kmail - en to ar translation catalogue (1293 entries)

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
ar: مرحبًا بك في «بريدك %1»

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
ar: «بريدك» هو عميل بريد لكِيدِي، صُمّم ليتوافق بالكامل مع مقاييس التّراسل عبر الإنترنت متضمّنة IMAP، وPOP3 وSMTP.

en: KMail has many powerful features that are described in the <a href='help:/kmail2/index.html'>documentation</a>.
ar: لِ‍«بريدك» مزايا قوّيّة عديدة مشروحة في <a href='help:/kmail2/index.html'>التّوثيق</a>.

en: Important changes since last version:
ar: أهمّ التّغييرات منذ آخر إصدارة:

en: Some of the new features in this release of KMail include:
ar: بعض مزايا الإصدارة الجديدة من ‍«بريدك» تتضمّن:

en: Please take a moment to fill in the KMail configuration panel at Settings->Configure KMail. You need to create at least a default identity and incoming as well as outgoing mail account.
ar: رجاءً خُذ بعض الوقت واملأ لوحة ضبط «بريدك» من ”إعدادات->اضبط «بريدك»“. نحتاج إلى إنشاء هويّة مبدئيّة (على الأقلّ) كما وحسابي بريد صادر ووارد.

en: We hope that you will enjoy KMail.
ar: نأمل أن تستمتع بِ‍«بريدك».

en: Thank you,
ar: شكرًا لك،

en: The KMail Team
ar: فريق «بريدك»

en: Maintainer
ar: المصين

en: Former maintainer
ar: المصين السّابق

en: Original author
ar: المؤلّف الأصليّ

en: Former co-maintainer
ar: المساعد السّابق للمصين

en: Former core developer
ar: المطوّر السّابق للّب

en: Core developer
ar: مطوّر اللب

en: Documentation
ar: التّوثيق

en: Japanese language support
ar: دعم اللغة اليابانية

en: Numerous technical corrections
ar: تصحيحات تقنية هائلة

en: System tray notification
ar: إخطارات صينيّة النّظام

en: Patch for PGP
ar: رقعة لـPGP

en: Crypto support
ar: دعم التشفير

en: Improved internal program documentation
ar: حسن توثيق البرنامج من الداخل

en: Major contributor, still active
ar: مُساهم رئيسيٌّ , نَشِط

en: Added maildir support
ar: أضاف دعم maildir

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
ar: دعم PGP 6 وتحسينات أخرى لدعم التّعمية

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
ar: الدّعم الأصليّ للتّعمية ودعم PGP 2 وPGP 5

en: GnuPG support
ar: دعم GnuPG

en: Major contributor
ar: مُساهم رئيسيٌّ

en: Various and sundry bug fixes
ar: إِصلاح عِلّل مُتنوعة ومختلفة

en: Improved asynchronous processes
ar: عمليات لا مُتزامنة محسَّنة

en: Enhanced configuration dialogs
ar: حسن حواريّ الضبط

en: Notes/calendar integration
ar: تكامل الملاحظات والتقويم

en: Improve efficiency and consistency of code
ar: تَحسِين كفاءة وتماسُك التَّعليمات البرمجيَّة

en: New message list and new folder tree
ar: قائمة رسائل جديدة وشجرة مجلّدات جديدة

en: Many valuable contributions
ar: العديد من المساهمات القيِّمة

en: Killed lots of bugs
ar: أصلح الكثير من العلل

en: Smiley-->emoticons processing
ar: المبتسمة-->معالجة الوجوه التَّعبيريَّة

en: Improve 'Mark Message as' popup menu
ar: تحسين قائمة السياق "علّم الرسالة كمقروءة"

en: Bugzilla maintenance
ar: صيانة Bugzilla

en: Improved execution speed
ar: سرعة تنفيذ محسَّنة

en: Optionally compress attachments
ar: أضاف ضغط المرفقات اختياريا

en: Added spam status to fancy headers
ar: أضاف حالة البريد غير المرغوب في التَّرويسات المزيَّنة

en: Implemented todo status handling
ar: حسن معالجة حالة المهام

en: Bug fixes, code cleanup
ar: إصلاح العِلّل وتنظيم التَّعليمات البرمجيَّة

en: LDAP support, maintenance
ar: دعم وصيانة LADP

en: Major contributor to Akonadi
ar: مُساهم رئيسيٌّ في «أكونادي»

en: Documentation, still active
ar: التّوثيق، نَشِط

en: Substantial contributor, still active
ar: مُساهم أساسي, نَشِط

en: Anti-virus support
ar: دعم مضادّات الفيروسات

en: Fixed widget styles
ar: أصلح مظهر البرنامج

en: Bug fixes
ar: إصلاح العِلّل البرمجيَّة

en: Several patches
ar: رقع متعدّدة

en: Enable external reference loading for a whole folder
ar: فعّل تحميل مرجع خارجي لكامل المجلد

en: Delete an entire thread
ar: أضاف إمكانية حذف كامل السلسلة

en: POP filters
ar: مرشّحات POP

en: Patch Solaris crash
ar: رُقعة انهيار نظام Solaris

en: Choice of fonts for new/unread/important messages
ar: اختيار خطوط للرّسائل الجديدة/غير المقروءة/ المهمّة

en: Fix Quick Search keyboard navigation
ar: أصلح التنقل لوحة المفاتيح في البحث السريع

en: Fix drag and drop from address book to composer
ar: إِصلاح السَّحْب والْإفلات من دفتر العناوين للمؤَلِّف

en: Substantial contributor
ar: مُساهم أساسي

en: Improve configuration dialog
ar: حسن حواريّ الضبط

en: Improved message importing
ar: حسن استيراد الرسائل

en: Improve status bar messages
ar: حسّن رسائل شريط الحالة

en: Patch for window resizing problem
ar: رُقعة لمُشكلة تحجيم النَّافذة

en: Optimize qt-cast; fix QUrl()
ar: حسَّن qt-cast؛ إصلاح ()QUrl

en: Usability tests and improvements
ar: تجارب وتحسينات لقابليّة الاستخدام

en: Patch composer configuration
ar: رقعة إعدادات المؤلّف

en: Ägypten and Kroupware project management
ar: إدارة مشروعيّ Ägypten وKroupware

en: Improved HTML support
ar: دعم HTML مطوّر

en: X-Face support
ar: دعم وجه-إكس

en: Automated recipient selection
ar: أتمتت تحديد المستلم

en: Beta testing of PGP 6 support
ar: تجريب اختباريّ لدعم PGP 6

en: Bug fixes, cleaned up context menus
ar: إصلاح العِلّل البرمجيَّة, تنظيم القوائم المنبثقة

en: Port to MS Windows®
ar: انقل إلى مايكروسوفت ويندوز

en: IM status indicator
ar: مُؤشِّر حالة IM

en: Improve layout of recipients editor
ar: حسّن تخطيط محرَّر المستلمين

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
ar: طابع زمنيّ لرسائل حالة 'اكتمل النّقل'

en: Multiple encryption keys per address
ar: عدّة مفاتيح تعمية لكلّ عنوان

en: Improved icon/image processing
ar: معالجة أيقونة/صورة مُحسَّنة

en: Fixed many IMAP bugs
ar: أصلح العديد من علَّل IMAP

en: KMail
ar: بريدك

en: KDE Email Client
ar: عميل بريد لكِيدِي

en: Copyright © %1, KMail authors
ar: حقوق النَّشر © %1، مُؤلفو بريدك

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
ar: القائمة البريديّة

[ctx: @option:check]
en: Folder holds a mailing list
ar: يحمل المجلّدُ قائمة بريديّة

[ctx: @action:button]
en: Detect Automatically
ar: اكتشف آليًّا

en: Mailing list description:
ar: وصف القائمة البريديّة:

en: Browser
ar: المتصفّح

en: Preferred handler:
ar: المُعالج المفضّل:

[ctx: @action:button]
en: Invoke Handler
ar: ادعُ المُعالج

en: Address type:
ar: نوع العنوان:

[ctx: @label:textbox]
en: URL for mailing list posting:
ar: عنوان قائمة النشر البريديّة:

en: Subscribe to List
ar: اشتراك بالقائمة

en: Post to List
ar: بعث إلى القائمة

en: Unsubscribe From List
ar: إزالة الاشتراك بالقائمة

en: List Archives
ar: سرد الأرشيفات

en: List Help
ar: سرد المساعدة

en: Not available
ar: غير متوفّر

en: Not available.
ar: غير متوفّر.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
ar: تعذّر على «بريدك» اكتشاف أيّة قوائم بريديّة في هذا المجلّد.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
ar: تعذّر على «بريدك» اكتشاف قائمة بريديّة كليًّا في هذا المجلد. فضلًا املأ العناوين يدويًّا.

[ctx: @title:tab Quota page.]
en: Quota
ar: الحصّة

[ctx: @label:textbox]
en: Usage:
ar: الاستخدام:

[ctx: @label:textbox]
en: Status:
ar: الحالة:

en: %p% full
ar: ممتلئ بنسبة %p٪

en: %1 of %2 used
ar: استُخدمت %1 من %2

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
ar: الاختصار

[ctx: @label:textbox]
en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
ar: <qt>لاختيار مفتاح أو تجميعة مفاتيح لتحدّد المجلّد الحاليّ، انقر الزّرّ أدناه واضغط المفتاح/المفاتيح التي تريد ربطها بهذا المجلّد.</qt>

[ctx: @title:tab Templates settings page.]
en: Templates
ar: القوالب

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
ar: العرض

[ctx: @option:check]
en: Use custom &icons
ar: استخدم أي&قونات مخصّصة

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
ar: ال&عاديّة:

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
ar: &غير المقروءة:

en: (%1%)
ar: (%1٪)

en: Retrieval Options
ar: خيارات الاسترجاع

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
ar: الهويّات

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
ar: الاستقبال

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
ar: الإرسال

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
ar: خادوم  LDAP

[ctx: @label:textbox]
en: Outgoing accounts (add at least one):
ar: حسابات الإرسال (أضف واحدًا على الأقلّ):

[ctx: @option:check]
en: &Confirm action
ar: &تأكيد إجراء

en: Before sending:
ar: قبل الإرسال:

[ctx: @option:check]
en: Check spelling
ar: دقّق الهجاء

en: Never Automatically
ar: غير آليّ أبدًا

en: On Manual Mail Checks
ar: عند التماس البريد يدويًّا

en: On All Mail Checks
ar: عند كلّ التماس للبريد

en: Send &messages in outbox folder:
ar: أرسل الرّ&سائل في مجلّد الصّادر:

en: Send Now
ar: أرسل الآن

en: Send Later
ar: أرسل لاحقًا

en: Defa&ult send method:
ar: طريقة الإرسال ال&مبدئيّة:

[ctx: @option:check]
en: Enable Undo Send
ar: فعّل التَّراجع عن الإرْسال

en: Add Mail Account…
ar: أضف حساب بريد…

en: Custom Account…
ar: خصّص الحساب…

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
ar: ضمّن في التماس البريد اليدويّ

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
ar: بدّل إلى عدم الاتّصال عند إطفاء «بريدك»

[ctx: @action]
en: Check mail on startup
ar: التمس البريد عند البدء

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
ar: وكيل إخطار البريد الجديد غير مسجّل. فضلًا راسل مديرك.

en: General
ar: عامّ

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Colors
ar: الألوان

en: Layout
ar: التّخطيط

en: Message List
ar: قائمة الرّسائل

en: Message Tags
ar: وسوم الرّسائل

en: Message Body
ar: متن الرّسالة

en: Message List - Unread Messages
ar: قائمة الرّسائل - الرّسائل غير المقروءة

en: Message List - Important Messages
ar: قائمة الرّسائل - الرّسائل المهمّة

en: Message List - Action Item Messages
ar: قائمة الرّسائل - رسائل العناصر الإجرائيّة

en: Fixed Width Font
ar: الخطّ ثابت العرض

en: Composer
ar: المؤلّف

en: Printing Output
ar: خرج الطّباعة

[ctx: @option:check]
en: &Use custom fonts
ar: ا&ستخدم خطوطًا مخصّصة

[ctx: @label:textbox]
en: Apply &to:
ar: طبّق &على:

en: Quoted Text - First Level
ar: النّصّوص المقتبسة - المستوى الأوّل

en: Quoted Text - Second Level
ar: النّصّوص المقتبسة - المستوى الثّاني

en: Quoted Text - Third Level
ar: النّصّوص المقتبسة - المستوى الثّالث

en: Link
ar: الوصلات

en: Unread Message
ar: الرّسائل غير المقروءة

en: Important Message
ar: الرّسائل المهمّة

en: Action Item Message
ar: رسائل العناصر الإجرائيّة

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
ar: خلفيّة شريط حالة HTML - لا رسائل HTML

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
ar: مقدّمة شريط حالة HTML - لا رسائل HTML

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
ar: خلفيّة شريط حالة HTML - رسالة HTML

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
ar: مقدّمة شريط حالة HTML - رسالة HTML

[ctx: @option:check]
en: &Use custom colors
ar: ا&ستخدم ألوانًا مخصّصة

[ctx: @option:check]
en: Recycle colors on deep &quoting
ar: كرّر الألوان عند الا&قتباس العميق

[ctx: @option:check]
en: &Do not change color from original HTML mail
ar: لا &تُعدِّل اللَّون من بريد HTML الأصلي

[ctx: @label:textbox]
en: Close to quota threshold:
ar: عتبة الاقتراب من الحصّة:

[ctx: @option:check]
en: Show folder quick search field
ar: أظهر حقل البحث السّريع في المجلّدات

[ctx: @option:radio]
en: Never
ar: البتة

[ctx: @label]
en: Show favorite folders view:
ar: أظهر عرضًا للمجلّدات المفضّلة:

[ctx: @option:radio]
en: As icons
ar: كأيقونات

[ctx: @option:radio]
en: As list
ar: كقائمة

[ctx: @option:radio]
en: Always
ar: دائمًا

[ctx: @label]
en: Folder tooltips:
ar: تلمحيات المجلّدات:

en: Sta&ndard format (%1)
ar: النّسق ال&قياسيّ (%1)

en: Locali&zed format (%1)
ar: النّسق المُو&طّن (%1)

en: Smart for&mat (%1)
ar: النّسق ال&ذّكيّ (%1)

en: C&ustom format:
ar: نسق مخ&صّص:

en: Default aggregation:
ar: التّجميع المبدئيّ:

en: Default theme:
ar: السّمة المبدئيّة:

[ctx: @label:textbox]
en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information…</a></qt>
ar: <qt><a href="whatsthis1">معلومات عن النّسق المخصّص…</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
ar: <html dir="rtl"><p><strong>يمكن استخدام هذه التّعبيرات للتّاريخ:</strong></p><ul><li>d - اليوم كعدد بلا صفر بادئ (1-31)</li><li>dd - اليوم كعدد بصفر بادئ (01-31)</li><li>ddd - اسم اليوم المختصر (إثن - أحد)</li><li>dddd - اسم اليوم الطّويل (الإثنين - الأحد)</li><li>M - الشّهر كعدد بلا صفر بادئ (1-12)</li><li>MM - الشّهر كعدد بصفر بادئ (01-12)</li><li>MMM - اسم الشّهر المختصر (ينا - فبر)</li><li>MMMM - اسم الشّهر الطّويل (يناير - فبراير)</li><li>yy - السّنة كعدد بخانتين (00-99)</li><li>yyyy - السّنة كعدد بأربع خانات (0000-9999)</li></ul><p><strong>يمكن استخدام هذه التّعبيرات للوقت:</strong></p> <ul><li>h - السّاعة بلا صفر بادئ (0-23 أو 1-12 إن كان عرض ص/م)</li><li>hh - السّاعة بصفر بادئ (00-23 أو 01-12 إن كان عرض ص/م)</li><li>m - الدّقائق بلا صفر بادئ (0-59)</li><li>mm - الدّقائق بصفر بادئ (00-59)</li><li>s - الثّواني بلا صفر بادئ (0-59)</li><li>ss - الثّواني بصفر بادئ (00-59)</li><li>z - الملّي ثانية بلا أصفار بادئة (0-999)</li><li>zzz - الملّي ثانية بأصفار بادئة (000-999)</li><li>AP - حوّل إلى عرض ص/م. ستُستبدل AP ب‍"ص" أو "م".</li><li>ap - بدّل إلى عرض ص/م. ستُستبدل ap ب‍"ص" أو "م".</li><li>Z - المنطقة الزّمنيّة كصيغة رقميّة (-0500)</li></ul><p><strong>سأتجاهل كلّ المحارف المدخلة الأخرى.</strong></p></html>

en: Date Display:
ar: اعرض التَّاريخ:

[ctx: @option:check]
en: Display Own Identity
ar: اعرض هويتك

en: Message Window
ar: نافذة الرّسائل

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
ar: أغلق نافذة الرّسالة المستقلّة بعد الرّد عليها أو تمريرها

en: System Tray
ar: صينيّة النّظام

[ctx: @option:check]
en: Enable system tray icon
ar: فعّل أيقونة صينيّة النّظام

[ctx: @option:check]
en: Start minimized to tray
ar: بدء مُصغّراً إلى الصينيّة

[ctx: @option:check]
en: Show unread email in Taskbar
ar: أظهر البريد غير المقروء في شريط المهام

en: Plasma activities
ar: أنشطة بلازما

[ctx: @option:check]
en: Enable
ar: مكّن

en: A&vailable Tags
ar: الوسوم المتو&فّرة

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new tag
ar: أضف وسمًا جديدًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove selected tag
ar: احذف الوسم المحدّد

[ctx: @info:tooltip]
en: Increase tag priority
ar: زِد أولويّة الوسم

[ctx: @info:tooltip]
en: Decrease tag priority
ar: أنقص أولويّة الوسم

en: Ta&g Settings
ar: إعدادات الو&سم

en: Delete
ar: احذف

en: Do you want to remove tag '%1'?
ar: أتريد إزالة الوسم '%1'؟

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
ar: أزل الوسم

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
ar: تعذّر إنشاء الوسم. ثمّة وسم آخر بنفس الاسم بالفعل.

