kmahjongg - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (95 entries)

en: Edit Board Layout
sr@ijekavianlatin: Uređivanje rasporeda table

en: New board
sr@ijekavianlatin: Nova tabla

en: Open board
sr@ijekavianlatin: Otvori tablu

en: Save board
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj tablu

en: Select
sr@ijekavianlatin: Izaberi

en: Cut
sr@ijekavianlatin: Isijeci

en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

en: Move tiles
sr@ijekavianlatin: Pomjeri pločice

en: Add tiles
sr@ijekavianlatin: Dodaj pločice

en: Remove tiles
sr@ijekavianlatin: Ukloni pločice

en: Shift left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri ulijevo

en: Shift up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

en: Shift down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadolje

en: Shift right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri udesno

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
sr@ijekavianlatin: pločica: %1 p: %2,%3,%4

en: Open Board Layout
sr@ijekavianlatin: Otvaranje rasporeda table

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
sr@ijekavianlatin: raspored table (*.layout);;svi fajlovi (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
sr@ijekavianlatin: Možete sačuvati samo pri parnom broju pločica.

en: Save Board Layout
sr@ijekavianlatin: Upisivanje rasporeda table

en: A file with that name already exists. Do you wish to overwrite it?
sr@ijekavianlatin: Istoimeni fajl već postoji, želite li da ga prebrišete?

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
sr@ijekavianlatin: Tabla je izmijenjena, želite li da sačuvate izmjene?

en: Save failed. Aborting operation.
sr@ijekavianlatin: Upisivanje nije uspjelo. Prekidam postupak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
sr@ijekavianlatin: Nasumični raspored

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Layouts
sr@ijekavianlatin: &Dobavi nove rasporede

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
sr@ijekavianlatin: Detalji rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
sr@ijekavianlatin: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
sr@ijekavianlatin: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

en: Ready. Now it is your turn.
sr@ijekavianlatin: Spreman. Vaš potez.

en: Undo operation done successfully.
sr@ijekavianlatin: Opozivanje uspješno.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
sr@ijekavianlatin: Šta želite da opozovete? Još uvijek niste ništa uradili.

en: Your computer has lost the game.
sr@ijekavianlatin: Vaš računar je izgubio partiju.

en: Calculating new game...
sr@ijekavianlatin: Računam novu partiju...

en: Error generating new game!
sr@ijekavianlatin: Greška pri stvaranju nove igre.

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
sr@ijekavianlatin: Demo režim. Kliknite mišem da stane.

en: New Numbered Game...
sr@ijekavianlatin: Nova numerisana partija...

en: Shu&ffle
sr@ijekavianlatin: Promiješ&aj

en: Rotate View Counterclockwise
sr@ijekavianlatin: Obrni prikaz suprotno kazaljki sata

en: Rotate View Clockwise
sr@ijekavianlatin: Obrni prikaz u smjeru kazaljke sata

en: &Board Editor
sr@ijekavianlatin: &Uređivač table

en: Time: 0:00:00
sr@ijekavianlatin: vreme: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
sr@ijekavianlatin: uklonjeno: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
sr@ijekavianlatin: partija: 000000000000000000000

en: Time:
sr@ijekavianlatin: vreme:

en: New Game
sr@ijekavianlatin: Nova partija

en: Enter game number:
sr@ijekavianlatin: Unesite broj partije:

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Board Layout
sr@ijekavianlatin: Raspored table

en: Game Over: You have no moves left.
sr@ijekavianlatin: Kraj igre: nemate više poteza.

en: Game Over
sr@ijekavianlatin: Kraj igre

en: Restart
sr@ijekavianlatin: Pokreni ponovo

en: You have won!
sr@ijekavianlatin: Pobijedili ste!

en: Game number: %1
sr@ijekavianlatin: broj partije: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
sr@ijekavianlatin: uklonjeno: %1/%2  još kombinacija: %3

en: Load Game
sr@ijekavianlatin: Učitaj poziciju

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
sr@ijekavianlatin: partija K‑madžong (*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam iz fajla. Prekidam.

en: File is not a KMahjongg game.
sr@ijekavianlatin: Fajl nije partija K‑madžonga.

en: File format not recognized.
sr@ijekavianlatin: Format fajla nije prepoznat.

en: Save Game
sr@ijekavianlatin: Upisivanje pozicije

en: Could not open file for saving.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl za upisivanje.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
sr@ijekavianlatin: Željeni komplet pločica.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
sr@ijekavianlatin: Željena pozadina.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
sr@ijekavianlatin: Raspored pločica.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
sr@ijekavianlatin: Treba li na pokretanju izabrati nasumičan raspored.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
sr@ijekavianlatin: Treba li sve igre da budu rješive.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati poklapajuće pločice.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavianlatin: I&gra

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sr@ijekavianlatin: &Potez

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Mahjongg Solitaire by KDE
sr@ijekavianlatin: Madžong pasijans iz KDE‑a

en: KMahjongg
sr@ijekavianlatin: K‑madžong

en: (c) 1997, Mathias Mueller
    (c) 2006, Mauricio Piacentini
    (c) 2011, Christian Krippendorf
sr@ijekavianlatin: © 1997, Matijas Miler
    © 2006, Mauričo Pjaćentini
    © 2011, Kristijan Kripendorf

en: Mathias Mueller
sr@ijekavianlatin: Matijas Miler

en: Original Author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Christian Krippendorf
sr@ijekavianlatin: Kristijan Kripendorf

en: Current maintainer
sr@ijekavianlatin: Trenutni održavalac

en: Albert Astals Cid
sr@ijekavianlatin: Albert Astals Sid

en: Bug fixes
sr@ijekavianlatin: Ispravke grešaka

en: David Black
sr@ijekavianlatin: Dejvid Blek

en: KDE 3 rewrite and Extension
sr@ijekavianlatin: Pisanje iznova za KDE3 i proširenje

en: Michael Haertjens
sr@ijekavianlatin: Majkl Hartjens

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
sr@ijekavianlatin: Stvaranje rešivih igara zasnovano na algoritmu
    Majkla Miksa iz Gnomeovog madžonga.

en: Raquel Ravanini
sr@ijekavianlatin: Rakel Ravanini

en: SVG Tileset for KDE4
sr@ijekavianlatin: SVG pločice za KDE4

en: Richard Lohman
sr@ijekavianlatin: Ričard Loman

en: Tile set contributor and current web page maintainer
sr@ijekavianlatin: Dodatni kompleti pločica, tekući održavalac veb stranice

en: Tile set contributor and original web page maintainer
sr@ijekavianlatin: Dodatni kompleti pločica, prvobitni održavalac veb stranice

en: Benjamin Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: Code cleanup
sr@ijekavianlatin: Prečišćavanje kôda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
sr@ijekavianlatin: Trepni poklapajuće pločice pošto je prva izabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
sr@ijekavianlatin: Stvaraj rješive igre
