kmag - en to cs translation catalogue (87 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
cs: &Velmi nízká

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
cs: Níz&ká

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
cs: &Střední

[ctx: Zoom at high]
en: &High
cs: V&ysoká

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
cs: V&elmi vysoká

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
cs: &Normální

en: &Protanopia
cs: &Protanopie

en: &Deuteranopia
cs: &Deuteranopie

en: &Tritanopia
cs: &Tritanopie

en: &Achromatopsia
cs: &Achromapsie

en: &No Rotation (0 Degrees)
cs: &Neotáčet (0°)

en: &Left (90 Degrees)
cs: &Vlevo (90°)

en: &Upside Down (180 Degrees)
cs: &Vzhůru nohama (180°)

en: &Right (270 Degrees)
cs: &Vpravo (270°)

en: New &Window
cs: Nové &okno

en: Open a new KMagnifier window
cs: Otevřít nové okno KMagnifier

en: &Stop
cs: Za&stavit

en: Click to stop window refresh
cs: Klikněte pro zastavení aktualizace okna

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
cs: Kliknutím na tuto ikonu se <b>spustí</b> / <b>zastaví</b> obnovování displeje. Zastavení obnovování vynuluje vyžadovaný čas procesoru (CPU)

en: &Save Snapshot As...
cs: &Uložit snímek jako...

en: Saves the zoomed view to an image file.
cs: Uloží zvětšenou oblast do obrázkového souboru.

en: Save image to a file
cs: Uložit obrázek do souboru

en: Click on this button to print the current zoomed view.
cs: Klikněte na toto tlačítko pro vytisknutí aktuální zvětšené oblasti.

en: Quits the application
cs: Ukončí aplikaci

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
cs: Klikněte na toto tlačítko pro zkopírování aktuální zvětšené oblasti do schránky, odkud ji můžete vložit do jiných aplikací.

en: Copy zoomed image to clipboard
cs: Kopírovat zvětšený obrázek do schránky

en: &Follow Mouse Mode
cs: Režim &následování myši

en: Mouse
cs: Myš

en: Magnify around the mouse cursor
cs: Zvětšení v oblasti kurzoru myši

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
cs: V tomto režimu se zvětší oblast kolem kurzoru

en: &Follow Focus Mode
cs: Režim &následování zaměření

en: Focus
cs: Zaměření

en: Magnify around the keyboard focus
cs: Zvětšení v oblasti kurzoru klávesnice

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
cs: V tomto režimu se zvětší oblast kolem kurzoru klávesnice

en: Se&lection Window Mode
cs: Režim výběru &okna

en: Window
cs: Okno

en: Show a window for selecting the magnified area
cs: Zvolenou oblast zobrazit v okně

en: &Whole Screen Mode
cs: &Celoobrazovkový režim

en: Screen
cs: Obrazovka

en: Magnify the whole screen
cs: Zvětšení celé obrazovky

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
cs: Klikněte na toto tlačítko pro zobrazení ve zvětšovacím okně.

en: Hide Mouse &Cursor
cs: Skrýt &kurzor myši

en: Show Mouse &Cursor
cs: Zobrazit &kurzor myši

en: Hide
cs: Skrýt

en: Hide the mouse cursor
cs: Skryje kurzor myši

en: Stays On Top
cs: Zůstane navrchu

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
cs: Okno KMagnifier zůstane nad všemi okny.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
cs: Klikněte na toto tlačítko pro <b>přiblížení</b> vybrané oblasti.

en: &Zoom
cs: &Zvětšení...

en: Select the zoom factor.
cs: Vybrat faktor zvětšení.

en: Zoom factor
cs: Faktor zvětšení

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
cs: Klikněte na toto tlačítko pro <b>oddálení</b> vybrané oblasti.

en: &Rotation
cs: O&točit

en: Select the rotation degree.
cs: Volba stupňů otočení.

en: Rotation degree
cs: Stupně otočení

en: &Refresh
cs: O&bnovit

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
cs: Vybrat obnovovací frekvenci. Čím vyšší hodnota, tím více času procesoru (CPU) bude potřeba.

en: Refresh rate
cs: Obnovovací frekvence

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
cs: &Barva

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
cs: Zvolte režim simulace různých typů barvosleposti.

en: Color-blindness Simulation Mode
cs: Režim simulace barvosleposti

en: Save Snapshot As
cs: Uložit snímek jako

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
cs: Nelze uložit dočasný soubor (před odesláním do síťového souboru, který jste určili).

en: Error Writing File
cs: Chyba při zápisu do souboru

en: Unable to upload file over the network.
cs: Soubor nelze přes síť odeslat.

en: Current zoomed image saved to
    %1
cs: Aktuální zvětšený obrázek uložen do
    %1

en: Information
cs: Informace

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
cs: Nelze uložit soubor. Zkontrolujte prosím, zda máte oprávnění zapisovat do daného adresáře.

en: Click to stop window update
cs: Klikněte pro zastavení obnovování okna

en: Click to start window update
cs: Klikněte pro spuštění aktualizování okna

en: Selection Window
cs: Okno výběru

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
cs: Panel nástrojů pohledu

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
cs: Panel nástrojů pro nastavení

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: Ú&pravy

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Nastav&ení

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
cs: Toto je hlavní okno, které zobrazuje obsah vybrané oblasti. Obsah bude zvětšen podle nastavené úrovně zvětšení.

en: Screen magnifier created by KDE
cs: Lupa na obrazovce vytvořená KDE

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
cs: Autorská práva 2001-2003 Sarang Lakare
    Autorská práva 2003-2004 Olaf Schmidt
    Autorská práva 2008 Matthew Woehlke

en: Rewrite
cs: Přepsání

en: Original idea and author (KDE1)
cs: Původní nápad a autor (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
cs: Přepracování uživatelského rozhraní, vylepšený výběr okna, rychlostní optimalizace, otáčení a opravy chyb

en: Color-blindness simulation
cs: Simulace barvosleposti

en: Focus tracking
cs: Následování zaměření

en: Some tips
cs: Nějaké tipy