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
ar: عامّ

en: Standard Templates
ar: القوالب القياسيّة

en: Custom Templates
ar: القوالب المخصّصة

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
ar: المواضيع

en: Headers
ar: التّرويسات

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
ar: المرفقات

en: Autocorrection
ar: التّصحيح الآليّ

en: Auto Resize Image
ar: التّغيير الآليّ لحجم الصّورة

[ctx: @title:group]
en: Signature
ar: التّوقيع

en: Automatically insert the configured signature when starting to compose a message
ar: أدرج آليًّا التّوقيع المُعدّ عند بدء كتابة رسالة

en: Insert the signature above any quoted text
ar: أدرج التّوقيع فوق أيّ نصّ مُقتبس

en: Insert the RFC-compliant signature separator (two dashes and a space on a line) before the signature
ar: أدخل فاصل التوقيع المتوافق مع RFC (شرطتان ومسافة في سطر) قبل التوقيع

en: When replying, do not quote any existing signature
ar: لا تقتبس التّوقيع الموجود عند الرّدّ

[ctx: @title:group]
en: Format
ar: التّنسيق

en: When replying, only quote the selected text (instead of the complete message), if there is text selected in the message window.
ar: اقتبس عند الرّدّ النّصّ المحدّد فقط (بدلًا من كلّ الرّسالة)، هذا إن كان هناك نصّ محدّد في نافذة الرّسالة.

en: When replying, add quote signs in front of all lines of the quoted text, even when the line was created by adding an additional line break while word-wrapping the text.
ar: أضف عند الرّدّ علامات الاقتباس أمام كلّ أسطر النّصّ المقتبس، حتّى إن أُنشئ السّطر بإضافة كاسر سطريّ إضافيّ أثناء لفّ كلمات النّصّ.

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
ar: فعّل طيّ الكلمات الآليّ عند العرض المحدّد

en: Set the text width for automatic word wrapping
ar: اضبط عرض النّصّ لطيّ كلماته آليًّا

en: When replying or forwarding, quote the message in the original format it was received. If unchecked, the reply will be as plain text by default.
ar: اقتبس عند الرّدّ أو التّمرير الرّسالةَ تمامًا كما استُلمت. إن لم تؤشّر عليه فسيكون الرّد نصًّا صرفًا مبدئيًّا.

en: Format the plain text part of a message from the HTML markup. Bold, italic and underlined text, lists, and external references are supported.
ar: نسق جزء النص العادي من رسالة من علامة HTML. النص الغامق والمائل والمسطر والقوائم والمراجع الخارجية مدعومه.

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
ar: ضمن السّياق

en: As Attachment
ar: كمرفق

en: Set the default forwarded message format
ar: اضبط النّسق المبدئيّ للرّسالة الممرّرة

[ctx: @label:textbox]
en: Default forwarding type:
ar: نوع التّمرير المبدئيّ:

[ctx: @title:group]
en: Recipients
ar: المستلمون

[ctx: @info:tooltip]
en: Warn if too many recipients are specified
ar: حذّرني إن حدّدت الكثير من المستلمين

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the maximum number of recipients for the warning
ar: حدّد أقصى عدد من المستلمين قبل التّحذير

en: Only allow this many recipients to be specified for the message. This applies to doing a "Reply to All", entering recipients manually or using the "Select…" picker.  Setting this limit helps you to avoid accidentally sending a message to too many people.  Note, however, that it does not take account of distribution lists or mailing lists.
ar: اسمح فقط لهذا العدد من المستلمين بتحديده في الرّسالة. هذا يُطبّق عل ”الرّدّ على الكلّ“، أو إدخال المستلمين يدويًّا أو استخدام منتقي ”اختر…“. ضبط هذا الحدّ يساعدك في تجنّب إرسال رسالة إلى العديد من النّاس بالخطأ. مع ذلك، لاحظ أنّ الخيار لا يأخذ قوائم التّوزيع أو القوائم البريديّة بعين الاعتبار.

en: Remember recent addresses entered, and offer them for recipient completion
ar: تذكّر آخر العناوين المُدخلة ووفّرها لإكمال المستلمين

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
ar: لا تحفظ

[ctx: @label:textbox]
en: Maximum recent addresses retained:
ar: الحد الأعلى للعناوين الحديثة المحفوظة:

en: The maximum number of recently entered addresses that will be remembered for completion
ar: الحد الأقصى لعدد العناوين المدخلة مؤخرًا والتي ستحفظ لاستكمالها

[ctx: @action:button]
en: Configure Completion…
ar: اضبط الإكمال…

[ctx: @title:group]
en: Autosave
ar: احفظ آليّا

en: No autosave
ar: لا تحفظ آليًّا

[ctx: Interval suffix]
en: %v minute | %v minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %v دقائق
ar[4]: %v دقيقة
ar[5]: %v دقيقة

en: Automatically save the message at this specified interval
ar: احفظ الرّسالة آليًّا كلّ س دقيقة

en: Repl&y Subject Prefixes
ar: بادئات عنوان ال&رّدّ

[ctx: @label:textbox]
en: Recognize any sequence of the following prefixes (entries are case-insensitive regular expressions):
ar: تعرّف على أيّ بادئة من القائمة الآتية (المدخلات هي تعبيرات نمطيّة غير حسّاسة للحالة):

en: A&dd…
ar: أ&ضف…

en: Re&move
ar: أ&زل

en: Mod&ify…
ar: عدّل…

en: Enter new reply prefix:
ar: أدخل بادئة ردّ جديدة:

en: Do you want to remove reply prefix?
ar: أتريد إزالة بادئة الرَّد؟

en: Reply Prefix:
ar: بادئة الردّ:

en: For&ward Subject Prefixes
ar: بادئات عنوان التّم&رير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
ar: أز&ل

en: Add…
ar: أضف…

en: Modify…
ar: عدّل…

en: Enter new forward prefix:
ar: أدخل بادئة تمرير جديدة:

en: Do you want to remove forward prefix?
ar: أتريد إزالة بادئة التَّمرير؟

en: Forward Prefix:
ar: بادئة التَّمرير:

[ctx: @option:check]
en: &Use custom message-id suffix
ar: ا&ستخدم سابقة مخصّصة لمعرّف الرّسالة

[ctx: @label:textbox]
en: Custom message-&id suffix:
ar: سابقة مخصّصة لم&عرّف الرّسالة:

[ctx: @label:textbox]
en: Define custom mime header fields:
ar: عرّف حقول ترويسة MIME المخصّصة:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
ar: &جديد

[ctx: @action:button]
en: Re&move
ar: أ&زل

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
ar: الا&سم:

[ctx: @label:textbox]
en: &Value:
ar: ال&قيمة:

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
ar: 'نوع-المحتوى' سلسلة غير مُجازة. لن تحفظ هذه التَّرويسة.

[ctx: @title:window]
en: Invalid header
ar: ترويسة غير صالحة

[ctx: @option:check]
en: E&nable detection of missing attachments
ar: ف&عّل اكتشاف المرفقات المفقودة

[ctx: @label:textbox]
en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
ar: تعرّف على أيّ كلمة من الآتي كإشارة إلى إرفاق ملفّ:

en: Enter new key word:
ar: أدخل كلمة مفتاحيّة جديدة:

en: Do you want to remove this attachment word?
ar: هل تريد إزالة كلمة المرفق هذه؟

en: Attachment Word:
ar: كلمة الملحق:

[ctx: @label:textbox]
en: Maximum Attachment Size:
ar: أقصى حجم للملحق:

[ctx: spinbox suffix: unit for kilobyte]
en:  kB
ar:  ك.بتّ

en: No limit
ar: لا حدّ

[ctx: @action]
en: Add
ar: أضف

[ctx: @action]
en: Remove
ar: أزل

en: Folders
ar: المجلّدات

en: Invitations
ar: الدّعوات

en: Printing
ar: الطّباعة

en: User Feedback
ar: مشاركة بياناتك

en: Check Before Send Plugins
ar: ملحقات التحقّق قبل الإرسال

en: Composer Plugins
ar: ملحقات المؤلّف

en: Grammar Checker Plugins
ar: ملحقات مُدقِّق القواعد

en: Tools Plugins
ar: ملحقات الأدوات

en: Editor Plugins
ar: ملحقات المحرّر

en: Message Viewer
ar: عارض الرّسائل

en: Webengine Plugins
ar: ملحقات محرّك الوبّ

en: Header Style Plugins
ar: ملحقات أنماط التّرويسات

en: Text Conversion Plugins
ar: ملحقات تحويل النَّص

en: Misc
ar: متنوّع

en: Confirm Deleting Emails Plugins
ar: ملحقات تأكيد حذف البريد الإلكترونيِّ

en: Akonadi Agents
ar: عملاء «أكونادي»

en: Reading
ar: القراءة

en: Message Disposition Notifications
ar: إخطارات ترتيب الرّسائل

en: Encryption
ar: التشفير

en: S/MIME Validation
ar: تحقّق S/MIME

en: Email Address:
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ:

en: Do you want to remove this email address?
ar: أتريد إزالة عنوان هذا البريد؟

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
ar: تغيير إعداد HTML العموميّ سيلغي كلّ القيم الخاصّة بالمجلّد.

en: %v day | %v days
ar[0]: لا أيّام
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومان
ar[3]: %v أيّام
ar[4]: %v يومًا
ar[5]: %v يوم

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
ar: إعدادات GnuPG

[ctx: @label:textbox]
en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
ar: الوحدة ناقصة. رجاءً افحص التّثبيت لديك. توفّر «كليوبترا» هذه الوحدة.

en: GnuPG Configure Module Error
ar: خطأ في وحدة ضبط GnuPG

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ar: يتطلّب هذا الخيار الإصدارة 0.9.0 فأعلى من dirmngr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
ar: لا وكيل

en: (Current system setting: %1)
ar: (إعداد النّظام الحاليّ: %1)

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
ar: انتقِ مراسلا

en: Select
ar: حدّد

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
ar: أرشيف

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
ar: أرشف مجلّدًا

[ctx: @action]
en: Archive
ar: أرشف

[ctx: @label:textbox]
en: &Folder:
ar: الم&جلّد:

[ctx: @label:textbox]
en: F&ormat:
ar: ال&نّسق:

en: Compressed Zip Archive (.zip)
ar: أرشيف Zip مضغوط (‎.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
ar: أرشيف غير مضغوط (‎.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
ar: أرشيف Tar مضغوط ب‍BZ2 ‏(‎.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
ar: أرشيف Tar مضغوط ب‍GZ ‏(‎.tar.gz)

[ctx: @label:textbox]
en: &Archive File:
ar: ملفّ الأر&شيف:

en: Archive file (*.tar *.zip *.tar.gz *.tar.bz2)
ar: ملف أرشيف (*.tar *.zip *.tar.gz *.tar.bz2)

[ctx: @option:check]
en: &Delete folder and subfolders after completion
ar: ا&حذف المجلّد وكلّ مجلّداته الفرعيّة عند الاكتمال

[ctx: @option:check]
en: Archive all subfolders
ar: أرشف كلّ المجلّدات الفرعيّة

en: Please select the folder that should be archived.
ar: فضلًا اختر مجلّدًا تريد أرشفته.

[ctx: @title:window]
en: No folder selected
ar: لم تختر مجلّدًا

[ctx: @title:window]
en: Notification
ar: إخطار

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
ar[0]: لا مرفقات (%2)
ar[1]: مرفق واحد (%2)
ar[2]: مرفقان (%2)
ar[3]: %1 مرفقات (%2)
ar[4]: %1 مرفقًا (%2)
ar[5]: %1 مرفق (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide attachment list
ar: أخفِ قائمة المرفقات

[ctx: @info:tooltip]
en: Show attachment list
ar: أظهر قائمة المرفقات

en: KMail2
ar: بريدك2

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
ar: اختر القاموس المُستخدم لتدقيق هجاء هذه الرّسالة

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
ar: اختر مجلّد البريد المُرسل حيث ستُحفظ نسخة من هذه الرّسالة

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the outgoing account to use for sending this message
ar: اختر حساب الصّادر لاستخدامه في إرسال هذه الرّسالة

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the "From:" email address for this message
ar: اضبط عنوان بريد ”من:“ الإلكترونيّ لهذه الرّسالة

[ctx: @label:textbox]
en: &Identity:
ar: ال&هويّة:

[ctx: @label:textbox]
en: &Dictionary:
ar: ال&قاموس:

[ctx: @label:textbox]
en: &Sent-Mail folder:
ar: مجلّد البريد المُر&سل :

[ctx: @label:textbox]
en: &Mail transport:
ar: نقل البري&د:

[ctx: sender address field]
en: &From:
ar: &من:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
ar: الم&وضوع:

[ctx: @title:window]
en: Composer
ar: المؤلّف

en: &Send Mail
ar: أرسل ال&بريد

en: &Send Mail Via
ar: أ&رسل البريد عبر

en: Send
ar: أرسل

en: Send &Later
ar: أرسل لا&حقًا

en: Send &Later Via
ar: أرسل لا&حقًا عبر

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
ar: صُفّ

en: Save as &Draft
ar: احفظ ك&مسودّة

en: Save email in Draft folder
ar: احفظ الرّسالة في مجلّد المسودّات

en: Save as &Template
ar: احفظ ك&قالب

en: Save email in Template folder
ar: احفظ الرّسالة في مجلّد القوالب

en: Save as &File
ar: احفظ كمل&فّ

en: Save email as text or html file
ar: احفظ الرّسالة كملفّ نصّيّ أو HTML

en: &Insert Text File…
ar: أ&درج ملفًّا نصّيًّا…

en: &Insert Recent Text File
ar: أ&درج ملفًّا نصّيًّا حديثًا

en: &Address Book
ar: &دفتر العناوين

en: Open Address Book
ar: افتح دفتر العناوين

en: &New Composer
ar: كاتب &جديد

[ctx: @action]
en: Select &Recipients…
ar: حدّد ال&مستلمين…

[ctx: @action]
en: Save &Distribution List…
ar: احفظ قائمة ال&تّوزيع…

[ctx: @action]
en: Paste as Attac&hment
ar: ألصق ك&مرفق

[ctx: @action]
en: Cl&ean Spaces
ar: ام&حُ الفراغات

[ctx: @action]
en: Use Fi&xed Font
ar: استخدم &خطًّا ثابتًا

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
ar: &عاجل

[ctx: @action]
en: &Request Disposition Notification
ar: ا&طلب إخطار التّجميع

[ctx: @action]
en: &Request Delivery Confirmation
ar: ا&طلب تأكيد التسليم

[ctx: @action]
en: &Wordwrap
ar: طيّ ال&كلمات

[ctx: @action]
en: &Snippets
ar: ال&قصاصات

[ctx: @action]
en: &Automatic Spellchecking
ar: دقّق اله&جاء آليًّا

[ctx: @action]
en: Rich Text Editing
ar: تحرير النّصّ الغنيّ

en: Rich Text
ar: النّصّ الغنيّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle rich text editing mode
ar: افتح/أغلق وضع تحرير النّصّ الغنيّ

[ctx: @action]
en: &All Fields
ar: &كلّ الحقول

[ctx: @action]
en: &Identity
ar: ال&هويّة

[ctx: @action]
en: &Dictionary
ar: ال&قاموس

[ctx: @action]
en: &Sent-Mail Folder
ar: مجلّد البريد المُر&سل

[ctx: @action]
en: &Mail Transport
ar: نقل ال&بريد

[ctx: @action]
en: &From
ar: &من

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
ar: المو&ضوع

[ctx: @action]
en: Append S&ignature
ar: أضف ال&تّوقيع

[ctx: @action]
en: Pr&epend Signature
ar: ار&فق التّوقيع

[ctx: @action]
en: Insert Signature At C&ursor Position
ar: أدرج التّوقيع مكان المؤ&شر

en: &Spellchecker…
ar: &مدقّق الهجاء…

en: Spellchecker
ar: مدقّق الهجاء

en: &Encrypt Message
ar: &عمّ الرّسالة

en: Encrypt
ar: عمّ

en: &Sign Message
ar: و&قّع الرّسالة

en: Sign
ar: وقّع

en: &Cryptographic Message Format
ar: &تنسيق رسالة التعمية

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a cryptographic format for this message
ar: حدد تّنسيق التعمية لهذه الرِّسالة

en: Create Follow Up Reminder…
ar: أنشئ تذكير بالمتابعة…

en: Configure KMail…
ar: ا&ضبط «بريدك»…

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ar: <qt>سيخفي هذا شريط القوائم نهائيًّا. يمكنك إظهاره مجدّدًا بكتابة %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
ar: أخفِ شريط القوائم

