kmag - en to ar translation catalogue (88 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
ar: مُنخفِض &جداً

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
ar: &منخفض

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
ar: &متوسط

[ctx: Zoom at high]
en: &High
ar: &عالي

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
ar: عالي &جداً

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
ar: عا&دي

en: &Protanopia
ar: عمى الأ&حمر

en: &Deuteranopia
ar: عمى الأ&خضر

en: &Tritanopia
ar: عمى الأ&زرق

en: &Achromatopsia
ar: &عمى الألوان

en: &No Rotation (0 Degrees)
ar: بلا &تدوير (0 درجة)

en: &Left (90 Degrees)
ar: يسار (90 درجة)

en: &Upside Down (180 Degrees)
ar: الأ&على أسفل (180 درجة)

en: &Right (270 Degrees)
ar: &يمين (270 درجة)

en: New &Window
ar: &نافذة جديدة

en: Open a new KMagnifier window
ar: إفتح نافذة عدسة تكبير جديدة

en: &Stop
ar: &قف

en: Click to stop window refresh
ar: آنقر لإيقاف إنعاش النَّافذة

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
ar: النَّقر على هذه الإيقونة سيؤدي إلى <b>بدء</b> / <b>إيقاف</b>  تحديث العرض. إنّ إيقاف التّحديث سيلغي مجمل طاقة المعالجة المطلوبة (استخدام وحدة المعالجة المركزيّة - CPU)

en: &Save Snapshot As...
ar: &إحفظ لَقطة الشاشة كـ...

en: Saves the zoomed view to an image file.
ar: يحفظ العرض المكبّر في ملف صورة.

en: Save image to a file
ar: إحفظ الصّورة في ملف

en: Click on this button to print the current zoomed view.
ar: آنقر على هذا الزُّر لطباعة الرُّؤية المُكبّرة الحاليّة.

en: Quits the application
ar: ينهي التَّطبيق

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
ar: أنقر على هذا الزرّ لنسخ الرؤية المكبرة حالياً إلى الحافظة كي تستطيع إلصاقها في تطبيقات أخرى.

en: Copy zoomed image to clipboard
ar: أنسخ الصُّورة المُكبّرة إلى الحافظة

en: &Follow Mouse Mode
ar: &إتبع الفأرة

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Magnify around the mouse cursor
ar: كبّر حول مؤشّر الفأرة

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
ar: في حالة التحديد، ستكبر المنطقة المحيطة بمؤشر الفأرة

en: &Follow Focus Mode
ar: نمط اتبع ال&تركيز

en: Focus
ar: التركيز

en: Magnify around the keyboard focus
ar: كبّر حول تركيز لوحة المفاتيح

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
ar: في حالة التحديد، ستكبر المنطقة المحيطة بمؤشر لوحة المفاتيح

en: Se&lection Window Mode
ar: نمط تحديد ال&نافذة

en: Window
ar: النافذة

en: Show a window for selecting the magnified area
ar: أظهر نافذة لاختيار المنطقة المكبرة

en: &Whole Screen Mode
ar: نمط &كل الشاشة

en: Screen
ar: الشاشة

en: Magnify the whole screen
ar: كبّر كل الشاشة

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
ar: انقر فوق هذا الزر لملاءمة حجم العرض مع لنافذة التكبير.

en: Hide Mouse &Cursor
ar: إخفاء &مؤشر الفأرة

en: Show Mouse &Cursor
ar: إظهار &مؤشر الفأرة

en: Hide
ar: أخفِ

en: Hide the mouse cursor
ar: إخفاء مؤشر الفأرة

en: Stays On Top
ar: تبقى في الأعلى

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
ar: تظل نافذة العدسة أعلى النوافذ الأخرى.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
ar: آنقر على هذا الزُّر كي <b> تكبّر </b> المنطقة المحددة.

en: &Zoom
ar: &كبر

en: Select the zoom factor.
ar: إختر معامل التَّكبير.

en: Zoom factor
ar: معامل التَّكبير

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
ar: آنقر على هذا الزُّر كي <b>تصغّر </b> المنطقة المحددة.

en: &Rotation
ar: ال&دوران

en: Select the rotation degree.
ar: إختر درجة الدوران.

en: Rotation degree
ar: درجة الدوران

en: &Refresh
ar: &حدّث

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
ar: إختر مُعدَّل التحديث. كلما زاد المُعدَّل، كلما إزدادت الطَّاقة الحاسوبيّة (وحدة المعالجة المركزيّة - CPU) المحتاجة.

en: Refresh rate
ar: مُعدَّل التحديث

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
ar: ال&لون

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
ar: حدد وضعًا لمحاكاة أنواع مختلفة من عمى الألوان.

en: Color-blindness Simulation Mode
ar: وضع محاكاة عمى الألوان

en: Save Snapshot As
ar: إ&حفظ لَّقطة الشاشة كـ

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
ar: تعذر حفظ الملف المؤقت (قبل تصعيد الملف إلى ملف الشَّبكة الذي حدَّدته).

en: Error Writing File
ar: خطأ عند كتابة الملف

en: Unable to upload file over the network.
ar: غير قادر على رفع الملف عبر الشَّبكة.

en: Current zoomed image saved to
    %1
ar: حفظت الصُّورة المُكبّرة  الحاليّة إلى
    %1

en: Information
ar: المعلومات

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
ar: تعذر حفظ الملف. الرجاءً تَفَقَّد إذا كان لديك أذن الكِتابة في المجلد.

en: Stop
ar: أوقف

en: Click to stop window update
ar: أنقر لإيقاف تحديث النَّافذة

[ctx: Start updating the window]
en: Start
ar: ابدأ

en: Click to start window update
ar: أنقر لبدء تحديث النَّافذة

en: Selection Window
ar: نافذة إختيار المنطقة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ar: شريط أدوات العرض

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
ar: إعدادات شريط أدوات

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: ال&عرض

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
ar: هذه هي النَّافذة الرَّئيسيّة التِّي تُظْهِر مُحتويات المنطقة المُحددة. سيكبر المحتوى بما يناسب حدّ التكبير الموضوع.

en: Screen magnifier created by KDE
ar: مكبَر الشاشة بواسطة كِيدِي

en: Rewrite
ar: أعِد كتابة

en: Original idea and author (KDE1)
ar: الفكرة الأصلية والمؤلف  (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
ar: إعادة صياغة واجهة المستخدم، وتحسين نافذة الاختيار، وتحسين السرعة، والتدوير، وإصلاح الأخطاء

en: Color-blindness simulation
ar: محاكي عمى الألوان

en: Focus tracking
ar: تتبع التركيز

en: Some tips
ar: بعض التَّلميحات
