kmag - en to mk translation catalogue (39 entries)

en: &No Rotation (0 Degrees)
mk: &Без ротација (0 степени)

en: &Left (90 Degrees)
mk: &Лево (90 степени)

en: &Right (270 Degrees)
mk: &Десно (270 степени)

en: New &Window
mk: Нов про&зорец

en: Open a new KMagnifier window
mk: Отвора нов прозорец за KMagnifier

en: &Stop
mk: &Запри

en: Click to stop window refresh
mk: Кликнете за да го запрете освежувањето на прозорецот

en: &Save Snapshot As...
mk: &Зачувај слика од екранот како...

en: Saves the zoomed view to an image file.
mk: Го зачувува зголемениот поглед во слика.

en: Save image to a file
mk: Зачувува слика во датотека

en: Click on this button to print the current zoomed view.
mk: Кликнете на ова копче за го испечатите тековниот зголемен поглед.

en: Quits the application
mk: Ја напушта апликацијата

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
mk: Кликнете на ова копче за да го ископирате тековниот зголемен поглед на таблата со исечоци од каде може да го вметнете во други апликации.

en: Copy zoomed image to clipboard
mk: Ја копира зголемената слика на таблата со исечоци

en: &Follow Mouse Mode
mk: Режим „&Следи го глушецот“

en: Hide Mouse &Cursor
mk: Скриј покажувач на &глушецот

en: Show Mouse &Cursor
mk: Прикажи покажувач на &глушецот

en: Hide the mouse cursor
mk: Го скрива покажувачот на глушецот

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
mk: Кликнете на ова копче за да го <b>зголемите</b> избраниот регион.

en: Select the zoom factor.
mk: Изберете го факторот на зголемување.

en: Zoom factor
mk: Фактор на зголемување

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
mk: Кликнете на ова копче за да го <b>намалите</b> избраниот регион.

en: &Rotation
mk: &Ротација

en: Select the rotation degree.
mk: Изберете го степенот на ротација.

en: Rotation degree
mk: Степен на ротација

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
mk: Изберете ја брзината на освежување. Колку е поголема брзината толку повеќе процесорска моќ ќе биде потребна.

en: Refresh rate
mk: Брзина на освежување

en: Save Snapshot As
mk: Зачувување слика од екранот како

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
mk: Не можам да ја зачувам привремената датотека (пред да ја качам на местото на мрежната датотека што ја одредивте).

en: Error Writing File
mk: Грешка при запишување на датотеката

en: Unable to upload file over the network.
mk: Не можам да качам датотека на мрежата.

en: Current zoomed image saved to
    %1
mk: Тековната зголемена слика е зачувана во
    %1

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
mk: Не можам да ја зачувам датотеката. Проверете дали имате дозвола да запишувате во папката.

en: Click to stop window update
mk: Кликнете да го запрете ажурирањето на прозорецот

en: Click to start window update
mk: Кликнете за да го пуштите ажурирањето на прозорецот

en: Selection Window
mk: Прозорец за избирање

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
mk: Ова е главниот прозорец што ја прикажува содржината на избраниот регион. Содржината ќе биде зголемена според поставеното ниво на зголемување.

en: Original idea and author (KDE1)
mk: Оригинална идеја и автор (KDE1)

en: Some tips
mk: Неколку совети