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
ar:  السّطر: %1

[ctx: @label:textbox]
en:  Column: %1
ar:  العمود: %1

en: OVR
ar: كتابة

en: INS
ar: إدراج

en: Spellcheck: on
ar: تدقيق الهجاء: مفعّل

en: Spellcheck: off
ar: تدقيق الهجاء: معطّل

en: Re&save as Template
ar: أعد &حفظه كقالب

en: &Save as Draft
ar: ا&حفظ كمسودّة

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
ar: أعد حفظ هذه الرّسالة في مجلّد القوالب لتستطيع استخدامها لاحقًا.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
ar: احفظ هذه الرّسالة في مجلّد المسودّات لتستطيع لاحقًا تحريرها أو إرسالها.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
ar: أتريد حفظ الرّسالة لوقت لاحق أو إهمالها؟

[ctx: @title:window]
en: Close Composer
ar: أغلق الكاتب

[ctx: @title:window]
en: Autosave Message Failed
ar: فشل حفظ الرّسالة آليًّا

[ctx: @title:window]
en: Sending Message Failed
ar: فشل إرسال الرّسالة

[ctx: @title:window]
en: Insert File
ar: أدرج ملفًّا

[ctx: @action]
en: Add as &Inline Image
ar: أضف كصورة &سياقيّة

[ctx: @action]
en: Add as &Attachment
ar: أضف ك&مرفق

[ctx: @title:window]
en: KMail
ar: بريدك

en: Name of the attachment:
ar: اسم المرفق:

en: Attachment name can't be empty
ar: لا يُمكن أن يكُون اسم المُرفق فارغ

[ctx: @title:window]
en: Invalid Attachment Name
ar: اسم مرفق غير صالح

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
ar[0]: أضف المسار في الرّسالة
ar[1]: أضف المسار في الرّسالة
ar[2]: أضف المساران في الرّسالة
ar[3]: أضف المسارات في الرّسالة
ar[4]: أضف المسارات في الرّسالة
ar[5]: أضف المسارات في الرّسالة

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
ar[0]: أضف الملفّ &كملحق
ar[1]: أضف الملفّ &كملحق
ar[2]: أضف الملفّان &كملحقات
ar[3]: أضف الملفّات &كملحقات
ar[4]: أضف الملفّات &كملحقات
ar[5]: أضف الملفّات &كملحقات

[ctx: @title:window]
en: Insert clipboard text as attachment
ar: أدرج نصّ الحافظة كمرفق

en: unnamed
ar: غير معنون

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
ar: <qt><p>لتوقّع هذه الرّسالة عليك أوّلًا تعريف مفتاح توقيع (OpenPGP أو S/MIME) ليُستخدم.</p><p>فضلًا اختر المفتاح الذي سيُستخدم وذلك في ضبط الهويّة.</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Undefined Signing Key
ar: مفتاح توقيع غير معرّف

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
ar: عليك إدخال بريدك الإلكترونيّ في حقل ”من:“. يحبّذ أيضًا تحديد بريدك الإلكترونيّ لكلّ الهويّات، لألّا تدخلها في كلّ رسالة.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
ar: عليك تحديد مستلم واحد على الأقلّ، إمّا في حقل ”إلى:“، أو ”ن‌ك:“ (نسخة كربونيّة) أو ”ن‌ك‌م:“ (نسخة كربونيّة مخفيّة).

en: To: field is empty. Send message anyway?
ar: حقل ”إلى:“ فارغ. أأرسل الرّسالة بأيّ حال؟

[ctx: @title:window]
en: No To: specified
ar: لم يحدّد ”إلى:“

[ctx: @action:button]
en: S&end as Is
ar: أ&رسلها هكذا

[ctx: @action:button]
en: &Specify the To field
ar: &حدّد حقل إلى

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
ar: لم تحدّد موضوعًا. أأرسل الرّسالة بأيّ حال؟

[ctx: @title:window]
en: No Subject Specified
ar: لم يحدّد موضوع

[ctx: @action:button]
en: &Specify the Subject
ar: &حدّد الموضوع

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
ar: عليك تحديد مستلم واحد على الأقل لتعمّي مسودّة.

en: About to send email…
ar: على وشك إرسال الرّسالة…

[ctx: @title:window]
en: Send Confirmation
ar: أرسل تأكيد

[ctx: @action:button]
en: &Send Now
ar: أ&رسل الآن

[ctx: @action:button]
en: Send &Later
ar: أرسل لا&حقًا

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
ar: أنت تحاول إرسال البريد إلى أكثر من %1 من المستلمين. أأرسل البريد بأيّ حال؟

[ctx: @title:window]
en: Too many recipients
ar: مستلمون كثر

[ctx: @action:button]
en: &Send as Is
ar: أ&رسلها هكذا

[ctx: @action:button]
en: &Edit Recipients
ar: &حرّر المستلمين

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
ar: تعطيل وضع HTML سيتسبّب للنّصّ بخسارة تنسيقه. أأنت متأكّد؟

[ctx: @title:window]
en: Lose the formatting?
ar: أنخسر التّنسيق؟

[ctx: @action:button]
en: Lose Formatting
ar: اخسر التّنسيق

[ctx: @action:button]
en: Add Markup Plain Text
ar: أضف توصيف نص صرف

[ctx: The argument is as PGP fingerprint]
en: Your selected PGP key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for encryption.
ar: مفتاح PGP المحدد (%1) غير موجود في حلقة المفاتيح أو غير مناسب للتشفير.

[ctx: The argument is as PGP fingerprint]
en: Your selected PGP signing key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for signing.
ar: مفتاح توقيع PGP المحدد (%1) غير موجود في حلقة المفاتيح الخاصة بك أو غير مناسب للتوقيع.

[ctx: The argument is as SMIME fingerprint]
en: Your selected SMIME key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for encryption.
ar: مفتاح SMIME المحدد (%1) غير موجود في حلقة المفاتيح أو غير مناسب للتشفير.

[ctx: The argument is as SMIME fingerprint]
en: Your selected SMIME signing key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for signing.
ar: مفتاح توقيع SMIME المحدد (%1) غير موجود في حلقة المفاتيح أو غير مناسب للتوقيع.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encrypt
ar: عمّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Not Encrypt
ar: لا تشفير

[ctx: @info:tooltip]
en: No key found for the recipient.
ar: لم يعثر على مفتاح للمستلِم.

[ctx: @info:tooltip]
en: Autocrypt gossip key is used for this recipient. We got this key from 3rd party recipients. This key is not verified.
ar: يستخدم مفتاح الثرثرة الآليّ لهذا المُستقبِل. حصلنا عليه من مستقبلين من أطراف ثالثة. هذا المفتاح غير موثَّق.

[ctx: @info:tooltip]
en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient prefers encrypted replies.
ar: يستخدم المفتاح المعمَّى بشكل آليٍّ لهذا المستخدم، هذا المفتاح غير موثَّق، يُفضِّل المستقبل ردود  مُعمَّاة.

[ctx: @info:tooltip]
en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient does not prefer encrypted replies.
ar: يستخدم المفتاح المعمَّى بشكل آليٍّ لهذا المستخدم، هذا المفتاح غير موثَّق، لا يُفضِّل المستقبل ردود  مُعمَّاة.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It hasn't enough validity. You can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير غير موثوق به. ليس لديه صلاحية كافية. يمكنك توقيع المفتاح، إذا أوصلتَ بصمة الإصبع عن طريق قناة أخرى. انقر فوق الأيقونة للحصول على التفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It hasn't been used anywhere to guarantee it belongs to the stated person. By using the key will be trusted more. Or you can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير غير موثوق به. لم يستخدم في أي مكان لضمان أنه ينتمي إلى الشخص المذكور. باستخدام المفتاح سيتم الوثوق به أكثر. أو يمكنك التوقيع على المفتاح، إذا أوصلتَ بصمة الإصبع من قبل قناة أخرى. انقر فوق الأيقونة للتفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It has conflicting TOFU data. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير غير موثوق به. لديه بيانات TOFU متضاربة. اِضغط على الأيقونة للتَّفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It has unknown validity in TOFU data. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير غير موثوق به. له صلاحية غير معروفة في بيانات التوفو. انقر فوق الأيقونة للحصول على التفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. The key is marked as bad. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير غير موثوق به. وُضعتْ علامة على المفتاح على أنه سيء. اِضغط على الأيقونة للتَّفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is only marginally trusted and hasn't been used enough time to guarantee it belongs to the stated person. By using the key will be trusted more. Or you can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير موثوق به بشكل هامشي فقط ولم يستخدم بشكل كاف حان الوقت لضمان أنه ينتمي إلى الشخص المذكور. باستخدام المفتاح سيكون موثوقا به أكثر. أو يمكنك التوقيع على المفتاح، إذا أوصلتَ بصمة الإصبع بواسطة قناة أخرى. انقر فوق الأيقونة للتفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is only marginally trusted. You can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير موثوق به بشكل هامشي فقط. يمكنك التوقيع على المفتاح، إذا أوصلتَ بصمة الإصبع عن طريق قناة أخرى. انقر فوق الأيقونة للتفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is only marginally trusted, but has been used enough times to be very likely controlled by the stated person. By using the key will be trusted more. Or you can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير موثوق به بشكل هامشي فقط، ولكن تم استخدامه بشكل كاف من الوقت الذي من المحتمل جدا أن يسيطر عليه الشخص المذكور. باستخدام المفتاح سيتم الوثوق به أكثر. أو يمكنك التوقيع على المفتاح، إذا أوصلتَ بصمة الإصبع بواسطة قناة أخرى. انقر فوق الأيقونة للتفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is fully trusted. You can raise the security level, by signing the key. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير موثوق به تماما. يمكنك رفع مستوى الأمان، عن طريق توقيع المفتاح. اِضْغط على الأيقونة للتَّفاصيل.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is ultimately trusted or is signed by another ultimately trusted key. Click the icon for details.
ar: مفتاح التشفير في نهاية المطاف موثوق به أو موقع من قبل مفتاح آخر موثوق به. اِضْغط على الأيقونة للتَّفاصيل.

en:  Column: %1
ar:  العمود: %1

[ctx: if in your language something like 'certificate(s)' is not possible please use the plural in the translation]
en: <qt>No valid and trusted encryption certificate was found for "%1".<br/><br/>Select the certificate(s) which should be used for this recipient. If there is no suitable certificate in the list you can also search for external certificates by clicking the button: search for external certificates.</qt>
ar: <qt>لم يعثر على شهادة تشفير صالحة وموثوقة لـ  "%1".<br/><br/>حدد الشهادة (الشهادات) التي يجب استخدامها لهذا المستلم. لو لا توجد شهادة مناسبة في القائمة يمكنك أيضا البحث عن الشهادات الخارجية بالنقر فوق الزر: البحث عن الشهادات الخارجيّة.</qt>

en: Encryption Key Selection
ar: اختيار مفتاح التعمية

[ctx: @title:window]
en: Plugin Editor Information
ar: معلومات محرّر الملحقات

[ctx: @title:window]
en: Details
ar: التفاصيل

[ctx: @label:textbox]
en: Select email to put in whitelist:
ar: حدّد البريد لوضعه في القائمة البيضاء:

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details…)</a>
ar: عثر التطبيق على عناوين بريد إلكتروني احتيالي <a href="phishingdetails">(تفاصيل…)</a>

[ctx: @action]
en: Send Now
ar: أرسل الآن

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a subject for this message
ar: ضع موضوعًا لهذه الرّسالة

en: This shortcut allows to send mail directly.
    Mail can be send accidentally.
    What do you want to do?
ar: يسمح لك هذا الاختصار بإرسال الرّسائل مباشرة.
     يمكن أن ترسل رسائل بالخطأ.
    ما الذي تودّ فعله؟

en: Configure shortcut
ar: اضبط الاختصار

en: Remove Shortcut
ar: أزل الاختصار

en: Ask Before Sending
ar: اسألني قبل الإرسال

en: Sending Without Confirmation
ar: أرسل بلا تأكيد

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
ar: هذا المرفق : <ul><li>%1</li></ul> أضيف خارجياً. أزله إِذَا كان خطأ.

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
ar: أضيفت هذه المرفقات خارجيا: <ul><li>%1</li></ul>. أزلهاإِذا كانت خطأ.

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
ar: يبدو أنّ الرّسالة التي أنشأتها تشير إلى ملفّ مرفق ولكنّك لم تُرفق شيئًا بعد. أتريد إرفاق ملفّ إلى رسالتك؟

en: &Attach file
ar: أر&فق ملفًّا

en: &Remind me later
ar: &ذكّرني لاحقًا

en: External editor was started.
ar: بدأ المحرّر الخارجيّ.

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
ar: لم يُعثر على النّقل. رجاءً تحقّق بأنّك ستستخدم نقل بريد صحيح.

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
ar: لم يُعرّف مجلد الإرسال. فضلًا  أعدَّه قبل إرسال البريد.

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
ar: لم يعثر على الهويَّة. فضلاً تحقّق بأنّك ستستخدم الهويَّة الصحيحة.

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
ar: لم يعثر على القاموس. فضلاً تحقّق بأنّك ستستخدم القاموس الصحيح.

[ctx: @info:status]
en: We have reached maximum recipients. Truncating recipients list to %1.
ar: وصلنا للحدِّ الأقصى للمستلمين، قصّر قائمة المستلمين لـ %1.

en: Message will be signed
ar: ستُوقّع الرّسالة

en: Message will not be signed
ar: لن تُوقّع الرّسالة

en: Message will be encrypted
ar: ستُعمّى الرّسالة

en: Message will not be encrypted
ar: لن تُعمّى الرّسالة

en: Cannot fetch collection. %1
ar: تعذّر جمع التّجميعة. %1

en: Folder name not defined.
ar: لم يعرّف اسم المجلّد.

en: Unable to create folder. %1
ar: تعذّر إنشاء المجلّد. %1

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
ar: لم يعرّف مجلّد الأرشيفات. فضلًا أكّد إعدادات الحساب %1

en: No messages selected.
ar: لا رسائل محدّدة.

en: List of collections is empty. %1
ar: قائمة التّجميعات فارغة. %1

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
ar: المجلّد %1 للقراءة فقط. رجاءً افحص ضبط الحساب %2.

en: Cannot move messages.
ar: تعذّر نقل الرّسائل.

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
ar: تعذّر جلب المجلّد. الخطأ كان: %1

en: No folder returned.
ar: لم يُرجع مجلّد.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
ar: تعذّر جلب المجلّد الأبّ. الخطأ كان: %1

en: Unable to return list of folders.
ar: تعذّر إرجاع قائمة المجلّدات.

en: Messages archived
ar: أُرشفت الرّسائل

en: Folder Shortcut %1
ar: اختصار المجلد %1

[ctx: List of message viewer closed]
en: Closed Reader
ar: القارئ المغلق

en: Clear History
ar: امسح التاريخ

[ctx: @action]
en: Reopen Closed Viewer
ar: أعد فتح العارض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, image)
en: Image
ar: صورة

en: You do not have your own contact defined in the address book.
ar: لم تعرّف نفسك كمتراسل في دفتر العناوين.

[ctx: @title:window]
en: No Picture
ar: لا صورة

en: No picture set for your address book entry.
ar: لا صورة مُعدّة في مدخلة دفتر العناوين.

