kmag - en to he translation catalogue (40 entries)

en: &No Rotation (0 Degrees)
he: &ללא סיבוב (0°)

en: &Left (90 Degrees)
he: &שמאלה (90°)

en: &Upside Down (180 Degrees)
he: &מטה (180°)

en: &Right (270 Degrees)
he: &ימינה (270°)

en: New &Window
he: &חלון חדש

en: Open a new KMagnifier window
he: פתח חלון KMagnifier חדש

en: &Stop
he: &עצור

en: Click to stop window refresh
he: לחץ כדי להפסיק את רענון החלון

en: &Save Snapshot As...
he: שמירת &תצלום בשם...

en: Saves the zoomed view to an image file.
he: שומר תצוגה מוגדלת כקובץ תמונה.

en: Save image to a file
he: שמור את התמונה לקובץ

en: Click on this button to print the current zoomed view.
he: לחץ על כפתור זה כדי להדפיס את התצוגה המוגדלת הנוכחית.

en: Quits the application
he: יוצא מהיישום

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
he: לחץ על כפתור זה כדי להעתיק את התצוגה המוגדלת הנוכחית ללוח העריכה, משם ניתן יהיה להדביק אותה ביישומים אחרים.

en: Copy zoomed image to clipboard
he: העתק את התמונה המוגדלת ללוח העריכה

en: &Follow Mouse Mode
he: &עקוב אחר העכבר

en: Hide Mouse &Cursor
he: ה&סתר את מצביע העכבר

en: Show Mouse &Cursor
he: הצג את &מצביע העכבר

en: Hide the mouse cursor
he: מסתיר את מצביע העכבר

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
he: לחץ על כפתור זה כדי <b>להתקרב</b> לשטח הנבחר.

en: Select the zoom factor.
he: בחר את גורם ההתקרבות.

en: Zoom factor
he: גורם התקרבות

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
he: לחץ כפתור זה כדי <b>להתרחק</b> מהשטח הנבחר.

en: &Rotation
he: &סיבוב

en: Select the rotation degree.
he: בחר את גורם הסיבוב.

en: Rotation degree
he: גורם הסיבוב

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
he: בחר את קצב הרענון. ככל שהקצב גבוה יותר, כך יהיה צורך ביותר עוצמת מחשוב (מעבד).

en: Refresh rate
he: קצב רענון

en: Save Snapshot As
he: שמירת תצלום בשם

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
he: אין אפשרות לשמור קובץ זמני (לפני העלאה לרשת של הקובץ שציינת).

en: Error Writing File
he: שגיאה בכתיבת הקובץ

en: Unable to upload file over the network.
he: אין אפשרות להעלות את הקובץ דרך הרשת.

en: Current zoomed image saved to
    %1
he: התמונה המוגדלת הנוכחית נשמרה אל
     %1

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
he: אין אפשרות לשמור את הקובץ. בדוק אם יש לך הרשאה לכתוב לספריה.

en: Click to stop window update
he: לחץ כדי להפסיק את עדכון החלון

en: Click to start window update
he: לחץ כדי להתחיל את עדכון החלון

en: Selection Window
he: חלון בחירה

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
he: זהו החלון הראשי, המציג את תוכן האזור הנבחר. תוכן זה יוגדל לפי הגדרת רמת התקרבות.

en: Original idea and author (KDE1)
he: הרעיון המקורי וכותב (KDE 1)

en: Some tips
he: כמה טיפים
