klevernotes - en to uk translation catalogue (268 entries)

[ctx: @info, as in 'A note category']
en: Are you sure you want to delete the category <filename>%1</filename>?
uk: Ви справді хочете вилучити категорію <filename>%1</filename>?

[ctx: @info, as in 'A note group']
en: Are you sure you want to delete the group <filename>%1</filename>?
uk: Ви справді хочете вилучити групу <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the note <filename>%1</filename>?
uk: Ви справді хочете вилучити нотатку <filename>%1</filename>?

[ctx: @title:dialog, as in 'A note category']
en: Delete Category Confirmation
uk: Підтвердження вилучення категорії

[ctx: @title:dialog, as in 'A note category']
en: Delete Group Confirmation
uk: Підтвердження вилучення групи

[ctx: @title:dialog, as in 'A note category']
en: Delete Note Confirmation
uk: Підтвердження вилучення нотатки

[ctx: @title:dialog]
en: This action can not be reverted.
uk: Наслідки цієї дії не може бути скасовано.

en: No stickers
uk: Немає наліпок

en: No emojis
uk: Без емодзі

[ctx: @title:dialog]
en: Image picker
uk: Засіб вибору зображення

[ctx: @title:dialog]
en: Font selector
uk: Вибір шрифту

[ctx: @title:dialog]
en: Image selector
uk: Вибір зображення

[ctx: @label:button, As in 'image from the internet']
en: Web image
uk: Вебзображення

[ctx: label:button, Image from the local file system]
en: Local image
uk: Локальне зображення

[ctx: @label:button]
en: Paint an image
uk: Намалювати зображення

[ctx: @label:button, Collection of image stored inside the note folder]
en: Image collection
uk: Збірка зображень

en: It appears that the image you selected does not exist or is not supported.
uk: Здається, вибране вами зображення не існує або його підтримку не передбачено.

[ctx: @label:textbox, text associated to the selected image]
en: Image text:
uk: Текст зображення:

[ctx: @label:checkbox]
en: Place this image inside the note folder
uk: Розташуйте це зображення у теці нотаток

[ctx: @title:dialog]
en: KleverNotes painting
uk: Малювання KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: You're about to leave without saving your drawing!
uk: Ви наказали програмі завершити роботу не зберігши малюнок!

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Do you want to save it before leaving ?
uk: Хочете зберегти його, перш ніж вийти з програми?

[ctx: @title:dialog]
en: Create your link
uk: Створення посилання

[ctx: @label:checkbox]
en: Link local file
uk: Пов'язати локальний файл

[ctx: @label:textbox, link URL, like the 'href' of an html <a>]
en: URL:
uk: Адреса:

[ctx: @label:textbox, the displayed text of a link, in html: <a>This text</a>]
en: Link text:
uk: Текст посилання:

[ctx: @label:combobox, 'a note' (the noun)]
en: Note:
uk: Нотатка:

[ctx: @label:switch]
en: Search headers
uk: Шукати у заголовках

[ctx: @label:textbox]
en: Header:
uk: Заголовок:

[ctx: @subtitle:dialog, as in 'A note group']
en: Where do you want to move this group ?
uk: Куди ви хочете пересунути цю групу?

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Where do you want to move this note ?
uk: Куди ви хочете пересунути цю нотатку?

[ctx: @title:dialog, to move a group/note]
en: Move
uk: Пересування

[ctx: @title:dialog]
en: Choose a name
uk: Виберіть назву

[ctx: As in 'a name']
en: Name:
uk: Назва:

[ctx: @subtitle:dialog, as in 'A note category']
en: This category already exists.
uk: Категорія з такою назвою вже існує.

[ctx: @subtitle:dialog, as in 'A note group']
en: This group already exists.
uk: Така група вже існує.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This note already exists.
uk: Така нотатка вже існує.

[ctx: @title:dialog, 'storage' as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
uk: Сховище KleverNotes

[ctx: @subtitle:dialog]
en: This name starts with a dot, this may cause problem and is therefore not allowed.
uk: Ця назва починається з крапки. Це може спричинити проблеми, тому такі назви заборонено.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please remove the dot or choose another name.
uk: Будь ласка, приберіть крапку або виберіть іншу назву.

[ctx: @subtitle:dialog]
en: Please choose another name for it.
uk: Будь ласка, виберіть іншу назву.

