klickety - en to pt translation catalogue (52 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
pt: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
pt: &Cor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
pt: &Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
pt: Número de cores:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
pt: Mostrar as linhas envolventes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
pt: Activar a animação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
pt: Activar o realce

en: paused
pt: em pausa

en: Game finished
pt: jogo terminado

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
pt: A cor de fundo a usar.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
pt: A imagem de fundo a usar.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
pt: A largura do campo de jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
pt: A altura do campo de jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
pt: O número de cores no campo de jogo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
pt: O Klickety é uma adaptação do jogo "clickomania"

en: Start with KSame compatibility mode
pt: Iniciar com o modo de compatibilidade do KSame

en: A little game about balls and how to get rid of them
pt: Um pequeno jogo com bolas para se ver livre delas

en: Original author
pt: Autor original

en: Past maintainer
pt: Manutenção anterior

en: Integration with Klickety. Current maintainer
pt: Integração com o Klickety. Manutenção actual

en: Artwork
pt: Gráficos

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
pt: Modificações para o KDE4. Manutenção actual

en: Icons
pt: Ícones

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
pt: Marcadas: 0

en: Score: 0
pt: Pontuação: 0

en: Pieces: 0
pt: Peças: 0

en: Time: 00:00
pt: Tempo: 00:00

en: General
pt: Geral

en: Theme
pt: Tema

en: Background
pt: Fundo

en: Custom Game
pt: Jogo Personalizado

[ctx: @title:window]
en: Select Board
pt: Seleccionar o Tabuleiro

en: Select a board number:
pt: Seleccione um número de tabuleiro:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
pt: Ficheiros de Jogos do Klickety (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
pt[0]: Marcadas: %2 (1 Ponto)
pt[1]: Marcadas: %2 (%1 Pontos)

en: Score: %1
pt: Pontuação: %1

en: Pieces: %1
pt: Peças: %1

en: Time: %1
pt: Tempo: %1

en: High Scores
pt: Recordes

en: Remaining pieces
pt: Peças restantes

en: Time
pt: Tempo

en: Do you want to resign?
pt: Deseja mesmo desistir?

en: New Game
pt: Novo Jogo

[ctx: @action:button]
en: Resign
pt: Desistir

en: New Numbered Game...
pt: Novo Jogo Numerado...

en: Play Sounds
pt: Efeitos Sonoros

en: Undo All
pt: Desfazer Tudo

en: Redo All
pt: Refazer Tudo

en: Custom
pt: Personalizado
