kmag - en to uk translation catalogue (89 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
uk: &Дуже низька

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
uk: &Низька

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
uk: &Середня

[ctx: Zoom at high]
en: &High
uk: &Висока

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
uk: Д&уже висока

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
uk: &Звичайна

en: &Protanopia
uk: &Протанопія

en: &Deuteranopia
uk: &Девтеранопія

en: &Tritanopia
uk: &Тританопія

en: &Achromatopsia
uk: &Ахроматопсія

en: &No Rotation (0 Degrees)
uk: &Не обертати (0 градусів)

en: &Left (90 Degrees)
uk: &Ліворуч (90 градусів)

en: &Upside Down (180 Degrees)
uk: До&гори ногами (180 градусів)

en: &Right (270 Degrees)
uk: П&раворуч (270 градусів)

en: New &Window
uk: Нове &вікно

en: Open a new KMagnifier window
uk: Відкрити нове вікно KMagnifier

en: &Stop
uk: &Зупинити

en: Click to stop window refresh
uk: Клацніть, щоб зупинити оновлення вікна

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
uk: Натискання на цю піктограму <b>почне</b> / <b>зупинить</b> оновлення екрана. При зупинці оновлення навантаження на процесор впаде (використання CPU)

en: &Save Snapshot As...
uk: &Зберегти знімок як...

en: Saves the zoomed view to an image file.
uk: Зберігає збільшений вигляд у файл зображення.

en: Save image to a file
uk: Зберегти зображення у файл

en: Click on this button to print the current zoomed view.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб надрукувати поточний збільшений вигляд.

en: Quits the application
uk: Закриває програму

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб скопіювати до кишені поточний збільшений вигляд, який можна вставити в інші програми.

en: Copy zoomed image to clipboard
uk: Скопіювати збільшене зображення до кишені

en: &Follow Mouse Mode
uk: Режим &слідування за мишкою

en: Mouse
uk: Миша

en: Magnify around the mouse cursor
uk: Збільшувати навколо вказівника мишки

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
uk: У цьому режимі ділянку навколо вказівника буде збільшено

en: &Follow Focus Mode
uk: Режим &слідування за фокусом

en: Focus
uk: Фокусування

en: Magnify around the keyboard focus
uk: Збільшувати навколо текстового курсора

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
uk: В цьому режимі ділянку навколо текстового курсора буде збільшено

en: Se&lection Window Mode
uk: Режим вікна ви&бору

en: Window
uk: Вікно

en: Show a window for selecting the magnified area
uk: Показати вікно для вибирання ділянки збільшення

en: &Whole Screen Mode
uk: &Повноекранний режим

en: Screen
uk: Екран

en: Magnify the whole screen
uk: Збільшити цілий екран

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб вмістити збільшений вигляд у вікно збільшення.

en: Hide Mouse &Cursor
uk: Сховати в&казівник миші

en: Show Mouse &Cursor
uk: Показати &курсор мишки

en: Hide
uk: Сховати

en: Hide the mouse cursor
uk: Сховати курсор мишки

en: Stays On Top
uk: Завжди понад іншими вікнами

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
uk: Вікно KMagnifier залишається над іншими вікнами.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб <b>збільшити</b> вибрану ділянку.

en: &Zoom
uk: З&більшити

en: Select the zoom factor.
uk: Виберіть коефіцієнт збільшення.

en: Zoom factor
uk: Коефіцієнт збільшення

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
uk: Натисніть на цю кнопку, щоб <b>зменшити</b> вибрану ділянку.

en: &Rotation
uk: &Обертання

en: Select the rotation degree.
uk: Виберіть коефіцієнт обертання.

en: Rotation degree
uk: Коефіцієнт обертання

en: &Refresh
uk: &Оновити

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
uk: Виберіть частоту оновлення. Чим вища частота, тим більше навантаження на процесор (CPU).

en: Refresh rate
uk: Частота оновлення

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
uk: &Колір

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
uk: Виберіть режим симуляції різних типів дальтонізму.

en: Color-blindness Simulation Mode
uk: Режим симуляції дальтонізму

en: Save Snapshot As
uk: Зберегти знімок як

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
uk: Не вдається зберегти тимчасовий файл (перед вивантаженням вказаного файла в мережу).

en: Error Writing File
uk: Помилка записування файла

en: Unable to upload file over the network.
uk: Не вдалось вивантажити файл через мережу.

en: Current zoomed image saved to
    %1
uk: Поточне збільшене зображення збережено до
    %1

en: Information
uk: Інформація

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
uk: Не вдалось зберегти файл. Будь ласка, перевірте чи ви маєте права запису в цей каталог.

en: Stop
uk: Зупинити

en: Click to stop window update
uk: Клацніть, щоб зупинити оновлення вікна

[ctx: Start updating the window]
en: Start
uk: Почати

en: Click to start window update
uk: Клацніть, щоб почати оновлення вікна

en: Selection Window
uk: Вікно вибору

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
uk: Панель перегляду

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
uk: Панель налаштування

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
uk: Це головне вікно, яке показує вміст вибраної ділянки. Вміст буде збільшено відповідно до вказаного коефіцієнта.

en: Screen magnifier created by KDE
uk: Збільшувач екрана, який створено KDE

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
uk: © Sarang Lakare, 2001–2003
    © Olaf Schmidt, 2003–2004
    © Matthew Woehlke, 2008

en: Rewrite
uk: Переписування

en: Original idea and author (KDE1)
uk: Перший автор (KDE1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
uk: Переробка графічного інтерфейсу, вдосконалення вікна вибору, оптимізація швидкості, обертання, виправлення помилок

en: Color-blindness simulation
uk: Симуляція дальтонізму

en: Focus tracking
uk: Стеження за фокусом

en: Some tips
uk: Деякі підказки