[ctx: @title:dialog]
en: Printing Dialog
uk: Вікно друку

[ctx: @label:button]
en: Print html
uk: Надрукувати до файла HTML

[ctx: @label:button]
en: Print to pdf
uk: Надрукувати до PDF

[ctx: @label:button]
en: Disable due to flatpak limitation.
uk: Вимкнути через обмеження flatpak.

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Storage created at
uk: Сховище створено у

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored'; this text will be followed by the path to this folder]
en: Existing storage chosen at
uk: Наявне вибране сховище у

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like this is your first time using this app!
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
uk: Здається, ви користуєтеся програмою вперше!
    
    Будь ласка, виберіть місце для вашого майбутнього сховища даних KleverNotes або вкажіть наявне сховище даних.

[ctx: @title:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: KleverNotes Storage
uk: Сховище KleverNotes

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Existing storage
uk: Наявне сховище

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Change the storage path
uk: Змінити шлях до сховища

[ctx: @label:button, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create storage
uk: Створити сховище

[ctx: Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Create a new storage
uk: Створити сховище

[ctx: @subtitle:dialog, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: It looks like the selected folder is not a KleverNotes storage.
    
    Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
uk: Здається, вказана тека не є текою сховища даних KleverNotes.
    
    Будь ласка, виберіть місце для вашого майбутнього сховища даних KleverNotes або вкажіть наявне сховище даних.

[ctx: @title:dialog, table => an html table]
en: Table creation
uk: Створення таблиці

[ctx: @label, display the final size of the table %1 is the number of row and %2 the number of column]
en: Size: %1 x %2
uk: Розмір: %1 x %2

[ctx: @label:button]
en: More options
uk: Додаткові параметри

[ctx: @label:spinbox, name, 'a row']
en: Row
uk: Рядок

[ctx: @label:spinbox, name, 'a column']
en: Column
uk: Стовпчик

[ctx: @label:combobox]
en: Alignment :
uk: Вирівнювання:

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Center
uk: За центром

[ctx: @entry:combobox, alignment name]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: @title:dialog]
en: Add Todo
uk: Додати завдання

[ctx: @label:textbox]
en: Title:
uk: Заголовок:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Todo title (required)
uk: Назва завдання (обов'язкова)

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
uk: Опис:

[ctx: @placeholderText:textbox]
en: Optional
uk: Необов'язковий

[ctx: @title:dialog]
en: Choose an URL
uk: Виберіть адресу

[ctx: @title:page]
en: Welcome
uk: Вітаємо

en: Welcome to KleverNotes!
uk: Вітаємо у KleverNotes!

en: Create or select a note to start working !
uk: Створіть або виберіть нотатку, щоб розпочати роботу!

[ctx: @title:page]
en: Paint!
uk: Малювання

[ctx: @label:button]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @label:button, as in 'erase everything']
en: Clear
uk: Очистити

[ctx: @label:action]
en: Auto crop
uk: Автообрізання

[ctx: @title:page]
en: Print
uk: Надрукувати

[ctx: @label:ComboBox]
en: Color theme
uk: Тема кольорів

[ctx: @label:button, as in 'the background of an image']
en: Background
uk: Тло

en: This could cause visual artifact near the end of the pdf.
uk: Це може спричинити візуальний дефект наприкінці pdf.

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as pdf
uk: Збереження нотатки як PDF

[ctx: @title:window]
en: Settings
uk: Параметри

en: Please choose a location for your future KleverNotes storage or select an existing one.
uk: Будь ласка, виберіть місце для вашого майбутнього сховища даних KleverNotes або вкажіть наявне сховище даних.

[ctx: @label:combobox]
en: Style:
uk: Стиль:

[ctx: @label:button]
en: Text color:
uk: Колір тексту:

[ctx: @label:button]
en: Title color:
uk: Колір заголовка:

[ctx: @label:button]
en: Link color:
uk: Колір посилань:

[ctx: @label:button]
en: Visited Link color:
uk: Колір відвіданого гіперпосилання:

[ctx: @label:button]
en: Code color:
uk: Колір коду:

[ctx: @label:button]
en: Highlight color:
uk: Колір підсвічування:

[ctx: @label:textbox]
en: General font:
uk: Загальний шрифт:

[ctx: @label:textbox]
en: Code block font:
uk: Шрифт блоку коду:

[ctx: @label:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Enable adaptive tag size
uk: Увімкнути адаптивний розмір мітки

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: The adaptive size will scale the tag size based on its surrounding.
uk: Адаптивний розмір масштабує розмір мітки на основі навколишніх елементів.

