klickety - en to id translation catalogue (40 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
id: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
id: &Warna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
id: &Citra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
id: Lebar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
id: Tinggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
id: Jumlah warna:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
id: Tampilkan garis batas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
id: Fungsikan animasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
id: Fungsikan sorotan

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
id: Warna latarbelakang yang akan digunakan.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
id: Citra latarbelakang yang akan digunakan.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
id: Lebar pada bidang bermain.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
id: Timggi pada bidang bermain.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
id: Jumlah warna di dalam bidang bermain.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
id: Klickety adalah sebuah permainan yang beradaptasi dari permainan "clickomania"

en: Start with KSame compatibility mode
id: Mulai dengan mode kompatibilitas KSame

en: A little game about balls and how to get rid of them
id: Sebuah permainan kecil tentang bola dan cara menyingkirkannya

en: Original author
id: Penulis asli

en: Past maintainer
id: Mantan pemelihara

en: Integration with Klickety. Current maintainer
id: Integrasi dengan Klickety. Pemelihara saat ini

en: Artwork
id: Perlengkapan

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
id: Tulis ulang untuk KDE4. Pemelihara saat ini

en: Icons
id: Ikon

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
id: Ditandai: 0

en: Score: 0
id: Skor: 0

en: Pieces: 0
id: Serpihan: 0

en: Time: 00:00
id: Waktu: 00:00

en: Theme
id: Tema

en: Select a board number:
id: Pilih nomor papan:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
id: File Permainan Klickety (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
id[0]: Ditandai: %2 (1 Poin)
id[1]: Ditandai: %2 (%1 Poin)

en: Score: %1
id: Skor: %1

en: Pieces: %1
id: Serpihan: %1

en: Time: %1
id: Waktu: %1

en: High Scores
id: Tingkat Skor

en: Remaining pieces
id: Sisa serpihan

en: Time
id: Waktu

en: Do you want to resign?
id: Apakah kamu ingin menyerah?

en: Custom
id: Kustom
