kmahjongg - en to uk translation catalogue (87 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Board Layout
uk: Редагування розміщення плиток

[ctx: @action]
en: New Board
uk: Нова дошка

[ctx: @action]
en: Open Board
uk: Відкрити дошку

[ctx: @action]
en: Save Board
uk: Зберегти дошку

[ctx: @action]
en: Select
uk: Вибрати

[ctx: @action]
en: Move Tiles
uk: Пересунути плитки

[ctx: @option:check]
en: Add Tiles
uk: Додати плитки

[ctx: @option:check]
en: Remove Tiles
uk: Вилучити плитки

[ctx: @action]
en: Shift Left
uk: Зсунути ліворуч

[ctx: @action]
en: Shift Up
uk: Зсунути вгору

[ctx: @action]
en: Shift Down
uk: Зсунути вниз

[ctx: @action]
en: Shift Right
uk: Зсунути праворуч

en: Tiles: %1 Pos: %2,%3,%4
uk: Плитки: %1 Позиція: %2,%3,%4

[ctx: @title:window]
en: Open Board Layout
uk: Відкрити план дошки

en: Board Layout (*.layout);;All Files (*)
uk: компонування дошки (*.layout);;усі файли (*)

en: You can only save with a even number of tiles.
uk: Збереження можливе лише з парною кількістю плиток.

[ctx: @title:window]
en: Save Board Layout
uk: Зберегти план дошки

en: The board has been modified. Would you like to save the changes?
uk: План дошки було змінено. Бажаєте зберегти зміни?

en: Save failed. Aborting operation.
uk: Не вдалося зберегти. Скасування дії.

en: Removed tiles
uk: Прибрані плитки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomLayout)
en: Random Layout
uk: Випадкове компонування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Download New Layouts…
uk: &Отримати нові компонування…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
uk: Перегляд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Details
uk: Деталі вигляду

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
uk: Автор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
uk: Контактна інформація:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
uk: Опис:

en: Ready. Now it is your turn.
uk: Готово. Тепер ваш хід.

en: Undo operation done successfully.
uk: Повернення виконано успішно.

en: What do you want to undo? You have done nothing!
uk: Що ви хочете вернути? Ви нічого не робили!

en: Your computer has lost the game.
uk: Комп'ютер програв.

[ctx: @info:status]
en: Calculating new game…
uk: Побудова нової гри…

en: Error generating new game!
uk: Не вдалося створити нову гру!

en: Demo mode. Click mousebutton to stop.
uk: Демонстраційний режим. Клацніть, щоб зупинити.

[ctx: @action]
en: New Numbered Game…
uk: Нова пронумерована гра…

[ctx: @action]
en: Shu&ffle
uk: Пе&ремішати

[ctx: @action]
en: Rotate View Counterclockwise
uk: Обернути перегляд проти годинникової стрілки

[ctx: @action]
en: Rotate View Clockwise
uk: Обернути перегляд за годинниковою стрілкою

[ctx: @action]
en: &Board Editor
uk: Редактор &дошки

en: Time: 0:00:00
uk: Час: 0:00:00

en: Removed: 0000/0000
uk: Вилучено: 0000/0000

en: Game: 000000000000000000000
uk: Гра: 000000000000000000000

en: Time: %1
uk: Час: %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
uk: Нова гра

[ctx: @label:textbox]
en: Game number:
uk: Номер гри:

[ctx: @title:tab]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @title:tab]
en: Board Layout
uk: Компонування дошки

en: Game Over: You have no moves left.
uk: Гру завершено − не залишилося ходів.

[ctx: @title:window]
en: Game Over
uk: Гру завершено

[ctx: @action:button]
en: New Game
uk: Нова гра

[ctx: @action:button]
en: Restart
uk: Перезапустити

en: You have won with a final time of %1 and a score of %2!
uk: Ви виграли! Витрачений час — %1, рахунок — %2!

en: Game number: %1
uk: Номер гри:%1

en: Removed: %1/%2  Combinations left: %3
uk: Вилучено плиток − %1 з %2, залишається пар − %3

[ctx: @title:window]
en: Load Game
uk: Завантаження гри

en: KMahjongg Game (*.kmgame)
uk: гра KMahjongg (*.kmgame)

en: Could not read from file. Aborting.
uk: Неможливо читати з файла. Вихід.

en: File is not a KMahjongg game.
uk: Файл не є файлом гри KMahjongg.

en: File format not recognized.
uk: Формат файла не розпізнано.

[ctx: @title:window]
en: Save Game
uk: Збереження гри

en: Could not open file for saving.
uk: Не вдалося відкрити файл для збереження.

en: Do you want to save your game?
uk: Хочете зберегти гру?

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile-set to use.
uk: Набір плиток, який буде використано.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
uk: Зображення тла, яке буде використано.

note: i18n: ectx: label, entry (Layout), group (General)
en: The layout of the tiles.
uk: План розміщення плиток.

note: i18n: ectx: label, entry (RemovedTiles), group (General)
en: Whether the removed tiles will be shown on the board.
uk: Визначає, чи буде показано на дошці прибрані плитки.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomLayout), group (General)
en: Whether a random layout is chosen on startup.
uk: Визначає, чи було під час запуску вибрано випадкове компонування.

note: i18n: ectx: label, entry (SolvableGames), group (General)
en: Whether all games should be solvable.
uk: Чи всі ігри можливо закінчити.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMatchingTiles), group (General)
en: Whether matching tiles are shown.
uk: Чи показувати парні плитки.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
uk: &Ходити

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Mahjongg Solitaire by KDE
uk: Гра у маджонґ від KDE

en: (c) 1997, Mathias Mueller
    (c) 2006, Mauricio Piacentini
    (c) 2011, Christian Krippendorf
uk: © Mathias Mueller, 1997
    © Mauricio Piacentini, 2006
    © Christian Krippendorf, 2011

en: Original Author
uk: Перший автор

en: Current maintainer
uk: Поточний супровід

en: Bug fixes
uk: Виправлення помилок

en: KDE 3 rewrite and Extension
uk: Переписування для KDE 3 і розширення

en: Solvable game generation
    based on algorithm by Michael Meeks in GNOME mahjongg
uk: Створення можливих для вирішення дощок
    на основі алгоритму Майкла Мікса для GNOME Маджонґ

en: SVG Tileset for KDE4
uk: Набір плиток в SVG для KDE4

en: Tile set contributor and current web page maintainer
uk: Допомога з набором плиток і підтримка вебсторінки

en: Tile set contributor and original web page maintainer
uk: Допомога з набором плиток і підтримка вебсторінки

en: Code cleanup
uk: Чищення коду

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMatchingTiles)
en: Blink matching tiles when first one is selected
uk: Блимати плитками, що збігаються, коли обрано одну з них

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SolvableGames)
en: Generate solvable games
uk: Створювати ігри, які мають вирішення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemovedTiles)
en: Show removed tiles
uk: Показувати прибрані плитки
