klickety - en to nn translation catalogue (53 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
nn: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
nn: &Farge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
nn: &Bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nn: Breidd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nn: Høgd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
nn: Fargemengd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
nn: Vis grenselinjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
nn: Slå på animasjonar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
nn: Slå på framheving

en: paused
nn: pause

en: Game finished
nn: Spelet er slutt

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
nn: Bakgrunnsfargen som skal brukast.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
nn: Bakgrunnsbiletet som skal brukast.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
nn: Breidda på spelebrettet.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
nn: Høgda på spelebrettet.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
nn: Talet på fargar i spelebrettet.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
nn: Klickety er ei tilpassa utgåve av spelet «clickomania»

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
nn: © 2002–2005 Nicolas Hadacek
    © 2010 Ni Hui

en: Start with KSame compatibility mode
nn: Start i KSame-kompatibilitetsmodus

en: A little game about balls and how to get rid of them
nn: Eit lite spel om kuler og korleis du vert kvitt dei

en: Original author
nn: Opphavleg utviklar

en: Past maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Integration with Klickety. Current maintainer
nn: Integrering med Klickety og noverande vedlikehaldar

en: Artwork
nn: Grafikk

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
nn: Skreiv om spelet til KDE 4, samt noverande vedlikehaldar

en: Icons
nn: Ikon

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
nn: Merkte: 0

en: Score: 0
nn: Poeng: 0

en: Pieces: 0
nn: Brikker: 0

en: Time: 00:00
nn: Tid: 00:00

en: General
nn: Generelt

en: Theme
nn: Tema

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Custom Game
nn: Tilpassa spel

[ctx: @title:window]
en: Select Board
nn: Vel brett

en: Select a board number:
nn: Vel brettnummer:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
nn: Klickety-spelfiler (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
nn[0]: Merkte: %2 (1 poeng)
nn[1]: Merkte: %2 (%1 poeng)

en: Score: %1
nn: Poeng: %1

en: Pieces: %1
nn: Brikker: %1

en: Time: %1
nn: Tid: %1

en: High Scores
nn: Rekordar

en: Remaining pieces
nn: Brikker att

en: Time
nn: Tid

en: Do you want to resign?
nn: Vil du gje opp?

en: New Game
nn: Nytt spel

[ctx: @action:button]
en: Resign
nn: Gje opp

en: New Numbered Game...
nn: Nytt spel (nummerert) …

en: Play Sounds
nn: Spel lydar

en: Undo All
nn: Angra alt

en: Redo All
nn: Gjer om alt

en: Custom
nn: Tilpassa
