klickety - en to nds translation catalogue (45 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nds: Hööchd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
nds: Tall vun Klören:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
nds: Trennlienen wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
nds: Animeren anmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
nds: Rutheven anmaken

en: paused
nds: ünnerbraken

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
nds: Bruukt Achtergrundklöör

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
nds: Bruukt Achtergrundbild

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
nds: Breed vun dat Speelfeld

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
nds: Hööchde vun dat Speelfeld

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
nds: Tall vun Klören vun dat Speelfeld

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
nds: De Vörlaag för Klickety is dat Speel "clickomania".

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
nds: © 2002-2005, Nicolas Hadacek
    © 2010, Ni Hui

en: Start with KSame compatibility mode
nds: In KSame-Bedrief starten

en: A little game about balls and how to get rid of them
nds: En lütt Speel över Bäll, un woans Een de quitt warrt

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: Past maintainer
nds: Verleden Pleger

en: Integration with Klickety. Current maintainer
nds: Klickety-Inbinnen. Pleger opstunns

en: Artwork
nds: Billerwark

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
nds: För KDE 4 nieg schreven. Pleger opstunns

en: Icons
nds: Lüttbiller

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
nds: Markeert: 0

en: Score: 0
nds: Pünkt: 0

en: Pieces: 0
nds: Stücken: 0

en: Time: 00:00
nds: Tiet: 00:00

en: General
nds: Allgemeen

en: Theme
nds: Muster

en: Background
nds: Achtergrund

en: Custom Game
nds: Egen Speel

en: Select a board number:
nds: Köör en Speelfeld:

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
nds[0]: Markeert: %2 (1 Punkt)
nds[1]: Markeert: %2 (%1 Pünkt)

en: Score: %1
nds: Pünkt: %1

en: Pieces: %1
nds: Stenen: %1

en: Time: %1
nds: Tiet: %1

en: High Scores
nds: Bestenlist

en: Remaining pieces
nds: Nablieven Stenen

en: Time
nds: Tiet

en: Do you want to resign?
nds: Wullt Du opgeven?

en: New Game
nds: Nieg Speel

en: New Numbered Game...
nds: Nieg nummereert Speel...

en: Undo All
nds: All torüchnehmen

en: Redo All
nds: All wedderhalen

en: Custom
nds: Topasst
