kmahjongg - en to fi translation catalogue (92 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Board Layout
fi: Muokkaa laudan asetelmaa

en: New board
fi: Uusi lauta

en: Open board
fi: Avaa lauta

en: Save board
fi: Tallenna lauta

en: Select
fi: Valitse

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Move tiles
fi: Siirrä tiiliä

en: Add tiles
fi: Lisää tiiliä

en: Remove tiles
fi: Poista tiiliä

en: Shift left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Shift up
fi: Siirrä ylös

en: Shift down
fi: Siirrä alas

en: Shift right
fi: Siirrä oikealle

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
fi: Tiiliä: %1 Sijainti: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
fi: Avaa laudan asetelma.

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
fi: Laudan asetelma (*.layout);;Kaikki tiedostot (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
fi: Tallentaa voi vain parillisen määrän tiiliä.

en: Save Board Layout
fi: Tallennan laudan asetelma

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: Samalla nimellä on jo tiedosto. Haluatko ylikirjoittaa sen?

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
fi: Lautaa on muutettu. Haluatko tallentaa muutokset?

en: Save failed. Aborting operation.
fi: Tallennus epäonnistui.

en: Removed tiles
fi: Poistetut tiilet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
fi: Satunnainen asettelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Layouts
fi: &Hae uusia asetelmia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
fi: Asetelman tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
fi: Tekijä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Ready. Now it is your turn.
fi: Valmis. Nyt on sinun vuorosi.

en: Undo operation done successfully.
fi: Kumoaminen onnistui.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
fi: Et ole tehnyt vielä mitään, jota voisit kumota.

en: Your computer has lost the game.
fi: Tietokoneesi hävisi pelin.

en: Calculating new game...
fi: Lasken uutta peliä…

en: Error generating new game!
fi: Virhe luotaessa peliä!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
fi: Demotila. Lopeta napsauttamalla pelialuetta.

en: New Numbered Game...
fi: Uusi numeroitu peli…

en: Shu&ffle
fi: &Sekoita

en: Rotate View Counterclockwise
fi: Kierrä vastapäivään

en: Rotate View Clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

en: &Board Editor
fi: &Lautamuokkain

en: Time: 0:00:00
fi: Kesto: 0.00.00

en: Removed: 0000/0000
fi: Poistettu: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
fi: Peli: 000000000000000000000

en: Time:
fi: Kesto:

[ctx: @title:window]
en: New Game
fi: Uusi peli

en: Enter game number:
fi: Pelin numero:

en: General
fi: Perusasetukset

en: Board Layout
fi: Laudan asetelma

en: Game Over: You have no moves left.
fi: Peli ohi: Sinulla ei ole siirtoja jäljellä.

en: Game Over
fi: Peli ohi

en: New Game
fi: Uusi peli

en: Restart
fi: Aloita alusta

en: You have won!
fi: Voitit!

en: Game number: %1
fi: Pelin numero: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
fi: Poistettu: %1/%2  Yhdistelmiä jäljellä: %3

[ctx: @title:window]
en: Load Game
fi: Lataa peli

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
fi: KMahjongg-peli (*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
fi: Ei voitu lukea tiedostosta. Lopetetaan.

en: File is not a KMahjongg game.
fi: Tiedosto ei ole KMahjongg-peli.

en: File format not recognized.
fi: Tunnistamaton tiedostomuoto.

[ctx: @title:window]
en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Could not open file for saving.
fi: Ei voitu avata tiedostoa luettavaksi.

en: Do you want to save your game?
fi: Haluatko tallentaa pelin?

en: Save game?
fi: Tallennetaanko peli?

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
fi: Käytettävä tiilisetti.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
fi: Käytettävä tausta.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
fi: Tiilien muoto

note: i18n: ectx: label, entry (RemovedTiles), group (General)
en: Whether the removed tiles will be shown on the board.
fi: Näytetäänkö laudalla poistetut tiilet.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
fi: Valitaanko käynnistyksessä satunnainen asettelu.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
fi: Ovatko kaikki pelit ratkaistavissa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
fi: Näytetäänkö sopivat tiilet.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fi: &Peli

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
fi: &Siirrä

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Mahjongg Solitaire by KDE
fi: KDE:n Mahjongg-pasianssi

en: (c) 1997, Mathias Mueller
    (c) 2006, Mauricio Piacentini
    (c) 2011, Christian Krippendorf
fi: © 1997 Mathias Mueller
    © 2006 Mauricio Piacentini
    © 2011 Christian Krippendorf

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Bug fixes
fi: Virhekorjauksia

en: KDE 3 rewrite and Extension
fi: KDE 3 -uudelleenkirjoitus ja laajennus

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
fi: Selvitettävien pelien luominen
    Pohjautuu Gnome-mahjonggissa käytettävään algoritmiin, jonka on tehnyt Michael Meeks.

en: SVG Tileset for KDE4
fi: SVG-tiilisetti KDE 4 -versioon.

en: Tile set contributor and current web page maintainer
fi: Tiilisettien tekijä ja verkkosivun nykyinen ylläpitäjä

en: Tile set contributor and original web page maintainer
fi: Tiilisettien tekijä ja verkkosivun alkuperäinen ylläpitäjä

en: Code cleanup
fi: Koodin siistiminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
fi: Korosta yhteen sopivat tiilet vilkuttamalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
fi: Luo ratkaistavissa olevia pelejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
fi: Näytä poistetut tiilet
