klines - en to pt_BR translation catalogue (21 entries)

en: Score:
pt_BR: Placar:

en: Show Next
pt_BR: Exibir próximo

en: Move Left
pt_BR: Mover para a esquerda

en: Move Right
pt_BR: Mover para a direita

en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Score: %1
pt_BR: Placar: %1

en: High Scores
pt_BR: Recordes

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNext), group (Game)
en: Whether to show the next set of balls.
pt_BR: Marque para mostrar o próximo conjunto de bolas.

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundWidth), group (Game)
en: Width of saved background
pt_BR: Largura do fundo salvo

note: i18n: ectx: label, entry (SavedBackgroundHeight), group (Game)
en: Height of saved background
pt_BR: Altura do fundo salvo

note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Kolor Lines - a little game about balls and how to get rid of them
pt_BR: Kolor Lines - um pequeno jogo sobre bolas e como conseguir se desfazer delas

en: (c) 2000-2015 The KLines Authors
pt_BR: (c) 2000-2015 dos autores do KLines

en: Original author
pt_BR: Autor original

en: Rewrite and Extension
pt_BR: Atualização e extensões

en: Rewrite to use QGraphicsView. Current maintainer
pt_BR: Atualização para usar QGraphicsView. Mantenedor atual

en: New SVG artwork for KDE4 version of the game
pt_BR: Nova arte vetorial para KDE4

en: There is no path from the selected piece to this cell
pt_BR: Não existe caminho da peça selecionada para este espaço

en: <h1>Game over</h1>
pt_BR: <h1>Fim de jogo</h1>
