klickety - en to uk translation catalogue (53 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioTheme)
en: &Theme
uk: &Тема

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioColor)
en: &Color
uk: &Колір

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RadioImage)
en: &Image
uk: З&ображення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
uk: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
uk: Висота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color count:
uk: Кількість кольорів:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoundLines)
en: Show bound lines
uk: Показувати лінії меж

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAnimation)
en: Enable animation
uk: Увімкнути анімацію

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableHighlight)
en: Enable highlight
uk: Увімкнути підсвічування

en: paused
uk: призупинено

en: Game finished
uk: Гру завершено

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (Background)
en: The background color to be used.
uk: Колір тла, який буде використано.

note: i18n: ectx: label, entry (BgImage), group (Background)
en: The background image to be used.
uk: Зображення тла, яке буде використано.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (CustomGame)
en: The width of the playing field.
uk: Ширина поля гри.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (CustomGame)
en: The height of the playing field.
uk: Висота поля гри.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomColorCount), group (CustomGame)
en: The number of colors in the playing field.
uk: Кількість кольорів на ігровому полі.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

en: Klickety is an adaptation of the "clickomania" game
uk: Klickety — реалізація гри «клікоманія»

en: (c) 2002-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2010, Ni Hui
uk: © Nicolas Hadacek, 2002–2005
    © Ni Hui, 2010

en: Start with KSame compatibility mode
uk: Запуск у режимі сумісності з «Тією самою грою»

en: A little game about balls and how to get rid of them
uk: Невеличка гра з плитками, у якій вам слід позбутися цих плиток.

en: Original author
uk: Перший автор

en: Past maintainer
uk: Колишній супровідник

en: Integration with Klickety. Current maintainer
uk: Інтеграція з Klickety. Поточний супровідник.

en: Artwork
uk: Графіка

en: Rewrite for KDE4. Current maintainer
uk: Переписав гру для KDE4. Поточний супровід.

en: Icons
uk: Піктограми

note: i18n( "Colors: XX" ), 1 ); i18n( "Board: XXXXXX" ), 2 );
en: Marked: 0
uk: Позначено: 0

en: Score: 0
uk: Рахунок: 0

en: Pieces: 0
uk: Шматочки: 0

en: Time: 00:00
uk: Час: 00:00

en: General
uk: Загальне

en: Theme
uk: Тема

en: Background
uk: Тло

en: Custom Game
uk: Нетипова гра

[ctx: @title:window]
en: Select Board
uk: Виберіть дошку

en: Select a board number:
uk: Виберіть номер дошки:

en: Klickety Game Files (*.klickety)
uk: файли ігор Klickety (*.klickety)

en: Marked: %2 (1 Point) | Marked: %2 (%1 Points)
uk[0]: Позначено: %2 (%1 очко)
uk[1]: Позначено: %2 (%1 очка)
uk[2]: Позначено: %2 (%1 очок)
uk[3]: Позначено: %2 (одне очко)

en: Score: %1
uk: Рахунок: %1

en: Pieces: %1
uk: Шматочки: %1

en: Time: %1
uk: Час: %1

en: High Scores
uk: Найкращі результати

en: Remaining pieces
uk: Залишкові шматочки

en: Time
uk: Час

en: Do you want to resign?
uk: Хочете здатися?

en: New Game
uk: Нова гра

[ctx: @action:button]
en: Resign
uk: Здатись

en: New Numbered Game...
uk: Нова пронумерована гра…

en: Play Sounds
uk: Відтворювати звуки

en: Undo All
uk: Скасувати всі дії

en: Redo All
uk: Повторити всі дії

en: Custom
uk: Нетипова
