kmahjongg - en to cy translation catalogue (25 entries)

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
cy: Teiliau: %1 Lle: %2,%3,%4

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
cy: Mae'r bwrdd wedi'i addasu.  Ydych eisiau cadw'r newidiadau?

en: Save failed. Aborting operation.
cy: Methwyd cadw.  Erthylu'r gweithrediad.

en: Ready. Now it is your turn.
cy: Parod.  Eich tro chi rwan.

en: Undo operation done successfully.
cy: Llwyddodd y gweithrediad dadwneud.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
cy: Beth ydych eisiau ei dadwneud?  Nid ydych wedi gwneud rhywbeth eto!

en: Your computer has lost the game.
cy: Mae eich cyfrifiadur wedi colli'r gêm.

en: Error generating new game!
cy: Gwall wrth greu gêm newydd!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
cy: Modd arddangos.  Cliciwch fotwm y llygoden i atal.

en: Game number: %1
cy: Gêm rhif: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
cy: Gwaredwyd: %1/%2  Cyfuniadau yn weddill: %3

en: Could not read from file. Aborting.
cy: Methu darllen o'r ffeil.  Erthylu.

en: File format not recognized.
cy: Ni adnabyddir ffurfwedd y ffeil.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
cy: Y set teiliau i'w ddefnyddio.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
cy: Y cefndir i'w ddefnyddio.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
cy: Haenlun y teiliau.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
cy: A ddylid gallu datrys pob gêm.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
cy: A ddylid dangos teiliau cydweddol.

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
cy: Sy&mud

en: Original Author
cy: Awdur Gwreiddiol

en: Current maintainer
cy: Cynhaliwr cyfredol

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
cy: Seilir y côd i greu gemau a ellir eu datrys ar
    algorithm gan Michael Meeks yn mahjongg GNOME

en: Code cleanup
cy: Glanhau'r côd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
cy: Creu gemau a ellir eu datrys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
cy: Dangos teiliau a waredwyd
