KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (88 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
hu: Nagyon &alacsony

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
hu: Alacs&ony

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
hu: Kö&zepes

[ctx: Zoom at high]
en: &High
hu: Maga&s

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
hu: Nagyon ma&gas

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
hu: &Normál

en: &Protanopia
hu: &Protanópia

en: &Deuteranopia
hu: &Deuteranópia

en: &Tritanopia
hu: &Tritanópia

en: &Achromatopsia
hu: &Akromatopszia

en: &No Rotation (0 Degrees)
hu: &Nincs elforgatás (0 fok)

en: &Left (90 Degrees)
hu: &Balra (90 fok)

en: &Upside Down (180 Degrees)
hu: &Fejjel lefelé (180 fok)

en: &Right (270 Degrees)
hu: &Jobbra (270 fok)

en: New &Window
hu: Ú&j ablak

en: Open a new KMagnifier window
hu: Új KMagnifier ablak megnyitása

en: &Stop
hu: Á&llj

en: Click to stop window refresh
hu: Kattintson ide az ablakfrissítés leállításához

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
hu: Erre az ikonra kattintva lehet <b>elindítani</b> / <b>leállítani</b> a kép frissítését. A frissítés leállítása után a program processzorterhelése 0 környékére esik.

en: &Save Snapshot As...
hu: A kép men&tése mint...

en: Saves the zoomed view to an image file.
hu: A nagyított kép lementése képfájlba.

en: Save image to a file
hu: A kép lementése fájlba

en: Click on this button to print the current zoomed view.
hu: Erre a gombra kattintva lehet kinyomtatni a nagyított képet.

en: Quits the application
hu: Kilépés a programból

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
hu: Kattintson erre a gombra a nagyított kép vágólapra másolásához (ahonnan az más programokba bemásolható).

en: Copy zoomed image to clipboard
hu: A nagyított kép kimásolása a vágólapra

en: &Follow Mouse Mode
hu: Egérkö&vetési mód

en: Mouse
hu: Egér

en: Magnify around the mouse cursor
hu: Az egérmutató környékének kinagyítása

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
hu: Ebben a módban az egérmutató környéke kinagyítva megjelenik egy ablakban.

en: &Follow Focus Mode
hu: Fókuszkö&vetési mód

en: Focus
hu: Fókusz

en: Magnify around the keyboard focus
hu: A billentyűzetfókusz környékének kinagyítása

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
hu: Ebben a módban a billentyűzetfókusz környéke kinagyítva megjelenik egy ablakban.

en: Se&lection Window Mode
hu: Abl&akos kijelölés

en: Window
hu: Ablak

en: Show a window for selecting the magnified area
hu: A kinagyítandó részt ablakban lehet kiválasztani

en: &Whole Screen Mode
hu: &Teljes képernyős mód

en: Screen
hu: Képernyő

en: Magnify the whole screen
hu: Kinagyítja a teljes képernyőt

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
hu: Erre a gombra kattintva lehet a nagyított képet az ablakhoz igazítani.

en: Hide Mouse &Cursor
hu: Az egérmutató el&rejtése

en: Show Mouse &Cursor
hu: Az egérmutató me&gjelenítése

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Hide the mouse cursor
hu: Az egérmutató elrejtése

en: Stays On Top
hu: Mindig felül

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
hu: A KMagnifier ablak a többi ablak fölött maradjon.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
hu: Kattintson erre a gombra a kiválasztott képernyőterület <b>kinagyításához</b>.

en: &Zoom
hu: Na&gyítás

en: Select the zoom factor.
hu: A nagyítási tényező megadása.

en: Zoom factor
hu: Nagyítási tényező

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
hu: Kattintson erre a gombra a kiválasztott terület <b>kinagyításához</b>.

en: &Rotation
hu: &Elforgatás

en: Select the rotation degree.
hu: Az elforgatás fokának kiválasztása.

en: Rotation degree
hu: Elforgatási fok

en: &Refresh
hu: &Frissítés

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
hu: Válassza ki a frissítési gyakoriságot. Nagyobb érték esetén a CPU-terhelés is arányosan nagyobb lesz.

en: Refresh rate
hu: Frissítési gyakoriság

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
hu: &Szín

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
hu: Válassza ki, melyik módban szeretne különféle színvakságokat szimulálni.

en: Color-blindness Simulation Mode
hu: Színvakságot szimuláló mód

en: Save Snapshot As
hu: A kép mentése mint

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
hu: Az ideiglenes fájl mentése nem sikerült (a megadott hálózati helyre történő átmásolás előtt).

en: Error Writing File
hu: Nem sikerült írni a fájlba

en: Unable to upload file over the network.
hu: Nem sikerült átmásolni a fájlt a megadott hálózati helyre.

en: Current zoomed image saved to
    %1
hu: A nagyított kép el lett mentve ide:
    %1

en: Information
hu: Jellemzők

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
hu: A fájl mentése nem sikerült. Ellenőrizze, van-e jogosultsága írni ebbe a könyvtárba.

en: Stop
hu: Állj

en: Click to stop window update
hu: Kattintson ide az ablak frissítésének leállításához.

[ctx: Start updating the window]
en: Start
hu: Indítás

en: Click to start window update
hu: Kattintson ide az ablak frissítésének elindításához

en: Selection Window
hu: Kijelölési ablak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Fő eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
hu: Nézet eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
hu: Beállítások eszköztár

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hu: S&zerkesztés

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hu: Né&zet

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
hu: Ez a program főablaka, ebben jelenik meg a kiválasztott képernyőterület, a megadott nagyítási tényezővel kinagyítva.

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
hu: Copyright Sarang Lakare, 2001-2003.
    Copyright Olaf Schmidt, 2003-2004.
    Copyright Matthew Woehlke, 2008.

en: Rewrite
hu: Átírás

en: Original idea and author (KDE1)
hu: Eredeti ötlet, szerző (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
hu: A kezelőfelület átdolgozása, javított kijelölőablak, sebességoptimalizálás, elforgatás, hibajavítások

en: Color-blindness simulation
hu: Színvakság-szimuláció

en: Focus tracking
hu: Fókuszkövetés

en: Some tips
hu: Tippek
