kmahjongg - en to ar translation catalogue (68 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Board Layout
ar: حرر تخطيط اللوحة

en: New board
ar: لوحة جديدة

en: Open board
ar: افتح لوحة

en: Save board
ar: احفظ اللوحة

en: Select
ar: اختر

en: Cut
ar: قص

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: ألصق

en: Move tiles
ar: انقل القراميد

en: Add tiles
ar: أضف القراميد

en: Remove tiles
ar: احذف القراميد

en: Shift left
ar: أزح لليسار

en: Shift up
ar: أزح للأعلى

en: Shift down
ar: أزح للأسفل

en: Shift right
ar: أزح لليمين

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
ar: القراميد: %1 المكان: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
ar: افتح تخطيط لوحة

en: Save Board Layout
ar: احفظ تخطيط لوحة

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
ar: يوجد ملف بهذا الإسم. هل تريد أن تكتب فوقه؟

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
ar: تم تعديل اللوحة. هل تريد أن تحفظ التغيرات؟

en: Save failed. Aborting operation.
ar: فشل الحفظ. احبطت العملية.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
ar: معاينة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
ar: تفاصيل التخطيط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ar: المؤلف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ar: الإتصال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ar: الوصف:

en: Ready. Now it is your turn.
ar: جاهز. الآن دورك.

en: Undo operation done successfully.
ar: تمت عملية التراجع بنجاح.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
ar: لماذا تريد التراجع؟ أنت لم تفعل شيئا!

en: Your computer has lost the game.
ar: حاسبك خسر هذه اللعبة.

en: Calculating new game...
ar: حساب لعبة جديدة...

en: Error generating new game!
ar: خطأ توليد لعبة جديدة.

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
ar: الوضع الإستعراضي. انقر زر الفأرة لتتوقف.

en: New Numbered Game...
ar: لعبة مرقمة جديدة...

en: Shu&ffle
ar: &خلط

en: Rotate View Clockwise
ar: ادر العرض باتجاه عقارب الساعة

en: Time: 0:00:00
ar: الوقت: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
ar: أزيل: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
ar: اللعبة: 000000000000000000000

en: Time:
ar: الوقت:

en: Enter game number:
ar: أدخل رقم اللعبة:

en: General
ar: عام

en: New Game
ar: لعبة جديدة

en: You have won!
ar: لقد فزت!

en: Game number: %1
ar: رقم اللعبة:%1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
ar: أزيل: %1/%2  التجميعات الباقية: %3

[ctx: @title:window]
en: Save Game
ar: احفظ لعبة

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
ar: مجموعة القراميد التي ستستخدم.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
ar: الخلفية التي ستستعمل.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
ar: تخطيط القراميد.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
ar: إما أن تكون كل اللعاب قابلة للحل.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
ar: إما القراميد المتشابهة معروضة.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: &لعبة

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ar: ا&نقل

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: ا&عرض

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات العام

en: KMahjongg
ar: ماهجونج ك

en: Mahjongg Solitaire by KDE
ar: سوليتير ماهجونج للكدي

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: Current maintainer
ar: المشرف الحالي

en: Bug fixes
ar: إصلاح العلل

en: KDE 3 rewrite and Extension
ar: إعادة كتابة الكيدي 3 و الإمتداد

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
ar: توليد ألعاب قابلة للحل
    اعتمادا على خوارزمية مايكل مييكس في ماهونج جنوم.

en: SVG Tileset for KDE4
ar: مجموعة القراميد SVG للكدي4

en: Tile set contributor and current web page maintainer
ar: مساهم في مجموعة القراميد و المشرف الحالي لصفحة الويب

en: Tile set contributor and original web page maintainer
ar: مساهم في مجموعة القراميد و المشرف الأصلي لصفحة الويب.

en: Code cleanup
ar: تنظيف الشفرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
ar: ولد ألعاب قابلة للحل
