kdegames - en to bs translation catalogue (52 entries)

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
bs: Pločice: %1 Poz: %2,%3,%4

en: You can only save with a even number of tiles.
bs: Možete sačuvati samo paran broj pločica.

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
bs: Ploča je mijenjana. Da li želite spasiti promjene?

en: Save failed. Aborting operation.
bs: Spašavanje nije uspjelo. Odustajem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
bs: Slučajni raspored

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
bs: Pregled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
bs: Detalji rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
bs: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
bs: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
bs: Opis:

en: Ready. Now it is your turn.
bs: Spreman. Sada je vaš red.

en: Undo operation done successfully.
bs: Poništavanje poteza uspješno dovršeno.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
bs: Šta želite poništiti? Niste još ništa ni učinili!

en: Your computer has lost the game.
bs: Računar je izgubio.

en: Error generating new game!
bs: Greška prilikom stvaranja nove igre!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
bs: Demo način. Kliknite mišem za kraj.

en: Time: 0:00:00
bs: Vrijeme: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
bs: Uklonjeno: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
bs: Partija: 000000000000000000000

en: Game number: %1
bs: Broj igre: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
bs: Uklonjeno: %1/%2  Preostalo kombinacija: %3

en: Could not read from file. Aborting.
bs: Ne mogu čitati iz datoteke. Odustajem.

en: File is not a KMahjongg game.
bs: Fajl nije partija K‑mahđonga.

en: File format not recognized.
bs: Format datoteke nije prepoznatljiv.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
bs: Skup pločica za upotrebu.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
bs: Promijeni pozadinsku sliku.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
bs: Raspored pločica.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
bs: Da li se pri pokretanju odabira slučajni raspored.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
bs: Da li sve igre trebaju biti rješive.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
bs: Da li se iste pločice prikazuju.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
bs: I&gra

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
bs: &Pomjeri

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Prikaz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka

en: Mathias Mueller
bs: Matijas Miler

en: Original Author
bs: Originalni autor

en: Current maintainer
bs: Trenutno održava

en: Albert Astals Cid
bs: Albert Astals Sid

en: Bug fixes
bs: Ispravke grešaka

en: David Black
bs: Dejvid Blek

en: KDE 3 rewrite and Extension
bs: Pisanje iznova za KDE3 i proširenje

en: Michael Haertjens
bs: Majkl Hartjens

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
bs: Generacija rješivih igara
    bazirano na algoritmu Michael Meeks-a u GNOME mahjongg

en: Raquel Ravanini
bs: Rakel Ravanini

en: SVG Tileset for KDE4
bs: SVG pločice za KDE4

en: Richard Lohman
bs: Ričard Loman

en: Tile set contributor and current web page maintainer
bs: Dodatni kompleti pločica, tekući održavalac veb stranice

en: Tile set contributor and original web page maintainer
bs: Dodatni kompleti pločica, prvobitni održavalac veb stranice

en: Benjamin Meyer
bs: Bendžamin K. Mejer

en: Code cleanup
bs: Čišćenje koda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
bs: Trepni poklapajuće pločice pošto je prva izabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
bs: Generiši rješive igre
