kmag - en to ja translation catalogue (77 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
ja: 最低(&V)

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
ja: 低(&L)

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
ja: 中(&M)

[ctx: Zoom at high]
en: &High
ja: 高(&H)

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
ja: 最高(&E)

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
ja: 正常色覚(&N)

en: &Protanopia
ja: 第一色覚異常(&P)

en: &Deuteranopia
ja: 第二色覚異常(&D)

en: &Tritanopia
ja: 第三色覚異常(&T)

en: &Achromatopsia
ja: 全色盲(&A)

en: &No Rotation (0 Degrees)
ja: 回転なし (0度) (&N)

en: &Left (90 Degrees)
ja: 左回転 (90度) (&L)

en: &Upside Down (180 Degrees)
ja: 上下逆さま (180度) (&U)

en: &Right (270 Degrees)
ja: 右回転 (270度) (&R)

en: New &Window
ja: 新しいウィンドウ(&W)

en: Open a new KMagnifier window
ja: 新しい KMagnifier ウィンドウを開く

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: Click to stop window refresh
ja: ウィンドウの更新を停止

en: &Save Snapshot As...
ja: 名前を付けてスナップショットを保存(&S)...

en: Saves the zoomed view to an image file.
ja: 拡大/縮小された画面を画像ファイルに保存します。

en: Save image to a file
ja: ファイルに画像を保存

en: Click on this button to print the current zoomed view.
ja: 現在の拡大/縮小された画面を印刷するには、このボタンをクリックしてください。

en: Quits the application
ja: アプリケーションを終了

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
ja: 現在の拡大/縮小された画面をクリップボードにコピーするには、このボタンをクリックしてください。クリップボードにコピーした画像は、他のアプリケーションに貼り付けることができます。

en: Copy zoomed image to clipboard
ja: 拡大/縮小された画像をクリップボードにコピー

en: &Follow Mouse Mode
ja: マウスに追従(&F)

en: Mouse
ja: マウス

en: Magnify around the mouse cursor
ja: マウスカーソルの周辺領域を拡大します

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
ja: このモードでは、マウスカーソルの周辺領域を拡大して表示します。

en: Focus
ja: フォーカス

en: Se&lection Window Mode
ja: 選択ウィンドウ(&L)

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Show a window for selecting the magnified area
ja: 拡大する領域を選択するためのウィンドウを表示します

en: &Whole Screen Mode
ja: スクリーン全体(&W)

en: Screen
ja: スクリーン

en: Magnify the whole screen
ja: スクリーン全体を拡大します

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
ja: ズームビューをズームウィンドウに合わせるには、このボタンをクリックしてください。

en: Hide Mouse &Cursor
ja: マウスカーソルを隠す(&C)

en: Show Mouse &Cursor
ja: マウスカーソルを表示(&C)

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide the mouse cursor
ja: マウスカーソルを隠す

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
ja: 選択した領域を拡大するには、このボタンをクリックしてください。

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

en: Select the zoom factor.
ja: ズーム率を選択します。

en: Zoom factor
ja: ズーム率

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
ja: 選択した領域を縮小するには、このボタンをクリックしてください。

en: &Rotation
ja: 回転(&R)

en: Select the rotation degree.
ja: 回転させる角度を選択します。

en: Rotation degree
ja: 回転角度

en: &Refresh
ja: 更新(&E)

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
ja: 更新レートを選択します。レートを高くするほど、より多くの CPU を必要とし、コンピュータに負荷がかかります。

en: Refresh rate
ja: 更新レート

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
ja: 色覚(&C)

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
ja: シミュレートする色覚異常の種類を選択します。

en: Color-blindness Simulation Mode
ja: 色覚異常シミュレーションモード

en: Save Snapshot As
ja: 名前を付けてスナップショットを保存

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
ja: (指定されたファイルをネットワークにアップロードする前の) 一時ファイルを保存できません。

en: Error Writing File
ja: ファイル書き込みエラー

en: Unable to upload file over the network.
ja: ネットワークにファイルをアップロードできません。

en: Current zoomed image saved to
    %1
ja: 現在の拡大/縮小された画像を次に保存しました
    %1

en: Information
ja: 情報

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
ja: ファイルを保存できません。ディレクトリに書き込む権限があるか確認してください。

en: Stop
ja: 停止

en: Click to stop window update
ja: ウィンドウの更新を停止

[ctx: Start updating the window]
en: Start
ja: 開始

en: Click to start window update
ja: ウィンドウの更新を開始

en: Selection Window
ja: 選択ウィンドウ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
ja: これは選択された範囲の内容を表示するメインウィンドウです。ズームレベルの設定に従って内容を拡大して表示します。

en: Rewrite
ja: 書き直し

en: Original idea and author (KDE1)
ja: オリジナルのアイデア、作者 (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
ja: ユーザインターフェースの書き直し、選択ウィンドウの改良、速度最適化、回転、バグ修正

en: Color-blindness simulation
ja: 色覚異常シミュレーション

en: Some tips
ja: いくつかのヒント
