kmahjongg - en to hi translation catalogue (78 entries)

en: New board
hi: नया पट्ट

en: Open board
hi: बिसात खोलें

en: Save board
hi: बिसात सहेजें

en: Select
hi: चुनें

en: Cut
hi: काटें

en: Copy
hi: नक़ल

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Move tiles
hi: टाइलें खिसकाएँ

en: Add tiles
hi: टाइलें जोड़ें

en: Remove tiles
hi: टाइलें हटाएँ

en: Shift left
hi: बाएँ ले जाएँ

en: Shift up
hi: ऊपर ले जाएं

en: Shift down
hi: नीचे ले जाएं

en: Shift right
hi: दाएँ ले जाएँ

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
hi: टाइल्स: %1 स्थिति: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
hi: बिसात ख़ाका खोलें

en: Save Board Layout
hi: बिसात ख़ाका सहेजें

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
hi: इस नाम की फ़ाइल पहले से ही मौजूद है. क्या आप इसके ऊपर लिखना चाहते हैं?

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
hi: बिसात परिवर्धित किया गया है. क्या आप परिवर्तन सहेजना चाहेंगे?

en: Save failed. Aborting operation.
hi: सहेजना असफल. प्रक्रिया छोड़ा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Layouts
hi: नया खाका लाएँ (&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
hi: खाका विवरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
hi: लेखकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
hi: सम्पर्क:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
hi: वर्णनः

en: Ready. Now it is your turn.
hi: तैयार. यह अब आपकी बारी है

en: Undo operation done successfully.
hi: पहले जैसा सफलतापूर्वक कर दिया

en: What do you want to undo? You have done nothing!
hi: आप क्या पहले जैसा करना चाहते हैं? आपने तो कुछ भी नहीं किया है!

en: Your computer has lost the game.
hi: आपका कम्प्यूटर खेल हार गया.

en: Calculating new game...
hi: नए खेल की गणना में...

en: Error generating new game!
hi: नए खेल तैयार करने में त्रुटि!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
hi: डेमो मोड. बन्द करने के लिए माउस-बटन क्लिक करें.

en: New Numbered Game...
hi: नया क्रमांक युक्त खेल...

en: Shu&ffle
hi: फेंटें (&f)

en: Rotate View Clockwise
hi: दृश्य को घड़ी की दिशा में घुमाएँ

en: Time: 0:00:00
hi: समय: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
hi: मिटाया: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
hi: खेल: 000000000000000000000

en: Time:
hi: समय:

en: Enter game number:
hi: खेल क्रमांक प्रविष्ट करें

en: General
hi: सामान्य

en: New Game
hi: नया खेल

en: You have won!
hi: आप जीत गए!

en: Game number: %1
hi: खेल क्रमांक: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
hi: हटाए गए: %1/%2 जोड़ी बचे: %3

en: Could not read from file. Aborting.
hi: फ़ाइल को पढ़ नहीं सका. छोड़ा.

en: File is not a KMahjongg game.
hi: फ़ाइल केमहजोंग खेल फ़ाइल नहीं है.

en: File format not recognized.
hi: फ़ाइल फॉर्मेट पहचान नहीं सका.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
hi: उपयोग में लिया जाने वाला टाइलसेट.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
hi: उपयोग में लिया जाने वाली पृष्ठभूमि.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
hi: टाइल्स के ख़ाका.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
hi: क्या सभी खेल हल करने योग्य हों

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
hi: क्या जोड़ीदार टाइलें दिखाएँ.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hi: खेल (&G)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
hi: खिसकाएँ (&M)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: KMahjongg
hi: के-महजोंग

en: Mathias Mueller
hi: मैथियास मुलर

en: Original Author
hi: मूल लेखक

en: Current maintainer
hi: वर्तमान मेंटेनर

en: Albert Astals Cid
hi: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Bug fixes
hi: बग फिक्सेस

en: David Black
hi: डेविड ब्लैक

en: KDE 3 rewrite and Extension
hi: केडीई ३ हेतु फिर से लेखन व एक्सटेंशन

en: Michael Haertjens
hi: माइकल हेर्तजेन्स

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
hi: हल करने योग्य खेल बनाया जाना
    अल्गोरिदम मिखाइल मीक्स के ग्नोम महजोंग खेल पर आधारित.

en: Raquel Ravanini
hi: राकेल राावानिनि

en: SVG Tileset for KDE4
hi: केडीई४ के लिए नई एसवीजी टाइलसेट

en: Richard Lohman
hi: रिचर्ड लोहमैन

en: Tile set contributor and current web page maintainer
hi: वर्तमान वेब पेज मेंटेनर तथा टाइल सेट सहयोग

en: Osvaldo Stark
hi: ओसवाल्दो स्टार्क

en: Tile set contributor and original web page maintainer
hi: मूल वेब पेज मेंटेनर तथा टाइल सेट सहयोग

en: Benjamin Meyer
hi: बेंजामिन मेयर

en: Code cleanup
hi: कोड क्लीनअप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
hi: जब पहला चुना जाता है तो जोड़ीदार टाइल को टिमटिमाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
hi: हल करने योग्य खेल बनाएँ
