kmahjongg - en to hne translation catalogue (51 entries)

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
hne: टाइल्स: %1 स्थिति: %2,%3,%4

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
hne: बिसात सुधार दे गे हे. का आप मन बदलाव सहेजना चाहू?

en: Save failed. Aborting operation.
hne: सहेजना फेल. काम छोड़ा.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
hne: प्रिव्यू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
hne: खाका विवरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
hne: लेखकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
hne: सम्पर्क:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
hne: वर्ननः

en: Ready. Now it is your turn.
hne: तैयार. ए अब आप मन के बारी हे

en: Undo operation done successfully.
hne: पहिली जइसन सफलतापूर्वक कर दिस

en: What do you want to undo? You have done nothing!
hne: आप के पहिली जइसन करना चाहथो ? आप मन तहां कुछ घलोक नइ करे हे!

en: Your computer has lost the game.
hne: आप मन के कम्प्यूटर खेल हार गिस.

en: Error generating new game!
hne: नवा खेल तैयार करे मं गलती!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
hne: डेमो मोड. बन्द करे बर मुसुवा-बटन किलिक करव.

en: Time: 0:00:00
hne: समय: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
hne: मेटाइस: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
hne: खेल: 000000000000000000000

en: Game number: %1
hne: खेल नंबर: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
hne: हटाए गए: %1/%2  जोड़ी बचिस: %3

en: Could not read from file. Aborting.
hne: फाइल ल पढ़ नइ सकिस. छोड़िस.

en: File is not a KMahjongg game.
hne: फाइल केमहजोंग खेल फाइल नइ हे.

en: File format not recognized.
hne: फाइल फार्मेट पहिचान नइ सकिस.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
hne: उपयोग मं ले वाले टाइलसेट.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
hne: उपयोग मं ले वाले पिछोत अंगना.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
hne: टाइल्स के खाका.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
hne: का सब्बो खेल हल करे जा सकथे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
hne: का जोड़ीदार टाइलें देखाव.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hne: खेल (&G)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
hne: खिसकाव (&M)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: KMahjongg
hne: के-महजोंग

en: Mathias Mueller
hne: मैथियास मुलर

en: Original Author
hne: मूल लेखक

en: Current maintainer
hne: अभी हाल के मेंटेनर

en: Albert Astals Cid
hne: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Bug fixes
hne: बग फिक्सेस

en: David Black
hne: डेविड ब्लैक

en: KDE 3 rewrite and Extension
hne: केडीई ३ बर फिर से लेखन अउ एक्सटेंसन

en: Michael Haertjens
hne: माइकल हेर्तजेन्स

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
hne: हल करे जा सके खेल बनाय जाना
    अल्गोरिदम मिखाइल मीक्स के ग्नोम महजोंग खेल मं आधारित.

en: Raquel Ravanini
hne: राकेल रावानिनि

en: SVG Tileset for KDE4
hne: केडीई४ बर नवा एसवीजी टाइलसेट

en: Richard Lohman
hne: रिचर्ड लोहमैन

en: Tile set contributor and current web page maintainer
hne: अभी हाल के वेब पेज मेंटेनर अउ टाइल सेट सहयोग

en: Osvaldo Stark
hne: ओसवाल्दो स्टार्क

en: Tile set contributor and original web page maintainer
hne: मूल वेब पेज मेंटेनर अउ टाइल सेट सहयोग

en: Benjamin Meyer
hne: बेंजामिन मेयर

en: Code cleanup
hne: कोड क्लीनअप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
hne: जब पहिली वाले ल चुने जाथे तहां जोड़ीदार टाइल ल टिमटिमाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
hne: हल करे जा सके खेल बनाव
