kmail - en to ar translation catalogue (51 entries)

en: Save...
ar: احفظ...

[ctx: @title:window]
en: Properties for Attachment %1
ar: خصائص المرفقات %1

en:  bytes
ar: بايت

[ctx: @label]
en: TNEF Attributes
ar: خصائص TNEF

[ctx: @info]
en: Must select an item first.
ar: يجب تحديد العنصر أَوَّلاً.

[ctx: @info]
en: The selected item cannot be saved because it has an empty tag.
ar: لا يمكن حفظ العنصر المحدَّد لأنه يحتوي على وسم فارغ.

[ctx: @info]
en: Unable to open file for writing, check file permissions.
ar: تعذّر فتح الملف  للكتابة، تحقق من أذونات الملف.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
ar: سيقدِّم لك حواريّ تستطيع من خلاله ضبط الاختصارات العموميَّة للتَّطبيق.

[ctx: @action:inmenu]
en: View
ar: عرض

[ctx: @action:inmenu]
en: View With...
ar: اعرض ب ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Extract
ar: استخرج

[ctx: @action:inmenu]
en: Extract To...
ar: استخرج إلى...

[ctx: @action:inmenu]
en: Extract All To...
ar: استخرج الكلّ إلى...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: @action:inmenu]
en: Message Properties
ar: خصائص الرسالة

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Message Text
ar: أظهر نصّ الرِّسالة

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Message Text As...
ar: احفظ نصّ الرِّسالة ك ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Default Folder...
ar: المجلد المبدئيّ...

[ctx: @info:status]
en: No file loaded
ar: لم يحمل أي ملفّ

[ctx: @info]
en: Unable to open file "%1".
ar: تعذّر فتح الملفّ "%1".

[ctx: @info:status]
en: %1 attachment found | %1 attachments found
ar[0]: لم يجد مرفقاً
ar[1]: وجد مرفقاً
ar[2]: وجد مرفقين
ar[3]: وجد %1 مرافقات
ar[4]: وجد %1 مرفقاً
ar[5]: وجد %1 مرفق

[ctx: @title:window]
en: Open TNEF File
ar: افتح ملفّ TNEF

[ctx: @info]
en: There is no file selected. Please select a file an try again.
ar: لا يوجد ملفّ محدَّد، فضلًا حدَّد ملفّاً وحاول مجدَّدًا.

[ctx: @info]
en: Unable to extract file "%1".
ar: تعذّر استخراج الملفّ "%1".

[ctx: @info]
en: The message does not contain any Rich Text data.
ar: لا تحتوي الرِّسالة على بيانات نصّ غنيّ.

[ctx: @info]
en: Unable to open file "%1" for writing, check file permissions.
ar: تعذّر فتح الملف "%1" للكتابة، تحقق من أذونات الملف.

en: Open &with %1
ar: ا&فتح ب%1

[ctx: @item:inmenu Open With, %1 is application name]
en: %1
ar: ‏%1

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
ar: افتح &بـ

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
ar: أ&خرى...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
ar: افتح &ب...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملفّ

note: i18n: ectx: Menu (action)
en: &Action
ar: إ&جراء

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: الإ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

[ctx: @title:column file name]
en: File Name
ar: اسم الملف

[ctx: @title:column file type]
en: File Type
ar: نوع الملف

[ctx: @title:column file size]
en: Size
ar: الحجم

en: Viewer for mail attachments using TNEF format
ar: عارض مرفقات البريد باستخدام تنسيق TNEF

en: Copyright 2000 Michael Goffioul 
    Copyright 2012  Allen Winter
ar: الحقوق محفوظة ٢٠٠٠   Michael Goffioul 
    الحقوق محفوظة ٢٠١٢  Allen Winter

en: Author
ar: المؤلف

en: Author, Ported to Qt4/KDE4
ar: المؤلف، نُقل إلى Qt4/KDE4

en: An optional argument 'file'
ar: مُعطى اختياري 'ملفّ'

[ctx: @title:window]
en: Message Properties
ar: خصائص الرسالة

[ctx: @title:column property name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column property value]
en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mDescriptionLabel)
en: Description:
ar: الوصف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mIndexLabel)
en: Index:
ar: الفهرس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mDisplayLabel)
en: Comment:
ar: التعليق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSizeLabel)
en: File size:
ar: حجم الملفّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mMimeLabel)
en: MIME type:
ar: نوع تنسيق الملف:
