kmahjongg - en to he translation catalogue (96 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Board Layout
he: עריכת פריסת הלוח

[ctx: @action]
en: New Board
he: לוח חדש

[ctx: @action]
en: Open Board
he: פתיחת לוח

[ctx: @action]
en: Save Board
he: שמירת לוח

[ctx: @action]
en: Select
he: בחירה

[ctx: @action]
en: Move Tiles
he: הזזת אריחים

[ctx: @option:check]
en: Add Tiles
he: הוספת אריחים

[ctx: @option:check]
en: Remove Tiles
he: הסרת אריחים

[ctx: @action]
en: Shift Left
he: הזזה שמאלה

[ctx: @action]
en: Shift Up
he: העלאה למעלה

[ctx: @action]
en: Shift Down
he: הורדה למטה

[ctx: @action]
en: Shift Right
he: הזזה ימינה

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
he: אריחים: %1 מקום: %2,%3,%4

[ctx: @title:window]
en: Open Board Layout
he: פתיחת פריסת לוח

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
he: פריסת לוח (‎*.layout);;כל הקבצים (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
he: אפשר לשמור רק עם מספר זוגי של אריחים.

[ctx: @title:window]
en: Save Board Layout
he: שמירת פריסת לוח

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
he: הלוח נערך. לשמור את השינויים?

en: Save failed. Aborting operation.
he: השמירה נכשלה. הפעולה מבוטלת.

en: Removed tiles
he: אריחים שהוסרו

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
he: פריסה אקראית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Download New Layouts…
he: הורדת פריסות &חדשות…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
he: פרטי פריסה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
he: יצירה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
he: פרטי קשר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
he: תיאור:

en: Ready. Now it is your turn.
he: מוכן. עכשיו תורך.

en: Undo operation done successfully.
he: פעולת הביטול הושלמה בהצלחה.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
he: מה לבטל? לא עשית כלום!

en: Your computer has lost the game.
he: המחשב שלך הפסיד במשחק.

[ctx: @info:status]
en: Calculating new game…
he: משחק חדש מחושב…

en: Error generating new game!
he: שגיאה ביצירת המשחק החדש!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
he: מצב הדגמה. לחיצה עם העכבר תפסיק אותה.

[ctx: @action]
en: New Numbered Game…
he: משחק ממוספר חדש…

[ctx: @action]
en: Shu&ffle
he: ער&בוב

[ctx: @action]
en: Rotate View Counterclockwise
he: הטיית התצוגה נגד כיוון השעון

[ctx: @action]
en: Rotate View Clockwise
he: הטיית התצוגה עם כיוון השעון

[ctx: @action]
en: &Board Editor
he: עורך &לוחות

en: Time: 0:00:00
he: זמן: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
he: הוסרו: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
he: משחק: 000000000000000000000

en: Time: %1
he: זמן: %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
he: משחק חדש

[ctx: @label:textbox]
en: Game number:
he: משחק מספר:

[ctx: @title:tab]
en: General
he: כללי

[ctx: @title:tab]
en: Board Layout
he: פריסת לוח

en: Game Over: You have no moves left.
he: המשחק נגמר: לא נשארו לך יותר מהלכים.

[ctx: @title:window]
en: Game Over
he: המשחק נגמר

[ctx: @action:button]
en: New Game
he: משחק חדש

[ctx: @action:button]
en: Restart
he: התחלה מחדש

en: You have won with a final time of %1 and a score of %2!
he: ניצחת תוך %1 עם הניקוד %2!

en: Game number: %1
he: משחק מספר: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
he: הוסרו: %1 מתוך %2, צירופים שנשארו: %3

[ctx: @title:window]
en: Load Game
he: טעינת משחק

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
he: משחק KMahjongg ‏(‎*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
he: אי אפשר לקרוא מהקובץ. יוצא.

en: File is not a KMahjongg game.
he: הקובץ אינו משחק KMahjongg.

en: File format not recognized.
he: תבנית הקובץ אינה מזוהה.

[ctx: @title:window]
en: Save Game
he: שמירת משחק

en: Could not open file for saving.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ לשמירה.

en: Do you want to save your game?
he: לשמור את המשחק שלך?

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
he: ערכת אריחים לשימוש.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
he: תמונת הרקע לשימוש.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
he: פריסת האריחים.

note: i18n: ectx: label, entry (RemovedTiles), group (General)
en: Whether the removed tiles will be shown on the board.
he: האם האריחים שהוסרו יופיעו על הלוח.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
he: האם תיבחר פריסה אקראית עם ההפעלה.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
he: האם כל המשחקים יהיו פתירים.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
he: האם אריחים תואמים יופיעו.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
he: מ&שחק

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
he: מה&לך

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
he: ת&צוגה

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: Mahjongg Solitaire by KDE
he: משחק מהג׳ונג ליחיד מבית KDE

en: (c) 1997, Mathias Mueller
    (c) 2006, Mauricio Piacentini
    (c) 2011, Christian Krippendorf
he: (c) 1997, מתיאס מילר
    (c) 2006, מאוריציו פיאצנטיני
    (c) 2011, כריסטיאן קריפנדורף

en: Mathias Mueller
he: מתיאס מילר

en: Original Author
he: יוצר מקורי

en: Christian Krippendorf
he: כריסטיאן קריפנדורף

en: Current maintainer
he: מתחזק נוכחי

en: Albert Astals Cid
he: אלברט אסטלס סיד

en: Bug fixes
he: תיקוני תקלות

en: David Black
he: דיויד בלאק

en: KDE 3 rewrite and Extension
he: שכתוב ל־KDE 3 והרחבה

en: Michael Haertjens
he: מייקל הרטיינס

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
he: יצירת משחקים שניתן לסיים
    מבוסס על אלגוריתם מאת מייקל מיקס ב־GNOME mahjongg

en: Raquel Ravanini
he: רקל רבניני

en: SVG Tileset for KDE4
he: ערכות אריחי SVG ל־KDE4

en: Richard Lohman
he: ריצ׳ארד לוהמן

en: Tile set contributor and current web page maintainer
he: תורם ערכות אריחים ומתחזק האתר הנוכחי

en: Osvaldo Stark
he: אוסוולדו שטארק

en: Tile set contributor and original web page maintainer
he: תורם ערכות אריחים ומתחזק האתר המקורי

en: Benjamin Meyer
he: בנג׳מין מייר

en: Code cleanup
he: ניקוי קוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
he: למצמץ אריחים תואמים כשנבחר הראשון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
he: יצירת משחקים שניתן לסיים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
he: הצגת אריחים שהוסרו
