kmag - en to el translation catalogue (88 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
el: &Πολύ χαμηλό

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
el: &Χαμηλό

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
el: Μ&εσαίο

[ctx: Zoom at high]
en: &High
el: &Υψηλό

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
el: Πολύ υ&ψηλό

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
el: &Κανονικό

en: &Protanopia
el: &Πρωτανοπία

en: &Deuteranopia
el: &Δευτερανοπία

en: &Tritanopia
el: &Τριτανοπία

en: &Achromatopsia
el: &Αχρωματοψία

en: &No Rotation (0 Degrees)
el: Χ&ωρίς περιστροφή (0 μοίρες)

en: &Left (90 Degrees)
el: &Αριστερά (90 μοίρες)

en: &Upside Down (180 Degrees)
el: Α&νάποδα (180 μοίρες)

en: &Right (270 Degrees)
el: &Δεξιά (270 μοίρες)

en: New &Window
el: Νέο &παράθυρο

en: Open a new KMagnifier window
el: Άνοιγμα ενός καινούργιου παραθύρου KMagnifier

en: &Stop
el: &Διακοπή

en: Click to stop window refresh
el: Κάντε κλικ για το σταμάτημα της ανανέωσης του παραθύρου

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
el: Κάνοντας κλικ στο εικονίδιο αυτό θα <b>ξεκινά</b> / <b>σταματά</b>  η ενημέρωση της οθόνης. Σταματώντας την ενημέρωση μηδενίζεται και η απαιτούμενη υπολογιστική ισχύς (χρήση επεξεργαστή)

en: &Save Snapshot As...
el: &Αποθήκευση στιγμιότυπου ως...

en: Saves the zoomed view to an image file.
el: Αποθήκευση της μεγεθυμένης προβολής σε ένα αρχείο εικόνας.

en: Save image to a file
el: Αποθήκευση εικόνας σε ένα αρχείο

en: Click on this button to print the current zoomed view.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την εκτύπωση της τρέχουσας μεγεθυμένης προβολής.

en: Quits the application
el: Έξοδος από την εφαρμογή

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την αντιγραφή της μεγεθυμένης προβολής στο πρόχειρο το οποίο μπορείτε να επικολλήσετε σε άλλες εφαρμογές.

en: Copy zoomed image to clipboard
el: Αντιγραφή μεγεθυμένης εικόνας στο πρόχειρο

en: &Follow Mouse Mode
el: Λειτουρ&γία παρακολούθησης ποντικιού

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Magnify around the mouse cursor
el: Μεγέθυνση γύρω από το δείκτη του ποντικιού

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
el: Αν ενεργοποιηθεί, η περιοχή γύρω από το δείκτη του ποντικιού μεγεθύνεται

en: &Follow Focus Mode
el: Λειτουρ&γία παρακολούθησης επικέντρωσης

en: Focus
el: Επικέντρωση

en: Magnify around the keyboard focus
el: Μεγέθυνση γύρω από την επικέντρωση στο πληκτρολόγιο

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
el: Αν ενεργοποιηθεί, η περιοχή γύρω από το πληκτρολόγιο μεγεθύνεται

en: Se&lection Window Mode
el: Λειτουργία ε&πιλογής παραθύρου

en: Window
el: Παράθυρο

en: Show a window for selecting the magnified area
el: Εμφάνιση ενός παραθύρου για την επιλογή της περιοχής μεγέθυνσης

en: &Whole Screen Mode
el: Λειτουργία &πλήρους οθόνης

en: Screen
el: Οθόνη

en: Magnify the whole screen
el: Μεγέθυνση ολόκληρης της οθόνης

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για προσαρμογή της προβολής στο παράθυρο.

en: Hide Mouse &Cursor
el: Απόκρυψη &δείκτη ποντικιού

en: Show Mouse &Cursor
el: Εμφάνιση δεί&κτη ποντικιού

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide the mouse cursor
el: Απόκρυψη του δείκτη ποντικιού

en: Stays On Top
el: Παραμένει στην κορυφή

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
el: Το παράθυρο του KMagnifier παραμένει στην κορυφή των άλλων παραθύρων.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για <b>μεγέθυνση</b> της επιλεγμένης περιοχής.

en: &Zoom
el: &Ζουμ

en: Select the zoom factor.
el: Επιλογή του βαθμού μεγέθυνσης.

en: Zoom factor
el: Βαθμός μεγέθυνσης

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για <b>σμίκρυνση</b> της επιλεγμένης περιοχής.

en: &Rotation
el: &Περιστροφή

en: Select the rotation degree.
el: Επιλογή του βαθμού περιστροφής.

en: Rotation degree
el: Βαθμός περιστροφής

en: &Refresh
el: Α&νανέωση

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
el: Επιλογή του ρυθμού ανανέωσης. Όσο υψηλότερος ο ρυθμός, τόσο μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ (ΚΜΕ) απαιτείται.

en: Refresh rate
el: Ρυθμός ανανέωσης

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
el: &Χρώμα

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
el: Επιλέξτε τη λειτουργία εξομοίωσης διαφόρων οπτικών παθήσεων.

en: Color-blindness Simulation Mode
el: Λειτουργία εξομοίωσης οπτικών παθήσεων

en: Save Snapshot As
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου ως

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
el: Αδυναμία αποθήκευσης προσωρινού αρχείου (πριν την αποστολή στο αρχείο δικτύου που ορίσατε).

en: Error Writing File
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου

en: Unable to upload file over the network.
el: Αδυναμία αποστολής του αρχείου στο δίκτυο.

en: Current zoomed image saved to
    %1
el: Η τρέχουσα μεγεθυμένη εικόνα αποθηκεύτηκε στο
    %1

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου. Παρακαλώ ελέγξτε ότι έχετε άδεια εγγραφής στον κατάλογο.

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Click to stop window update
el: Κάντε κλικ για το σταμάτημα της ενημέρωσης παραθύρου

[ctx: Start updating the window]
en: Start
el: Εκκίνηση

en: Click to start window update
el: Κάντε κλικ για το ξεκίνημα της ενημέρωσης παραθύρου

en: Selection Window
el: Παράθυρο επιλογής

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων προβολής

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων ρυθμίσεων

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
el: Αυτό είναι το κύριο παράθυρο το οποίο εμφανίζει τα περιεχόμενα της επιλεγμένης περιοχής. Τα περιεχόμενα μεγεθύνονται σύμφωνα με το επίπεδο μεγέθυνσης που έχει ορισθεί.

en: Screen magnifier created by KDE
el: Μεγεθυντικός φακός οθόνης από το KDE

en: Rewrite
el: Επανεγγραφή

en: Original idea and author (KDE1)
el: Αρχική ιδέα και συγγραφή (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
el: Επανασχεδίαση του περιβάλλοντος χρήστη, βελτιωμένο παράθυρο επιλογής, βελτίωση ταχύτητας, περιστροφή, διορθώσεις σφαλμάτων

en: Color-blindness simulation
el: Προσομοίωση αχρωματοψίας

en: Focus tracking
el: Ιχνηλάτηση επικέντρωσης

en: Some tips
el: Μερικές συμβουλές
