klickety - en to ar translation catalogue (56 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
ar: ال&سمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
ar: ال&لون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
ar: &صورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ar: العرض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
ar: عدد الألوان:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
ar: أظهر الخطوط المرتبطة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
ar: مكّن التحريك

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
ar: مكّن التمييز

[ctx: @info:status]
en: Paused
ar: مُلبثة

[ctx: @info:status]
en: Game finished
ar: انتهت اللعبة

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
ar: لون الخلفية المراد استخدامه.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
ar: صورة الخلفية المراد استخدامها.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
ar: عرض حقل اللعب.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
ar: ارتفاع حقل اللعب.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
ar: عدد الألوان في الملعب.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Klickety
ar: كلاكتي

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
ar: كلاكتي هي تعديل للعبة "clickomania".

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
ar: (c) 2002-2005، نيكولا هاداتشيك
    (c) 2010، ني هوي

en: Start with KSame compatibility mode
ar: ابدأ بوضع التوافق مع KSame

en: A little game about balls and how to get rid of them
ar: لعبة عن الكرات و كيف تتخلص منها

en: Marcus Kreutzberger
ar: ماركوس كروتزبيرجر

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: Past maintainer
ar: المصين السابق

en: Integration with Klickety. Current maintainer
ar: التكامل مع كلاكتي. المشرف الحالي

en: Artwork
ar: العمل الفنّي

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
ar: إعادة الكتابة لـ KDE4. المشرف الحالي

en: Dan Hill
ar: دان هيل

en: Icons
ar: الأيقونات

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
ar: المعلمة: 0

en: Score: 0
ar: النتيجة: 0

en: Pieces: 0
ar: الأجزاء: 0

en: Time: 00:00
ar: الوقت: 00:00

[ctx: @title:tab]
en: General
ar: عامّ

en: Theme
ar: السمة

[ctx: @title:tab]
en: Background
ar: الخلفيّة

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
ar: لعبة مخصصة

[ctx: @title:window]
en: Select Board
ar: اختر لوحة

en: Select a board number:
ar: حدد رقم اللوحة:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
ar: ملفات لعبة كلاكتي (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
ar[0]: المُعّلَمة: %2 (لا يوجد)
ar[1]: المُعّلَمة: %2 (نقطة واحدة)
ar[2]: المُعّلَمة: %2 (نقطتان)
ar[3]: المُعّلَمة: %2 (%1 نقاط)
ar[4]: المُعّلَمة: %2 (%1 نقطة)
ar[5]: المُعّلَمة: %2 (%1 نقطة)

en: Score: %1
ar: النتيجة: %1

en: Pieces: %1
ar: القطع: %1

en: Time: %1
ar: الوقت: %1

en: High Scores
ar: أعلى نقاط

en: Remaining pieces
ar: القطع المتبقية

en: Time
ar: الوقت

en: Do you want to resign?
ar: هل تريد حقًا الاستسلام؟

[ctx: @title:window]
en: New Game
ar: لعبة جديدة

[ctx: @action:button]
en: Resign
ar: استسلم

[ctx: @action]
en: New Numbered Game…
ar: لعبة مرقمة جديدة…

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ar: شغّل الأصوات

[ctx: @action]
en: Undo All
ar: تراجع الكل

[ctx: @action]
en: Redo All
ar: تكرار الكل

en: Custom
ar: مخصّص