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
ar: أنشئ vCard الخاص بك

[ctx: @option:radio]
en: &With empty fields
ar: بحقول &فارغة

[ctx: @option:radio]
en: &From existing vCard
ar: &من vCard موجودة

[ctx: @label:textbox]
en: &vCard path:
ar: م&سار vCard:

[ctx: @option:radio]
en: &Duplicate existing vCard
ar: &كرّر vCard الموجودة

[ctx: @label:textbox]
en: &Existing identities:
ar: الهويّات ال&موجودة:

[ctx: @info:status]
en: Could not start OpenPGP certificate generation.
ar: لم يتمكن من بدء توليد شهادة OpenPGP.

en: Could not start OpenPGP certificate generation: %1
ar: لم يتمكن من بدء توليد شهادة OpenPGP:‏ %1

[ctx: @title]
en: Generating an OpenPGP Certificate…
ar: يولّد شهادة OpenPGP جديدة…

en: The process of generating an OpenPGP certificate requires large amounts of random numbers. This may require several minutes…
ar: تتطلب عملية توليد شهادة OpenPGP كميات كبيرة من الأرقام العشوائية. وقد يستغرق هذا عدة دقائق…

en: Could not generate an OpenPGP certificate: %1
ar: لم يتمكن من توليد شهادة OpenPGP:‏ %1

[ctx: @info:status]
en: Key generation was cancelled.
ar: أُلغي توليد المفتاح.

en: No key
ar: لا مفتاح

en: Generate a new OpenPGP certificate
ar: ولّد شهادة OpenPGP جديدة

[ctx: @title:window]
en: Key Generation Error
ar: خطأ أثناء توليد المفتاح

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
ar: حرّر الهويّة

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @label:textbox]
en: &Your name:
ar: اسم&ك:

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
ar: <qt><h3>اسمك</h3><p>على هذا الحقل احتواء اسمك كما سيبدو في ترويسة البريد المُرسل،</p><p>إن تركته فارغًا فلن يظهر اسمك الحقيقيّ، وسيظهر بريدك الإلكترونيّ فقط.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: Organi&zation:
ar: المن&ظّمة:

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
ar: <qt><h3>المنظّمة</h3><p>على هذا الحقل احتواء اسم منظّمتك إن أردته أن يظهر في ترويسة البريد المُرسل.</p><p>من الآمن (والطّبيعيّ) أن تترك هذا فارغًا.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: &Email address:
ar: ال&بريد الإلكترونيّ:

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
ar: <qt><h3>البريد الإلكترونيّ</h3><p>على هذا الحقل احتواء كامل عنوان البريد الإلكترونيّ.</p><p>هذا العنوان هو الأساسيّ، والمُستخدم في البريد المُرسل. إن كان لديك أكثر من عنوان واحد، أنشئ هويّة جديدة أو أضف عناوين إضافيّة في الحقل أدناه.</p><p>إن تركت هذا فارغًا، أو خاطئًا، فسيواجه الآخرين مشكلة في الرّدّ عليك.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: Email a&liases:
ar: &كُنَى البريد:

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
ar: <qt><h3>كُنَى البريد</h3><p>يحتوي هذا الحقل على عناوين كُنيَة ،ينبغي كذلك أَن تُعتبر كمنتمية لهذه الهويَّة (بعكس تمثيل هويَّة مُختلفة).</p><p>مثال:</p><table><tr><th>عُنوان رئيسيٌّ:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>الكُنَى:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>أدخل عُنوان كُنيَة واحد لكلّ سطر.</p></qt>

en: Cryptography
ar: التّعمية

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
ar: <qt><p> سيستخدم مفتاح OpenPGP  الذي اخترته هنا ليوقِّع الرسائل رقميًّا. تستطيع كذلك استخدام مفاتيح GnuPG.</p><p> يمكنك ترك هذا الحقل فارغ، ولكن لن يكون بمقدور بريدك توقيع البريد رقميًّا باستخدام OpenPGP؛ لن تتأثَّر وظائف البريد العاديَّة. </p><p> تستطيع معرفة المزيد حول المفاتيح في <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: OpenPGP signing key:
ar: مفتاح توقيع OpenPGP:

[ctx: @option:check]
en: Use same key for encryption and signing
ar: استخدم نفس المفتاح للتعمية والتوقيع

en: OpenPGP key:
ar: مفتاح OpenPGP:

en: OpenPGP signing key:
ar: مفتاح توقيع OpenPGP:

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
ar: <qt><p> سيستخدم مفتاح OpenPGP  الذي اخترته هنا ليعُمّي رسائلك و لميزة "ارفق مفتاحي العامّ" في المؤلف. تستطيع كذلك استخدام مفاتيح GnuPG.</p><p> يمكنك ترك هذا الحقل فارغ، ولكن لن يكون بمقدور بريدك تعمية نسخ رسائلك الصَّادرة باستخدام OpenPGP؛ لن تتأثَّر وظائف البريد العاديَّة. </p><p> تستطيع معرفة المزيد حول المفاتيح في <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: OpenPGP encryption key:
ar: مفتاح تعمية OpenPGP:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
ar: <qt><p>ستستخدم شهادة S/MIME (X.509) التي اخترتها هُنا  لتوقيع الرَّسائل رقميًّا.</p><p>تستطيع ترك هذا الحقل فارغ،لكن لن يكون بمقدور بريدك توقيع البريد رقميًّا باستخدام S/MIME; لن تتأثَّر وظائف البريد العاديَّة.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: S/MIME signing certificate:
ar: شهادة توقيع S/MIME:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
ar: <qt><p>ستستخدم شهادة S/MIME التي اخترتها هنا  لتعمية رسائلك ولميزة "ارفق شهادتي" في المؤلف.</p><p>تستطيع ترك هذا الحقل فارغ، ولكن لن يكون بمقدور بريدك تعمية نسخ الرَّسائل الصَّادرة لك باستخدام S/MIME; لن تتأثر وظائف البريد العاديَّة.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: S/MIME encryption certificate:
ar: شهادة تعمية S/MIME:

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
ar: النّسق المفضّل:

en: Enable Autocrypt
ar: مكّن التعمية الآلية

[ctx: @label:textbox]
en: Autocrypt:
ar: التعمية الآلية:

[ctx: @option:check]
en: Let others know you prefer encryption
ar: مكن الآري من معرفة تعميتك المفضلة

en: Overwrite global settings for security defaults
ar: استبدل الإعدادات العامة لمبدئيات الأمن

[ctx: @label:textbox]
en: Overwrite defaults:
ar: مبدئيات الاستبدال:

[ctx: @option:check]
en: Sign messages
ar: وقّع الرسائل

[ctx: @option:check]
en: Encrypt messages when possible
ar: عمِّ  الرّسائل عند الإمكان

[ctx: @option:check]
en: Warn when trying to send unsigned messages
ar: حذَّرني عند محاولة إرسال رسائل غير موقَّعة

[ctx: @option:check]
en: Warn when trying to send unencrypted messages
ar: حذّرني عند محاولة إرسال الرّسائل دون تعمية

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
ar: متقدّم

[ctx: @label:textbox]
en: &Reply-To address:
ar: عنوان الرّ&دّ على:

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ar: <qt> <h3> عناوين الرد على </h3> <p> يؤدي هذا إلى تعيين ترويسة <tt> الرد-على: </tt> بحيث يحتوي على عنوان بريد إلكتروني مختلف عن العنوان العادي <tt> من: </tt> . </p> <p> قد يكون هذا مفيدًا عندما يكون لديك مجموعة من الأشخاص يعملون معًا في أدوار متشابهة. على سبيل المثال  قد ترغب في إرسال أي رسائل بريد إلكتروني إلى بريدك الإلكتروني في الحقل <tt> من: </tt> ،ولكن أي ردود تذهب إلى عنوان المجموعة. </p> <p> إذا كنت في شك ، فاترك هذا الحقل فارغ. </p> </qt>

[ctx: @label:textbox]
en: &CC addresses:
ar: ع&ناوين ن‌ك:

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ar: <qt><h3>CC (Carbon Copy) عناوين</h3><p>ستضاف العناوين التي أدخلتها هنا لكلِّ بريد صادر مرسل مع هذه الهويَّة.</p><p>يُستخدم هذا عادةً  لإرسال نسخة من كلِّ رسالة مرسلة لحسابك الآخر.</p><p>لتحدِّد أكثر من عنوان،استخدم الفواصل لفصل قائمة مستلمي CC.</p><p>إذا لم تكن متأكد، اترك هذا الحقل فارغ</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: &BCC addresses:
ar: ع&ناوين ن‌ك‌م:

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ar: <qt><h3> BCC (Blind Carbon Copy) عناوين </h3><p>ستضاف العناوين التي أدخلتها هنا لكل بريد صادر مرسل مع هذه الهوية. لن تكون العناوين ظاهرة للمستلمين الآخرين.</p><p>يستخدم هذا عادةً  لإرسال نسخة من كل رسالة مرسلة لحسابك الآخر.</p><p>لتحدِّد أكثر من حساب، استخدم الفواصل لفصل قائمة مستلمي BBC. إذا كنت غير متأكد، اترك هذا الحقل فارغ.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: D&ictionary:
ar: ال&قاموس:

en: Select Send-mail Folder
ar: حدّد مجلّد البريد المُرسل

[ctx: @option:check]
en: Sent-mail &folder:
ar: &مجلّد البريد المُرسل:

en: Select Draft Folder
ar: حدّد مجلَّد المسوَّدة

[ctx: @label:textbox]
en: &Drafts folder:
ar: مجلّد ال&مسودّات:

en: Select Templates Folder
ar: حدّد مجلَّد القوالب

[ctx: @label:textbox]
en: &Templates folder:
ar: مجلّد ال&قوالب:

[ctx: @option:check]
en: Outgoing Account:
ar: حساب الصّادر:

[ctx: @option:check]
en: Attach my vCard to message
ar: أرفق vCard خاصّتي إلى الرّسالة

[ctx: @action:button]
en: Create…
ar: أنشئ…

[ctx: @label:textbox]
en: Autocorrection language:
ar: لغة التّصحيح الآليّ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore default domain name
ar: استعد اسم المجال المبدئيّ

[ctx: @label:textbox]
en: Defaul&t domain:
ar: المجال ال&مبدئيّ:

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
ar: <qt><p>سيستخدم  النطاق المبدئيّ لإكمال عناوين البريد الإلكتروني التي تتألَّف من اسم  المستخدم فقط.</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: &Use custom message templates for this identity
ar: ا&ستخدم قوالب رسائل مخصّصة لهذه الهويّة

[ctx: @action:button]
en: &Copy Global Templates
ar: ا&نسخ القوالب العموميّة

en: Templates
ar: القوالب

en: Signature
ar: التّوقيع

en: Picture
ar: الصّورة

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Invalid Email Alias "%1"
ar: كنية بريد غير صالحة "%1"

en: You must provide an email for this identity.
ar: يجب عليك تقديم بريد إلكتروني لهذه الهوية.

[ctx: @title:window]
en: Empty Email Address
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ فارغ

[ctx: @title:window]
en: Invalid Email Address
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ غير صالح

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
ar: أحد مفاتيح توقيع OpenPGP المضبوطة لا يحتوي على أيّ مُعرَّف مستخدم مع عنوان البريد المُكوَّن لهذه الهويَّة(%1).
    سيُنتج هذا رسائل تحذير من جانب المستقبل عند محاولة التَّحَقُّق من  التَّواقيع  المُعدة بهذه الإعدادات.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
ar: أحد مفاتيح تعمية OpenPGP المضبوطة لا تحوي أيّ مستخدم بالبريد الإلكترونيّ المضبوط لهذه الهويّة (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
ar: أحد شهادات توقيع S/MIME المضبوطة لا تحتوي على عنوان بريد المضبوط لهذه الهويَّة (%1).
    سيُنتج هذا رسائل تحذير من جهة المستقبل عند محاولة التَّحَقُّق من التَّواقيع  المُعدة بهذه الإعدادات.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
ar: أحد شهادات تعمية S/MIME المضبوطة لا تحوي عنوان البريد الإلكترونيّ المضبوط لهذه الهويّة (%1).

[ctx: @title:window]
en: Email Address Not Found in Key/Certificates
ar: لم يجد عُنوان البريد الإلكترونيّ في المفتاح/الشَّهادات

en: The signature file is not valid
ar: ملفّ التّوقيع غير صالح

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
ar: حرّر هوية "%1"

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
ar: مجلّد المسودّات المخصّص للهويّة غير موجود (بعد الآن)، لذلك سيُستخدم مجلّد المسودّات المبدئيّ.

en: Create…
ar: أنشئ…

en: Edit…
ar: حرّر…

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
ar: حرر vCard الخاص بك

en: Delete current vCard
ar: احذف vCard الحاليّة

en: Are you sure you want to delete this vCard?
ar: أتريد حقًّا حذف  vCard هذه؟

[ctx: @title:window]
en: Delete vCard
ar: حذف vCard

en: We cannot delete vCard file.
ar: تعذّر حذف ملفّ vCard.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
ar: أمتأكّد من الإلغاء؟

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ar: أكّد

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
ar: ألغ التحرير

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
ar: لا تُلغ

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف الهويّة المسمَّاة <b>%1</b>؟</qt>

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
ar[0]: أتريد حقًّا حذف هذه الهويّة؟
ar[1]: أتريد حقًّا حذف هذه الهوية؟
ar[2]: أتريد حقًّا حذف هذه  هويتين؟
ar[3]: أتريد حقًّا حذف هذه  %1 الهويّات؟
ar[4]: أتريد حقًّا حذف هذه  %1 هوية؟
ar[5]: أتريد حقًّا حذف هذه  %1 هوية؟

en: Remove Identity | Remove Identities
ar[0]: أزل هوية
ar[1]: أزل الهويّة
ar[2]: أزل الهويّة
ar[3]: أزل الهويّة
ar[4]: أزل الهويّة
ar[5]: أزل الهويّة

[ctx: @action:button]
en: &Remove
ar: أ&زل

[ctx: @action]
en: Add…
ar: أضف…

[ctx: @action]
en: Modify…
ar: عدّل…

[ctx: @action]
en: Rename
ar: أعد التّسمية

[ctx: @action]
en: Set as Default
ar: اضبطها كمبدئيّة

[ctx: @title:window]
en: New Identity
ar: هوية جديدة

[ctx: @label:textbox]
en: &New identity:
ar: الهويّة الج&ديدة:

[ctx: @option:radio]
en: &Use System Settings values
ar: ا&ستخدم قيم إعدادات النّظام

[ctx: @option:radio]
en: &Duplicate existing identity
ar: &كرّر الهويّة الموجودة

en: Face
ar: الوجه

en: X-Face
ar: وجه-إكس

en: More information under <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.
ar: لمزيد من المعلومات في <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
ar: الأمثلة مُتوفِّرة في  <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.

en: No image will be sent.
ar: لن ترسل أيَّ صورة.

en: KMail will send a colored image through the Face header.
ar: سيرسل بريدك صورة ملونة خلال ترويسة الوجه.

en: KMail will send a black-and-white image through the X-Face header.
ar: سيرسل بريدك صورة أبيض-أسود خلال ترويسة الوجه-إكس.

en: KMail will send both a colored and a black-and-white image.
ar: سيرسل بريدك كِلا الصُّورتين مُلونة وصورة أبيض - أسود .

en: Failed to reduce image size to fit in header.
ar: فشل في تقليل حجم الصورة لتناسب الترويسة.

en: Failed to reduce image size to fit in header. Install pngquant to obtain better compression results.
ar: فشل في تقليل حجم الصورة لتناسب الترويسة, ثبتّ pngquant للحصول على أفضل نتائج ضغط للصورة.

en: Install pngquant to obtain better image quality.
ar: ثبتّ pngquant للحصول على أفضل جودة صورة.

en: pngquant exited with code %1: %2
ar: أُغلِق pngquant بالرمز %1:%2

en: Email added successfully.
ar: أُضيف البريد الإلكترونيّ بنجاح.

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
ar[0]: يمكن استخدام قائمة التّجميع.
ar[1]: قائمة التّجميع %2 فارغة ولا يمكن استخدامها.
ar[2]: قائمتا التّجميع %2 فارغتان ولا يمكن استخدامهما.
ar[3]: قوائم التّجميع %2 فارغة ولا يمكن استخدامها.
ar[4]: قوائم التّجميع %2 فارغة ولا يمكن استخدامها.
ar[5]: قوائم التّجميع %2 فارغة ولا يمكن استخدامها.

en: Clear Akonadi Cache
ar: امحُ خبيئة اكوندا

en: Done
ar: تمّ

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
ar: أضف إلى دفتر العناوين

en: Contact created successfully
ar: أُنشئ المتراسل بنجاح

en: Contact cannot be stored: %1
ar: تعذّر تخزين المتراسل: %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to store contact
ar: فشل تخزين المتراسل

en: Do you want to attach this folder "%1"?
ar: أتريد إرفاق المجلّد ”%1“ هذا؟

[ctx: @title:window]
en: Attach Folder
ar: أرفق مجلّدًا

[ctx: @action:button]
en: Attach
ar: أرفق

[ctx: @action:button]
en: Do Not Attach
ar: لا تُرفق

[ctx: @title:window]
en: Delete Search
ar: احذف البحث

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف البحث <b>%1</b>؟<br />ستكون أيّة رسائل ظاهرة فيه متوفّرة في المجلّد الأصليّ.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
ar: ا&حذف

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder
ar: احذف المجلد

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف المجلّد <b>%1</b>الفارغ؟</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف المجلد الفارغ<resource>%1</resource>  وكلّ مُجلَّداته الفرعيَّة ؟ قد لا تكون المجلَّدات الفرعيَّة فارغة وسيهمل مُحتواها كذلك . <p><b>احترس</b> لن تحفظ الرَّسائل المهملة في مُجلَّد المهملات وستُحذف إلى الأبد.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف المجلّد <resource>%1</resource> مهملًا محتواه؟ <p><b>احترس</b> فالرّسائل المهملة لن تُحفظ في مجلّد المهملات وستُحذف إلى الأبد.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف المجلّد <resource>%1</resource> وكلّ مجلّداته الفرعيّة مهملًا محتواه؟ <p><b>احترس</b> فالرّسائل المهملة لن تُحفظ في مجلّد المهملات وستُحذف إلى الأبد.</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
ar: ا&حذف

en: Removing duplicates
ar: يزيل المُكرَّرات

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
ar: ظهر خطأ أثناء إزالة البريد المكرَّر: '%1'

[ctx: @title:window]
en: Error while removing duplicates
ar: خطأ أثناء إزالة المُكرَّرات

[ctx: @title:window]
en: Save File as
ar: حفظ الملف بإسم

[ctx: @info:shell]
en: Set subject of message
ar: اختر موضوع الرّسالة

en: Send CC: to 'address'. This can be repeated
ar: أرسل CC: إلى 'العنوان'. يمكن تكرار هذا

en: Send BCC: to 'address'. This can be repeated
ar: أرسل BCC: إلى 'العنوان'. يمكن تكرار هذا

en: Set replyTo to 'address'
ar: اضبط الرّد على 'العنوان'

