klickety - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
sr@ijekavianlatin: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
sr@ijekavianlatin: &Boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
sr@ijekavianlatin: &Slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
sr@ijekavianlatin: Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sr@ijekavianlatin: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
sr@ijekavianlatin: Broj boja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
sr@ijekavianlatin: Granične linije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
sr@ijekavianlatin: Animacija

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
sr@ijekavianlatin: Isticanje

en: paused
sr@ijekavianlatin: pauzirano

en: Game finished
sr@ijekavianlatin: Partija završena

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
sr@ijekavianlatin: Željena boja pozadine.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
sr@ijekavianlatin: Željena slika pozadine.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
sr@ijekavianlatin: Širina polja za igranje.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
sr@ijekavianlatin: Visina polja za igranje.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
sr@ijekavianlatin: Broj boja u polju za igranje.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Klickety
sr@ijekavianlatin: Kliketi

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
sr@ijekavianlatin: Kliketi je prerada igre Klikomanija

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
sr@ijekavianlatin: © 2002–2005, Nikola Hadaček
    © 2010, Ni Huej

en: Start with KSame compatibility mode
sr@ijekavianlatin: Pokreni u režimu saglasnosti sa K‑isto‑istim

en: A little game about balls and how to get rid of them
sr@ijekavianlatin: Mala igra o lopticama i kako ih se otarasiti

en: Marcus Kreutzberger
sr@ijekavianlatin: Markus Krojcberger

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Henrique Pinto
sr@ijekavianlatin: Enrike Pinto

en: Past maintainer
sr@ijekavianlatin: Bivši održavalac

en: Ni Hui
sr@ijekavianlatin: Ni Huej

en: Integration with Klickety. Current maintainer
sr@ijekavianlatin: Uklapanje u Kliketi, trenutni održavalac

en: Johann Ollivier Lapeyre
sr@ijekavianlatin: Johan Olivje Laper

en: Artwork
sr@ijekavianlatin: Grafika

en: Nicolas Hadacek
sr@ijekavianlatin: Nikola Hadaček

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
sr@ijekavianlatin: Pisanje iznova za KDE4, trenutni održavalac

en: Dan Hill
sr@ijekavianlatin: Den Hil

en: Icons
sr@ijekavianlatin: Ikonice

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
sr@ijekavianlatin: označeno: 0

en: Score: 0
sr@ijekavianlatin: rezultat: 0

en: Pieces: 0
sr@ijekavianlatin: dijelova: 0

en: Time: 00:00
sr@ijekavianlatin: vrijeme: 00.00

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Theme
sr@ijekavianlatin: Tema

en: Background
sr@ijekavianlatin: Pozadina

en: Custom Game
sr@ijekavianlatin: Posebna partija

en: Select Board
sr@ijekavianlatin: Izbor table

en: Select a board number:
sr@ijekavianlatin: Izaberite broj table:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
sr@ijekavianlatin: Kliketijeve partije (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
sr@ijekavianlatin[0]: označeno: %2 (%1 poen)
sr@ijekavianlatin[1]: označeno: %2 (%1 poena)
sr@ijekavianlatin[2]: označeno: %2 (%1 poena)
sr@ijekavianlatin[3]: označeno: %2 (%1 poen)

en: Score: %1
sr@ijekavianlatin: rezultat: %1

en: Pieces: %1
sr@ijekavianlatin: dijelova: %1

en: Time: %1
sr@ijekavianlatin: vrijeme: %1

en: High Scores
sr@ijekavianlatin: Najrezultati

en: Remaining pieces
sr@ijekavianlatin: preostalo dijelova

en: Time
sr@ijekavianlatin: vrijeme

en: Do you want to resign?
sr@ijekavianlatin: Želite li da odustanete?

en: New Game
sr@ijekavianlatin: Nova partija

en: Resign
sr@ijekavianlatin: Odustajem

en: New Numbered Game...
sr@ijekavianlatin: Nova partija sa brojem...

en: Play Sounds
sr@ijekavianlatin: Puštaj zvukove

en: Undo All
sr@ijekavianlatin: Opozovi sve

en: Redo All
sr@ijekavianlatin: Ponovi sve

en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebna
