klickety - en to it translation catalogue (52 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
it: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
it: &Colore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
it: &Immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
it: Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
it: Numero di colori:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
it: Mostra le linee di confine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
it: Abilita le animazioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
it: Abilita l'evidenziazione

en: paused
it: in pausa

en: Game finished
it: Partita terminata

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
it: Il colore di sfondo da usare.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
it: L'immagine di sfondo da usare.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
it: La larghezza del campo di gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
it: L'altezza del campo di gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
it: Il numero di colori del campo di gioco.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
it: Lickety è un adattamento del gioco «clickomania»

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
it: © 2002–2005, Nicolas Hadacek
    © 2010, Ni Hui

en: Start with KSame compatibility mode
it: Parti in modalità compatibile con KSame

en: A little game about balls and how to get rid of them
it: Un giochino sulle palle e come liberarsene

en: Original author
it: Autore originale

en: Past maintainer
it: Responsabile precedente

en: Integration with Klickety. Current maintainer
it: Integrazione con Klickety. Responsabile attuale

en: Artwork
it: Grafica

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
it: Riscrittura per KDE 4. Responsabile attuale

en: Icons
it: Icone

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
it: Selezionati: 0

en: Score: 0
it: Punteggio: 0

en: Pieces: 0
it: Pezzi: 0

en: Time: 00:00
it: Tempo: 00:00

en: Theme
it: Tema

en: Background
it: Sfondo

en: Custom Game
it: Partita personalizzata

[ctx: @title:window]
en: Select Board
it: Seleziona il tavoliere

en: Select a board number:
it: Scegli un numero di tavoliere:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
it: File di partita di Klickety (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
it[0]: Selezionato: %2 (1 Punto)
it[1]: Selezionati: %2 (%1 Punti)

en: Score: %1
it: Punteggio: %1

en: Pieces: %1
it: Pezzi: %1

en: Time: %1
it: Tempo: %1

en: High Scores
it: Classifica

en: Remaining pieces
it: Pezzi rimanenti

en: Time
it: Tempo

en: Do you want to resign?
it: Vuoi arrenderti?

en: New Game
it: Nuova partita

[ctx: @action:button]
en: Resign
it: Rinuncia

en: New Numbered Game...
it: Nuova partita numerata...

en: Play Sounds
it: Riproduci i suoni

en: Undo All
it: Annulla tutto

en: Redo All
it: Rifai tutto

en: Custom
it: Personalizzato
