kmahjongg - en to sv translation catalogue (88 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Board Layout
sv: Redigera brädlayout

[ctx: @action]
en: New Board
sv: Nytt bräde

[ctx: @action]
en: Open Board
sv: Öppna bräde

[ctx: @action]
en: Save Board
sv:  Spara bräde

[ctx: @action]
en: Select
sv: Välj

[ctx: @action]
en: Move Tiles
sv: Flytta brickor

[ctx: @option:check]
en: Add Tiles
sv: Lägg till brickor

[ctx: @option:check]
en: Remove Tiles
sv: Ta bort brickor

[ctx: @action]
en: Shift Left
sv: Flytta åt vänster

[ctx: @action]
en: Shift Up
sv: Flytta uppåt

[ctx: @action]
en: Shift Down
sv: Flytta nedåt

[ctx: @action]
en: Shift Right
sv: Flytta åt höger

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
sv: Brickor: %1 Pos: %2,%3,%4

[ctx: @title:window]
en: Open Board Layout
sv: Öppna brädlayout

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
sv: Brädlayout (*.layout);;Alla filer (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
sv: Du kan bara spara med ett jämnt antal brickor.

[ctx: @title:window]
en: Save Board Layout
sv: Spara brädlayout

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
sv: Brädet har ändrats. Vill du spara ändringarna?

en: Save failed. Aborting operation.
sv: Kunde inte spara. Avbryter.

en: Removed tiles
sv: Borttagna brickor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
sv: Slumpmässig layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Download New Layouts…
sv: Ladda ner nya layouter…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
sv: Layoutinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
sv: Upphovsman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
sv: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Ready. Now it is your turn.
sv: Klar. Nu är det din tur.

en: Undo operation done successfully.
sv: Operationen ångra lyckades.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
sv: Vad vill du ångra? Du har inte gjort något ännu.

en: Your computer has lost the game.
sv: Din dator har förlorat.

[ctx: @info:status]
en: Calculating new game…
sv: Beräknar nytt spel…

en: Error generating new game!
sv: Fel vid skapande av nytt spel.

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
sv: Demo. Klicka med musknappen för att avbryta.

[ctx: @action]
en: New Numbered Game…
sv: Nytt numrerat spel…

[ctx: @action]
en: Shu&ffle
sv: &Blanda

[ctx: @action]
en: Rotate View Counterclockwise
sv: Rotera vyn moturs

[ctx: @action]
en: Rotate View Clockwise
sv: Rotera vyn medurs

[ctx: @action]
en: &Board Editor
sv: &Brädeseditor

en: Time: 0:00:00
sv: Tid: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
sv: Borttagna: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
sv: Spel: 000000000000000000000

en: Time: %1
sv: Tid: %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
sv: Nytt spel

[ctx: @label:textbox]
en: Game number:
sv: Spel nummer:

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Board Layout
sv: Brädlayout

en: Game Over: You have no moves left.
sv: Spelet slut: Du kan inte göra flera drag.

[ctx: @title:window]
en: Game Over
sv: Spelet är slut

[ctx: @action:button]
en: New Game
sv: Nytt spel

[ctx: @action:button]
en: Restart
sv: Starta om

en: You have won with a final time of %1 and a score of %2!
sv: Du vann med sluttid %1 och poäng %2.

en: Game number: %1
sv: Spel nummer: %1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
sv: Borttagna: %1/%2  Återstående kombinationer: %3

[ctx: @title:window]
en: Load Game
sv: Läs in spel

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
sv: Mahjongg-spel (*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
sv: Kunde inte läsa från fil. Avslutar.

en: File is not a KMahjongg game.
sv: Filen är inte ett Kmahjongg-spel.

en: File format not recognized.
sv: Filformatet känns inte igen.

[ctx: @title:window]
en: Save Game
sv: Spara spel

en: Could not open file for saving.
sv: Kunde inte öppna fil för att spara.

en: Do you want to save your game?
sv: Vill du spara spelet?

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
sv: Brickuppsättning att använda.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
sv: Bakgrund att använda.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
sv: Brickornas utseende.

note: i18n: ectx: label, entry (RemovedTiles), group (General)
en: Whether the removed tiles will be shown on the board.
sv: Om de borttagna brickorna visas på brädet.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
sv: Om en slumpmässig layout väljes vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
sv: Om alla spel ska kunna lösas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
sv: Om matchande brickor visas.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sv: &Drag

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: KMahjongg
sv: Kmahjongg

en: Mahjongg Solitaire by KDE
sv: Mahjongg-patiens av KDE

en: (c) 1997, Mathias Mueller
    (c) 2006, Mauricio Piacentini
    (c) 2011, Christian Krippendorf
sv: © 1997, Mathias Mueller
    © 2006, Mauricio Piacentini
    © 2011, Christian Krippendorf

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Current maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: Bug fixes
sv: Felrättningar

en: KDE 3 rewrite and Extension
sv: Omskrivning och utökning för KDE 3

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
sv: Skapa lösbara spel
    baserad på algoritm av Michael Meeks i Gnome Mahjongg

en: SVG Tileset for KDE4
sv: SVG-brickuppsättning för KDE4

en: Tile set contributor and current web page maintainer
sv: Bidrag av brickuppsättningar och nuvarande underhåll av webbsida

en: Tile set contributor and original web page maintainer
sv: Bidrag av brickuppsättningar och tidigare underhåll av webbsida

en: Code cleanup
sv: Upprensning av kod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
sv: Blinka brickor som passar ihop när den första väljes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
sv: Skapa lösbara spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
sv: Visa borttagna brickor
