kmahjongg - en to is translation catalogue (24 entries)

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
is: Flísar: %1.Staðs: %2,%3,%4

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
is: Borðinu hefur verið breytt, viltu vista breytingarnar?

en: Save failed. Aborting operation.
is: Vistun mistókst. Hætti við.

en: Ready. Now it is your turn.
is: Tilbúin. Nú er komið að þér.

en: Undo operation done successfully.
is: Afturköllun tókst

en: What do you want to undo? You have done nothing!
is: Hvað viltu afturkalla?  Þú hefur ekkert gert!

en: Your computer has lost the game.
is: Tölvan þín tapaði.

en: Error generating new game!
is: Villa við framreiðslu nýs leiks!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
is: Kynningarhamur.  Smelltu á músarhnapp til að hætta.

en: Game number: %1
is: Leikur númer: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
is: Fjarlægt: %1/%2  Pör eftir: %3

en: Could not read from file. Aborting.
is: Gat ekki lesið úr skrá. Hætti við.

en: File format not recognized.
is: Kannast ekki við skráarform.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
is: Flísasett sem á að nota.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
is: Bakgrunnsmynd sem á að nota.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
is: Uppröðun flísa.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
is: Allir leikir eiga að vera leysanlegir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
is: Sýna flísar sem passa saman.

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
is: &Færa

en: Original Author
is: Upprunalegur höfundur

en: Current maintainer
is: Núverandi umsjónarmaður

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
is: Leysanlegir leikir
    byggt á algrími eftir Michael Meeks í GNOME mahjongg

en: Code cleanup
is: Hreinsun forrita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
is: Búa til leysanlega leiki