[ctx: @description:checkbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Example: a tag inside a header will be as large as the rest of the header text.
uk: Приклад: мітка у заголовку буде настільки великою, як решта тексту заголовка.

[ctx: @label:spinbox, a Markdown tag, e.g: the `#` for a header `# this is header`, similar concept as an html tag `<h1>`]
en: Tag scale
uk: Масштаб мітки

[ctx: @exemple, the rest of the sentence is 'italic text and its tags', the second part is provided by another string]
en: A title with a preview of
uk: Заголовок із переглядом

[ctx: @exemple, the first part of the sentence is 'A title with a preview of ', the first part is provided by another string]
en: italic text and its tags
uk: курсивного тексту і його міток

[ctx: @title, general text editor settings]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @label:textbox, the font used in the text editor]
en: Editor font:
uk: Шрифт редактора:

[ctx: @label:checkbox]
en: Use spaces for tab
uk: Використовувати пробіли замість табуляцій

[ctx: @label:combobox]
en: Number of spaces
uk: Кількість пробілів

[ctx: @title]
en: Editor highlighting
uk: Підсвічування у редакторі

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable editor highlighting
uk: Увімкнути підсвічування у редакторі

[ctx: @title, general storage settings, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage
uk: Сховище даних

[ctx: @label:textbox, Storage as in 'the folder where all the notes will be stored']
en: Storage path:
uk: Шлях зберігання:

[ctx: @title, general sidebar settings]
en: Sidebar
uk: Бічна панель

[ctx: @label:textbox, the default note category name]
en: New Category name:
uk: Назва нової категорії:

[ctx: @label:textbox, the default note group name]
en: New Group name:
uk: Назва нової групи:

[ctx: @label:textbox, the default note name]
en: New Note name:
uk: Назва нової нотатки:

[ctx: @title, general text toolbar settings]
en: Toolbar
uk: Панель інструментів

[ctx: @title, list of visible toolbar actions]
en: Visible
uk: Видимі

[ctx: @title, list of invisible toolbar actions]
en: Invisible
uk: Невидимі

[ctx: @title]
en: Utility plugins
uk: Допоміжні додатки

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable note linking
uk: Увімкнути прив'язку нотаток

[ctx: @description:checkbox]
en: Note linking allows you to create a link from one note to another.
uk: Прив'язка нотаток надає вам змогу створювати зв'язок між нотатками.

[ctx: @description:checkbox]
en: Advice: restart the app once activated.
uk: Порада: перезапустіть програму після вмикання можливості

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable PlantUML
uk: Увімкнути PlantUML

[ctx: @description:checkbox]
en: PlantUML lets you create diagrams.
uk: PlantUML надає вам змогу створювати діаграми.

[ctx: @description:checkbox]
en: Note: creating diagrams can be slow. If you have a large number of diagrams, displaying them as images would be easier.
uk: Зауваження: створення діаграм може бути повільною справою. Якщо у вас багато діаграм, показ їх, як зображень, міг би бути простішим.

[ctx: @lable:switch]
en: Enable dark background
uk: Увімкнути темне тло

[ctx: @description:switch]
en: PlantUML diagram will have a dark background.
uk: Діаграма PlantUML матиме темне тло.

[ctx: @title]
en: Cosmetic plugins
uk: Косметичні додатки

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable code syntax highlighting
uk: Увімкнути підсвічування синтаксису коду

[ctx: @description:checkbox]
en: List of supported highlighters
uk: Список підтримуваних засобів підсвічування

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter
uk: Підсвічування

[ctx: @label:combobox]
en: Highlighter style
uk: Стиль підсвічування

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable quick emoji
uk: Увімкнути швидкі емоційки

[ctx: @description:checkbox, will be followed by the corresponding syntax, spacing between the end of the sentence and the syntax is already there]
en: Quickly write emoji using the following syntax
uk: Швидкий запис емоційок за допомогою вказаних нижче синтаксичних конструкцій

[ctx: @exemple, something representing a possible emoji short name]
en: emoji_name
uk: назва_емоційки

[ctx: @label:combobox]
en: Default emoji tone
uk: Типовий тон емодзі

[ctx: @combobox:entry, As in 'default skin tone' (for an emoji), see '🫶']
en: Default
uk: Типовий

[ctx: @combobox:entry, As in 'light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏻']
en: Light
uk: Світлий

[ctx: @combobox:entry, As in 'medium light skin tone' (for an emoji), see '🫶🏼']
en: Medium light
uk: Помірно світлий

