kmag - en to th translation catalogue (88 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
th: ต่ำ&มาก

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
th: &ต่ำ

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
th: &ปานกลาง

[ctx: Zoom at high]
en: &High
th: &สูง

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
th: สูงมา&ก

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
th: ปก&ติ

en: &Protanopia
th: โ&พรทาโนเปีย

en: &Deuteranopia
th: &ดิวเทอราโนเปีย

en: &Tritanopia
th: ไ&ตรทาโนเปีย

en: &Achromatopsia
th: &อะโครมาโตปเซีย

en: &No Rotation (0 Degrees)
th: ไม่มีการหมุ&น (0 องศา)

en: &Left (90 Degrees)
th: ซ้&าย (90 องศา)

en: &Upside Down (180 Degrees)
th: กลับหั&ว (180 องศา)

en: &Right (270 Degrees)
th: &ขวา (270 องศา)

en: New &Window
th: &หน้าต่างใหม่

en: Open a new KMagnifier window
th: เปิดหน้าต่างแว่นขยาย-K ใหม่

en: &Stop
th: ห&ยุด

en: Click to stop window refresh
th: คลิกเพื่อหยุดการรีเฟรชหน้าต่าง

en: &Save Snapshot As...
th: &บันทึกการจับภาพเป็น...

en: Saves the zoomed view to an image file.
th: บันทึกพื้นที่ที่ย่อ/ขยายไปเป็นแฟ้มภาพ

en: Save image to a file
th: บันทึกภาพเป็นแฟ้มภาพ

en: Click on this button to print the current zoomed view.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อพิมพ์พื้นที่ที่ย่อ/ขยายอยู่ในปัจจุบัน

en: Quits the application
th: ออกจากโปรแกรม

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
th: คลิกที่ปุ่่มนี้เพื่อคัดลอกพื้นที่ย่อ/ขยายปัจจุบันไปยังคลิปบอร์ด ซึ่งคุณสามารถนำไปวางในโปรแกรมอื่นได้

en: Copy zoomed image to clipboard
th: คัดลอกภาพที่ย่อ/ขยายไปยังคลิปบอร์ด

en: &Follow Mouse Mode
th: โห&มดตามเม้าส์

en: Mouse
th: เมาส์

en: Magnify around the mouse cursor
th: ขยายรอบๆ เคอร์เซอร์เม้าส์

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
th: หากเลือก พื้นที่่รอบเคอร์เซอร์เม้าส์จะถูกขยาย

en: &Follow Focus Mode
th: โห&มดตามเม้าส์

en: Focus
th: การโฟกัส

en: Magnify around the keyboard focus
th: ขยายรอบๆ ส่วนที่ได้รับโฟกัสจากแป้นพิมพ์

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
th: หากเลือก พื้นที่่รอบส่วนที่ได้รับโฟกัสจากแป้นพิมพ์ (เคอร์เซอร์รอรับการพิมพ์) จะถูกขยาย

en: Se&lection Window Mode
th: โหมดหน้าต่างการเ&ลือก

en: Window
th: หน้าต่าง

en: Show a window for selecting the magnified area
th: แสดงหน้าต่างของส่วนพื้นที่ที่ถูกขยาย

en: &Whole Screen Mode
th: โหมดทั้งหน้า&จอ

en: Screen
th: หน้าจอ

en: Magnify the whole screen
th: ขยายหน้าจอทั้งหมด

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อปรับพื้นที่ที่ย่อ/ขยายให้เต็มพอดีกับหน้าต่าง

en: Hide Mouse &Cursor
th: ซ่อนเ&คอร์เซอร์เม้าส์

en: Show Mouse &Cursor
th: แสดงเ&คอร์เซอร์เม้าส์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Hide the mouse cursor
th: ซ่อนเคอร์เซอร์เม้าส์

en: Stays On Top
th: อยู่บนสุดเสมอ

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
th: หน้าต่างแว่นขยาย-K จะอยู่บนสุดเหนือหน้าต่างอื่นเสมอ

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อ<b>ขยายขนาด</b>พื้นที่ที่เลือกไว้

en: &Zoom
th: &ย่อ/ขยาย

en: Select the zoom factor.
th: เลือกค่าการย่อ/ขยาย

en: Zoom factor
th: ค่าการย่อ/ขยาย

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อ<b>ย่อขนาด</b>พื้นที่ที่เลือกไว้

en: &Rotation
th: หมุน

en: Select the rotation degree.
th: เลือกมุมการหมุน

en: Rotation degree
th: มุมการหมุน

en: &Refresh
th: รีเฟรช

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
th: เลือกอัตรารีเฟรช ค่าที่มากจะต้องการใช้พลังหน่วยประมวลผล (CPU) มากตามไปด้วย

en: Refresh rate
th: อัตรารีเฟรช

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
th: &สี

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
th: เลือกโหมดเพื่อจำลองตาบอดสีประเภทต่าง ๆ

en: Color-blindness Simulation Mode
th: โหมดจำลองตาบอดสี

en: Save Snapshot As
th: บันทึกการจับภาพเป็น

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มชั่วคราวได้ (ก่อนทำการอัพโหลดไปเป็นเอกสารเครือข่ายตามที่คุณกำหนด)

en: Error Writing File
th: เกิดข้อผิดพลาดในการเขียนแฟ้ม

en: Unable to upload file over the network.
th: ไม่สามารถอัพโหลดแฟ้มผ่านเครือข่ายได้

en: Current zoomed image saved to
    %1
th: ภาพขยายปัจจุบันถูกบันทึกไปยังแฟ้ม
    %1 แล้ว

en: Information
th: ข้อมูล

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มได้ โปรดตรวจสอบว่าคุณมีสิทธิ์ในการเขียนไปยังไดเรกทอรีหรือไม่

en: Stop
th: หยุด

en: Click to stop window update
th: คลิกเพื่อหยุดการปรับปรุงหน้าต่าง

[ctx: Start updating the window]
en: Start
th: เริ่ม

en: Click to start window update
th: คลิกเพื่อเริ่มการปรับปรุงหน้าต่าง

en: Selection Window
th: หน้าต่างการเลือก

en: KMagnifier
th: แว่นขยาย-K

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
th: แถบเครื่องมือมุมมอง

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
th: แถบเครื่องมือตั้งค่า

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
th: แ&ก้ไข

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
th: &ตั้งค่า

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
th: นี่เป็นหน้าต่างหลักที่จะแสดงเนื้อหาของพื้นที่ที่ทำการเลือกไว้ โดยเนื้อหาสามารถย่อ/ขยายได้ต่างค่าระดับการย่อ/ขยายที่ตั้งไว้

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
th: สงวนลิขสิทธิ์ 2001-2003 Sarang Lakare
    สงวนลิขสิทธิ์ 2003-2004 Olaf Schmidt
    สงวนลิขสิทธิ์ 2008 Matthew Woehlke

en: Rewrite
th: เขียนใหม่

en: Original idea and author (KDE1)
th: แนวความคิดหลักและผู้เขียน (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
th: ปรับปรุงส่วนติดต่อกับผู้ใช้ใหม่ ปรับปรุงหน้าต่างการเลือก, ปรับความเร็วในการทำงาน, การหมุน และแก้ไขข้อผิดพลาด

en: Color-blindness simulation
th: การจำลองตาบอดสี

en: Focus tracking
th: ติดตามการได้รับโฟกัส

en: Some tips
th: เคล็ดลับบางอย่าง
