kmag - en to da translation catalogue (78 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
da: &Meget lav

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
da: &Lav

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
da: &Mellem

[ctx: Zoom at high]
en: &High
da: &Høj

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
da: M&eget høj

en: &No Rotation (0 Degrees)
da: I&ngen rotation (0 grader)

en: &Left (90 Degrees)
da: &Venstre (90 grader)

en: &Upside Down (180 Degrees)
da: &På hovedet (180 grader)

en: &Right (270 Degrees)
da: &Højre (270 grader)

en: New &Window
da: Nyt &vindue

en: Open a new KMagnifier window
da: Åbn et nyt KMagnifier-vindue

en: Click to stop window refresh
da: Klik for at standse vinduets genopfriskning

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
da: Klik på denne ikon vil <b>starte</b> / <b>standse</b> opdatering af visningen. Standsning af opdatering vil få proceskraften krævet (CPU forbrug) til at blive nul.

en: &Save Snapshot As...
da: &Gem øjebliksbillede som...

en: Saves the zoomed view to an image file.
da: Gemmer den forstørrede visning til en billedfil.

en: Save image to a file
da: Gem billede til en fil

en: Click on this button to print the current zoomed view.
da: Klik på denne knap for at udskrive denne forstørrede visning.

en: Quits the application
da: Afslutter programmet

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
da: Klik på denne knap for at kopiere denne forstørrede visning til udklipsholderen hvorfra du kan indsætte det i andre programmer.

en: Copy zoomed image to clipboard
da: Kopiér forstørret billede til udklipsholderen

en: &Follow Mouse Mode
da: &Følg mus tilstand

en: Mouse
da: Mus

en: Magnify around the mouse cursor
da: Forstør rundt om musemarkøren

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
da: Hvis valgt, forstøres området omkring musemarkøren

en: &Follow Focus Mode
da: &Følg fokustilstand

en: Focus
da: Fokus

en: Magnify around the keyboard focus
da: Forstør rundt om tastaturfokus

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
da: Hvis valgt, forstørres området tastaturmarkøren

en: Se&lection Window Mode
da: Markeringsvinduetilstand

en: Window
da: Vindue

en: Show a window for selecting the magnified area
da: Vis et vindue til markering af det forstørrede område

en: &Whole Screen Mode
da: &Helskærmstilstand

en: Screen
da: Skærm

en: Magnify the whole screen
da: Forstør hele skærmen

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
da: Klik på denne knap for tilpasse zoomvisningen til zoomvinduet.

en: Hide Mouse &Cursor
da: Skjul &musemarkøren

en: Show Mouse &Cursor
da: Vis &musemarkøren

en: Hide
da: Skjul

en: Hide the mouse cursor
da: Skjul musemarkøren

en: Stays On Top
da: Altid øverst

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
da: KMagnifier-vinduet forbliver over andre vinduer.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
da: Klik på denne knap for at <b>zoome ind</b> på det valgte område.

en: Select the zoom factor.
da: Vælg forstørrelsesfaktor.

en: Zoom factor
da: Forstørrelsesfaktor

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
da: Klik på denne knap for at <b>zoome ud</b> far det valgte område.

en: Select the rotation degree.
da: Vælg rotationsgraden.

en: Rotation degree
da: Rotationsgrad

en: &Refresh
da: &Genopfrisk

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
da: Vælg genopfriskningsrate. Jo højere, jo mere computer-kraft (CPU) vil være nødvendig.

en: Refresh rate
da: Genopfriskningsrate

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
da: &Farve

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
da: Vælg en tilstand for at simulere forskellige typer farveblindhed.

en: Color-blindness Simulation Mode
da: Simuleringstilstand for farveblindhed

en: Save Snapshot As
da: Gem øjebliksbillede som

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
da: Kan ikke gemme midlertidig fil (før netværkfilen du angav overføres).

en: Error Writing File
da: Fejl ved skrivning af fil

en: Unable to upload file over the network.
da: Kan ikke overføre fil over netværket.

en: Current zoomed image saved to
    %1
da: Dette forstørrede billede gemt til
    %1

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
da: Kan ikke gemme filen. Tjek om du har tilladelse til at skrive til mappen.

en: Click to stop window update
da: Klik for at stoppe vinduesopdateringen

en: Click to start window update
da: Klik for at starte vinduesopdateringen

en: Selection Window
da: Udvalgsvindue

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
da: Visningsværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
da: Indstillingsværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
da: Dette er hoved vinduet som viser indholdet af det valgte område. Indholdet vil blive forstørret ifølge det forstørrelsesniveau der er sat.

en: Screen magnifier created by KDE
da: Skærmforstørrer skabt af KDE

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
da: Ophavsret 2001-2003 Sarang Lakare
    Ophavsret 2003-2004 Olaf Schmidt
    Ophavsret 2008 Matthew Woehlke

en: Rewrite
da: Omskrivning

en: Original idea and author (KDE1)
da: Oprindelig ide og ophavsmand (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
da: Omarbejdning af brugergrænsefladen, forbedret markeringsvindue, hastighedsoptimering, rotation, fejlrettelser

en: Color-blindness simulation
da: Simulering af farveblindhed

en: Focus tracking
da: Fokusfølgning

en: Some tips
da: Nogle tip