[ctx: @info:shell]
en: Add 'header' to message. This can be repeated
ar: أضف 'header' إلى الرّسالة. يمكن تكرار هذا

[ctx: @info:shell]
en: Read message body from 'file'
ar: اقرأ متن الرّسالة من 'file'

[ctx: @info:shell]
en: Set body of message
ar: اضبط متن الرّسالة

[ctx: @info:shell]
en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
ar: أضف مرفقًا إلى البريد. يمكن تكرار هذا

[ctx: @info:shell]
en: Only check for new mail
ar: التمس البريد الجديد فقط

[ctx: @info:shell]
en: Start minimized to tray
ar: بدء مُصغّراً إلى الصينيّة

[ctx: @info:shell]
en: Only open composer window
ar: افتح نافذة الكاتب فقط

[ctx: @info:shell]
en: Set identity name
ar: عيين اسم الهويَّة

[ctx: @info:shell]
en: View the given message file
ar: اعرض ملفّ الرّسالة المُعطى فقط

[ctx: @info:shell]
en: Set body of message as html
ar: اضبط متن الرّسالة كhtml

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
ar: يسرد الخيارات المتاحة لمشاركة بياناتك

[ctx: @info:shell]
en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
ar: أرسل الرّسالة إلى 'address' أو أرفق الملفّ حيث يشير إليه 'URL'

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملفّ

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
ar: جديد

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ar: تن&قّل

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
ar: م&جلّدات

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_actions)
en: Apply Filters on Folder
ar: طبّق المرشّحات على المجلّد

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_recursive_actions)
en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
ar: طبّق المرشّحات على المجلّد وكلّ مجلَّداته الفرْعيَّة

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
ar: ر&سالة

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
ar: ردّ خاصّ

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
ar: &مرّر

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
ar: &طبّق المرشّح

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: مساع&دة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

[ctx: @title:window]
en: Please wait
ar: فضلًا انتظر

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
ar[0]: نُقلت الرّسائل
ar[1]: فضلًا انتظر بينما تُنقل الرّسالة
ar[2]: فضلًا انتظر بينما تُنقل الرّسالتين
ar[3]: فضلًا انتظر بينما تُنقل ال‍%1 رسائل
ar[4]: فضلًا انتظر بينما تُنقل ال‍%1 رسالة
ar[5]: فضلًا انتظر بينما تُنقل ال‍%1 رسالة

[ctx: @title:window]
en: Save To File
ar: احفظ في ملفّ

[ctx: @title:window]
en: Open Message
ar: افتح رسالة

en: Message
ar: الرسالة

en: The file does not contain a message.
ar: لا يحوي الملفّ رسالة.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
ar: يحوي الملفّ عدّة رسائل. ستظهر الرّسالة الأولى فقط.

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
ar: أتريد تمرير الرّسائل المحدّدة كمرفقات في رسالة واحدة (كملخّص MIME) أو كرسائل منفردة؟

[ctx: @action:button]
en: Send As Digest
ar: أرسل كملخّص

[ctx: @action:button]
en: Send Individually
ar: أرسلها منفردة

en: Filtering messages
ar: يرشّح الرّسائل

en: Filtering message %1 of %2
ar: يرشّح الرّسالة %1 من %2

en: Moving messages
ar: ينقل الرّسائل

en: Deleting messages
ar: يحذف الرّسائل

[ctx: @info:progress]
en: Deleting Attachments
ar: يتحرى المرفقات

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
ar: أدرج

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
ar: &خيارات

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
ar: أ&رفق

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
ar: شريط أدوات HTML

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
ar: شريط أدوات اتّجاه النّصّ

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
ar: «بريدك» في وضع عدم الاتّصال، عُلّقت كلّ مهامّ الشّبكة

en: Send Email
ar: أرسل بريدًا

en: Impossible to send email
ar: تعذَّر إرسال البريد

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
ar: «بريدك» متّصل بالإنترنت، استُكملت كلّ مهامّ الشّبكة

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
ar: «بريدك» متّصل بالإنترنت، ستُستكمل كلّ مهامّ الشّبكة عند اكتشاف شبكة

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
ar: «بريدك» في وضع عدم الاتّصال حاليًّا. أتريد المتابعة؟

[ctx: @title:window]
en: Online/Offline
ar: متّصل/غير متّصل

[ctx: @action:button]
en: Work Online
ar: اعمل متّصلًا

[ctx: @action:button]
en: Work Offline
ar: اعمل بلا اتّصال

en: Network connection detected, all network jobs resumed
ar: اكتُشف اتّصال بالشّبكة، استُكملت كلّ مهامّ الشّبكة

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
ar: لم يُكتشف أيّ اتّصال بالشّبكة، عُلّقت كلّ مهامّ الشّبكة

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
ar: فشل فتح الملفّ المحفوظ آليًّا في %1.
    السّبب: %2

[ctx: @title:window]
en: Opening Autosave File Failed
ar: فشل فتح الملفّ المحفوظ آليًّا

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
ar[0]: لم يُعدّل شيء.
ar[1]: عُدّلت هذه الهويّة لتستخدم النّقل الافتراضيّ:
ar[2]: عُدّلت هتين الهويّتين لتستخدمان النّقل الافتراضيّ:
ar[3]: عُدّلت %1 هويّات لتستخدم النّقل الافتراضيّ:
ar[4]: عُدّلت %1 هويّة لتستخدم النّقل الافتراضيّ:
ar[5]: عُدّلت %1 هويّة لتستخدم النّقل الافتراضيّ:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
ar[0]: لم يُعدّل شيء.
ar[1]: عُدّلت هذه الهويّة لتستخدم النّقل المعدّل:
ar[2]: عُدّلت هتين الهويّتين لتستخدمان النّقل المعدّل:
ar[3]: عُدّلت %1 هويّات لتستخدم النّقل المعدّل:
ar[4]: عُدّلت %1 هويّة لتستخدم النّقل المعدّل:
ar[5]: عُدّلت %1 هويّة لتستخدم النّقل المعدّل:

en: Sending messages
ar: يرسل الرّسائل

en: Initiating sending process…
ar: يمهّد عمليّة الإرسال…

en: Resource %1 is broken.
    %2
ar: المورد %1 معطوب.
    %2

en: Archive Mail Agent was not registered.
ar: لم يسجّل عميل أرشفة البريد.

en: Send Later Agent was not registered.
ar: لم يسجل وكيل الإرسال اللاحق.

en: Mail Merge Agent was not registered.
ar: لم يُسجِّل وكيل دمج البريد.

en: Followup Reminder Agent was not registered.
ar: لم يُسجِّل وكيل تذكير بالمتابعة.

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
ar: تعذّر بدء مدير الشّهادات، فضلًا تحقّق من أنّ 'Kleopatra' مثبّت كما ينبغي.

[ctx: @title:window]
en: KMail Error
ar: خطأ في «بريدك»

en: Could not start the import wizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
ar: تعذّر بدء مرشد الاستيراد. فضلًا تحقّق من أنّ  مرشد الاستيراد مثبّت كما ينبغي.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start import wizard
ar: تعذّر بدء مرشّد الاستيراد

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
ar: تعذّر بدء برنامج "مصدّر بيانات إدارة البيانات الشخصية". فضلًا تحقّق من تثبيتك.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
ar: تعذّر بدء برنامج ”مصدّر بيانات إدارة البيانات الشخصية“

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
ar: تعذّر بدء مرشد الاستيراد. فضلًا تحقّق من أنّ مرشد الاستيراد مثبّت كما ينبغي.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start ImportWizard
ar: تعذّر بدء مرشد الاستيراد

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
ar: عُثر على عميل بريد آخر في النّظام. أتريد استيراد البيانات منه؟

[ctx: @action:button]
en: Import
ar: استورد

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
ar: لا تستورد

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
ar: تعذّر بدء مرشد الاستيراد. فضلًا تحقّق من تثبيتك.

en: Unable to start import wizard
ar: تعذّر بدء مرشّد الاستيراد

en: No Subject
ar: لا موضوع

en: (no templates)
ar: (لا قوالب)

en: This folder does not have any expiry options set
ar: ليس لهذا المجلّد أيّة خيارات مُعدّة لحذفه نهائيًّا

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا حذف المجلّد <b>%1</b> نهائيًّا؟</qt>

en: Expire Folder
ar: مجلد منتهي الصلاحية

[ctx: @action:button]
en: &Expire
ar: اح&ذفه نهائيًّا

[ctx: @title:window]
en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

[ctx: @title:window]
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
ar: أتريد حقًّا إفراغ مجلّد المهملات؟

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
ar: <qt>أتريد حقًّا نقل كلّ الرّسائل من المجلّد <b>%1</b> إلى المهملات؟</qt>

en: Moved all messages to the trash
ar: نُقلت كلّ الرّسائل إلى المهملات

en: Are you sure you want to expire all old messages?
ar: أتريد حقًّا حذف كلّ الرّسائل القديمة نهائيًّا؟

en: Expire Old Messages?
ar: أأحذف الرّسائل القديمة نهائيًّا؟

[ctx: @action:button]
en: Expire
ar: احذفه نهائيًّا

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
ar: تحميل المراجع الخارجية في بريد html سيجعلك أكثر عرضة لـ "البريد العشوائي" وقد يزيد من احتمالية تعرض نظامك للاختراق من خلال الثغرات الأمنيةالحالية والمستقبلية.

[ctx: @title:window]
en: Security Warning
ar: تحذير أمنيّ

[ctx: @action:button]
en: Load External References
ar: حمّل المراجع الخارجيّة

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
ar[0]: <qt>لا شيء سيُحذف.<br /></qt>
ar[1]: <qt>أتريد حقًّا حذف الرّسالة المحدّدة؟<br />إرجاعها بعد الحذف محال.</qt>
ar[2]: <qt>أتريد حقًّا حذف الرّسالتين المحدّدتين؟<br />إرجاعهما بعد الحذف محال.</qt>
ar[3]: <qt>أتريد حقًّا حذف ال‍%1 رسائل المحدّدة؟<br />إرجاعها بعد الحذف محال.</qt>
ar[4]: <qt>أتريد حقًّا حذف ال‍%1 رسالة المحدّدة؟<br />إرجاعها بعد الحذف محال.</qt>
ar[5]: <qt>أتريد حقًّا حذف ال‍%1 رسالة المحدّدة؟<br />إرجاعها بعد الحذف محال.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Messages
ar: احذف الرَّسائل

[ctx: @title:window]
en: Delete Message
ar: احذف الرّسالة

en: Moving messages…
ar: ينقل الرّسائل…

en: Deleting messages…
ar: يحذف الرّسائل…

en: Messages deleted successfully.
ar: حُذفت الرّسائل بنجاح.

en: Messages moved successfully.
ar: نُقلت الرّسائل بنجاح.

en: Deleting messages failed.
ar: فشل حذف الرّسائل.

en: Deleting messages canceled.
ar: أُلغي حذف الرّسائل.

en: Moving messages failed.
ar: فشل نقل الرّسائل.

en: Moving messages canceled.
ar: أُلغي نقل الرّسائل.

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
ar: انقل الرّسائل إلى المجلّد

en: Copying messages…
ar: ينسخ الرّسائل…

en: Messages copied successfully.
ar: نُسخت الرّسائل بنجاح.

en: Copying messages failed.
ar: فشل نسخ الرّسائل.

en: Copying messages canceled.
ar: أُلغي نسخ الرّسائل.

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
ar: انسخ الرّسائل إلى المجلّد

en: Moving messages to trash…
ar: ينقل الرّسائل إلى المهملات…

en: Deleting and moving messages to trash…
ar: يحذف وينقل الرّسائل إلى المهملات…

en: Messages moved to trash successfully.
ar: نُقلت الرّسائل إلى المهملات بنجاح.

en: Messages moved to trash or deleted successfully
ar: نُقلت الرّسائل إلى المهملات أو حُذفت  بنجاح

en: Moving messages to trash failed.
ar: فشل نقل الرّسائل إلى المهملات.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
ar: فشل حذف أو نقل الرّسائل إلى المهملات.

en: Moving messages to trash canceled.
ar: أُلغي نقل الرّسائل إلى المهملات.

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
ar: أُلغِ حذف أو نقل الرّسائل إلى المهملات.

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
ar: اقفز إلى مجلد

en: The selected message is encrypted. It's currently not possible to delete attachments from encrypted messages. | The selection contains only encrypted messages, from which it's currently not possible to delete attachments.
ar[0]: الرسالة المحددة مشفرة. لا يمكن حاليا حذف المرفقات من الرسائل المشفرة.
ar[1]: الرسالة المحددة مشفرة. لا يمكن حاليا حذف المرفقات من الرسائل المشفرة.
ar[2]: يحتوي التحديد على رسالتين مشفرتين فقط، واللتان هما حاليا لا يمكن حذف المرفقات.
ar[3]: يحتوي التحديد على رسائل مشفرة فقط، والتي هي منها حاليا لا يمكن حذف المرفقات.
ar[4]: يحتوي التحديد على رسائل مشفرة فقط، والتي هي منها حاليا لا يمكن حذف المرفقات.
ar[5]: يحتوي التحديد على رسائل مشفرة فقط، والتي هي منها حاليا لا يمكن حذف المرفقات.

[ctx: @title:window]
en: Delete Attachments from Encrypted Message | Delete Attachments from Encrypted Messages
ar[0]: احذف المرفقات من الرسالة المشفرة
ar[1]: احذف المرفقات من الرسالة المشفرة
ar[2]: احذف المرفقات من الرسالتين المشفرتين
ar[3]: احذف المرفقات من الرسائل المشفرة
ar[4]: احذف المرفقات من الرسائل المشفرة
ar[5]: احذف المرفقات من الرسائل المشفرة

en: <html><p>Do you really want to delete all attachments from the selected message?<br />Once deleted, they cannot be restored.</p></html> | <html>Do you really want to delete all attachments from the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</html>
ar[0]: <html><p>هل تريد حقا حذف كافة المرفقات من الرسالة المحددة؟<br />بمجرد حذفها، لا يمكن استعادتها..</p></html>
ar[1]: <html><p>هل تريد حقا حذف كافة المرفقات من الرسالة المحددة؟<br />بمجرد حذفها، لا يمكن استعادتها..</p></html>
ar[2]: <html>هل تريد حقا حذف كافة المرفقات من الرسالتين المحددتين؟<br />بمجرد حذفها، لا يمكن استعادتها.</html>
ar[3]: <html>هل تريد حقا حذف كافة المرفقات من الرسائل %1 المحددة؟<br />بمجرد حذفها، لا يمكن استعادتها.</html>
ar[4]: <html>هل تريد حقا حذف كافة المرفقات من الرسائل %1 المحددة؟<br />بمجرد حذفها، لا يمكن استعادتها.</html>
ar[5]: <html>هل تريد حقا حذف كافة المرفقات من الرسائل %1 المحددة؟<br />بمجرد حذفها، لا يمكن استعادتها.</html>

en: <html><p>Note that deleting attachments from a cryptographically signed message will invalidate its signature.</p></html>
ar: <html><p>لاحظ أن حذف المرفقات من رسالة موقعة بالتشفير سيبطل توقيعها.</p></html>

en: <html><p>It's not currently possible to delete attachments from encrypted messages.<br />Encrypted messages will be ignored.</p></html>
ar: <html><p>لا يمكن حاليا حذف المرفقات من الرسائل المشفرة.<br />ستُتجاهل الرسائل المشفرة.</p></html>

[ctx: @title:window]
en: Delete Attachments
ar: احذف المرفقات

en: Work Offline
ar: اعمل بلا اتّصال

en: Work Online
ar: اعمل متّصلًا

en: Save &As…
ar: احفظ &كَ‍…

[ctx: @action]
en: &Expire All Folders
ar: اح&ذف كلّ المجلّدات نهائيًّا

en: Check &Mail
ar: التمس ال&بريد

en: Check Mail In
ar: التمس البريد في

en: Check Mail
ar: التمس البريد

[ctx: @info:tooltip]
en: Check Mail
ar: التمس البريد

en: &Send Queued Messages
ar: أر&سل الرّسائل المصطفّة

en: Online status (unknown)
ar: حالة الاتّصال (مجهولة)

en: Send Queued Messages Via
ar: أرسل الرّسائل المصطفّة عبر

en: Certificate Manager
ar: مدير الشّهادات

en: &Import Messages…
ar: ا&ستورد رسائلًا…

[ctx: @action]
en: &Debug Sieve…
ar: &نقّح لغة تصفية البريد…

[ctx: @action]
en: Filter &Log Viewer…
ar: مُرشِّح &عارض السجل…

[ctx: @action]
en: Notification History…
ar: تاريخ الإخطارات…

[ctx: @action]
en: &Import from another Email Client…
ar: استورد من &عميل بريد آخر…

