kmahjongg - en to nn translation catalogue (92 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Board Layout
nn: Endra brettoppsett

en: New board
nn: Nytt brett

en: Open board
nn: Opna brett

en: Save board
nn: Lagra brett

en: Select
nn: Vel

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Copy
nn: Kopier

en: Paste
nn: Lim inn

en: Move tiles
nn: Flytt brikker

en: Add tiles
nn: Legg til brikker

en: Remove tiles
nn: Fjern brikker

en: Shift left
nn: Flytt mot venstre

en: Shift up
nn: Flytt opp

en: Shift down
nn: Flytt ned

en: Shift right
nn: Flytt mot høgre

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
nn: Brikker: %1 Pos.: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
nn: Opna spelebrett

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
nn: Brettoppsett (*.layout);;Alle filer (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
nn: Du kan berre lagra med eit like tal brikker.

en: Save Board Layout
nn: Lagra spelebrett

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
nn: Det finst alt ei fil med det namnet. Vil du skriva over ho?

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
nn: Brettet er endra. Vil du lagra endringane?

en: Save failed. Aborting operation.
nn: Feil ved lagring. Avbryt.

en: Removed tiles
nn: Fjerna brikker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
nn: Tilfeldige utforming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Layouts
nn: &Hent nye utformingar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
nn: Førehandsvising

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
nn: Informasjon om brettutforming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
nn: Opphavsperson:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
nn: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
nn: Skildring:

en: Ready. Now it is your turn.
nn: Klar. No er det din tur.

en: Undo operation done successfully.
nn: Angring utført.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
nn: Kva vil du angra? Du har ikkje gjort noko.

en: Your computer has lost the game.
nn: Datamaskina tapte spelet.

en: Calculating new game...
nn: Set opp nytt spel …

en: Error generating new game!
nn: Feil ved oppsett av nytt spel.

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
nn: Demonstrasjon. Klikk med musa for å stoppa.

en: New Numbered Game...
nn: Nytt spel (nummerert) …

en: Shu&ffle
nn: Sto&kk

en: Rotate View Counterclockwise
nn: Roter visinga mot klokka

en: Rotate View Clockwise
nn: Roter visinga med klokka

en: &Board Editor
nn: &Brettredigering

en: Time: 0:00:00
nn: Tid: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
nn: Fjerna: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
nn: Spel: 000000000000000000000

en: Time:
nn: Tid:

[ctx: @title:window]
en: New Game
nn: Nytt spel

en: Enter game number:
nn: Vel spelnummer:

en: General
nn: Generelt

en: Board Layout
nn: Brettutforming

en: Game Over: You have no moves left.
nn: Spelet er slutt. Du kan ikkje flytta nokon brikker.

en: Game Over
nn: Spelet er slutt

en: New Game
nn: Nytt parti

en: Restart
nn: Start på nytt

en: You have won!
nn: Du vann!

en: Game number: %1
nn: Spelnummer: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
nn: Fjerna: %1/%2  Par att: %3

[ctx: @title:window]
en: Load Game
nn: Opna parti

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
nn: KMahjongg-spel (*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
nn: Klarte ikkje lesa frå fil. Avbryt.

en: File is not a KMahjongg game.
nn: Fila er eit eit KMahjongg-parti.

en: File format not recognized.
nn: Kjenner ikkje att filformatet.

[ctx: @title:window]
en: Save Game
nn: Lagra parti

en: Could not open file for saving.
nn: Klarte ikkje opna fila for lagring.

en: Do you want to save your game?
nn: Vil du lagra partiet?

en: Save game?
nn: Lagra partiet?

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
nn: Brikkesettet som skal brukast.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
nn: Bakgrunnen som skal brukast.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
nn: Oppstilling av brikkene.

note: i18n: ectx: label, entry (RemovedTiles), group (General)
en: Whether the removed tiles will be shown on the board.
nn: Vel om fjerna brikker skal visast på brettet.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
nn: Vel om ei tilfeldig utforming skal brukast ved oppstart.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
nn: Vel om alle spel skal kunna løysast.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
nn: Vel om brikkepar skal visast.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nn: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
nn: &Flytt

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Mahjongg Solitaire by KDE
nn: Mahjongg frå KDE

en: (c) 1997, Mathias Mueller
    (c) 2006, Mauricio Piacentini
    (c) 2011, Christian Krippendorf
nn: © 1997 Mathias Mueller
    © 2006 Mauricio Piacentini
    © 2011 Christian Krippendorf

en: Original Author
nn: Opphavsperson

en: Current maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Bug fixes
nn: Feilfiksar

en: KDE 3 rewrite and Extension
nn: Omskriving og utviding for KDE

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
nn: Generering av spel som kan løysast,
    basert på algoritmen til Michael Meeks i GNOME Mahjongg

en: SVG Tileset for KDE4
nn: SVG-brikker for KDE4

en: Tile set contributor and current web page maintainer
nn: Brikkesett og vedlikehald av nettsida

en: Tile set contributor and original web page maintainer
nn: Brikkesett og tidlegare vedlikehald av nettsida

en: Code cleanup
nn: Koderydding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
nn: Blink samsvarande brikke når ei brikke vert vald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
nn: Generer berre spel som kan løysast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
nn: Vis fjerna brikker
