klines - en to it translation catalogue (21 entries)

en: Score:
it: Punteggio:

en: Show Next
it: Mostra le prossime

en: Move Left
it: Muovi a sinistra

en: Move Right
it: Muovi a destra

en: Move Up
it: Muovi su

en: Move Down
it: Muovi giù

en: Select
it: Seleziona

en: Score: %1
it: Punteggio: %1

en: High Scores
it: Classifica

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNext), group (Game)
en: Whether to show the next set of balls.
it: Imposta la visualizzazione delle palline successive.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (Game)
en: Width of saved background
it: Larghezza dello sfondo salvato

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (Game)
en: Height of saved background
it: Altezza dello sfondo salvato

note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: Navigation
it: Navigazione

en: Kolor Lines - a little game about balls and how to get rid of them
it: Kolor Lines - un semplice gioco in cui si rimuovono palline

en: (c) 2000-2015 The KLines Authors
it: (c) 2000-2015 Gli autori di KLines

en: Original author
it: Autore originale

en: Rewrite and Extension
it: Riscrittura ed estensione

en: Rewrite to use QGraphicsView. Current maintainer
it: Riscrittura per utilizzare QGraphicsView, responsabile attuale

en: New SVG artwork for KDE4 version of the game
it: Nuove immagini SVG per la versione KDE 4 di questo gioco

en: There is no path from the selected piece to this cell
it: Non c'è alcun percorso dal pezzo selezionato a questa cella.

en: <h1>Game over</h1>
it: <h1>Partita terminata</h1>
