klines - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Score:
fr: Score :

[ctx: @option:check]
en: Show Next
fr: Afficher le suivant

[ctx: @action]
en: Move Left
fr: Déplacer vers la gauche

[ctx: @action]
en: Move Right
fr: Déplacer vers la droite

[ctx: @action]
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: @action]
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: @action]
en: Select
fr: Sélectionner

en: Score: %1
fr: Score : %1

en: High Scores
fr: Meilleurs scores

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNext), group (Game)
en: Whether to show the next set of balls.
fr: Afficher ou non le prochain lot de billes.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (Game)
en: Width of saved background
fr: Largeur de l'arrière plan enregistré

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (Game)
en: Height of saved background
fr: Hauteur de l'arrière plan enregistré

en: Kolor Lines - a little game about balls and how to get rid of them
fr: Kolor Lines - un jeu simple avec des billes et trouver comment s'en débarrasser

en: (c) 2000-2015 The KLines Authors
fr: (c) 2000-2015 Les auteurs de KLines

en: Original author
fr: Auteur original

en: Rewrite and Extension
fr: Ré-écriture et extensions

en: Rewrite to use QGraphicsView. Current maintainer
fr: Ré-écriture pour l'emploi de « QGraphicView ». Mainteneur actuel

en: New SVG artwork for KDE4 version of the game
fr: Nouveau graphisme « SVG » pour la version KDE 4 du jeu

en: There is no path from the selected piece to this cell
fr: Il n'y a aucun chemin entre la pièce sélectionnée et cette cellule

en: <h1>Game over</h1>
fr: <h1>Partie terminée</h1>
