kmahjongg - en to he translation catalogue (45 entries)

en: New board
he: לוח חדש

en: Open board
he: פתח לוח

en: Save board
he: שמור לוח

en: Select
he: בחר

en: Move tiles
he: הזז מרצפות

en: Add tiles
he: הוסף מרצפות

en: Remove tiles
he: הסר מרצפות

en: Shift left
he: הזז שמאלה

en: Shift up
he: הזז למעלה

en: Shift down
he: הזז למטה

en: Shift right
he: הזז ימינה

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
he: מרצפות: %1 מיקום: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
he: פתיחת סידור לוח

en: Save Board Layout
he: שמירת סידור לוח

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
he: קובץ בשם זה כבר קיים. האם ברצונך לכתוב עליו?

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
he: הלוח שונה. האם ברצונך לשמור את השינויים?

en: Save failed. Aborting operation.
he: השמירה נכשלה. מבטל את הפעולה.

en: Ready. Now it is your turn.
he: מוכן. עכשיו תורך.

en: Undo operation done successfully.
he: פעולת הביטול הושלמה בהצלחה.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
he: מה אתה רוצה לבטל? לא עשית כלום!

en: Your computer has lost the game.
he: המחשב שלך הפסיד במשחק.

en: Calculating new game...
he: מחשב משחק חדש...

en: Error generating new game!
he: שגיאה ביצירת המשחק החדש!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
he: מצב הדגמה.  לחץ על לחצן העכבר כדי להפסיק.

en: New Numbered Game...
he: משחק ממוספר חדש...

en: Shu&ffle
he: ער&בב

en: &Board Editor
he: עורך ה&לוחות

en: Enter game number:
he: הזן את מספר המשחק:

en: General
he: כללי

en: You have won!
he: ניצחת!

en: Game number: %1
he: משחק מספר: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
he: הוסרו: %1 מתוך %2, צירופים שנשארו: %3

en: Could not read from file. Aborting.
he: אין אפשרות לקרוא מהקובץ. יוצא.

en: File format not recognized.
he: תבנית הקובץ אינה מזוהה.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
he: ערכת לבנים לשימוש.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
he: תמונת הרקע לשימוש.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
he: מראה הלבנים.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
he: האם כל המשחקים יהיו ניתנים לפתרון.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
he: האם למלבנים יהיה צל.

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
he: &הזז

en: Original Author
he: כותב מקורי

en: Current maintainer
he: מתחזק נוכחי

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
he: יצירת משחקים הניתנים לסיום
    מבוסס על אלגוריתם מאת מייקל מיקס ב־GNOME mahjongg

en: Code cleanup
he: ניקוי קוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
he: צור משחקים הניתנים לסיום
