kmag - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (95 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
sr@ijekavianlatin: &veoma malo

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
sr@ijekavianlatin: &malo

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
sr@ijekavianlatin: &srednje

[ctx: Zoom at high]
en: &High
sr@ijekavianlatin: v&eliko

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
sr@ijekavianlatin: veoma ve&liko

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
sr@ijekavianlatin: &normalno

en: &Protanopia
sr@ijekavianlatin: &protanopija

en: &Deuteranopia
sr@ijekavianlatin: &deuteranopija

en: &Tritanopia
sr@ijekavianlatin: &tritanopija

en: &Achromatopsia
sr@ijekavianlatin: &ahromatopsija

en: &No Rotation (0 Degrees)
sr@ijekavianlatin: &bez rotacije (0°)

en: &Left (90 Degrees)
sr@ijekavianlatin: &lijevo (90°)

en: &Upside Down (180 Degrees)
sr@ijekavianlatin: &naopako (180°)

en: &Right (270 Degrees)
sr@ijekavianlatin: &desno (270°)

en: New &Window
sr@ijekavianlatin: Novi &prozor

en: Open a new KMagnifier window
sr@ijekavianlatin: Otvara novi prozor K‑uveličavača

en: &Stop
sr@ijekavianlatin: Zau&stavi

en: Click to stop window refresh
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da biste zaustavili osvježavanje prozora

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
sr@ijekavianlatin: Klikom na ovu ikonicu osvježavanje prikaza biće <i>pokrenuto</i> ili <i>zaustavljeno</i>. Zaustavljanjem osvježavanja rasteretiće se procesor.

en: &Save Snapshot As...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj snimak kao...

en: Saves the zoomed view to an image file.
sr@ijekavianlatin: Upisuje uveličan prikaz u slikovni fajl.

en: Save image to a file
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku u fajl

en: Click on this button to print the current zoomed view.
sr@ijekavianlatin: Klikom na ovo dugme odštampaće se trenutni uveličani prikaz.

en: Quits the application
sr@ijekavianlatin: Napušta program

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
sr@ijekavianlatin: Klikom na ovo dugme kopiraće se trenutni uveličani prikaz u klipbord, odakle ga možete nalijepiti u druge programe.

en: Copy zoomed image to clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj uveličanu sliku u klipbord

en: &Follow Mouse Mode
sr@ijekavianlatin: &Praćenje miša

en: Mouse
sr@ijekavianlatin: Miš

en: Magnify around the mouse cursor
sr@ijekavianlatin: Uveličaj oko pokazivača miša

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
sr@ijekavianlatin: Ako je izabrano, uveličava se oblast oko pokazivača miša

en: &Follow Focus Mode
sr@ijekavianlatin: &Praćenje fokusa

en: Focus
sr@ijekavianlatin: Fokus

en: Magnify around the keyboard focus
sr@ijekavianlatin: Uveličaj oko fokusa tastature

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
sr@ijekavianlatin: Ako je izabrano, uveličava se oblast oko kursora tastature

en: Se&lection Window Mode
sr@ijekavianlatin: &Prozora izbora

en: Window
sr@ijekavianlatin: Prozor

en: Show a window for selecting the magnified area
sr@ijekavianlatin: Prikazuje prozor za odabir uveličanog područja

en: &Whole Screen Mode
sr@ijekavianlatin: &Cio ekran

en: Screen
sr@ijekavianlatin: Ekran

en: Magnify the whole screen
sr@ijekavianlatin: Uveličaj cio ekran

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da uklopite uveličanje u prozor uveličanja.

en: Hide Mouse &Cursor
sr@ijekavianlatin: Sakrij &pokazivač miša

en: Show Mouse &Cursor
sr@ijekavianlatin: Prikaži &pokazivač miša

en: Hide
sr@ijekavianlatin: Sakrij

en: Hide the mouse cursor
sr@ijekavianlatin: Sakriva pokazivač miša

en: Stays On Top
sr@ijekavianlatin: Drži na vrhu

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
sr@ijekavianlatin: Prozor K‑uveličanja stoji iznad svih ostalih prozora.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da biste <i>uveličali</i> izabranu oblast.

en: &Zoom
sr@ijekavianlatin: &Uveličanje

en: Select the zoom factor.
sr@ijekavianlatin: Izaberite faktor uveličanja.

en: Zoom factor
sr@ijekavianlatin: Faktor uveličanja

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da biste <i>umanjili</i> izabranu oblast.

en: &Rotation
sr@ijekavianlatin: &Rotacija

en: Select the rotation degree.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ugao rotiranja.

en: Rotation degree
sr@ijekavianlatin: Ugao rotiranja

en: &Refresh
sr@ijekavianlatin: &Osvježi

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
sr@ijekavianlatin: Ovdje birate učestanost osvježavanja. Što je veća, potrebno je više procesorske snage.

en: Refresh rate
sr@ijekavianlatin: Učestanost osvježavanja

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
sr@ijekavianlatin: &Boja

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
sr@ijekavianlatin: Izaberite režim simulacije raznih tipova sljepila za boje.

en: Color-blindness Simulation Mode
sr@ijekavianlatin: Simulacija sljepila za boje

en: Save Snapshot As
sr@ijekavianlatin: Upisivanje snimka kao

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam privremeni fajl (prije otpremanja u mrežni fajl koji ste naveli).

en: Error Writing File
sr@ijekavianlatin: Greška pri upisu fajla

en: Unable to upload file over the network.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpremim fajl preko mreže.

en: Current zoomed image saved to
    %1
sr@ijekavianlatin: Trenutna uveličana slika je sačuvana u
    %1

en: Information
sr@ijekavianlatin: Informacija

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam fajl. Provjerite da li imate dozvolu za upisivanje u fasciklu.

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Click to stop window update
sr@ijekavianlatin: Kliknite da biste zaustavili osvježavanje prozora

[ctx: Start updating the window]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

en: Click to start window update
sr@ijekavianlatin: Kliknite da biste pokrenuli osvježavanje prozora

en: Selection Window
sr@ijekavianlatin: Prozor izbora

en: KMagnifier
sr@ijekavianlatin: K‑uveličavač

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka prikaza

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka postavki

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
sr@ijekavianlatin: Ovo je glavni prozor, koji pokazuje sadržaj izabrane oblasti. Sadržaj će biti uveličan u skladu sa zadatim nivoom uvećanja.

en: Screen magnifier created by KDE
sr@ijekavianlatin: Uveličavač ekrana iz KDE‑a

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
sr@ijekavianlatin: © 2001–2003, Sarang Lakare
    © 2003–2004, Olaf Jan Šmit
    © 2008, Metju Velke

en: Rewrite
sr@ijekavianlatin: Napisao iznova

en: Michael Forster
sr@ijekavianlatin: Mihael Forster

en: Original idea and author (KDE1)
sr@ijekavianlatin: Prvobitna ideja i autor (KDE 1)

en: Olaf Schmidt
sr@ijekavianlatin: Olaf Jan Šmit

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
sr@ijekavianlatin: Prerada korisničkog sučelja, poboljšan prozor izbora, optimizacija brzine, rotacija, ispravke grešaka

en: Matthew Woehlke
sr@ijekavianlatin: Metju Velke

en: Color-blindness simulation
sr@ijekavianlatin: Simulacija sljepila za boje

en: Sebastian Sauer
sr@ijekavianlatin: Sebastijan Sauer

en: Focus tracking
sr@ijekavianlatin: Praćenje fokusa

en: Claudiu Costin
sr@ijekavianlatin: Klaudiju Kostin

en: Some tips
sr@ijekavianlatin: Neki savjeti