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium skin tone' (for an emoji), see '🫶🏽']
en: Medium
uk: Проміжний

[ctx: @combobox:entry, As in 'Medium-dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏾']
en: Medium dark
uk: Помірно темний

[ctx: @combobox:entry, As in 'dark skin tone' (for an emoji), see '🫶🏿']
en: Dark
uk: Темний

[ctx: @lable:switch]
en: Enable quick emoji dialog
uk: Увімкнути вікно швидких емоційок

[ctx: @description:switch]
en: The emoji dialog insert the 'quick emoji' syntax instead of the actual emoji inside the text.
uk: Вікно емоційок вставлятиме у текст синтаксичні конструкції швидких емоційок замість справжніх емоційок.

[ctx: @label, tab (inside tab bar), general settings of the app]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the rendered preview of the note]
en: Note preview
uk: Перегляд нотатки

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all settings related to the text editor]
en: Editor
uk: Редактор

[ctx: @label, tab (inside tab bar), all things related to plugins]
en: Plugins
uk: Додатки

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Headers
uk: Заголовки

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 1
uk: Заголовок 1

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 2
uk: Заголовок 2

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 3
uk: Заголовок 3

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 4
uk: Заголовок 4

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 5
uk: Заголовок 5

[ctx: @tooltip, text format header level, will be followed by the shortcut]
en: Header 6
uk: Заголовок 6

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Bold
uk: Жирний

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Italic
uk: Курсив

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Strikethrough
uk: Перекреслення

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Code
uk: Код

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Quote
uk: Цитата

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Image
uk: Зображення

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link
uk: Посилання

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Table
uk: Таблиця

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered List
uk: Впорядкований список

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Ordered list
uk: Впорядкований список

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered List
uk: Невпорядкований список

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Unordered list
uk: Невпорядкований список

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Highlight
uk: Підсвічування

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Text highlight
uk: Підсвічування тексту

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Emoji
uk: Емодзі

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link Note
uk: Пов'язана нотатка

[ctx: @tooltip, text format, will be followed by the shortcut]
en: Link note
uk: Пов'язана нотатка

[ctx: as in 'A note category']
en: Create a new category
uk: Створити категорію

[ctx: as in 'A note group']
en: Create a new group
uk: Створити групу

[ctx: as in 'A note']
en: Create a new note
uk: Створити нотатку

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Search
uk: Пошук

en: Collapse sidebar
uk: Згорнути бічну панель

en: Expand sidebar
uk: Розгорнути бічну панель

[ctx: as in 'A note category']
en: New category
uk: Нова категорія

[ctx: as in 'A note group']
en: New group
uk: Створити групу

[ctx: as in 'A note']
en: New note
uk: Нова нотатка

en: Move
uk: Пересунути

en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: Name, as in 'A note category']
en: Category
uk: Категорія

[ctx: Name, as in 'A note group']
en: Group
uk: Група

en: From
uk: З

en: No search results
uk: Нічого не знайдено

en: Show notes
uk: Показати нотатки

en: Cheat sheet
uk: Аркуш підказок

en: Settings
uk: Параметри

en: About KleverNotes
uk: Про KleverNotes

[ctx: @label:button, as in 'A note']
en: Note
uk: Нотатка

[ctx: @label:button]
en: TODO
uk: ЩЕ НЕ НАПИСАНО

[ctx: @window:title]
en: Markdown Cheat Sheet
uk: Аркуш підказок з Markdown

en: Copied !
uk: Скопійовано!

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Basic syntax
uk: Основний синтаксис

en: Heading
uk: Заголовок

[ctx: exemple]
en: Heading1
uk: Заголовок1

en: Bold
uk: Напівжирний

[ctx: exemple]
en: Bold text
uk: Текст напівжирним

en: Italic
uk: Курсив

[ctx: exemple]
en: Italic text
uk: Текст курсивом

en: Blockquote
uk: Блок цитування

[ctx: exemple]
en: Quote
uk: Цитата

en: Ordered list
uk: Впорядкований список

[ctx: exemple]
en: First item
uk: Перший пункт

[ctx: exemple]
en: Second item
uk: Другий пункт

en: Unordered list
uk: Невпорядкований список

en: Code
uk: Код

[ctx: exemple]
en: Inline code
uk: Код в рядку

[ctx: @label, horizontal rule => <hr> html tag]
en: Rule
uk: Відріз

en: Link
uk: Посилання

[ctx: exemple]
en: title
uk: заголовок

en: Image
uk: Зображення

[ctx: exemple]
en: alt text
uk: Альтернативний текст

[ctx: exemple]
en: image
uk: зображення

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: Extended syntax
uk: Розширений синтаксис

en: Table
uk: Таблиця

[ctx: @label, noun, 'The left side of something']
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: @label, verb, 'To center something']
en: Center
uk: За центром