[ctx: @action]
en: Edit "Out of Office" Replies…
ar: حرّر ردود ”خارج المكتب“…

[ctx: @action]
en: &Configure Automatic Archiving…
ar: ا&ضبط الأرشفة الآليّة…

[ctx: @action]
en: Delayed Messages…
ar: رسائل متأخرة…

[ctx: @action]
en: Followup Reminder Messages…
ar: رسائل تذكير بالمتابعة …

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
ar: ا&حذف

[ctx: @action]
en: M&ove Thread to Trash
ar: ا&نقل الموضوع إلى المهملات

en: Move thread to trashcan
ar: انقل الموضوع إلى سلّة المهملات

en: Delete T&hread
ar: احذف المو&ضوع

en: &Find Messages…
ar: اب&حث عن رسائل…

[ctx: @action]
en: Select &All Messages
ar: حدّد &كلّ الرّسائل

[ctx: @action]
en: &Mailing List Management…
ar: إدارة ال&قوائم البريديّة…

[ctx: @action]
en: &Clear Akonadi Cache…
ar: امحُ &خبيئة اكوندا…

[ctx: @action]
en: &Clear Akonadi Cache in This Folder and All its Subfolders
ar: امحُ &خبيئة اكوندا في هذا المجلد وكلّ مجلَّداته الفرعيَّة

en: &Assign Shortcut…
ar: ا&ضبط اختصارًا…

[ctx: @action]
en: &Expiration Settings
ar: إعدادات الح&ذف النّهائيّ

[ctx: @action]
en: &Archive Folder…
ar: أر&شف مجلّدًا…

[ctx: @action]
en: Load E&xternal References
ar: حمّل المراجع ال&خارجيّة

en: Copy Message To…
ar: انسخ الرّسالة إلى…

en: Move Message To…
ar: انقل الرّسالة إلى…

en: &New Message…
ar: &رسالة جديدة…

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
ar: جديد

en: Message From &Template
ar: رسالة من &قالب

en: New Message t&o Mailing-List…
ar: رسالة جديدة إلى قا&ئمة بريدية…

en: &Create Filter
ar: أ&نشئ مرشّحًا

[ctx: @action]
en: Filter on &Subject…
ar: رشّح حسب المو&ضوع…

[ctx: @action]
en: Filter on &From…
ar: رشّح حسب المُر&سل…

[ctx: @action]
en: Filter on &To…
ar: رشّح حس&ب المستلم…

[ctx: @action]
en: Filter on &Cc…
ar: رشّح حسب &ن‌ك…

en: Mark &Thread
ar: علّم الموضو&ع

en: Mark Thread as &Read
ar: علّم الموضوع بم&قروء

en: Mark all messages in the selected thread as read
ar: علّم كلّ الرّسائل في الموضوع المحدّد بمقروءة

en: Mark Thread as &Unread
ar: علّم الموضوع ب&غير مقروء

en: Mark all messages in the selected thread as unread
ar: علّم كلّ الرّسائل في الموضوع المحدّد بغير مقروءة

en: Mark Thread as &Important
ar: علّم الموضوع بم&همّ

[ctx: @action:button]
en: Remove &Important Thread Mark
ar: أزل علامة الأ&هميّة من الموضوع

en: Mark Thread as &Action Item
ar: علّم الموضوع بعنصر إ&جرائيّ

[ctx: @action:button]
en: Remove &Action Item Thread Mark
ar: أزل علامة ال&عنصر الإجرائيّ من الموضوع

en: &Watch Thread
ar: &راقب الموضوع

en: &Ignore Thread
ar: ت&جاهل الموضوع

en: Save A&ttachments…
ar: احفظ الم&رفقات…

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete All Attachments
ar: احذف كل المرفقات

en: Copy Decrypted To…
ar: انسخ فك التعمية إلى…

en: Appl&y All Filters
ar: طبّ&ق كلّ المرشّحات

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
ar: و&سّع الموضوع/المجموعة

en: Expand the current thread or group
ar: وسّع الموضوع أو المجموعة الحاليّة

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
ar: ا&طو الموضوع/المجموعة

en: Collapse the current thread or group
ar: اطوِ الموضوع أو المجموعة الحاليّة

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
ar: و&سّع كلّ المواضيع

en: Expand all threads in the current folder
ar: وسّع كلّ المواضيع في المجلّد الحاليّ

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
ar: اط&وِ كلّ المواضيع

en: Collapse all threads in the current folder
ar: اطوِ كلّ مواضيع المجلّد الحاليّ

[ctx: @action]
en: &Display Message
ar: ا&عرض الرّسالة

[ctx: @action]
en: &Next Message
ar: الرّسالة ال&تّالية

en: Go to the next message
ar: انتقل إلى الرّسالة التّالية

[ctx: @action]
en: Next &Unread Message
ar: الرّسالة &غير المقروءة التّالية

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
ar: التّالية

en: Go to the next unread message
ar: انتقل إلى الرّسالة غير المقروءة التّالية

[ctx: @action]
en: &Previous Message
ar: الرّسالة ال&سّابقة

en: Go to the previous message
ar: انتقل إلى الرّسالة السّابقة

[ctx: @action]
en: Previous Unread &Message
ar: الرّسالة غير الم&قروءة السّابقة

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
ar: السّابقة

en: Go to the previous unread message
ar: انتقل إلى الرّسالة غير المقروءة السّابقة

[ctx: @action]
en: Next Unread &Folder
ar: ال&مجلّد غير المقروء التّالي

en: Go to the next folder with unread messages
ar: انتقل إلى المجلّد التّالي والذي فيه رسائل غير مقروءة

[ctx: @action]
en: Previous Unread F&older
ar: المجلّد غير الم&قروء السّابق

en: Go to the previous folder with unread messages
ar: انتقل إلى المجلّد السّابق والذي فيه رسائل غير مقروءة

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
ar: الن&صّ غير المقروء التّالي

en: Go to the next unread text
ar: انتقل إلى النّص غير المقروء التّالي

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
ar: مرّر لأسفل في الرّسالة الحاليّة. إن كنت في نهايتها فانتقل إلى الرّسالة غير المقروءة التّالية.

en: Configure &Filters…
ar: اضبط المر&شّحات…

[ctx: @action]
en: Manage &Sieve Scripts…
ar: أ&در سكربتات تصفية البريد…

en: &Add Account…
ar: أ&ضف حسابًا…

en: KMail &Introduction
ar: م&قدّمة «بريدك»

en: Display KMail's Welcome Page
ar: اعرض صفحة بداية «بريدك»

en: Configure &Notifications…
ar: اضبط الإ&خطارات…

en: &Configure KMail…
ar: ا&ضبط «بريدك»…

[ctx: @action]
en: Expire…
ar: انتهى…

en: Add Favorite Folder…
ar: أضف مجلّدًا مفضّلًا…

en: Serverside Subscription…
ar: الاشتراك من جانب الخادوم…

en: Apply All Filters
ar: طبّق كلّ المرشّحات

en: Apply Filters on Folder and All its Subfolders
ar: طبّق المرشّحات على المجلّد وكلّ مجلَّداته الفرْعيَّة

en: Import/Export KMail Data…
ar: استورد/صدّر بيانات «بريدك»…

en: New AddressBook Contact…
ar: متراسل دفتر عناوين جديد…

en: Account &Settings
ar: إعدادات ال&حساب

en: Restart Account
ar: أعد تشغيل الحساب

[ctx: @action]
en: Copy Message to Folder
ar: انسخ الرّسالة إلى المجلّد

en: Jump to Folder…
ar: اقفز إلى مجلّد…

[ctx: @action]
en: Abort Current Operation
ar: أجعض العمليّة الحاليّة

[ctx: @action]
en: Focus on Next Folder
ar: ركّز على المجلّد التّالي

[ctx: @action]
en: Focus on Previous Folder
ar: ركّز على المجلّد السّابق

[ctx: @action]
en: Select Folder with Focus
ar: حدد المجلَّد بالتركيز

[ctx: @action]
en: Focus on First Folder
ar: ركّز على المجلّد الأوّل

[ctx: @action]
en: Focus on Last Folder
ar: ركّز على المجلّد الأخير

[ctx: @action]
en: Focus on Next Message
ar: ركّز على الرّسالة التّالية

[ctx: @action]
en: Focus on Previous Message
ar: ركّز على الرّسالة السّابقة

[ctx: @action]
en: Select First Message
ar: حدّد أوّل رسالة

[ctx: @action]
en: Select Last Message
ar: حدّد آخر رسالة

[ctx: @action]
en: Select Message with Focus
ar: حدد الرِّسالة بالتركيز

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
ar: اضبط التّركيز على البحث السّريع

[ctx: @action]
en: Extend Selection to Previous Message
ar: وسّع التّحديد إلى الرّسالة السّابقة

[ctx: @action]
en: Extend Selection to Next Message
ar: وسّع التّحديد إلى الرّسالة التّالية

[ctx: @action]
en: Move Message to Folder
ar: انقل الرّسالة إلى مجلّد

[ctx: @action]
en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
ar: علّم كلِّ الرَّسائل في هذا المجلد وكلّ مجلَّداته الفرعيَّة كمقروءة

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
ar: أزل المكرَّرات في هذا المجلد وكلّ مجلَّداته الفرعيَّة

[ctx: @action]
en: Previous Selected Folder
ar: المجلّد المحدد السّابق

[ctx: @action]
en: Next Selected Folder
ar: المجلَّد المحدد التالي

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
ar: أضف مجلّدًا مفضّلًا

en: &Delete Search
ar: ا&حذف البحث

en: M&ove Thread to Trash
ar: ا&نقل الموضوع إلى المهملات

en: Edit Search…
ar: حرّر البحث…

en: Configure Unified Mailbox
ar: اضبط صندوق البريد الموحَّد

en: E&mpty Trash
ar: أ&فرغ المهملات

en: &Move All Messages to Trash
ar: ا&نقل كلّ الرّسائل إلى المهملات

en: &Undo
ar: ترا&جع

en: &Undo: "%1"
ar: ترا&جع عن: ”%1“

en: Filter %1
ar: المرشّح %1

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search… <%1>
ar: ا&بحث… <%1>

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
ar: استخدام HTML في البريد سيجعلك أكثر عرضة لـ "البريد العشوائي" وقد يزيد من احتمالية تعرض نظامك للاختراق من خلال الثغرات الأمنية الحالية والمستقبلية.

[ctx: @action:button]
en: Use HTML
ar: استخدم HTML

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
ar: لديك أكثر من حساب بريد إِلكترونيٍّ لإعداده. 
    أتريد تفعيل ميزه صندوق البريد الموحَّد لعرض المحتوى الموحَّدلمجلَّدات صندوق الوارد والمرسل والمسوَّدات؟ 
    تستطيع إعداد صندوق البريد الموحد، أو إنشاء واحد مخصص أو  
    إلغاء تفعيل هذه الميزة  في إعدادات ملحقات بريدك.

en: Enable Unified Mailboxes?
ar: فعّل صناديق البريد الموحَّدة؟

[ctx: @action:button]
en: Enable Unified Mailboxes
ar: فعّل صناديق البريد الموحَّدة

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Do you want to restart Akonadi?
ar: أتريد حقا إعادة تشغيل اكوندا؟

[ctx: @title:window]
en: Restart Akonadi
ar: أعد تشغيل اكوندا

[ctx: @action:button]
en: Restart
ar: أعد التّشغيل

en: Akonadi restarted.
ar: انتهت عملية إعادة تشغيل اكوندا

[ctx: @label:textbox]
en: Starting…
ar: يبدأ…

en: &Move to Trash
ar: ا&نقل إلى المهملات

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
ar: المهملات

en: Move message to trashcan
ar: انقل الرّسالة إلى سلّة المهملات

en: Hide menu bar
ar: أخفِ شريط القوائم

en: Cannot copy item. %1
ar: تعذّر نسخ العنصر. %1

en: New Message To…
ar: رسالة جديدة إلى…

en: Reply To…
ar: ردّ على…

en: Forward To…
ar: مرّر إلى…

en: Add to Address Book
ar: أضف إلى دفتر العناوين

en: Add to Existing Contact
ar: أضف إلى متراسل موجود

en: Open in Address Book
ar: افتح في دفتر العناوين

en: Bookmark This Link
ar: علّم هذه الوصلة

en: Edit contact…
ar: حرّر المتراسل...

[ctx: @action]
en: Save Link As…
ar: احفظ الوصلة ك‍…

en: &Find in Message…
ar: ا&بحث في الرّسالة…

[ctx: @action]
en: Save Image On Disk…
ar: احفظ الصّورة على القرص…

[ctx: @action]
en: Open Image…
ar: افتح صورة…

en: Show HTML Format
ar: أظهر نسق HTML

[ctx: @action]
en: Show HTML format when mail comes from this contact
ar: أظهر نسق HTML عندما يأتي بريد من هذا المتراسل

[ctx: @action]
en: Load external reference when mail comes for this contact
ar: حمّل المراجع الخارجيّة للبريد القادم من هذا المتراسل

[ctx: @action]
en: Share image…
ar: شارك الصّورة…

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
ar: «بريدك» الآن مبنيّ على إطار عمل إدارة المعلومات الشّخصية «أكونادي»، والذي جلب العديد من التَّغْييرات في كُلِّ الجوانب.

en: Push email (IMAP IDLE)
ar: دفع البريد الإلكترونيّ (IMAP IDLE)

en: Improved searches
ar: بحث مطوّر

en: Support for adding notes (annotations) to mails
ar: دعم إِضافة الشروح (الحواشي) إلى البريد

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
ar: تجمّد أقلّ للواجهة الرّسوميّة، التماس البريد يحدث في الخلفيّة

en: Plugins support
ar: دعم الملحقات

en: New HTML renderer (QtWebEngine)
ar: مصيّر HTML جديد (QtWebEngine)

en: Added Check for Phishing URL
ar: إضافة التَّحقُّق من روابط التَّصيُّد

en: Added Check DKIM
ar: إضافة فحص DKIM

en: Added Markdown Editing Support
ar: إضافة دعم تحرير Markdown

en: Added Grammar Plugin Support
ar: إضافة دعم ملحق القواعد

en: Added etesync resource support
ar: إضافة دعم موارد etesync

en: Added Microsoft Exchange Web Services resource support
ar: إضافة دعم موارد Microsoft Exchange Web Services

en: The KDE Mail Client
ar: عميل بريد لكِيدِي

en: Retrieving Folder Contents
ar: يجلب محتوى المجلّد

en: Please wait . . .
ar: فضلًا انتظر . . .

en: Offline
ar: غير متّصل

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
ar: «بريدك» في وضع عدم الاتّصال حاليًّا. انقر <a href="kmail:goOnline">هنا</a> لنتّصل بالإنترنت . . .</p>

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
ar: الحساب في وضع عدم الاتّصال حاليًّا. انقر <a href="kmail:goResourceOnline">هنا</a> لنتّصل بالإنترنت . . .</p>

en: Contact modified successfully
ar: عُدّل المتراسل بنجاح.

en: New Messages In
ar: رسائل جديدة في

en: There are no unread messages
ar: لا رسائل غير مقروءة

en: 1 unread message | %1 unread messages
ar[0]: لا رسائل غير مقروءة
ar[1]: رسالة واحدة غير مقروءة
ar[2]: رسالتان  غير مقروءتان
ar[3]: %1 رسائل غير مقروءة
ar[4]: %1 رسالة غير مقروءة
ar[5]: %1 رسالة غير مقروءة

[ctx: @option:check]
en: Show full path for folders
ar: اعرض المسار الكامل للمجلّدات

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
ar: اعرض المسار الكامل لكلّ مجلّد

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
ar: فعّل هذا الخيار لرؤية المسار الكامل لكلّ مجلّد موجود في الملخّص. إن لم يكن هذا الخيار مفعّلًا، فسيُعرض المجلّد الرّئيس فقط.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message…
ar: رسالة جديدة…

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
ar: سيقدِّم لك حواريّ تستطيع من خلاله إِنشاء وإرسال رسالة بريد جديدة.

