong]
en: The world is flat.
tr: Dünya, ufak bir noktadır.

en: Task list
tr: Görev listesi

[ctx: example]
en: Make more foo
tr: KDE’yi tanıt

[ctx: example]
en: Make more bar
tr: Biraz yararlı işler yap

en: Highlight
tr: Vurgu

[ctx: example]
en: highlighted text
tr: Vurgulanmış metin

en: Subscript
tr: Alt simge

[ctx: example]
en: subscript text
tr: Alt simge metni

en: Superscript
tr: Üst simge

[ctx: example]
en: superscript text
tr: Üst simge metni

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
tr: Akıllı Notlar Eklentileri

en: Note link
tr: Not bağlantısı

[ctx: example, These are placeholders, not XML tags. Please translate to your language]
en: <path to note>/<note name>
tr: <nota olan yol>/<not adı>

[ctx: example]
note: i18nc("example", "header")
en: displayed name
tr: Görüntülenen ad

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
tr: Bağlantılanan notlar

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
tr: Düzenleyiciyi görüntüle/gizle

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
tr: Önizlemeyi görüntüle/gizle

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
tr: Notu HTML Olarak Kaydet

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
tr: Bağlantılanan notlar haritası

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
tr: Var Olan Notlar

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
tr: Eksik notlar

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
tr: %1 yok

en: Header
tr: Başlık

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
tr: İşaretliyi Temizle

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
tr: Yeni Yapılacak Ekle

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
tr: /*            
    Bu dosya, not görünümü için kullanılan öntanımlı CSS dosyasının bir kopyasıdır.            
    İstediğiniz gibi değiştirebilir veya kendi sürümünüzü yapabilirsiniz.            
    Not: Her bir biçemin adı farklı olmalıdır.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
tr: Gülümsemeler

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
tr: Kişiler

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
tr: Doğa

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
tr: Yiyecek

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
tr: Yolculuk

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
tr: Nesneler

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
tr: Semboller

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
tr: Bayraklar

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
tr: Özel

en: An error occurred while trying to copy this PDF.
tr: Bu PDF’yi kopyalamaya çalışılırken bir hata oluştu.

[ctx: Main folder name, where all the notes will be stored by default]
en: Notes
tr: Notlar

en: An error occurred while trying to remove this item.
tr: Bu öge kaldırılmaya çalışılırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to move this item.
tr: Bu öge taşınmaya çalışılırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to rename this item.
tr: Bu öge yeniden adlandırılmaya çalışılırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to create the note.
tr: Not oluşturulmaya çalışılırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to create this folder.
tr: Bu klasör oluşturulmaya çalışılırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to create the storage.
tr: Depolama oluşturulmaya çalışılırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
tr: Tanıtım notu oluşturulmaya çalışılırken bir hata oluştu.

[ctx: The name for a demo note]
en: Demo
tr: Tanıtım

[ctx: @title]
en: KleverNotes
tr: Akıllı Notlar

en: Note taking and management application
tr: Not alma ve yönetimi uygulaması

en: (c) 2022-2025
tr: © 2022–2025