[ctx: @label, noun, 'The right side of something]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: exemple]
en: Cell 1
uk: Комірка 1

[ctx: exemple]
en: Cell 2
uk: Комірка 2

[ctx: exemple]
en: Cell 3
uk: Комірка 3

en: Fenced code block
uk: Блок коду у рамці

[ctx: exemple]
en: Sample text here...
uk: Зразок тексту…

en: Strikethrough
uk: Перекреслення

[ctx: exemple, something wrong]
en: The world is flat.
uk: Земля пласка.

en: Task list
uk: Список завдань

[ctx: exemple]
en: Make more foo
uk: Додати додаткові фіктивні записи

[ctx: exemple]
en: Make more bar
uk: Додати додаткові інші записи

[ctx: @title, cheat sheet section]
en: KleverNotes plugins
uk: Додатки KleverNotes

en: Note link
uk: Посилання у нотатці

[ctx: exemple, a note path ('/' are important), Category as in 'a category, Group 'a group', Note 'a note']
en: Category/Group/Note
uk: Категорія/Група/Нотатка

[ctx: exemple]
en: header
uk: заголовок

[ctx: exemple]
en: displayed name
uk: показана назва

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: Linked notes
uk: Пов'язані нотатки

[ctx: @tooltip, Print action, will be followed by the shortcut]
en: Print
uk: Надрукувати

[ctx: @tooltip, will be followed by the shortcut]
en: View/Hide editor
uk: Показати/Приховати редактор

[ctx: @tooltip, display as in 'the note preview', will be followed by the shortcut]
en: View/Hide preview
uk: Показати/Приховати попередній перегляд

[ctx: @title:dialog, choose the location of where the file will be saved]
en: Save note as html
uk: Збереження нотатки як HTML

[ctx: @window:title]
en: Linked notes map
uk: Карта прив'язки нотаток

[ctx: @title, notes map section]
en: Existing notes
uk: Наявні нотатки

[ctx: @title, notes map section]
en: Missing notes
uk: Пропущені нотатки

[ctx: @notification, error message %1 is a path]
en: %1 doesn't exists
uk: %1 не існує

en: Header
uk: Заголовок

[ctx: @label:button, checked as in 'the todos that are checked']
en: Clear checked
uk: Спорожнити позначені

[ctx: @action:button]
en: Add new todo
uk: Додати нове завдання

en: /*            
    This file is a copy of the default CSS style for the note display.            
    Feel free to edit it or make your own.            
    Note: each style need to have a different name.            
    */
uk: /*            
    Цей файл є копією типового стилю CSS для показу нотатки.            
    Можете редагувати його або зробити власним.            
    Зауваження: кожен стиль повинен мати власну назву.            
    */

[ctx: Previously used emojis]
en: History
uk: Журнал

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
uk: Емоційки

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
uk: Люди

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
uk: Природа

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
uk: Їжа

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
uk: Фізична активність

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
uk: Подорожі

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
uk: Об'єкти

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
uk: Символи

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
uk: Прапорці

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
uk: Нетипові

en: An error occurred while trying to copy this pdf.
uk: Сталася помилка під час спроби скопіювати цей PDF.

en: An error occurred while trying to create the demo note.
uk: Сталася помилка під час створення демонстраційної нотатки.

en: An error occurred while trying to create this item.
uk: Сталася помилка під час створення цього запису.

en: An error occurred while trying to remove this item.
uk: Сталася помилка під час вилучення цього запису.

en: An error occurred while trying to move this item.
uk: Сталася помилка під час пересування цього запису.

en: An error occurred while trying to rename this item.
uk: Сталася помилка під час перейменування цього запису.

en: An error occurred while trying to create the note.
uk: Сталася помилка під час створення нотатки.

en: An error occurred while trying to create the group.
uk: Сталася помилка під час створення групи.

en: An error occurred while trying to create the category.
uk: Сталася помилка під час створення категорії.

en: An error occurred while trying to create the storage.
uk: Сталася помилка під час створення сховища.

en: Note taking and management application
uk: Програма для створення нотаток та керування ними

en: (c) 2022-2023
uk: © 2022-2023