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
ar: زامن البريد

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Synchronize groupware mail" ) );
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
ar: اختر هذا الخيار لتزامن بريدك المُشتَرك.

en: New Messages
ar: رسائل جديدة

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
ar: <qt><b>%1</b><br/>المجموع: %2<br/>غير المقروءة: %3</qt>

[ctx: @label:textbox]
en: No unread messages in your monitored folders
ar: لا رسائل غير مقروءة في مجلّداتك المُراقبة

en: Open Folder: "%1"
ar: افتح مجلّدًا: "%1"

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
ar: اسم ملحق الملخص

[ctx: @label:textbox]
en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
ar: حدد ملخَّصات الملحق لعرضها في صفحة الملخَّص.

en: &Configure Summary View…
ar: ا&ضبط عرض الملخص…

en: Kontact Summary
ar: مخلص متراسلك

en: Configure the summary view
ar: اضبط عرض الملخص

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
ar: اختيار هذا سيعرض لك حواريّ  تستطيع من خلاله تحديد أيِّ الملخَّصات تُريد رؤيتها وكذلك سيسمح لك بضبط الملخَّصات بناءً على رغبتك.

en: Summary for %1
ar: ملخص لـ %1

en: What's next?
ar: ما الآتي؟

en: Sync All
ar: زامن الكلّ

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
ar: الكلّ

en: Kontact Summary View
ar: عرض ملخص متراسلك

en: (c) 2003-2024 The Kontact developers
ar: (c) 2003-2024  مطوري متراسلك

[ctx: @info:credit]
en: Cornelius Schumacher
ar: كورنيليوس شوماخر

en: Retrieving folder properties
ar: يجلب خصائص المجلّد

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
ar: الشَّبكة غير متَّصلة. لا يمكن تحديث معلومات المجلَّد.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
ar: خصائص المجلّد %1

[ctx: Message->]
en: &Reply
ar: &ردّ

en: &Reply…
ar: &ردّ…

en: Reply to &All…
ar: ردّ &على الكل…

en: Reply to A&uthor…
ar: رُدّ على ال&مؤلّف…

en: Reply to Mailing-&List…
ar: ردّ على القائمة ال&بريديّة…

[ctx: @action]
en: Reply Without &Quote…
ar: رُدّ بدون ا&قتباس…

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline…
ar: &ضمن السّياق…

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment…
ar: كمر&فق…

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect…
ar: أ&عد التَّوجيه…

[ctx: @action]
en: New Message to Recipients…
ar: رسالة جديدة للمستلمين…

en: Mar&k Message
ar: علّ&م الرّسالة

[ctx: Message->]
en: &Forward
ar: &مرّر

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
ar: ال&قائمة البريديّة

en: &Edit As New
ar: &حرّر كجديد

[ctx: @action]
en: Filter on Mailing-&List…
ar: رشّح القائمة البريديّة…

[ctx: @action]
en: Add Followup Reminder…
ar: أضف تذكير بالمتابعة…

[ctx: @action]
en: Send A&gain…
ar: أرسل م&جدّدًا…

en: New Message From &Template
ar: رسالة جديدة من &قالب

en: Export to PDF…
ar: صدر إلى بي دي اف…

[ctx: @action:inmenu]
en: Archive Message
ar: أرشف الرسالة

en: Filter on Mailing-List…
ar: رشّح القائمة البريديّة…

en: <unknown>
ar: < مجهول >

en: Mailing List Name: %1
ar: اسم القائمة البريديّة: %1

en: Open Message in List Archive
ar: افتح الرّسالة في قائمة الأرشيف

en: Post New Message
ar: أرسل رسالة جديدة

en: Go to Archive
ar: تنقّل إلى الأرشيف

en: Request Help
ar: اطلب المساعدة

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
ar: راسل المؤلّف

en: Unsubscribe from List
ar: ألغ الاشتراك بالقائمة

en: Filter on Mailing-List %1…
ar: رشّح القائمة البريديّة %1…

en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: web
ar: الوبّ

[ctx: @title:window]
en: Export to PDF
ar: صدر إلى بي دي اف

en: PDF document (*.pdf)
ar: وثيقة بي دي اف (pdf.*)

en: Reindex
ar: أعد الفهرسة

[ctx: @action:button]
en: Search Anyway
ar: ابحث بأيّ حال

[ctx: @title:window]
en: Indexing
ar: يفهرس

en: Indexing Collections…
ar: يفهرس التّجميعات…

en: From
ar: من

[ctx: Receiver of the email]
en: To
ar: إلى

en: Date
ar: التّاريخ

en: Preview
ar: معاينة

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
ar: المجلّد

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
ar: فشل البحث. وجد بعض اﻷخطاء: <ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
ar: ابحث عن رسائل

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
ar: ا&بحث

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline…
ar: &ضمن السّياق…

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment…
ar: كمر&فق…

en: Save Attachments…
ar: احفظ المرفقات…

[ctx: @action]
en: Clear Selection
ar: امحُ التّحديد

[ctx: @action]
en: Jump to original folder
ar: تنقّل إلى المجلّد الأصليّ

en: %1 match | %1 matches
ar[0]: لا تطابقات
ar[1]: تطابق واحد
ar[2]: تطابقان
ar[3]: %1 تطابقات
ar[4]: %1 تطابقًا
ar[5]: %1 تطابق

en: Last Search
ar: آخر بحث

en: You did not selected a valid folder.
ar: لم تحدّد مجلّدًا صالحًا.

en: You forgot to select collections.
ar: نسيت تحديد التّجميعات.

en: You forgot to define condition.
ar: نسيت تعريف الشّرط.

en: All folders selected are empty or were not indexed.
ar: جميع المجلَّدات المحدَّدة فارغة أو لم تفهرس.

en: You forgot to add conditions.
ar: نسيت إضافة شروط.

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
ar: لا يمكن استخدام شرط ضمّن لأقل من 4 محارف.

en: Searching…
ar: يبحث…

en: Cannot get search result. %1
ar: تعذّر إيجاد أيّة نتائج. %1

en: Search failed.
ar: فشل البحث.

en: Search complete.
ar: اكتمل البحث.

en: Search stopped.
ar: أُوقف البحث.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
ar: هناك مشكله بإعادة تسمية مجلد بحثك، السبب الشائع لهذا وجود مجلد أخر  بنفس الاسم. الخطأ يرجع "%1".

en: Copy Message | Copy %1 Messages
ar[0]: انسخ الرِّسالة
ar[1]: انسخ الرسالة
ar[2]: انسخ الرسالتين
ar[3]: انسخ %1 رسائل
ar[4]: انسخ %1 رسالة
ar[5]: انسخ %1 رسالة

en: Cut Message | Cut %1 Messages
ar[0]: قُص الرسالة
ar[1]: قُص الرسالة
ar[2]: قُص الرسالتين
ar[3]: قُص %1رسائل
ar[4]: قُص %1رسالة
ar[5]: قُص %1رسالة

en: Checking index status…
ar: يفحص حالة الفهرسة…

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
ar: يمنع هذا كل رسالة معلمة بـ 'مهمة' أو  'عنصر  إجراء' في حالة الانتهاء التِّلقائيّ للرَّسائل  حذفها من المجلد (أو نقلها إلى مُجلَّد الأرشيف)

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
ar: اسمح بالأعلام الداخليَّة في مجلّدات القراءة فقط

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
ar: أرسل البريد المصطفّ عند التماس البريد

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
ar: <qt><p> حدّد ما إذا أردت أن يُرسل بريدك جميع الرَّسائل في الصَّادر يدويًّا أو عند كُلِّ التَّمَاسِّ للبريد، أو ما إذا لم تُرد أن تُرْسَل الرَّسائل بشكل آليّ مطلقًا.</p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
ar: المجلَّد الأكثر تحديد مؤخرًا في  حواريّ اختيار المجلد.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
ar: فعّل أيقونة صينيّة النّظام

note: i18n: ectx: label, entry (StartInTray), group (General)
en: Start minimized to tray
ar: بدء مُصغّراً إلى الصينيّة

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnreadInTaskbar), group (General)
en: Show Unread Email in TaskBar
ar: أظهر البريد غير المقروء في شريط المهام

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
ar: حدَّد مُح&رر:

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
ar: استخدم محرّرًا &خارجيًّا بدل الكاتب

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
ar: الحد الأدنى لوقت تحذير المستخدم من أن أحد المجلدات يقترب من حد حصته.

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
ar: أفرغ مجلّد المهملات المحليّ عند إنهاء البرنامج

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteMessageWithoutConfirmation), group (General)
en: Delete messages without confirmation
ar: احذف الرَّسائل بلا تأكيد

note: i18n: ectx: label, entry (StartSpecificFolderAtStartup), group (General)
en: Allow to start specific folder
ar: اسمح ببدء مجلَّد محدَّد

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
ar: حدَّد المجلد المُراد فتحه عند بدء البرنامج

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
ar: إذا كنت ستسأل هل يريد المستخدمون تمكين البريد الموحد في حالة اكتشاف أكثر من حساب بريد إلكتروني. نحن نسأل مرة واحدة فقط.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
ar: تستخدم هذه القيمة لتقرر إذا ما ينبغي أن يتم عرض مقدمة بريدك.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
ar: أعرض تحرير سطر مجلد البحث السريع

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
ar: مرَّر ضمنيًّا كمبدئي.

note: i18n: ectx: label, entry (TooManyRecipients), group (Composer)
en: Warn if the number of recipients is more than:
ar: حذّرني إن كان عدد المستلمين أكثر من:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
ar: بريدك سيحذَّرك ويطلب منك التَّأكيد قبل إرسال البريد إذا كان عدد المستلمين أكبر من هذه القيمة , يُمكن إيقاف هذا التَّحذير .

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
ar: أكّد &قبل الإرسال

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSpellingBeforeSend), group (Composer)
en: Check spelling before send
ar: دقّق الهجاء قبل الإرسال

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
ar: اطلُب إ&خطارات قُرأت الرسالة آليّاً

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
ar: <qt> <p> قم بتمكين هذا الخيار إذا كنت تريد من بريدك أن يطلب إشعارات قراءة الرسائل لكل رسالة من رسائلك الصادرة. </p> <p> يؤثر هذا الخيار على الإعداد الافتراضي فقط  لا يزال بإمكانك تمكين أو تعطيل طلب إشعار قراءة الرسالة على أساس كل رسالة في المؤلف، عنصر القائمة <em> خيارات </em> ثم <em> طلب إشعار قراءة الرسالة </em>. </p> </qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
ar: فترة الحفظ الآليّ:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
ar: يمكن إنشاء نسخة احتياطيَّة من النَّص في نافذة المؤلف بانتظام. تُضبط الفترة المستخدمة لإنشاء النُّسخ الاحتياطيَّة هنا. تستطيع تعطيل الحفظ الآلي من خلال وضع القيمة 0.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
ar: اعرض لوحة إدارة مقتطف النص ولوحة الإدراج في ا لمؤلف.

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
ar: عند التفعيل، ستخزن الرّسائل المرسلة بالنسق المعمَّى

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
ar: قائمة بجميع العناوين المستخدمة مؤخراً

note: i18n: ectx: label, entry (RecentEncodings), group (Composer)
en: A list of all the recently used encodings
ar: قائمة بجميع الترميزات المستخدمة مؤخرا

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoLabelIndicator), group (Composer)
en: Show crypto label indicator
ar: اعرض مؤشر التعمية

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSendDefaultActionShortcut), group (Composer)
en: Validate Send Default Shortcut
ar: تحقق سلامة اختصار أرسل المبدئي

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message preview pane:
ar: لوحة معاينة الرِّسالة:

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
ar: لا تُظهر لوحة معاينة الرِّسالة

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
ar: أظهر لوحة معاينة الرِّسالة أسفل قائمة الرسائل

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
ar: أظهر لوحة معاينة الرِّسالة بعد قائمة الرسائل

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder list:
ar: قائمة المجلدات:

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
ar: قائمة مجلَّدات طويلة

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
ar: قائمة مجلَّدات قصيرة

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
ar: قالب رسالة الرسائل الجديدة

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
ar: قالب رسالة الردّ

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
ar: قالب رسالة الردّ على الكل

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
ar: قالب رسالة التمرير

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
ar: محارف الاقتباس

note: i18n: ectx: label, entry (ToolTipDisplayPolicy), group (MainFolderView)
en: Specifies the policy used when displaying policy
ar: تحدَّد السياسة المستخدمة عند عرض السياسة

en: Message Tag: %1
ar: وسم الرسالة: %1

en: Add new tag…
ar: أضف وسمًا جديدًا…

[ctx: @action]
en: More…
ar: المزيد…

en: Tag not Found
ar: الوسم غير موجود

en: Toggle Message Tag: %1
ar: بدل وسم الرسالة: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
ar: حدد الوسوم

en: Add New Tag…
ar: أضف وسمًا جديدًا…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search tag…
ar: ابحث عن وسم…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customizeAccountOrder)
en: Customize accounts order…
ar: خصّص ترتيب الحسابات…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
ar: إخطارات البريد الجديد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
ar: أظهر عدد الرّسائل الجديدة في كلّ مجلّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
ar: إشعار بريد جديد &مفصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns…
ar: إ&جراءات أخرى…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openImageButton)
en: Open Image…
ar: افتح صورة…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectContactsButton)
en: Set from Address Book
ar: عين من دفتر العناوين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, identitiesOnCurrentActivity)
en: Show only identity on current activity
ar: أظهر الهوية فقط في النشاط الحالي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
ar: أضف هويّة جديدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add…
ar: أ&ضف…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
ar: عدّل الهويّة المحدّدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify…
ar: &عدّل…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
ar: أعد تسمية الهويّة المحدّدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
ar: أعد التّ&سمية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
ar: أزل الهويّة المحدّدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
ar: استخدم الهويّة المحدّدة مبدئيًّا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
ar: ا&ضبطها كمبدئيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
ar: بعض المجلَّدات التي تريد البحث فيها لم تفهرس بشكل كامل بعد أو استثنيت من الفهرسة. ستجدول جميع المجلدات المحددة في الأسفل كأولوية لإعادة فهرستها. إن لم تؤشّر على مجلد ربما سيفهرس لاحقا  إِلَّا إذا  قمت باستثنائه بشكل يدوي من الفهرسة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
ar: &حدّد الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
ar: أزِل تحديد الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
ar: ا&طلُب إجراء بعد سحب الرَّسائل لمجلَّد آخر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmptyTrashOnExit)
en: Empty local &trash folder on program exit
ar: أفرغ مجلّد الم&هملات المحليّ عند إنهاء البرنامج

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLoopLabel)
en: When &trying to find unread messages:
ar: &عند محاولة العثور على رسائل غير مقروءة:

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
ar: عند الدّ&خول إلى مجلّد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExcludeImportantMailFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
ar: اس&تثنِ الرَّسائل المهمَّة من الانتهاء

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
ar: اقفز إلى أول رسالة غير المقروءة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
ar: اقفز إلى الرّسالة غير المقروءة الأخيرة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
ar: اقفز إلى أحدث رسالة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
ar: اقفز إلى أقدم رسالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
ar: ع&لّم الرّسالة المحدَّدة كمقروءة بعد

[ctx: what's this help]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">عند القفز إلى الرسالة التالية غير المقروءة قد يحدث عدم وجود المزيد من الرسائل غير المقروءة أسفل الرسالة الحالية. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">لا تدر:</span> سيتوقف البحث عند الرسالة الأخيرة في المجلد الحالي.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">در في المجلد الحالي:</span> سينتقل البحث إلى أعلى قائمة الرسائل، لكن لن ينتقل إلى مجلد آخر.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">در في كل المجلدات:</span> سينتقل البحث في أعلى قائمة الرسائل. إذا لم يعثر على رسائل غير مقروءة، فسوف ينتقل إلى المجلد التالي. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">وبالمثل ، عند البحث عن الرسالة السابقة غير المقروءة ، سيبدأ البحث من أسفل قائمة الرسائل ويستمر إلى المجلد السابق بناءً على الخيار المحدد. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">دُرْ في كلّ المجلّدات المُعَلِّمة: </span>هذا هو نفسه "در في جميع المجلدات" فيما عدا أنه يأخذ المجلدات فقط في الاعتبار والتي تم تمييزها بخاصية المجلد "العمل على البريد الجديد/غير المقروء في هذا المجلد". </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
ar: لا تدُرْ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
ar: دُرْ في المجلد الحالي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
ar: دُرْ في كلّ المجلّدات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
ar: دُرْ في كلّ المجلّدات المُعَلِّمة

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
ar:  ث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartSpecificFolderAtStartup)
en: Open this folder on &startup:
ar: افتح هذا ال&برنامج عند البدء:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteMessageWithoutConfirmation)
en: Allow deleting messages without confirmation
ar: اسمح بحذف الرسائل بدون تأكيد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFolderDnD)
en: Enable folders drag and drop
ar: فعّل سحب وإفلات المجلَّدات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxAllFolders)
en: Search in &all folders
ar: ابحث في &كلّ المجلّدات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
ar: ابحث فق&ط في:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mChkSubFolders)
en: &Include sub-folders
ar: &ضمّن المجلّدات الفرعيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkMultiFolders)
en: Select specific folders:
ar: حدّد المجلّدات الفرعيّة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectMultipleFolders)
en: Select Folders…
ar: حدّد المجلّدات…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
ar: ا&سم مجلّد البحث:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchFolderOpenBtn)
en: Open &Search Folder
ar: افتح مجلّد الب&حث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
ar: افتح الرّ&سالة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup)
en: Security defaults
ar: مبدئيات الأمن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysEncryptDrafts)
en: Encrypt draft messages
ar: عمّي مسودات الرسائل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CryptoStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
ar: اختر هذا لتخزين الرَّسائل معمَّاة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CryptoStoreEncrypted)
en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
ar: <qt>
    <h1>خزّن الرَّسائل مُعمّاة</h1>
    عندما يكون هذا الخيار محدَّد، ستُخزَّن الرَّسائل المُرسلة مُعَمَّاةً كما أُرسلت، هذا غير منصوح به، لأنّه لن يكون بمقدورك قراءة الرَّسائل بعد الآن إذا انتهت صلاحيَّة الشَّهادة الضَّروريَّة.
    <p>
    مع ذلك، ربما يكون هناك شروط داخليه قد تُطلب منك لتفعيل هذا الخيار، إِذا كنت غير متأكد، تحقَّق من مسؤولك. 
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CryptoStoreEncrypted)
en: Encry&pt sent messages
ar: عمِّ الرسائل &مرسلة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoSign)
en: Sign all messages
ar: وقّع كل الرسائل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoEncrypt)
en: Encrypt all messages when possible
ar: عمِّ  كل الرّسائل عند الإمكان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup2)
en: Encryption indicators
ar: مؤشرات التعمية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCryptoLabelIndicator)
en: Show sign/encrypt indicator
ar: اعرض مؤشر وقّع/عمّي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup3)
en: Alerts
ar: إنذارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: Always approve encryption keys before send
ar: وافق دائمًا على مفاتيح التعمية قبل الإرسال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Warn when trying to send unsigned messages
ar: حذَّرني عند محاولة إرسال رسائل غير موقَّعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: Warn when trying to send unencrypted messages
ar: حذّرني عند محاولة إرسال الرّسائل دون تعمية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, warnGroupBox)
en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
ar: حذرني إذا كانت صَلاحيَّة الشَّهادات/ ال&مفاتيح ستنتهي قريبًا (اضبط العتبات بالأسفل)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: For end-user certificates/&keys:
ar: &مفاتيح / شهادات للمستخدم النِّهائيِّ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrRootCertExpir
en: Select the number of days here
ar: اختر عدد الأيّام هنا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
ar: <qt>
    <h1>حذَّرني إذا انتهت صلاحية الشَّهادة في  السِّلسلة </h1>
    حدَّد أقلّ عدد من الأيَّام التي ينبغي أن تبقى فيها  جميع الشَّهادات في السِّلسلة سارية المفعول بدون إصدار تحذير.
    <p>
    إعداد سفنكس المنصوح به 14 يوم.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
ar: <qt>
    <h1>حذَّرني إذا انتهت صلاحيَّة شهادة التعمية</h1>
    حدد أقلّ عدد من الأيَّام التي ينبغي أن تبقى فيها شَّهادة التعمية سارية المفعول بدون إِصدار تحذير.
    <p>
    إعداد سفنكس المنصوح به 14 يوم.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: For own certificates:
ar: للشهادات الخاصة بي:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If own Certificates Expires</h1>
    Select the minimum number of days own certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 30 days.
    </p></qt>
ar: <qt>
    <h1>حذَّرني إذا انتهت صلاحيَّة شهادات الخاصة بي</h1>
    حدد أقلّ عدد من الأيَّام التي ينبغي أن تبقى فيها شهادة الخاصة بي سارية المفعول بدون إِصدار تحذير.
    <p>
    إعداد سفنكس المنصوح به 30 يوم.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: For &root certificates:
ar: لشهادات ال&جذر:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrRootCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
ar: <qt>
    <h1>حذَّرني إذا انتهت صلاحيَّة شهادة الجذر</h1>
    حدد أقلّ عدد من الأيَّام التي ينبغي أن تبقى فيها شهادة الجذر سارية المفعول بدون إِصدار تحذير.
    <p>
    إعداد سفنكس المنصوح به 14 يوم.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
ar: لشهادات CA المتوسِّطة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings…
ar: إعدادات GnuPG…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
ar: أعد تفعيل كلّ تحذيرات ”لا تسألني مجدّدًا“

