klickety - en to sr translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
sr: &Тема

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
sr: &Боја

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
sr: &Слика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
sr: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sr: Висина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
sr: Број боја:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
sr: Граничне линије

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
sr: Анимација

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
sr: Истицање

en: paused
sr: паузирано

en: Game finished
sr: Партија завршена

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
sr: Жељена боја позадине.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
sr: Жељена слика позадине.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
sr: Ширина поља за играње.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
sr: Висина поља за играње.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
sr: Број боја у пољу за играње.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr: Главна трака

en: Klickety
sr: Кликети

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
sr: Кликети је прерада игре Кликоманија

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
sr: © 2002–2005, Никола Хадачек
    © 2010, Ни Хуеј

en: Start with KSame compatibility mode
sr: Покрени у режиму сагласности са К‑исто‑истим

en: A little game about balls and how to get rid of them
sr: Мала игра о лоптицама и како их се отарасити

en: Marcus Kreutzberger
sr: Маркус Кројцбергер

en: Original author
sr: Првобитни аутор

en: Henrique Pinto
sr: Енрике Пинто

en: Past maintainer
sr: Бивши одржавалац

en: Ni Hui
sr: Ни Хуеј

en: Integration with Klickety. Current maintainer
sr: Уклапање у Кликети, тренутни одржавалац

en: Johann Ollivier Lapeyre
sr: Јохан Оливје Лапер

en: Artwork
sr: Графика

en: Nicolas Hadacek
sr: Никола Хадачек

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
sr: Писање изнова за КДЕ‑4, тренутни одржавалац

en: Dan Hill
sr: Ден Хил

en: Icons
sr: Иконице

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
sr: означено: 0

en: Score: 0
sr: резултат: 0

en: Pieces: 0
sr: делова: 0

en: Time: 00:00
sr: време: 00.00

en: General
sr: Опште

en: Theme
sr: Тема

en: Background
sr: Позадина

en: Custom Game
sr: Посебна партија

en: Select Board
sr: Избор табле

en: Select a board number:
sr: Изаберите број табле:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
sr: Кликетијеве партије (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
sr[0]: означено: %2 (%1 поен)
sr[1]: означено: %2 (%1 поена)
sr[2]: означено: %2 (%1 поена)
sr[3]: означено: %2 (%1 поен)

en: Score: %1
sr: резултат: %1

en: Pieces: %1
sr: делова: %1

en: Time: %1
sr: време: %1

en: High Scores
sr: Најрезултати

en: Remaining pieces
sr: преостало делова

en: Time
sr: време

en: Do you want to resign?
sr: Желите ли да одустанете?

en: New Game
sr: Нова партија

en: Resign
sr: Одустајем

en: New Numbered Game...
sr: Нова партија са бројем...

en: Play Sounds
sr: Пуштај звукове

en: Undo All
sr: Опозови све

en: Redo All
sr: Понови све

en: Custom
sr: посебна
