kmahjongg - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: New board
ja: 新しいボード

en: Open board
ja: ボードを開く

en: Save board
ja: ボードを保存

en: Select
ja: 選択

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Move tiles
ja: 牌を移動

en: Add tiles
ja: 牌を追加

en: Remove tiles
ja: 牌を削除

en: Shift left
ja: 左にシフト

en: Shift up
ja: 上にシフト

en: Shift down
ja: 下にシフト

en: Shift right
ja: 右にシフト

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
ja: 牌: %1 位置: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
ja: ボードのレイアウトを開く

en: Save Board Layout
ja: ボードのレイアウトを保存

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
ja: 同じ名前のファイルが既に存在します。上書きしますか？

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
ja: ボードは変更されました。変更を保存しますか？

en: Save failed. Aborting operation.
ja: 保存に失敗しました。操作を中止します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Layouts
ja: 新しいレイアウトを取得(&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
ja: レイアウトの詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ja: 作者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ja: 連絡先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ja: 説明:

en: Ready. Now it is your turn.
ja: あなたの番です。

en: Undo operation done successfully.
ja: 一手戻りました。

en: What do you want to undo? You have done nothing!
ja: 戻るんですか？まだなにもやってません!

en: Your computer has lost the game.
ja: コンピュータの負けです。

en: Calculating new game...
ja: 新しいゲームを作成中...

en: Error generating new game!
ja: 新しいゲームを作成中にエラー!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
ja: デモ中。マウスクリックで中止。

en: New Numbered Game...
ja: 新しいナンバーのゲーム...

en: Shu&ffle
ja: シャッフル(&F)

en: Rotate View Counterclockwise
ja: ビューを反時計回りに回転

en: Rotate View Clockwise
ja: ビューを時計回りに回転

en: Time: 0:00:00
ja: タイム: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
ja: 除去済み: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
ja: ゲーム: 000000000000000000000

en: Time:
ja: タイム:

en: Enter game number:
ja: ゲームナンバーを入力:

en: General
ja: 全般

en: Board Layout
ja: ボードのレイアウト

en: New Game
ja: 新しいゲーム

en: You have won!
ja: あなたの勝ちです!

en: Game number: %1
ja: ゲームナンバー: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
ja: 除去済み: %1/%2  残りのペア: %3

en: Could not read from file. Aborting.
ja: ファイルから読み込めませんでした。中止します。

en: File is not a KMahjongg game.
ja: ファイルは KMahjongg ゲームではありません。

en: File format not recognized.
ja: 未知のファイルフォーマットです。

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
ja: 使用する牌セット

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
ja: 使用する背景画像

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
ja: 牌のレイアウト

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
ja: すべてのゲームを解決可能にするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
ja: 取り除ける牌を強調表示するかどうか

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ja: ゲーム(&G)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ja: 移動(&M)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Current maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Bug fixes
ja: バグ修正

en: KDE 3 rewrite and Extension
ja: KDE 3 用に書き直し、拡張

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
ja: 解決可能なゲームの生成
    Michael Meeks の GNOME mahjongg のアルゴリズムを使用

en: SVG Tileset for KDE4
ja: KDE4 用の SVG 牌セット

en: Tile set contributor and current web page maintainer
ja: 牌セット提供、現在のウェブページのメンテナ

en: Tile set contributor and original web page maintainer
ja: 牌セット提供、元のウェブページのメンテナ

en: Code cleanup
ja: コード整理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
ja: 選択した牌にマッチする牌を点滅させる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
ja: 解決可能なゲームを生成する
