kmag - en to ru translation catalogue (90 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
ru: &Очень низкая

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
ru: &Низкая

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
ru: &Средняя

[ctx: Zoom at high]
en: &High
ru: &Высокая

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
ru: О&чень высокая

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
ru: Нор&мальная

en: &Protanopia
ru: &Протанопия (слепота к красному цвету)

en: &Deuteranopia
ru: &Дейтеранопия (слепота к зелёному цвету)

en: &Tritanopia
ru: &Тританопия (неспособность различать фиолетовый, синий и зелёный цвета)

en: &Achromatopsia
ru: &Ахроматопсия (цветовая слепота)

en: &No Rotation (0 Degrees)
ru: &Не поворачивать (0°)

en: &Left (90 Degrees)
ru: &Влево (90°)

en: &Upside Down (180 Degrees)
ru: &Перевернуть (180°)

en: &Right (270 Degrees)
ru: &Вправо (270°)

en: New &Window
ru: Новое &окно

en: Open a new KMagnifier window
ru: Открыть новое окно KMagnifer

en: &Stop
ru: &Остановить

en: Click to stop window refresh
ru: Отключить обновление изображения

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
ru: Нажатие по этому значку приведёт к <b>включению</b> или <b>отключению</b> обновления экрана. При отключенном обновлении экрана программа не требует ресурсов центрального процессора (CPU).

en: &Save Snapshot As...
ru: &Сохранить снимок как

en: Saves the zoomed view to an image file.
ru: Сохранить увеличенное изображение в файл.

en: Save image to a file
ru: Сохранить изображение в файл

en: Click on this button to print the current zoomed view.
ru: Распечатать текущее увеличенное изображение.

en: Quits the application
ru: Выйти из приложения

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
ru: Копировать текущее увеличенное изображение в буфер обмена.

en: Copy zoomed image to clipboard
ru: Копировать увеличенное изображение в буфер обмена

en: &Follow Mouse Mode
ru: &Следовать за мышью

en: Mouse
ru: Мышь

en: Magnify around the mouse cursor
ru: Увеличивать область около курсора мыши

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
ru: Если отмечен этот пункт, будет увеличиваться область около курсора мыши.

en: &Follow Focus Mode
ru: Следовать за &фокусом

en: Focus
ru: Фокус

en: Magnify around the keyboard focus
ru: Увеличивать область около фокуса ввода

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
ru: Если отмечен этот пункт, будет увеличиваться область около курсора ввода с клавиатуры.

en: Se&lection Window Mode
ru: Показывать в &окне

en: Window
ru: Окно

en: Show a window for selecting the magnified area
ru: Показывать увеличенную область в отдельном окне

en: &Whole Screen Mode
ru: &Показывать весь экран

en: Screen
ru: Экран

en: Magnify the whole screen
ru: Увеличивать весь экран

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
ru: Уместить область просмотра в окне просмотра

en: Hide Mouse &Cursor
ru: С&крывать курсор мыши

en: Show Mouse &Cursor
ru: Показать &курсор мыши

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide the mouse cursor
ru: Скрывать курсор мыши

en: Stays On Top
ru: Поддерживать окно поверх других

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
ru: Поддерживать окно KMag над другими окнами

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
ru: <b>Увеличить</b> выбранную область изображения.

en: &Zoom
ru: &Масштаб

en: Select the zoom factor.
ru: Установить уровень увеличения.

en: Zoom factor
ru: Уровень увеличения

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
ru: <b>Уменьшить</b> выбранную область изображения.

en: &Rotation
ru: &Вращение

en: Select the rotation degree.
ru: Установить коэффициент вращения.

en: Rotation degree
ru: Коэффициент вращения

en: &Refresh
ru: &Обновить

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
ru: Установить частоту обновления. Чем выше частота обновления, тем больше загрузка центрального процессора (CPU).

en: Refresh rate
ru: Частота обновления

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
ru: &Цветность

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
ru: Выберите режим симуляции различных типов цветовой слепоты

en: Color-blindness Simulation Mode
ru: Режим симуляция цветовой слепоты

en: Save Snapshot As
ru: Сохранить снимок как

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
ru: Не удаётся сохранить временный файл (перед отправкой в сеть указанного файла).

en: Error Writing File
ru: Ошибка записи файла

en: Unable to upload file over the network.
ru: Невозможна отправка файла по сети.

en: Current zoomed image saved to
    %1
ru: Текущее увеличенное изображение сохранено в
    %1

en: Information
ru: Сведения

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
ru: Не удаётся сохранить файл. Проверьте, есть ли у вас права на запись в каталог.

en: Stop
ru: Остановить

en: Click to stop window update
ru: Остановить обновление окна

[ctx: Start updating the window]
en: Start
ru: Запустить

en: Click to start window update
ru: Включить обновление окна

en: Selection Window
ru: Селектор изображения

en: KMagnifier
ru: Экранная лупа KDE

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ru: Панель инструментов просмотра

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
ru: Панель настройки

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
ru: Главное окно, которое отображает содержимое выбранной области экрана. Если установлен уровень увеличения, изображение будет увеличено.

en: Screen magnifier created by KDE
ru: Экранная лупа от KDE

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
ru: © Sarang Lakare, 2001-2003
    © Olaf Schmidt, 2003-2004
    © Matthew Woehlke, 2008

en: Rewrite
ru: Реорганизация

en: Original idea and author (KDE1)
ru: Автор идеи и разработчик (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
ru: Переработка пользовательского интерфейса, оптимизация, поворачивание, исправления ошибок

en: Color-blindness simulation
ru: Симуляция цветовой слепоты

en: Focus tracking
ru: Слежение за фокусом ввода

en: Some tips
ru: Некоторые советы
