kmag - en to fi translation catalogue (88 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
fi: &Erittäin pieni

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
fi: &Pieni

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
fi: &Keskisuuri

[ctx: Zoom at high]
en: &High
fi: &Suuri

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
fi: &Erittäin suuri

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
fi: &Normaali

en: &Protanopia
fi: &Punavihreä värisokeus

en: &Deuteranopia
fi: Täy&sivärisokeus

en: &Tritanopia
fi: Sinikel&tainen värisokeus

en: &Achromatopsia
fi: &Värisokeus rajallisina harmaasävyinä

en: &No Rotation (0 Degrees)
fi: &Ei kiertoa (0°)

en: &Left (90 Degrees)
fi: Vasemma&lle (90°)

en: &Upside Down (180 Degrees)
fi: &Ylösalaisin (180°)

en: &Right (270 Degrees)
fi: &Oikealle (270°)

en: New &Window
fi: Uu&si ikkuna

en: Open a new KMagnifier window
fi: Avaa uusi KMagnifier-ikkuna

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: Click to stop window refresh
fi: Pysäytä ikkunan päivittäminen napsauttamalla

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
fi: Tämän napsauttaminen <b>aloittaa</b> / <b>pysäyttää</b> kuvan päivittämisen. Päivityksen pysäyttäminen laskee tarvittavan prosessoriajan nollaan.

en: &Save Snapshot As...
fi: &Tallenna kuvankaappaus nimellä…

en: Saves the zoomed view to an image file.
fi: Tallentaa lähennetyn näkymän kuvatiedostoon.

en: Save image to a file
fi: Tallenna kuva tiedostoon

en: Click on this button to print the current zoomed view.
fi: Napsauta tätä painiketta nykyisen lähennetyn näkymän tulostamiseksi.

en: Quits the application
fi: Lopettaa ohjelman

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
fi: Napsauta tätä painiketta kopioidaksesi nykyisen lähennetyn näkymän leikepöydälle, josta voit liittää sen muihin ohjelmiin.

en: Copy zoomed image to clipboard
fi: Kopioi lähennetty kuva leikepöydälle

en: &Follow Mouse Mode
fi: &Seuraa hiiren tilaa

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Magnify around the mouse cursor
fi: Suurentaa alueen osoittimen ympärillä

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
fi: Jos valittuna, hiiren osoittimen ympärillä oleva alue näytetään suurennettuna

en: &Follow Focus Mode
fi: &Seuraa hiiren tilaa

en: Focus
fi: Kohdistus

en: Magnify around the keyboard focus
fi: Suurentaa alueen näppäimistökohdistimen ympärillä

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
fi: Jos valittu, näppäimistökohdistimen ympärillä olevaa aluetta suurennetaan

en: Se&lection Window Mode
fi: &Valintaikkunatila

en: Window
fi: Ikkuna

en: Show a window for selecting the magnified area
fi: Näytä ikkuna suurennettavan alueen valitsemiseksi

en: &Whole Screen Mode
fi: &Koko näytön tila

en: Screen
fi: Näyttö

en: Magnify the whole screen
fi: Suurenna koko näyttö

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
fi: Napsauta tätä painiketta sovittaaksesi lähennetyn näkymän ikkunaan.

en: Hide Mouse &Cursor
fi: Piilota hiiren &osoitin

en: Show Mouse &Cursor
fi: Näytä hiiren &osoitin

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide the mouse cursor
fi: Piilottaa hiiren osoittimen

en: Stays On Top
fi: Pysy ylinnä

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
fi: KMagnifier-ikkuna pysyy muiden ikkunoiden yllä.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
fi: <b>Lähennä</b> valittua aluetta napsauttamalla tätä painiketta.

en: &Zoom
fi: &Lähennä

en: Select the zoom factor.
fi: Valitse lähennyskerroin.

en: Zoom factor
fi: Lähennyskerroin

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
fi: <b>Loitonna</b> valittua aluetta napsauttamalla tätä painiketta.

en: &Rotation
fi: Kie&rto

en: Select the rotation degree.
fi: Valitse kiertokerroin.

en: Rotation degree
fi: Kiertokerroin

en: &Refresh
fi: Päi&vitä

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
fi: Valitse päivitystaajuus. Mitä nopeampi päivitystaajuus, sitä enemmän laskentatehoa (CPU) tarvitaan.

en: Refresh rate
fi: Päivitystaajuus

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
fi: &Väri

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
fi: Valitse tila simuloimaan erityyppisiä värisokeuksia.

en: Color-blindness Simulation Mode
fi: Värisokeuden simulointitila

en: Save Snapshot As
fi: Tallenna kuvankaappaus nimellä

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu tallentaa (ennen lataamista määrittelemääsi verkkotiedostoon).

en: Error Writing File
fi: Virhe tiedostoa kirjoitettaessa

en: Unable to upload file over the network.
fi: Tiedostoa ei voitu siirtää verkoon.

en: Current zoomed image saved to
    %1
fi: Nykyinen lähennetty kuva tallennettu hakemistoon
    %1

en: Information
fi: Tietoja

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa. Tarkasta, että sinulla on oikeudet kirjoittaa hakemistoon.

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Click to stop window update
fi: Napsauta keskeyttääksesi ikkunan päivityksen

[ctx: Start updating the window]
en: Start
fi: Aloita

en: Click to start window update
fi: Napsauta aloittaaksesi ikkunan päivityksen

en: Selection Window
fi: Valintaikkuna

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
fi: Näkymätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
fi: Asetustyökalurivi

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
fi: Tämä ikkuna näyttää valitun alueen sisällön. Sisältö suurennetaan valitun lähentämiskertoimen mukaisesti.

en: Screen magnifier created by KDE
fi: KDE:n luoma näytönsuurennustyökalu

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
fi: Copyright 2001–2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003–2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke

en: Rewrite
fi: Uudelleenkirjoitus

en: Original idea and author (KDE1)
fi: Alkuperäinen tekijä ja ideoija (KDE 1:lle)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
fi: Muutettu käyttöliittymä, paranneltu valintaikkunoita, optimoitu nopeutta, kiertoa ja tehty virheenkorjauksia

en: Color-blindness simulation
fi: Värisokeuden simulointi

en: Some tips
fi: Jotkin vinkit
