kmahjongg - en to da translation catalogue (85 entries)

en: New board
da: Nyt bræt

en: Open board
da: Åbn bræt

en: Save board
da: Gem bræt

en: Select
da: Vælg

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Move tiles
da: Flyt brikker

en: Add tiles
da: Tilføj brikker

en: Remove tiles
da: Fjern brikker

en: Shift left
da: Skift til venstre

en: Shift up
da: Skift op

en: Shift down
da: Skift ned

en: Shift right
da: Skift til højre

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
da: Brikker: %1 Pos: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
da: Åbn brætudlægning

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
da: Board layout (*.layout);;Alle filer (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
da: Du kan kun gemme med et lige antal brikker.

en: Save Board Layout
da: Gem spiludlægning

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
da: En fil med dette navn findes allerede. Vil du overskrive den?

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
da: Brættet er ændret, vil du gemme ændringerne?

en: Save failed. Aborting operation.
da: Det mislykkedes at gemme. Afbryder operationen.

en: Removed tiles
da: Fjernede brikker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
da: Tilfældigt layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Layouts
da: &Hent nye layouts

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
da: Layoutdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
da: Udvikler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
da: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Ready. Now it is your turn.
da: Klar. Det er din tur.

en: Undo operation done successfully.
da: Fortrydoperationen lykkedes.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
da: Hvad vil du gøre om? du har ikke gjort noget!

en: Your computer has lost the game.
da: Din maskine har tabt spillet.

en: Calculating new game...
da: Beregner nyt spil...

en: Error generating new game!
da: Fejl ved generering af nyt spil!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
da: Demo tilstand. Klik på museknappen for at stoppe.

en: New Numbered Game...
da: Nyt nummereret spil...

en: Shu&ffle
da: &Bland

en: Rotate View Counterclockwise
da: Rotér visning mod uret

en: Rotate View Clockwise
da: Rotér visning med uret

en: &Board Editor
da: &Brætredigering

en: Time: 0:00:00
da: Tid: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
da: Fjernede: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
da: Spil: 000000000000000000000

en: Time:
da: Tid:

en: Enter game number:
da: Indtast spilnummer:

en: General
da: Generelt

en: Board Layout
da: Brætlayout

en: Game Over: You have no moves left.
da: Spillet er slut: Du har ingen træk tilbage.

en: Game Over
da: Spillet er slut

en: New Game
da: Nyt spil

en: Restart
da: Genstart

en: You have won!
da: Du vandt!

en: Game number: %1
da: Spil nummer: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
da: Fjernet: %1/%2  kombinationer tilbage: %3

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
da: KMahjongg-spil (*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
da: Kunne ikke læse fra filen. Afbryder.

en: File is not a KMahjongg game.
da: Filen er ikke et KMahjongg-spil.

en: File format not recognized.
da: Filformat ikke genkendt.

en: Could not open file for saving.
da: Kunne ikke åbne fil til gemning.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
da: Sættet af brikker der bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
da: Baggrunden der bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
da: Layout af brikkerne.

note: i18n: ectx: label, entry (RemovedTiles), group (General)
en: Whether the removed tiles will be shown on the board.
da: Om de fjernede brikker skal vises på brættet.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
da: Om der skal vælges et tilfældigt layout ved opstart.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
da: Om alle spil skal være løsbare.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
da: Om matchende brikker vises.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
da: &Flyt

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Mahjongg Solitaire by KDE
da: Mahjongg kabale af KDE

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Bug fixes
da: Fejlrettelser

en: KDE 3 rewrite and Extension
da: Omskrivning til KDE3 og udvidelse

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
da: Løsbar spilgenerering
    baseret på algoritme af Michael Meeks i GNOME mahjongg

en: SVG Tileset for KDE4
da: SVG-flisesæt til KDE4

en: Tile set contributor and current web page maintainer
da: Bidragyder til flisesæt og vedligeholder af hjemmeside

en: Tile set contributor and original web page maintainer
da: Bidragyder til flisesæt og oprindelig vedligeholder af hjemmeside

en: Code cleanup
da: Kodeoprydning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
da: Matchende fliser blinker når den første vælges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
da: Generér løsbare spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
da: Vis fjernede brikker