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
ar: رسائل HTML

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: <qt><p>Some mail advertisements are in HTML and contain references to, for example, images that the advertisers employ to find out that you have read their message (&quot;web bugs&quot;).</p><p>There is no valid reason to load images off the Internet like this, since the sender can always attach the required images directly to the message.</p><p>To guard from such a misuse of the HTML displaying feature of KMail, this option is <em>disabled</em> by default.</p><p>However, if you wish to, for example, view images in HTML messages that were not attached to it, you can enable this option, but you should be aware of the possible problem.</p></qt>
ar: ن<qt> <p> بعض الإعلانات بالبريد تكون بتنسيق HTML وتحتوي على مراجع على سبيل المثال الصور التي يستخدمها المعلنون لاكتشاف أنك قد قرأت رسالتهم (&quot; علل الويب &quot;). </p> <p> ليس هناك سبب وجيه لتحميل الصور من الإنترنت في هذه الحالة، حيث يمكن للمرسل دائمًا إرفاق الصور المطلوبة مباشرةً بالرسالة. </p> <p> للحماية من إساءة استخدام ميزة عرض HTML الخاصة ببريدك ، هذا الخيار <em> معطل </em> مبدئياً. </p> <p> ومع ذلك ، إذا كنت ترغب على سبيل المثال في عرض الصور في رسائل HTML التي لم ترفق؛ فيمكنك تمكين هذا الخيار، ولكن يجب عليك إدراك المشكلة المحتملة. </p> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
ar: اسمح للرّسائل بتحميل المراجع الخارجيّة من الشّابكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureExternalReference)
en: Exceptions
ar: الاستثناءات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails…</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
ar: <b> تحذير: </b> قد يؤدي السماح لـ HTML في البريد الإلكتروني إلى زيادة مخاطر تعرض نظامك للخطر من خلال عمليات استغلال الثغرات الأمنية الحالية والمتوقعة. <a href="whatsthis1"> المزيد حول رسائل HTML … </a> <a href="whatsthis2"> المزيد حول المراجع الخارجية ... </a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: <qt><p>Messages sometimes come in both formats. This option controls whether you want the HTML part or the plain text part to be displayed.</p><p>Displaying the HTML part makes the message look better, but at the same time increases the risk of security holes being exploited.</p><p>Displaying the plain text part loses much of the message's formatting, but makes it almost <em>impossible</em> to exploit security holes in the HTML renderer (QtWebEngine).</p><p>The option below guards against one common misuse of HTML messages, but it cannot guard against security issues that were not known at the time this version of KMail was written.</p><p>It is therefore advisable to <em>not</em> prefer HTML to plain text.</p><p><b>Note:</b> You can set this option on a per-folder basis from the <i>Folder</i> menu of KMail's main window.</p></qt>
ar: <qt> <p> تأتي الرسائل أحيانًا بكلا التنسيقين. يتحكم هذا الخيار فيما إذا كنت تريد عرض جزء HTML أو جزء النص العادي. </p> <p> يؤدي عرض جزء HTML إلى جعل الرسالة تبدو أفضل، ولكن في نفس الوقت يزيد من مخاطر استغلال الثغرات الأمنية. </p> <p> يؤدي عرض جزء النص العادي إلى فقدان الكثير من تنسيق الرسالة، ولكنه يجعل من شبه <em>المستحيل </em> استغلال الثغرات الأمنية في عارض HTML (QtWebEngine). </p> <p>  الخيار أدناه يحمي من طريقة شائعة لإساءة استخدام رسائل HTML، لكنه لا يمكنه الحماية من المشكلات الأمنية غير المعروفة في وقت كتابة هذا الإصدار من بريدك. </p> <p> لذلك يُنصح <em>بعدم</em> تفضيل HTML على نص عادي. </p> <p> <b> ملاحظة: </b> يمكنك ضبط هذا الخيار على أساس كل مجلد من قائمة <i> المجلد </i> بنافذة بريدك الرئيسية . </p> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
ar: فضّل HTML على النّصّ الصّرف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: E-mails Scams
ar: رسائل الاحتيال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
ar: يمكنه «بريدك» تحليل الرّسائل بحثًا عن البريد المخادع باكتشاف التّقنيّات العامّة التي تُستخدم لتضليلك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mScamDetection)
en: Informs if message reading is a suspected email scam
ar: يُعلم ما إذا كانت قراءة الرسالة عملية احتيال بريدية مشتبه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Whitelist:
ar: القائمة البيضاء:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Safe Browsing
ar: التصفح الآمن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckUrl)
en: Check URL With Phishing Google System
ar: افحص المسار باستخدام نظام غوغل للتَّصيُّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckMailUrlTracking)
en: Scan emails for tracking URLs
ar: امسح رسائل البريد الإلكتروني لتتبع عناوين المواقع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
ar: الرسائل المعمَّاة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
ar: حاول فكُّ تشفير الرَّسائل المعمَّاة عند العرض

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
ar: مرفقات حزمة المفتاح والشَّهادة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
ar: استورد المفاتيح والشَّهادة بشَكل آلي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
ar: سياسة الإرسال:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
ar: <qt> <h3> سياسة إشعارات قراءة الرسائل </h3> <p> تعد إشعارات قراءة الرسالة بمثابة تعميم لما يُعرف باسم <b> إيصال القراءة </b>. يطلب مؤلف الرسالة إرسال إشعار مقروءة ويقوم برنامج البريد الخاص بالمستلم بإنشاء رد يمكن للمؤلف من خلاله معرفة ما حدث لرسالته. تشمل أنواع الإشعارات الشائعة <b> معروض </b> (أي مقروءة) ، و <b> محذوفة </b> و <b> مرسلة </b> (مثل إعادة التوجيه). </p> <p> الخيارات التالية هي متاح للتحكم في إرسال بريدك لإشعارات قراءة الرسالة: </p> <ul> <li> <em> تجاهل </em>: يتجاهل أي طلب لإشعارات القراءة. لن يرسل إشعار توصيل رسالة آليا (موصى به). </li> <li> <em> اسأل </em>: تجيب طلبات الإشعار بعد طلب الإذن من المستخدم. بهذه الطريقة، يمكنك إرسال إشعار قراءة للرسائل المحددة بينما ترفضها أو تتجاهلها للآخرين. </li> <li> <em> الرفض </em>: يرسل دائمًا إشعار <b> مرفوض </b>. هذا أفضل <em> قليلاً </em> من إرسال إشعارات القراءة دائمًا. سيظل المؤلف يعرف أن إجراء قد أتخذ بشأن الرسائل، لكنه لا يعرف إذا ما حذفت أو قُرأت وما إلى ذلك. </li> <li> <em> إرسال دائمًا </em>: يرسل دائمًا إشعار الإرجاع المطلوب. هذا يعني أن كاتب الرسالة يعرف متى فتحت الرسالة ، بالإضافة إلى ماذا حدث لها (معروضة ، محذوفة ، وما إلى ذلك). لا يُنصح بشدة بهذا الخيار، ولكن نظرًا لأنه منطقي جدًا، على سبيل المثال لإدارة العلاقات مع العملاء، تمت إتاحتها.</li> </ul> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
ar: تجاهل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
ar: اسأل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
ar: امنع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
ar: أرسل دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
ar: ضمّن الرّسالة الأصليّة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
ar: لا تضمّنها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
ar: كلّ الرّسالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
ar: ترويساتها فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
ar: لا تُرسل إشعارات قراءة الرسائل  كجواب على الرّسائل المعمّاة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarning)
en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs…</a>
ar: <b> تحذير:</b>  التَّأكيدات العائدة بدون شرط ستقوِّض خُصوصيَّتك.<a href="whatsthis-mdn">للمزيد حول  إشعارات قراءة الرسائل…</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد، سيتحقَّق من سلامة شهادات S/MIME باستخدام قوائم إبطال الشَّهادة (CRLs).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: &Validate certificates using CRLs
ar: &تحقَّق من سلامة الشَّهادات باستخدام CRLs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
ar: سيتم التحقق من سلامة شهادات S/MIME عبر الإنترنت باستخدام ميفاق حالة الشهادات عبر الإنترنت (OCSP). املأ مسار مجيب OCSP بالأسفل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
ar: تحقَّق من سلامة الشَّهادات عبر الإنترنت (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
ar: تحقّق من سلامة الشَّهادة عبر الإنترنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
ar: مسار مجيب OCSP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
ar: تّوقيع مجيب OCSP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
ar: أدخل عنوان الخادم هنا للتَّحقُّق من سلامة الشَّهادات عبر الإنترنت (مجيب OCSP). يبدأ المسار عادةً ب //:http.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
ar: تجاهل خدمة العناوين للشهادات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
ar: يستخدم GnuPG مبدئيا ملفَّ gnupg/policies.txt./~ ليفحص ما إذا كانت سياسة الشَّهادة مسموحة.إذا كان هذا الخيار محدَّد، لن تُفحص السياسات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
ar: لا تتحقَّق من سياسات الشَّهادة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد، لن تستخدم قوائم إبطال الشهادة للتحقق من سلامة شهادات S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
ar: لا تستشر CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد،  ستُجلب شهادات المُصدِر المفقودة عند الضرورة (يطبق هذا على كِلا طريقتي التحقق، CRLs و OCSP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
ar: اجلب شهادات المُصدِر المفقودة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
ar: طلبات HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
ar: إلغاء استخدام HTTP ل  S/MIME بشكل كامل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
ar: لا تجرِ أيّة طلبات HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ar: عند البحث عن موقع CRL ، عادةً ما تحتوي الشهادة التي ستختبر على ما يُعرف بإدخالات "نقطة توزيع CRL " ، وهي عناوين  تصف طريقة الوصول إلى العنوان. سيستخدم أول نقطة توزيع يعثر عليها. باستخدام هذا الخيار، سيتجاهل جميع الإدخالات التي تستخدم مخطط HTTP عند البحث عن نقطة توزيع مناسبة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
ar: تجاهل نقاط توزيع شهادات HTTP CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
ar: إذا كان هذا الخيار محدَّد، ستستخدم قيمة وكيل HTTP المعروضة على اليمين ( القادمة من متغير البيئة http_proxy) لأي طلب HTTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use s&ystem HTTP proxy:
ar: استخدم &وكيل HTTP للنظام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use &this proxy for HTTP requests:
ar: استخدم &هذا الوكيل لطلبات HTTP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
ar: أدخل هنا عنوان وكيل HTTP الخاص بك، والذي سيستخدم لجميع طلبات HTTP المتعلِّقة ب S/MIME. بنية الأمر host:port ، مثلا myproxy.nowhere.com:3128.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
ar: طلبات LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
ar: عطّل استخدام LADP ل S/MIME كُلِّيًّا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
ar: لا تجرِ أيّة طلبات LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ar: عند البحث عن موقع CRL ، عادةً ما تحتوي الشهادة التي ستختبر على ما يُعرف بإدخالات "نقطة توزيع CRL " ، وهي عناوين  تصف طريقة الوصول إلى العنوان. سيستخدم أول نقطة توزيع يعثر عليها. باستخدام هذا الخيار، سيتجاهل جميع الإدخالات التي تستخدم مخطط LDAP عند البحث عن نقطة توزيع مناسبة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
ar: تجاهل نقاط توزيع شهادات LDAP CRL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
ar: المٌضيف الرَّئيسيِّ لطلبات LDAP:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
ar: إدخال خادوم LDAP هُنا  سيجعل جميع طلبات LADP تذهب لذلك الخادم أوَّلا. بشكل اكثر دقة، سيلغي هذا أيّ مضيف مُخصَّص وجزء المنفذ في رابط LADP، وسيستخدم كذلك فقط إذا فشل الاتصال ب 'الوكيل'بنية الأمر "HOST" أو "HOST:PORT". إذا حُذف المنفذ، سيستخدم منفذ 389 (منفذ LADP معياري).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Send picture with every message:
ar: أرسل صورة مع كلّ رسالة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Don't send
ar: لا تُرْسل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send color (Face)
ar: أرسل لون (وجه)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send monochrome (X-Face)
ar: أَرسَل صورة أُحاديَّة اللَّون (وجه-إكس)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send both
ar: أرسل كليهما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: KMail can send a small (48x48 pixels) low-quality picture with every message. For example, this could be a picture of you or a glyph. It is shown in the recipient's mail client (if supported).
ar: يستطيع بريدك إرسال صورة صغيرة الحجم (48x48 بكسل) ومنخفضة الجودة مع كلِّ رسالة، مثلا قد تكون صورة لك أو صورة رمزية، ستظهر في بريد العميل المتلقي (إذا كانت مدعومة) .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeInfo)
en: An informative text about the current mode!
ar: نص إعلاميّ حول الوضع الحالي!

en: %1 seconds
ar: %1 ثانية

en: 5 minutes
ar: 5 دقائق

en: Undo send
ar: تراجُع عن الإرْسال

en: <b>To:</b> %1
ar: <b>إلى:</b> %1

en: <b>Subject:</b> %1
ar: <b>الموضوع:</b> %1

en: Move To Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Move Message | Move Messages
ar[0]: اُنقل الرِّسالة
ar[1]: اُنقل الرِّسالة
ar[2]: اُنقل الرَّسالتين
ar[3]: اُنقل الرَّسائل
ar[4]: اُنقل الرَّسائل
ar[5]: اُنقل الرَّسائل

en: There is nothing to undo.
ar: لا شيء للتَّراجع عنه.

en: Cannot move message. %1
ar: تعذّر نقل الرّسالة. %1

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: Number and type of accounts configured in KMail (receiver and sender).
ar: عدد ونوع الحسابات المكوَّنة في بريدك (المستقبل و المرسل).

en: Plugins Information
ar: معلومات الملحقات

en: Plugins used in KMail.
ar: الملحقات المستخدمة في بريدك.

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
ar: احذف

en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
ar: تعذّر بدء مرشد الحسابات. رجاءً تحقّق من أنّ ”مرشد الحسابات“ مثبّت كما ينبغي.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start account wizard
ar: تعذّر بدء مرشّد الحسابات

en: Message Default Format
ar: نسق الرّسالة المبدئيّ

[ctx: @action]
en: Prefer &HTML to Plain Text
ar: &فضّل HTML على النّصّ الصّرف

[ctx: @action]
en: Prefer &Plain Text to HTML
ar: فضّل النّ&صّ الصّرف على HTML

[ctx: @action]
en: Use Global Setting
ar: استخدم الإعداد العموميّ

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
ar[0]: ردود ”خارج المكتب“ نشطة على الخادوم
ar[1]: ردود ”خارج المكتب“ نشطة على الخادومين
ar[2]: ردود ”خارج المكتب“ نشطة على الخوادم
ar[3]: ردود ”خارج المكتب“ نشطة على الخوادم
ar[4]: ردود ”خارج المكتب“ نشطة على الخوادم
ar[5]: ردود ”خارج المكتب“ نشطة على الخوادم

en: Zoom: %1%
ar: التكبير: %1٪
