klines - en to hi translation catalogue (25 entries)

en: Score:
hi: अंकः

en: Show Next
hi: अगला दिखाएँ

en: Move Left
hi: बायें ले जाएँ

en: Move Right
hi: दाएँ ले जाएँ

en: Move Up
hi: उपर जाएँ

en: Move Down
hi: नीचे जाएँ

en: Select
hi: चुनें

en: Score: %1
hi: अंकः %1

en: High Scores
hi: उच्च स्कोर

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNext), group (Game)
en: Whether to show the next set of balls.
hi: गेंद के अगले समूह को दिखाएँ या नहीं.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (Game)
en: Width of saved background
hi: सहेजे गए पृष्ठभूमि की चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (Game)
en: Height of saved background
hi: सहेजे गए पृष्ठभूमि की ऊंचाई

note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Kolor Lines
hi: कलर लाइन्स

en: Kolor Lines - a little game about balls and how to get rid of them
hi: कलर लाइन्स - गेंदों तथा उनसे छुटकारा पाने का एक छोटा सा खेल.

en: (c) 2000-2015 The KLines Authors
hi: (c) 2000-2015 केलाईन के लेखक

en: Roman Merzlyakov
hi: रोमन मेर्जेल्याकोव

en: Original author
hi: मूल लेखक

en: Roman Razilov
hi: रोमन राजीलोव

en: Rewrite and Extension
hi: फिर से लिखा और विस्तृत किया

en: Dmitry Suzdalev
hi: दमित्रि सुज्दालेव

en: Rewrite to use QGraphicsView. Current maintainer
hi: क्यूग्राफ़िक्सव्यू इस्तेमाल करने के लिए फिर से लिखा. वर्तमान मेंटेनर

en: Eugene Trounev
hi: यूजीन ट्रोव्नेव

en: New SVG artwork for KDE4 version of the game
hi: खेल के केडीई४ संस्करण के लिए नई एसवीजी कलाकृति

en: <h1>Game over</h1>
hi: <h1>खेल ख़त्म</h1>
